Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automat Pick and place by mictronic

05 Lis 2015 07:39 19665 61
 • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Mitronik
 • #2 05 Lis 2015 10:22
  Imekxus
  Poziom 17  

  Poziom lepszy niż niejedna praca inżynierska/magisterska (a pewnie nawet większość, jeżeli o chodzi o samo wykonanie).

 • #3 05 Lis 2015 11:02
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Ja rozumiem, ze projekt niezwykle skomplikowany mechanicznie, ale chyba są trytki? Piszesz, że "wygląda jak prototyp" - moim zdaniem wygląda jak nie do końca skończona prowizorka. Luźno zwisające przewody, niepodłączone wtyczki dyndające swobodnie...
  Oczywiście - zdaję sobie sprawę, ze jest to ambitny projekt. Zdają sobie sprawę, ze jesteś na początku drogi konstruktora - Ale jeśli od samego początku nie zmusisz się do porządku i estetyki - pozostaniesz na zawsze z bałaganem w swoich projektach.
  Przedstawiasz na forum swój projekt - Świetnie. Ale dobrze by było, żeby prócz działania móc zaprezentować również coś w miarę estetycznego; chociaż częściowo.

  A tak na marginesie - jeśli jest to produkcja małoseryjna to wydaje mi się, że szybciej (na pewno i taniej) byłoby obsadzić płytkę ręcznie... Samo wprowadzanie danych do procesora zajmie więcej czasu niż obsadzenie ręcznie płytki elementami ;)

 • Mitronik
 • #4 05 Lis 2015 11:19
  willyvmm
  Poziom 26  

  Cytat:
  Jak w każdym automacie smd powinna być i kamera


  Jaka role pelni kamera w TYM projekcie ?
  Jaka szybkosc osiaga automat?
  Jak sobie radzisz z odrywaniem tasmy zabezpieczajacej elementy?

 • #5 05 Lis 2015 13:51
  kassans
  Poziom 31  

  @398216 Usunięty Krytykujesz innych ? Pokaż swoją podobną konstrukcję tego typu. Zobaczymy czy sam robisz wszystko "idealnie"

  Co do konstrukcji to naprawdę należy się szacunek za ogrom pracy i czasu włożonego w tą konstrukcję, nie myślałeś aby może użyć ekranu LCD sterowanego po SPI ?

  Podajnik taśm z elementami a jakbyś zrobił może tak :

  Żółty to płaskownik a pomarańczowe to otwór w desce przez którą wchodzi pusta taśma która tam pod stołem może być zawijana na jakiś bęben przez co była by naciągnięta, wtedy te twoje rolki może by lepiej zrywały folię, może zamiast łożysk użyć też gumowe rolki ?

  Automat Pick and place by mictronic

 • #6 05 Lis 2015 14:44
  pawel1029384756
  Poziom 20  

  Konstrukcja naprawdę godna podziwu, mało kiedy na elektrodzie są prezentowane urządzenia o takie złożoności i precyzji. Od siebie dodam, że ciekawie by było jak by dało się całość kontrolować jeszcze przez PC, konfiguracja mogła by zajmować zdecydowanie mniej czasu, a to ważne jak mamy płytkę gdzie jest kilkadziesiąt elementów smd.

 • #7 05 Lis 2015 16:31
  323493
  Użytkownik usunął konto  
 • #8 05 Lis 2015 16:51
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  kassans napisał:
  @398216 Usunięty Krytykujesz innych ?
  Myślałem że między innymi na tym polega ten dział. Widocznie się myliłem, a zamiast pozytywnej krytyki należy zamieszczać tylko bałwochwalcze treści.
  Pokaż mi w moim poście chociaż jedną rzecz, której nie można by zrobić porządniej.
  Luźne kable, zwisające wtyczki, ogólnie bałagan i chaos. A z praktyki wiem, że prowizorka działa tak długo, aż się nie zepsuje... a występuje to zawsze w najmniej odpowiednim momencie.
  Uważasz że w serii prototypowej (małoseryjnej jak pisze Autor) uzbrojenie płytki w elementy trwa na tym urządzeniu szybciej niż ręcznie? Moim zdaniem - nie.
  Chyba mogę mieć swoje zdanie? Czy też mi nie wolno?

 • #9 05 Lis 2015 17:21
  323493
  Użytkownik usunął konto  
 • #10 05 Lis 2015 17:33
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Mictronic napisał:
  poco miałem dopieszczać i myśleć czy dać diode na kabelku czy rysować do niej pcb bo ladnie wygląda i udowadniać ze umiem zrobić diode na laminacie

  Akurat czepiłem się czegoś, co nie wymaga żadnych tergo typu kombinacji i przeprojektowania układu.
  398216 Usunięty napisał:
  chyba są trytki?

  Kilka "trytek" to kwestia kilku groszy, a wymiar estetyczny rośnie niebagatelnie. Ja wiem, że ważne "co by działało" i wygląd nie jest najważniejszy. Jednak nie bez powodu napisałem:
  398216 Usunięty napisał:
  jeśli od samego początku nie zmusisz się do porządku i estetyki - pozostaniesz na zawsze z bałaganem w swoich projektach.

  Jeśli więc uznasz to co napisałem za bezpodstawną krytykę - Trudno.
  kassans napisał:
  Pokaż swoją podobną konstrukcję tego typu.
  Nie jest to konstrukcja leżąca w zakresie moich zainteresowań, więc na pewno nie pokażę, tym bardziej, że nie jest obowiązkiem zamieszczenie w tym dziale swojej konstrukcji, aby móc się w nim wypowiadać. Nawet jeśli akurat Tobie taki stan rzeczy nie odpowiada.
  kassans napisał:
  Zobaczymy czy sam robisz wszystko "idealnie"
  Może nie idealnie, ale na pewno estetyczniej - i uwierz mi (dotyczy to także Autora) ,że troska o ład i porządek nawet w wypadku prototypu, czy zdecydowanie mniej zaawansowanej konstrukcji - procentuje. Chociażby większą bezawaryjnością, większą estetyką i (o ile o prototypie mówimy) łatwiejszym poprawkom, zmianom, czy ewentualnym naprawom. I nie ja sobie to tak wymyśliłem - tak po prostu jest... :(

 • #11 05 Lis 2015 18:55
  monekx
  Poziom 14  

  @Mictronic Piękny prototyp. Na pewno dużo pracy w niego włożyłeś. Tak myślę, że może jak byś dał jeszcze jedną plexi z przodu z wyciętym otworem po środku, gdzie wychodziła by folia i wyciągany był by element. Wydaje mi się, że działało by to stabilniej. Z tego co widzę to tasma ma miejsce pod spodem, po opuszczeniu i podniesieniu głowicy taśma sprężynuje. Chodzi mi o coś takiego
  Automat Pick and place by mictronic
  Ewentualnie jak byś dał jeszcze kawałek plexi z przodu, żeby trochę docisnąć taśmę. Wydaje mi się, że jakaś "wajcha" jak w micro przełącznikach by się nadała lub coś innego co sprężynuje.

 • #12 05 Lis 2015 18:59
  Arni85
  Poziom 12  

  Szkołę zawodową? Oby więcej szkół zawodowych uczyło takich rzeczy. Ale jak znam życie to pewnie nauczyłeś się umiejętności potrzebnych do budowy tego projektu we własnym zakresie.

 • #13 05 Lis 2015 21:21
  treker
  Poziom 25  

  @Mictronic świetny projekt gratulacje! Mam nadzieję, że zbierzesz siły na zaprojektowanie odpowiedniego podajnika. Wtedy całość będzie już całkiem profesjonalna :)

 • #14 05 Lis 2015 21:57
  slavo666
  Poziom 17  

  Jestem pod wrażeniem projektu. Rozumiem, że pasta będzie nakładana poprzez szablon, następnie elementy i całość do pieca? Czy robiłeś już jakieś testowe płytki ze scalakami żeby sprawdzić dokładność?

 • #15 05 Lis 2015 22:01
  leonow32

  Poziom 30  

  Wow jestem naprawdę pod wrażeniem!!! Od kilku lat zajmuję się produkcją na różnych maszynach P&P i to są najbardziej skomplikowane bestie w całej fabryce, a zrobienie czegoś takiego samemu to wyczyn godny niejednej nagrody!

  Myślałeś, żeby sterownik na ATmegach zastąpić zwykłym komputerem? Będzie to dużo łatwiejsze w programowaniu i sterowaniu tym wszystkim. W szczególności jakbyś chciał kiedyś zrobić centrowanie wizyjne, to ATmega na bank się nie wyrobi z takim przetwarzaniem obrazu.

  Na początek można by dodać centrowanie szczękowe. Jest to dość proste do wykonania. Tutaj masz filmik z produkcji moich płytek:

  Link


  Na jakich maszynach pracujesz? Mi to przypomina starą dobrą Mechatronikę M10 na której zaczynałem :) aż łezka się w oku kręci :) możesz od nich ściągnąć pomysł na podajniki, bo zrobili to banalnie prosto, choć ta prostota była później największą wadą Mechatroniki.

 • #16 05 Lis 2015 22:35
  323493
  Użytkownik usunął konto  
 • #17 05 Lis 2015 22:48
  djfarad02
  Poziom 17  

  Świetna maszyna, życzę powodzenia w bojach z podajnikiem, to rzeczywiście jeden z najtrudniejszych elementów.

  Znajomy zbudował maszynę do układania SMD wykorzystującą ruch obrotowy - jest to ciekawa koncepcja bo upraszcza mechanikę i walka z luzami jest wtedy najprostsza. Działa to w ten sposób, że PCB jest mocowane na okrągłej platformie, która jest obracana przez silnik (pierwsza oś). Druga oś to ramię układające elementy. Cała filozofia to przeliczanie koordynatów x-y na kąt i promień

  Widzę, że 398216 Usunięty zaśmieca temat swoim żalami w związku z jego urażonym poczuciem estetyki (co poniektórzy wiedzą kim tak naprawdę jest).
  Napisane było wyraźnie, że to prototyp. Jest to skomplikowany temat i chcąc cokolwiek osiągnąć skupianie się na szczegółach estetyki jest kompletnie nieakceptowalne ze względu na stratę czasu. Zwłaszcza, że w takich projektach co chwila zachodzą jakieś zmiany.

 • #18 05 Lis 2015 23:17
  VSS
  Poziom 21  

  Pomysłowa konstrukcja. Jest jeszcze wiele do dopracowania ale początek obiecujący. Ja w pracy serwisuje kilka takich maszyn jak na filmie

  Precyzja kładzenia tej maszyny jest tak wielka, że na średnicy włosa głowica potrafi wykonać około setki kroków :) głowica chwyta jednocześnie 12 elementów, robi im zdjęcia i określa błąd uchwycenia jak i ewentualny błąd kata z dokładnością do kilku miejsc po przecinku stopnia. a potem tylko kładzie na laminacie.

  Moderowany przez Marek_Skalski:

  Usunąłem nieaktywny link. Nowego filmu nie znalazłem.

 • #19 05 Lis 2015 23:21
  ecoino
  Poziom 10  

  Mictronic napisał:
  ciekawe te podajniki w mechatronice m10. Wyglądają prosto, może dało by się skąds takie pozyskac co wskrzesiłoby projekt..

  - wyglądają na takie i rzeczywiście są bardzo proste , w czasie kiedy powstawały był to zapewne atut - tyle torów za taką cenę .
  Oczywiście niska cena to sprawa względna , średnio przeliczając na złotówki za 16 torów pod taśmy 8mm trzeba było kilka lat temu zapłacić ponad 10k zł . Dziś chyba nie jest taniej .
  Moim zdaniem skoro pokonałeś tyle problemów w trakcie budowy swojego automatu spokojnie dasz radę z projektem własnego podajnika , rozwiązań jest całe mnóstwo.
  Po starej M10 zostawiłem sobie jeden taki , (tak na wszelki wypadek :D ), jeśli jesteś zainteresowany fotkami to służę ale ja bym tej konstrukcji nie powielał . Rozwiązanie z odbieraniem taśmy zabezpieczającej , wykorzystujące sprzęgło cierne jest bardzo kapryśne i wymaga wiele wprawy by się z nim "dogadać". Niektóre taśmy , pewnie dlatego , że taśma jest klejona z różną siłą, są praktycznie nie do ustawienia i ciągle trzeba pilnować czy wysuwanie jest zsynchronizowane .
  Pozdrawiam i życzę sukcesów w dalszym rozwijaniu konstrukcji.

 • #20 05 Lis 2015 23:25
  leonow32

  Poziom 30  

  Mictronic napisał:
  Na początku rozważałem użycie komputera - w końcu to najlogiczniejsze rozwiązanie, ale nie potrafiłem znaleźć odpowiedniego oprogramowania. Główny problem w moim przypadku to brak jakiejkolwiek dokumentacji płytek. Założyłem, że zrobienie sterownika który zapisywał by tylko wcześniej ręcznie naniesione pozycje nie powinno być trudne.

  Sterowniki poszczególnych elementów wykonawczych i tak musiałbyś zrobić sam, a komputer by im tylko wysyłał polecenia przez przejściówkę USB-RS485. Na kompie byś mógł bardzo łatwo zrobić program maszynowy wciągając plik CSV ze współrzędnymi XY elementów, a taki plik wygenerujesz z każdego programu projektowego. Można by się też pokusić o wizualizację układania, wstawiając np. zeskanowany obraz płytki i nanosić na niego obrazki komponentów.

  Mechatronika ma jeszcze fajny i prostu sposób zmiany nozzli. To zwyczajne stalowe tulejki i głowica trzyma je na elektromagnesie, a w zmieniarce nozzli są też elektromagnesy. Wadą takiego rozwiązania jest to, że cewki mniejsze niż 0805 przyklejają się do nozzla :)

  VSS napisał:
  Precyzja kładzenia tej maszyny jest tak wielka, że na średnicy włosa głowica potrafi wykonać około setki kroków :) głowica chwyta jednocześnie 12 elementów

  A głowicą H24 miałeś okazję się pobawić? :) 24 elementy na raz - to dopiero robi wrażenie!

 • #21 05 Lis 2015 23:40
  leeon603
  Poziom 10  

  Projekt godny uwagi, jedyne co mi przydzi do głowy to pytanie czy np. skanowanie płytki i planowanie ruchów na podstawie obrazu mogłoby przyśpieszyć proces przygotowania sekwencji układania elementów?

 • #22 06 Lis 2015 06:43
  Freddy
  Poziom 43  

  @Mictronic Nie przejmuj się słowami Usuniętego - On tak ma po prostu :P.
  Super wykonanie, a kable zawsze można poukładać po zakończeniu wszystkich testów i okresów próbnych. Projekt na prawdy godny polecenia, choć jak widzę zdażają mu się upadki :).
  Co robisz w takiej sytuacji? Jak kontrolujesz końcowe obsadzenie?

 • #23 06 Lis 2015 07:44
  323493
  Użytkownik usunął konto  
 • #24 06 Lis 2015 12:12
  gemiel
  Poziom 21  

  Jeśli chodzi o podajnik taśmy z elementami, to jakiś czas temu doszedłem do tego, że w niektórych starych kamerach i projektorach filmowych są rolki z ząbkami o takim samym rozstawie oczek jak taśma z elementami SMD.
  Napisałem, że występują w niektórych, ponieważ część mechanizmów wykorzystuje przesuwające się ząbki (pazurki), które są trudniejsze do zaadaptowania.
  Natomiast rolkę wystarczy napędzić silnikiem krokowym.

 • #25 06 Lis 2015 19:48
  hardboy1
  Poziom 18  

  Kozak :) jak widać szkoła czasem jest nie potrzebna, a wystarczą szczere chęci i odpowiednia mobilizacja do działania. Pełen podziw. Szacun. Powodzenia :)

 • #27 07 Lis 2015 10:27
  ecoino
  Poziom 10  

  willyvmm napisał:
  Cytat:
  Jak w każdym automacie smd powinna być i kamera


  Jaka role pelni kamera w TYM projekcie ?
  Jaka szybkosc osiaga automat?
  Jak sobie radzisz z odrywaniem tasmy zabezpieczajcej elementy?


  - nie znalazłem odpowiedzi na pytanie o rolę kamery a też mnie to interesuje i nie bardzo rozumiem po co skanowanie płytki .
  Jeśli jest kamera , nie ma sensu skanowanie i tworzenie wizualizacji procesu układania - trochę taki kwiatek do kożucha , kamerę należy wykorzystać do wprowadzania współrzędnych położenia każdego elementu przy ręcznym tworzeniu nowego programu układania bez wykorzystania plików csv.
  Stosowanie pleksi jako elementu dociskowego taśmy raczej się nie sprawdzi.
  W przypadku mniejszych elementów zaczyna przeszkadzać elektryczność statyczna i obok drgań całego podajnika jest to istotna przeszkoda w poprawnym pobieraniu elementów z taśmy .
  Wiem , że zaraz podniosą się głosy oburzenia , ale szanując ogrom pracy włożony w tę konstrukcję mam też jak inni wątpliwości co do jej wydajności i przydatności praktycznej .
  Do produkcji małoseryjnej dużo lepszym rozwiązanie wydaje się być stosowanie manipulatora ręcznego jak w przykładzie poniżej
  Automat Pick and place by mictronic
  Wprawny operator po krótki czasie uzyskuje wydajność kilkakrotnie przewyższającą tego typu konstrukcje.
  Nie zmienia to mojej pierwszej opinii - konstrukcja zasługuje na pochwałę jak mało która ale do dopracowania aby mogła być alternatywą np. dla manipulatora ręcznego .

 • #28 07 Lis 2015 11:49
  ZbeeGin
  Poziom 38  

  Mictronic napisał:
  Ciekawe te podajniki w mechatronice m10. Wyglądają prosto, może dało by się skąds takie pozyskac co wskrzesiłoby projekt..

  Używane podajniki Mechatroniki to towar bardzo chodliwy i trudny do zdobycia za rozsądne kwoty.

  Sam podajnik jest jak już pisano bardzo prosty. Taśmy przechodzą przez swoje tory a folia jest odwijana na szpulki nad torami. Szpulki są napędzane jednym silnikiem krokowym, resztę pracy wykonują "sprzęgła" (czyt: tulejki ze śrubką). Pod szynami, tuż obok miejsca pobierania pracują trzpienie, które trafiają - lub nie ;-) - w perforacje taśmy. Trzpienie są podnoszone i opuszczane elektromagnesami - każdy tor ma własny. Zestaw elektromagnesów jest zaś przymocowany do ruchomej płyty osadzonej na jednej osi, która jest napędzana drugim silnikiem krokowym. Uchylenie płyty przez silnik powoduje wysunięcie taśmy, której elektromagnes wysunął trzpień.

  Mictronic napisał:
  Główny problem w moim przypadku to brak jakiejkolwiek dokumentacji płytek. Założyłem, że zrobienie sterownika który zapisywał by tylko wcześniej ręcznie naniesione pozycje nie powinno być trudne.

  Zatem trzeba wykorzystać tor wizyjny z określonym na stałe przesunięciem między osią kamery i osią głowicy, i na podstawie tego co się widzi nauczyć maszynę.

  Mictronic napisał:
  Co się stanie gdy element nie zostanie pobrany? To jest właśnie wada takich zamkniętych urządzeń.
  Brakuje przycisków i miejsca na wyświetlaczu by dodać chociażby funkcje powtórz albo pomiń. W innym wypadku jeśli dysza nie pobierze elementu, będzie próbowała w następnym przejściu łapać za okienko w którym wciąż on jest.

  Niestety tu przydałoby się kontrolować podciśnienie. Raczej innej - równie prostej - drogi nie ma.

  ecoino napisał:
  Do produkcji małoseryjnej dużo lepszym rozwiązanie wydaje się być stosowanie manipulatora ręcznego jak w przykładzie poniżej

  Wprawny operator po krótki czasie uzyskuje wydajność kilkakrotnie przewyższającą tego typu konstrukcje.

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jeśli zostałyby wyeliminowane niepotrzebne ruchy głowicy, czyli zbudowanie autonomicznego podajnika; poprawienie dynamiki napędu przez zwiększenie szybkości napędu głowicy i uwzględnienie jego bezwładności (łagodny start, hamowanie) to szybkość pracy takiej konstrukcji będzie lepsza od operatora.

 • #29 07 Lis 2015 18:07
  VSS
  Poziom 21  

  leonow32 napisał:


  VSS napisał:
  Precyzja kładzenia tej maszyny jest tak wielka, że na średnicy włosa głowica potrafi wykonać około setki kroków :) głowica chwyta jednocześnie 12 elementów

  A głowicą H24 miałeś okazję się pobawić? :) 24 elementy na raz - to dopiero robi wrażenie!


  nie, mamy tylko 12, H04 i H01

 • #30 08 Lis 2015 22:29
  ecoino
  Poziom 10  

  ZbeeGin napisał:

  ecoino napisał:
  Do produkcji małoseryjnej dużo lepszym rozwiązanie wydaje się być stosowanie manipulatora ręcznego jak w przykładzie poniżej
  Wprawny operator po krótki czasie uzyskuje wydajność kilkakrotnie przewyższającą tego typu konstrukcje.

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jeśli zostałyby wyeliminowane niepotrzebne ruchy głowicy, czyli zbudowanie autonomicznego podajnika; poprawienie dynamiki napędu przez zwiększenie szybkości napędu głowicy i uwzględnienie jego bezwładności (łagodny start, hamowanie) to szybkość pracy takiej konstrukcji będzie lepsza od operatora.


  Trochę się Kolega "zakręcił", użyłem określenia "tego typu konstrukcje".
  Oceniam to co zostało przedstawione i takie jest moje zdanie - do produkcji małoseryjnej lepszy będzie ręczny manipulator .
  Po modyfikacjach , które proponuje Kolega , będzie to już zupełnie inny projekt , pewnie i moja ocena będzie inna :D.
  Nie zmienia to faktu , że krótkie serie , niezbyt rozbudowanych projektów elektronicznych ekonomicznie opłacało się będzie wykonywać na manipulatorach ręcznych . Czasami nawet nie trzeba pisać programu a operator po kolejnej płytce robi za sprawną małpę :D.
  Twierdzę tak nie dlatego , że mi się tak wydaje ale w oparciu o wieloletnią praktykę .
  Rasowy automat , (a ta konstrukcja , z całym szacunkiem dla pracy i pomysłowości Autora jeszcze nim nie jest) , to wół roboczy który nie ma kaca w poniedziałek i zarabia na siebie tylko wtedy gdy pracuje .
  Oczywiście osobnym tematem jest to, kto co rozumie przez produkcję małoseryjną ale tej kwestii nie będę roztrząsał .
  Pozdrawiam i życzę Autorowi dodatkowej energii w rozwijaniu swojego projektu.