Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik Black&Decker BDV108 - Identyfikacja spalonych elementów

05 Lis 2015 13:19 1785 9
  • Poziom 31  
    Witam wszystkich.
    Kumpel podrzucił spalony prostownik. Ładował akumulator nagle coś strzeliło i przestał działać. Spalone elementy Q5, R6, R7 i przypuszczam MOSFET. R6 i R7 znalazłem i mają wartość 1Ω niestety nigdzie nie mogę znaleźć oznaczenia tranzystora Q5. Możecie mi Panowie pomóc?

Prostownik Black&Decker BDV108 - Identyfikacja spalonych elementów Prostownik Black&Decker BDV108 - Identyfikacja spalonych elementów

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Masz na tym tranzystorze jakieś symbole?
  • Poziom 31  
    Jakby były oznaczenia to bym się nie pytał tylko szukał po oznaczeniach. Może macie jakiś pomysł co tam można wstawić?
  • Poziom 38  
    Czy ten tranzystor przypadkiem nie steruje bramką mosfeta?
  • Poziom 38  
    Wiec teraz zobacz z układu czy to pnp czy npn i podstaw np bd139 lub bd 140 lub coś z bc 327 lub 337
  • Poziom 31  
    Pod mikroskopem odczytałem resztę oznaczenia na uszkodzonym tranzystorze na samym początku widnieje 2. Przeglądnąłem cała płytę i najwięcej występuje tranzystorów z oznaczeniem 2X więc poszukałem i są to tranzystory:
    2X SOT-23 KST4401 Fairchild NPN Epitaxial Silicon Transistor Download datasheet
    2X SOT-23 MMBT4401 Fairchild NPN General Pupose Transistor Download datasheet
    2X SOT-23 MMBT4401 Galaxy NPN Silicon Epitaxial Planar Transistor Download datasheet
    http://www.s-manuals.com/smd/2x

Sprawdziłem MOSFET i on także jest uszkodzony.

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Panowie rozgryzłem sposób naprawy tego modułu zasilania. Służy on do zasilania całego sterowania prostownika (wentylator, panel, wyświetlacz) Wylutowałem uszkodzony MOSFET i na diodę D7 doprowadziłem osobne napięcie z zasilacza. Prostownik uruchomił się. Dodatkowo przeprowadziłem próbę na akumulatorze. Podłączyłem prostownik do 230V dodatkowo zasilacz 12V 1.5A w miejsce zasilania 12V i prostownik normalnie ładuje z wskazanymi ustawieniami.

Zamówiłem części jak tylko przyjdą zdam relację czy wymiana Q5, MOSFET oraz rezystorów naprawi moduł zasilania.
  • Poziom 31  
    Panowie zasiliłem prostownik całkowicie osobnym modułem zasilania 12V ponieważ uszkodzona była przetwornica B3 i nie miała żadnych oznaczeń. Prostownik zaczął działać normalnie. Naładowałem 1 akumulator do pełna później pomagaliśmy odpalić samochód i wszystko ładnie działało. Dzisiaj znajomy podpiął zaczął lądować i wystrzelił jeden z tranzystorów IRF740 oraz R36. Zastanawiam się co mogło być przyczyną? Dodam, że zamontowałem zasilacz impulsowy 12V o max prądzie 2A wg mnie to w zupełności wystarcza. Po odpięciu modułu ładowania i zasileniu samego zasilacza prostownik normalnie się załącza.

Z góry dziękuję za rady.
  • Poziom 14  
    Hej zonkil i co z tym prostownikiem udało ci się go naprawić to znaczy zmontować oryginalne części czy też chodzi na tym zasilaczu zewnętrznym?
    Dlaczego Wystrzelił ten irf740 oraz r36?

Dodano po 1 [minuty]:

Mam ten sam problem z tym samym prostownikiem może wiesz co to za tranzystor Q5

Dodano po 46 [sekundy]:

Nie wiem jeszcze jaką wartość ma rezystor R7
  • Poziom 11  
    Tez mam spalone te same elementy w tym prostowniku zamierzam tam wstawic na stale ten zasilacz 12v tylko nie wiem jak zabezpieczyc te irf740 zeby sie nie palil czy wiadomo co wstawic za q5 r7/6 1om. c6 47nf 500v .r5 68kom. d4 HER106 1A/600V to wiem z podobnego tematu. zamierzam jeszcze zmienic ten kondensator 150uf 400v na jakis wiekszy bo mysle ze to jego wina.q17 mosfet tranzystor to sw4n60 n chanal 600v 4a 2.2 om