Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na jaki zasilacz wymienić uszkodzony Feel 400 ATX

05 Lis 2015 21:45 1728 32
  • Poziom 16  
    Witajcie
    Mam do Was pytanie i zarazem prośbę, chodzi o to, że komputer stacjonarny przestał się włączać, po prostu nie reaguje na przycisk power, ogólnie to na nic nie reaguje, nie wiem czy dobrze rozpoznałem usterkę, ale myślę, że może być to wina zasilacza i w związku z tym, moglibyście polecić nie koniecznie nówkę, ale coś sprawnie działającego w zamian za tego Fell 400 ATX ???
    Mam jeszcze jedno pytanie, podczas korzystania z internetu, czy też w momencie otwierania aplikacji słychać takie zgrzytanie, czy chrobotanie, jak nic nie klikam myszką korzystając z internetu, to te dźwięki rzadziej występują, robiłem testy HD Tune, ale z tego co pamiętam nie wykryło, że mam uszkodzony dysk, może to wina procesora ???
    Jak Wam podam specyfikację, to padniecie, ale komputer służy jako awaryjny, tylko do korzystania z internetu.

Model płyty: Intel Desktop Board D865GSA
    Typ Procesora: DualCore Intel Pentium D805 2657MHz(20x133)
    Pentium(R) D CPU 2.66GHz
    2.66GHz
    Pamięć: 1,12 GB RAM DDR SDRAM
    Grafika: NVIDIA GeFoorce FX 5500
    Zasilacz: Feel 400 ATX
    HDD: Samsung SP1654N
    Nagrywarka: TSSTcorp SH-S182D
    Chłodzenie: Spartan HE923
  • Poziom 26  
    Co do "rzegotania" warto sprawdzić wentylator na procesorze.
    Lista zasilaczy Link
    Instrukcja jak sprawdzić zasilacz Link
  • Poziom 16  
    Podejrzewałem, że nie jest on z najwyższej półki.
    Tyle że mnie jako laikowi w dziedzinie komputerów, bardziej pomocne by było, gdybyś podsunął mi jakiś niedrogi i dobry zasilacz, nie koniecznie nowy, który będzie się dobrze sprawował.
  • Poziom 26  
    Ciężko o konkretny model. Z podesłanego linku wynika, że poszukiwania należy oprzeć o takie marki jak :
    Amacrox, Antec, Astec, be quiet, Chieftec, CoolerMaster, Corsair, Delta, Enermax, Enlight, Fortron (nowy, nieregenerowany), Modecom (MC, Volcano), OCZ, PCPower&Cooling, Pentagram, Seasonic, Silver Power, Tacens, Tagan, ThermalTake, Topower, Xilence (tylko nowe modele od 2012r), Yesico, Zalman.
    Jakie pieniądze konkretnie masz do wydania?
  • Poziom 16  
    Myślałem coś o używce, może do 50zł dało by radę coś znaleźć ???
  • Poziom 43  
    Szukaj jakiegoś Fortrona 350 z minimum 280W~ @ 12V
  • Poziom 43  
    Ten fortron powinien mieć wszystkie potrzebne ci złącza.
  • Poziom 16  
    Dziękuję, czyli już wiem za czym się rozglądać.
  • Poziom 16  
    Witajcie ponownie
    Więc sprawa się ma następująco, zasilacz dziś do mnie doszedł i go podłączyłem, myślę że nie popełniłem przy tym żadnego błędu, gdyż wtyczki wypinałem ze starego i podpinałem te same z nowego.
    Problem w tym, że komputer nie chcę się teraz uruchomić, tzn. podczas ładowania windowsa wyskakuję na pół sek. niebieski ekran z jakimiś napisami i następuje restart i tak cały czas.
    Próbowałem uchwycić co jest napisane na tym ekranie, więc nagrałem ten proces aparatem i z tego co udało mi się wyczytać to jest tam tylko coś napisane o instalacji nowych urządzeń, w razie problemów aby zrobić restart komputera.
    Możecie doradzić co może być nie tak, ewentualnie co sprawdzić aby zdiagnozować problem ???
  • Poziom 26  
    Możesz zaraz po włączeniu uruchomić tryb awaryjny wciskając klawisz F8?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Zanim Windows zacznie startować naciskaj klawisz F8. Z menu wybierz coś w rodzaju "wyłącz automatyczne ponowne uruchamianie w przypadku awarii systemu" i uruchom komputer normalnie. Tym razem zatrzyma się na niebieskim ekranie, będziesz mógł zrobić jego zdjęcie i wrzucić do oceny.
  • Poziom 16  
    Proszę, tak to wygląda:
    Na jaki zasilacz wymienić uszkodzony Feel 400 ATX
    Problem z systemem plików, dlatego Windows nie może wystartować. Problem może być spowodowany na przykład nieprawidłowym wyłączeniem systemu (bez zamknięcia, np zawieszenie, zanik zasilania), albo może być to usterka sprzętowa (usterka dysku twardego).

Od sprawdzenia stanu dysku twardego (co najmniej SMART) należałoby rozpocząć sprawdzanie. W dalszym ciągu (o ile stan dysku jest OK) należałoby sprawdzić system plików i wykonać ewentualną naprawę.
  • Poziom 16  
    Dzięki.
    Jeśli chciałbym pominąć sprawdzenie dysku twardego, to jak mógłbym sprawdzić ten system plików??? Prosiłbym o w miarę łopatologiczne wytłumaczenie.
    Uruchamiasz komputer z płyty instalacyjnej Windows XP. Z menu wybierasz naprawę przy użyciu konsoli (nie pamiętam dokładnej nazwy - przycisk R, ale uwaga - przyciskiem R również wykonuje się w pewnym miejscu instalatora instalację naprawczą systemu, tego NIE rób).

Po uruchomieniu konsoli logujesz się (jeśli spyta Cię o hasło, a nie masz hasła, wciskasz tylko enter). W konsoli wpisujesz polecenie:

chkdsk c: /p

To polecenie wykona sprawdzenie systemu plików. Robisz to na własną odpowiedzialność, jeśli uszkodzenie wynika ze złego stanu twardego dysku lub jest to uszkodzenie nietypowe - może się to źle skończyć. Jeśli dysk jest zdrowy i trafiłeś na drobne uszkodzenie systemu plików, to chkdsk powinien je naprawić. Zostałeś ostrzeżony :)
  • Poziom 39  
    Ja dodałbym do tej komendy jeszcze parametr /r.
    chkdsk c: /p /r
    Parametr r lokalizuje uszkodzone sektory i odzyskuje informacje możliwe do odczytania.
  • Poziom 16  
    Panie dt1 jestem Pana mega dłużnikiem, zrobiłem tak jak kazałeś i wszystko działa :)
    Pozostało mi jeszcze znaleźć przyczynę tego chrobotania, gdy np. otwieram jakiś program czy otwieram jakąś stronę, z tego co mi się wydaję dżwięki dochodzą z dysku twardego, można to jakimś programem dokładnie sprawdzić, aby być pewnym gdzie leży problem ???
  • Poziom 16  
    Dzięki, dziś już późno i zajmę się tym jutro i wkleję tu jak wyszedł test.
  • Poziom 16  
    Cześć
    tak wygląda zakładka Health: Na jaki zasilacz wymienić uszkodzony Feel 400 ATX
    Jest jeden pending sector, którym należy się zainteresować. Niedobrze wygląda Uncorrectable Error Count, aczkolwiek ten parametr może rosnąć ze względu na wspomniany na początku niestabilny sektor.
  • Poziom 16  
    Więc co radziłbyś zrobić aby ten Pending Sector naprawić i czy wogóle da radę go naprawić ?
    Teoretycznie można zrobić zerowanie całego dysku, ale przy jednym sektorze można próbować mniej ekstremalnych metod. Zalecam Ci zrobienie na wszelki wypadek kopii najważniejszych danych przed wykonaniem tych czynności.

Należy uruchomić program MHDD lub Victoria 3.5 (DOS, nie będzie działać z kontrolerami w trybie AHCI), albo Victoria 4.46 free (Windows, ale będzie działać tylko pod 32 bitowymi wersjami systemu Windows).

Ogólne założenie jest takie, że niezależnie od programu należy w nim wykonać operację odczytu całego dysku zaznaczając opcję REMAP niesprawnych sektorów.

W MHDD: przy skanowaniu ustawia się opcję REMAP na ON
    W Victoria (DOS): przy skanowaniu ustawia się Classic Remap
    W Victoria (Windows): ustawia się test typu Read i działanie Remap.

Podczas skanu powinien znaleźć jeden uszkodzony sektor i zrobić na nim operację remapowania. Po skanie sprawdź jeszcze raz SMART (wymienione programy mają taką funkcję) - current pending sectors powinno mieć w kolumnie RAW wartość zero. Profilaktycznie możesz po tej operacji przeskanować ponownie dysk, tym razem cały skan powinien przejść bez błędów.
  • Poziom 16  
    Czyli wystarczy pobrać wymieniony program pod dany system i uruchomić, pobiorę Victoria 4.46 free gdyż mam Windowsa 32 bitowego, ale obsługa tego programu nie jest jakaś mega trudna i wystarczy zastosować się do Twoich instrukcji i nic więcej już się nie ustawia, systemu nie powinien mi usunąć ???
    Ważnych danych nie mam na dysku, kopie na wszelki wypadek robię na bieżąco.
    O ile w zakładce test ustawisz tylko READ (co jest domyślnie) i REMAP (to już trzeba kliknąć, domyślnie jest zdaje się IGNORE) to nic złego nie powinno się stać.
  • Poziom 16  
    Witajcie
    Tak jak pisałeś dt1, program Victoria znalazł jeden uszkodzony sektor i teraz przeprowadzam skan po raz drugi póki co nie wykrywa żadnego errora, ale mam pytanie odnośnie właśnie programu Victoria, error jest oznaczony prostokątem w kolorze niebieskim, a co oznaczają prostokąty w pozostałych kolorach, czyli czerwony, pomarańczowy, zielony i trzy pozostałe szare ?
    Opóźnienia, z jakimi odczytywany jest sektor podczas skanu. W idealnym przypadku przy skanie powinny być same szare, od biedy kilka zielonych też tragedii nie robi. Pomarańczowe i czerwone nie są mile widziane. Przy drugim skanie już nie znalazł niebieskiego sektora, z błędem? Jak teraz wygląda current pending sector w smarcie (wartość raw) - jest zero?