Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony grill elektryczny GRP99B, zasilony z za wysokiego napięcia.

rumper 05 Lis 2015 20:22 339 2
  • #1 05 Lis 2015 20:22
    rumper
    Poziom 5  

Witam! Mam problem z urządzeniem z serii George Foreman a dokładniej modelem GRP99B. Urządzenie zostało kiedyś sprowadzone z USA i działało bardzo dobrze aż do momentu aż mój dziadek nie zapomniał użyć transformatora (takiego zewnętrznego który jest przejściówka nap występującego w PL na USA). Z tego co zauważyłem spalił się rezystor R3 który jak przypuszczam jest od filtru RC. Wartość kondensatora jest 1,5 µF. Dodatkowo R1 posiada wartość 1,4kΩ a R2 120kΩ. Nie mam zabardzo pojęcia jak oszacować tą wartość przeglądałem różne informacje na temat tych filtrów jednak jak to zrobić. Proszę o jakaś pomoc :)
    ps. urządzenie działą na 120v ~60Hz i 1440W

• Pomocny post
    #2 05 Lis 2015 21:01
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Wartość R3 będzie zbliżona do wartości R4 (czyli ok 10Ω).
    Pytanie jest inne i w tym wypadku zasadnicze : czy dioda zenera ZD1 przeżyła to spotkanie z podwójnym napięciem. Jeśli nie to są marne szanse że reszta elektroniki przeżyła - wtedy jesteśmy bliżej śmietnika jak lutownicy...

Na ten moment więcej się wywróżyć nie da.

Ostrzegam : Jest to typowy zasilacz bez transformatorowy i nie jest to zabawka dla kogoś kto _nie wie_ . Bo po pierwsze może się zabić po drugie więcej zepsuć jak naprawić.

Równie dobrze można przy okazji przerobić na zasilanie z "230V" ale jak _się wie_ bo jak się nie wie ... instrukcji na krzesło elektryczne to nie na tym forum a i zdjęcia nie są kompletne, prawda ?

• #3 06 Lis 2015 13:34
    rumper
    Poziom 5  

Diodę Zenera sprawdzałem była ok więc nie dodawałem zdjęcia reszty elektroniki ze względu, że głownie tam było sterowanie tym że grillem które moim zdaniem nie ucierpiała. Po zamontowaniu R3 o wartości 10Ω piecyk działa tak jak działał wcześniej :) Wiem o tym, że układ można przerobić na "nasze" napięcie i miej więcej miało by to wyglądać, lecz narazię wolę nie kombinować nic z sprzętem którego każdy w domu ma używać dopóki się nie douczę i nie będę miał pewności, że nie powstanie z tego to właśnie "krzesło elektryczne".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME