Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę

05 Nov 2015 18:05 18864 54
  • Level 16  
    Witam
    Koledzy otóż mam problem z ustawieniem maszyny do szycia ( jak w temacie ) wymieniłem koło zębate od zygzakowania i wydaje mi się że wszystko złożyłem ( w każdym razie części nie zostały ;) ). Wiem że przy założeniu koła zębatego krzywkę kierujemy do siebie a igła ma być w najwyższym punkcie. Może ktoś napisze czy są jakieś znaki do ustawiania żeby wszystko się zgrywało ?
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 16  
    No przydatna sprawa , dzięki ,ale to do obsługi , zwykłego szycia a mi chodzi ustawienie mechanizmu " bebechów " w instrukcji tego nie ma.
    Może ktoś z kolegów ma wiedzę nt ustawienia łucznika ?
  • Level 16  
    No nie ma ani słowa nt wymiany koła zębatego do zygzakowania i późniejszego wyregulowania.Dokładnie chodzi o to że maszyna nie robi prostego ściegu tylko minimalnie zygzakuje, chociaż ustawiona jest na szycie proste. Jest może jakiś specjalista na forum od maszyn do szycia ?
  • Level 23  
    albertiniw wrote:
    o nie ma ani słowa nt wymiany koła zębatego do zygzakowania i późniejszego wyregulowania.Dokładnie chodzi o to że maszyna nie robi prostego ściegu tylko minimalnie zygzakuje, chociaż ustawiona jest na szycie proste. Jest może jakiś specjalista na forum od maszyn do szycia ?

Jest jeszcze możliwość bezpośredniego kontaktu z serwisem tej firmy, może coś doradzą > e-mail: serwis-lucznik(malpa)aspa.pl ( ten e-mail podano w zakładce Kontakt --> Serwis centralny pod tym adresem: http://lucznik.info/serwis/punkty_serwisowe )
  • Level 16  
    A na myśl, którą masz krzywkę? :D Chętnie pomogę porób zdjęcia jeśli możesz :)
  • Level 16  
    Jak pisałem powyżej chodzi o koło zębate z krzywką, odpowiada za zygzakowanie, zdjęcie ponizej

po wymianie uszkodzonego koła zębatego z krzywką trzeba całość zestroić, po skręceniu i ustawieniu na szycie ściegiem ciągłym igła robi " małe zygzaki, pytanie jest takie jak ustawić koło zębate do ustawienia igły.
    Gdzieś wyczytałem że krzywka powinna być skierowana wypukłością do szyjącego a igła w maksymalnym położeniu górnym, ale w moim przypadku jak wspomniałem brak ściegu prostego.
    Poniżej zdjęcie z zębatką umiejscowioną w maszynie ( zaznaczone żółtą strzałką .
    Za każda pomoc b. dziękuje z góry.

• Level 16  
    Tu masz zdjęcie: Całkiem na prawo masz ustawiony wałek, musisz ustawić go w takiej pozycji jak na zdjęciu, następnie ustawiasz ślimakiem tak aby wkręty na ślimaku znajdowały się w takiej pozycji jak na zdjęciu, następnie zakładasz koło, które wymieniłeś - musi się znajdować w takiej pozycji jak to na zdjęciu, nie patrze, że jest po prawej inny mechanizm bo to maszyna Predom - Łucznik 451, ale zygzak ustawia się tak samo. Następnie gdy już to będziesz miał ustawione, załóż wahacz i już pokazuję CI jak to powinno z nim wyglądać:
    Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę
    Powinna to być mniej więcej w ten sposób ustawione, tak ustawiasz tylko i wyłącznie na środkowym położeniu igły, następnie w płytce ściegowej ustawiasz środek środkowego położenia igły.
    Teraz przewracasz maszynę na plecy, i musisz ustawić w ten sposób posunięcie kosza chwytacza, żeby na każdym przesunięciu zyg-zak czy położeniu igły odległość ostrza chwytacza od osi igły była taka sama, czyli w zakresie 0,02-0,05 mm :) Powodzenia ! :)
  • Level 16  
    Na początku mowa o wale głównym? czyli jak dobrze rozumiem krzywizna wału do dołu co daje w konsekwencji igłę do dołu ? ( na zdjęciu nie wiele widzę.
  • Level 16  
    Tak tak chodzi o wał główny, dodaj inne zdjęcia :)
    Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę Łucznik 466 - Jak ustawić maszynę
  • Level 16  
    N wiec właśnie ustawiłem dokładnie jak napisałeś czyli śruby na wale głównym jak na zdjęciu, krzywka w strone odpowiednia i maszyna robi minimalny ruch igłą ( drobny zygzak ) jak pisałem nie m ściegu prostego . Czy przestawienie krzywki o jeden ząbek może to powodować ? czy jest jeszcze jakieś ustawienie ?
  • Level 16  
    To źle ustawiona dźwignia szerokości ściegu :)
  • Level 16  
    Czy chodzi o tą dzwignię? czy o tą pod spodem, ta podspodem ma nie wielką regulację a nawet żadną, jedynie można ją ustawić max w prawo ( na śrubie ) żeby ślizg był max u góry i tak jest wyżej juz nie pójdzie

• Helpful post
    Level 16  
    Już widzę złe ustawienia, przede wszystkim kostka z wahacza na ściegu prostym nie może wychodzić poza niego :)
    Na niebiesko zaznaczona kostka przy ściegu prostym, ma się znajdować na równi z końcem wahacza, żeby to wyregulować popuszczasz wkręt zaznaczony na zielono, na czerwono zaznaczyłem dźwignię, o którą mi chodziło, a żółtą strzałką, którą zaznaczyłeś reguluje się prawidłowe środkowe położenie igły :) Do dzieła!
  • Level 16  
    No i właśnie o to chodziło , bardzo dziękuję . Pomógł i podziękowania z 6cioma punktami poszło.
    pozdr
  • Level 16  
    Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc :) A proszę mi tylko powiedzieć jak wygląda z naprężeniem nitki? :)
  • Level 16  
    Naprężenie nitki ustawia żona ;) ona wie jak należy ją wyregulować , mam na mysli czarne pokrętł nad igłą, w tym modelu jest jeszcze taki drucik w tym wspomnianym pokrętle i ty się go ustawia , druga sprawa to przeplatanie nici przez trzymadło górne chyba przez jedną dziurkę i jakos szyje .
  • Level 21  
    Po tych wszystkich ustawieniach proszę sprawdzić czy podczas szycia na prostym ściegu igła znajduje się dokładnie pośrodku otworu płytki ściegowej.
    Następnie sprawdzić na max zygzaku czy na skrajnym wychyleniu igły w lewo i prawo odległość igły do końca wycięcia w płytce ściegowej jest równa .
    Sprawdzić też następną dźwignią która służy do szycia dziurek czy po przestawieniu igły w lewo odległość odległość igły od brzegu otworu jest taka sama jak przestawiona będzie igła tą samą dźwignią na prawo.
    Po ruszeniu dźwigni która jest połączona z prowadnicą igielnicy sprawdzić czy ostrze chwytacza nie dotyka podczas szycia igły,albo czy nie znajduje się za daleko od igły co może skutkować przepuszczaniem ściegów.
  • Level 2  
    Bardzo proszę mi napisać bo również mam problem z ustawieniem ściegu po wymianie krzywki zygzaka , ścieg pomimo ustawienia na 5 szyje prosto zamiast w zygzak. Igła chodzi na boki, ale podczas dochodzenia do materiału igła skręca i wchodzi w środek, wychodząc ze sroka znowu idzie raz w lewo raz w prawo, kierując się w stronę materiału zawsze jednak bije w środek, przez co scieg jest prosty. Na zdjęciach pokazane jest jak powinien być ta krzywka zamontowana, czyli w kierunku do szyjącego z delikatnym przesunięciem w prawą stronę, widzę jak mają być śrubki na wałku od zębatki, ale nie wiem dalej w jakiej pozycji będzie igła? Na początku tego wątku albertiniw zapytał czy ma być w najwyższym punkcie? Ale nikt jasno nie pisał w jakim ustawieniu będzie igła gdy tak ustawimy wałek jak na zdjęciu. Przeczytałem chyba wszystkie watki na temat łucznika i tam nikt jasno nie napisał ze igła ma być u góry ewentualnie na dole, każdy o to pyta i zamiast odpowiedzi wszyscy odsyłają do zdjęć. Wiec bardzo proszę czy może ktoś w końcu jasno i wyraźnie napisać, w jakiej pozycji powinna być igła przy montażu krzywki zygzaka? Na pewno będzie to pomocne nie jednej osobie, nie wszyscy mają dostęp do internetu, zdjęcia też mogą zniknąć a czytelny opis zostanie. Bardzo proszę wiec jeszcze raz napisać w jakiej pozycji ustawić igłę gdy krzywka od zygzaka ustawiona jest w kierunku do szyjącego. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
  • Level 21  
    Niestety ale nie mam instrukcji serwisowej do Łucznika i nie wiem w jaki prawidłowy sposób powinno dokonywać takiego ustawienia. Ja robiłem to metodą prób i błędów ,aż wyszło dobrze . Trzeba poluzować wkręty na ślimaki napędzającym krzywkę ,przytrzymać ślimak żeby nie przesuwał się na wałki w poprzek,następnie trzymając ślimak kołem pasowym pokręcać po kilka stopni w lewo lub prawo dokręcać za każdym razem jeden wkręt na ślimaku sprawdzać jakie ruchy wykonuje igielnica. Powoli próbować aż do skutku.
  • Level 2  
    A wiec maszynę naprawiłem muszę napisać że zdjęcia które są pokazane na stronie wprowadzają w błąd, nie ma możliwości według nich ustawienia maszyny. Wiesław67 próbowałem robić tak jak radziłeś luzowałem dwie śrubki na ślimaku jednak było to bardzo upierdliwe. Dla mnie najwygodniej było przekładać krzywkę o ząbek i po 3 próbach udało się. Najważniejsze to ustawienie wałka w jednym wygodnym dla nas położeniu ( igła możne być u góry na dole nie ma to najmniejszego znaczenia) i zaznaczyć sobie jego położenie, aby przy przekładaniu krzywki wałek zawsze był w tym samym położeniu. Ja znaczyłem sobie to w ten sposób ze rysowałem kreskę ołówkiem na kole pasowym i na korpusie maszyny i zawsze przed przełożeniem krzywki o ząbek ustawiłem koła na zaznaczone znaki. Jak mi się uda to porobię zdjęcia i umieszczę je na forum aby nawet laik mógł sobie bez trudu to ustawić.
  • Level 10  
    Dzień dobry. Nie chcę zakładać nowego wątku, dlatego podepnę się do tego. Mam Pytanie do znawców owej maszyny. Wymieniałem kółko jak w temacie i mam mały problem. Pozaznaczałem sobie wszystko przy rozkładaniu i wszystko po złożeniu działa świetnie poza małym mankamentem. Maszyna sama zwiększa sobie szerokość ściegu (bo tak to się chyba nazywa). PO ustawieniu na 1, 2, 3 wszystko jest oki ale powyżej 3 poprzez przenoszone drgania wajcha przesuwa się powoli aż do 5. Nie wiem czy dobrze się wyraziłem i czy dość jasno opisałem problem ale mam nadzieje że ktoś mnie zrozumiał i pomoże. Pozdrawiam
  • Level 6  
    Witam, przyłączam się do dyskusji na temat ustawienia ściegu zygzak. Kolega blady 78 słusznie zwrócił uwagę że opis i zdjęcia całkowicie nie dają możliwości prawidłowego ustawienia pracy igielnicy. Zacząłem czyszczenie i smarowanie starych maszyn, były bardzo "zaklejone" starym smarem, ale po kilku dniach stary smar rozpuścił się i zaczyna wszystko pracować coraz gładziej. Teraz pozostaje weryfikacja części. W jednej maszynie kosz jest mocno wytarty przypuszczam że poprzez złą regulację muszę go wymienić ponieważ chwytacz stawia opór w pewnych położeniach. Kiedy mechanizmy zaczęły pracować bez większego oporu sprawdziłem ustawienie igielnicy która jest zbyt nisko zamocowany (teraz wiem dlaczego było mnóstwo połamanych czubków igieł i zadziory na koszu). Pozostaje fachowa regulacja, ale do niej jeszcze nie mam pełnego przekonania. Jeśli chodzi o ustawienie chwytacza myślę że już zaczynam kumać w czym rzecz, ale z tą wielokrotnie opisaną krzywką ściegu zygzak na razie wymiękam. Oj prosi się jakaś pseudo instrukcja aby była użyteczna dla forum. Pozdrawiam
  • Level 11  
    Podpinam się również,z nadzieją na pomoc. Chyba mi serwis schrzanił ustawienia maszyny. Igła ociera się i haczy o lewą stronę chwytaka (od dłuższej strony maszyny) (ryc.), a czasem nawet górnej blaszki(ryc.). Chciałam spróbować przesunąć chwytak, ale nie znalazłam sposobu odkręcenia go, otwory są okrągłe, imbus nie działa.(ryc.)
  • Level 1  
  • Level 21  
    Sprawdzić czy na środkowym ustawieniu igła trafia w sam środek otworu płytki sciegowej. Jezeli jest dobrze to zdemontowac stopkę dociskową i odkręcić płytkę ściegową. Wyjąć bębenek z chwytacza i nagrac filmik kręcąc baaaaaardzo powoli kołem i nagrac jak działa chwytacza względem igly. Nagranie od strony płytki sciegowej. Drugi filmik po zdemontowaniu pierścienia dociskającego chwytacz w gnieździe chwytacza. Nie wyjmować chwyacza kręcąc kołem baaaaaardzo powoli nagrać jal ustawiony jest chwytacz względem igły. Proszę na razie nie ruszać żadnej dźwigni.
  • Level 6  
    Witam, zanim zrobisz pierwszy krok aby skorygować ustawienia igielnicy musisz mieć świadomość że może mieć to wpływ na ponowne ustawienie chwytacza. Zacznij od prostej czynności poluzowania śruby w górnej części maszyny która to ustala położenie dźwigni połączonej z igielnicą, po poluzowaniu przesuń dźwignie dokładnie w centralne położenie otworu w płytce ściegowej. Sprawdź czy dźwignia położenia igielnicy jest w rowku środkowego położenia. Następnie sprawdź ostrożnie poprzez obrót wałem głównym czy igła nie ociera o którykolwiek z elementów. Pozdrawiam
  • Level 11  
    Omatko, ale fajnie, dziękuję za odpowiedzi, już się biorę do roboty! :)))