Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 grzejniki słabo grzeją - Po modernizacji na zawór czterodrogowy.

05 Lis 2015 10:57 1506 18
  • Poziom 15  
    Wymieniałem kocioł na szufladę.
    Zamontowałem zawór czterodrogowy. Po modernizacji, grzejnik na półpiętrze na klatce schodowej i w piwnicy słabo grzeją. Przed modernizacją nie było żadnego kłopotu.
    Schemat wygląda tak:
  • Poziom 29  
    Mają głowice termostatyczne?
    Może mają dłuższą drogę od pieca do grzejnika. Zawór spowodował mniejszy przepływ na grzejniki, więc będą słabiej grzały.
    Jak są głowice, to może powroty mają za bardzo skręcone.
  • Poziom 15  
    Głowice są na każdym grzejniku.
    Na grzejnikach o których mowa odkręcone na max. 5. By poprawić przepływ na max.
  • Poziom 13  
    Jesteś pewny Schematu który zrobiłeś ?
  • Poziom 29  
    Bardziej chodziło mi o powrót z grzejnika, czy nie jest przykręcony - nie samą głowicę.

Natomiast wg schematu, to dwa grzejniki które nie grzeją, są w szeregu, więc będą grzały słabiej - zaczną grzać jak pozostałe dogrzeją pomieszczenia na tyle, że się na nich pozamykają głowice.
    Ale faktycznie chyba jest błąd na schemacie - po lewej zapewne jest bojler - jest przed pompą? Grzeje się tylko grawitacyjnie?
  • Poziom 15  
    Schemat jest narysowany poprawnie.
    Grzejniki o których mowa ,są równolegle a nie szeregowo.
    Boiler jest cyrkulacyjnie zamontowany. Co do nigo to jestem zadowolony ,grzeje bardzo dobrze i bez pompy.
  • Poziom 13  
    Maly uważasz że te dwa grzejniki które nie grzeją są połączone ze sobą w szeregu ?
    z tego co autor napisał to te grzejniki przestały prawidłowo grzać po modernizacji a przed grzały dobrze więc można wykluczyć przykręcone zawory odcinające na powrocie, co do twojego zdziwienia czemu bojler jest przed pompą, radzę ci zobaczyć rodzaje schematów montażu zaworu 4-drogowego, co do samego schematu jest narysowany nie precyzyjnie.
  • Poziom 15  
    Na powrocie nie ma żadnych zaworó dławiących.Co do bojlera wiem że to wbrew zasadom ale działa zadowalająco.
  • Poziom 29  
    Przepraszam, równolegle - dobrze myślałem a źle napisałem

Co do bojlera przed pompą, to jeśli jest jedna pompa, a bojler jest przed nią, i nie ma dobrej grawitacji, to po prostu będzie słabiej grzał wodę
  • Poziom 13  
    Masz na pompie możliwość regulacji przepływu wody ? jeśli tak to zwiększ i sprawdź co się będzie działo
  • Poziom 15  
    Co do bojlera to bym zostawił temat. Przy max. pracy pompy poprawia się trochę cyrkulacja. Ale pozostałe grzejniki mocno szumią.
    Zastanawia mnie to że podniosłym powrót z tych grzejników do góry. Cz to nie tu leży przyczyna
  • Poziom 29  
    Woda jest leniwa i zawsze popłynie tam gdzie ma lżej. Jeśli zmieniłeś przepływ na górze to na dole będzie mniejszy
  • Poziom 15  
    Nie chodziło mi o to, że zmieniłem przepływ na górze. Jak na rysunku, powrót z tych grzejników musiałem podnieść do góry do zaworu czterodrogowego. Kiedyś powrót ten był prosto do kotła na dole ( do powrotu).
    Zastanawiam się czy ,przepięcie powrotu z tych grzejników do powrotu pieca, zakłuci zawór czterodrogowy i cały układ. Coś takiego.
  • Poziom 24  
    Nie kombinuj z powrotem z omawianych grzejników, by wpiąć to w powrót z zaworu 4D...

Jak dobrze widzę, to zasilanie do dwóch grzejników zmajstrowałeś z belki rozdzielacza. Natomiast powrót z tych samych grzejników podłączyłeś do rury powrotu z rozdzielacza "powrotnego". Tu właśnie jest problem...!

Decydując się na rozdzielacz w instalacji idealnie by było, gdyby wszystkie grzejniki były podłączone osobno.
    Nie ma wtedy problemu z dobraniem średnic rur itp. by "zrównoważyć" przepływ wody w instalacji.

Jeśli jednak potrzeba "budowlana" wymusi, by dołożyć kilka grzejników poza rozdzielaczem, to trzeba przemyśleć średnice rur. W Twoim przypadku winny jest zbyt duży opór przepływu przez dwa, dorobione grzejniki w stosunku do rozdzielacza i innych grzejników do niego podłączonych.

Czyli przykładowo.
    Zasilanie rozdzielaczy, rura Ø28mm. Gałązki od rozdzielacza do grzejnika Ø18mm.
    Wtedy Twoje dwa grzejniki powinny być przyłączone do rury zasilającej rozdzielacz, lub samego rozdzielacza, jeśli średnica przyłącza pozwoli, rurą Ø22 i gałązki do grzejników jak w innych, czyli Ø18.
    Oczywiście tak samo zasilanie, jak i powrót do dorabianych grzejników przyłączane tak samo. Albo do rozdzielacza, albo do rury przed rozdzielaczem.
  • Poziom 15  
    Dzięki panowie za odpowiedzi.
    Przeróbki nie wchodzą w rachubę. Instalacja jest pod podłogą.
    Nawiasem biorąc " Ptak3124" jeśli rury były by źle dobrane ( zasilanie i powrót fi 20 na gałązki fi 16) to przez 17 lat by nie grzały. A zmieniło się po przeróbce.
  • Poziom 24  
    Fakt. 17 lat było dobrze i być może problem troche był, ale nikt nie zwrócił uwagi.

Dołożyłeś zawór 4D, którego przepływ jest dość duży. Z tego powodu "wydajność" instalacji spadła.

Wymieniałeś też pompę?
    Być może wina leży po stronie pompy.
    Każda pompa obiegowa charakteryzuje się głównie dwoma aspektami. Przepływ w jednostce l/min. oraz ciśnieniem, jakie wytwarza, co producenci określają jako wysokość słupa wody.
    Gdy ciśnienie pompy jest za wysokie, to wtedy szumią domykające się zawory termostatyczne. Gdy w parze z tym problemem pompa ma kiepski przepływ (l/min.), to można wtedy wyjaśnić Twój problem.
  • Poziom 15  
    Nie wymieniałem pompy. Grunfos ma 17 lat pracuje cicho i dobrze . Z tych powodów została w instalacji.
    Właśnie ciekawi mnie, jeśli termostaty się zamykają, a zamykają niektóre zupełnie.
    Gdy ciśnienie w układzie rośnie, to wyraźnie słychać jak jest cisza w domu.
    Dlaczego nie przeciska wody w tych dwóch. Przecież woda musi znaleźć ujście.
  • Poziom 24  
    Fakt nie do zaprzeczenia, że przy zakręconych innych grzejnikach te dwa powinny grzać.

Spróbuj odkręcić felerne grzejniki i sprawdź, czy jakieś "poinstalacyjne" śmieci nie przytkały zaworu termostatycznego. Przy okazji spuszczania wody wyczyść filtr przed pompą.

Tak mnie jeszcze zastanawia Twój zasobnik cwu. Teoretycznie powinien grawitacyjnie funkcjonować. Ale jeśli pompa pracuje, a zawór 4D ustawiony na połowę a szczególnie bardziej w "stronę" grzejników, to czy przypadkiem woda do zasobnika nie napływa rurą powrotną?
    Może pompa ciągnie tak samo z kotła jak i z zasobnika cwu???
  • Poziom 15  
    Tu masz rację czysty przypadek.
    Nie zapchane zawory tylko zastane. Po odkręceniu termostatów okazało się że dziwne ale zostały na zamknięciu. Są to zawory proste na rurce. Pewnie przy
    braku wody i ruchu latem zastały się oby dwa. Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Taka pierdółka a tyle problemów.
    Co do bojlera to przetestowane grzeje cyrkulacyjnie od góry. Zaoszczędzone na pompie i prądzie.
    Takie rozwiązanie mogę polecić.