Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1 bank z 8GB czy 2 banki z 4GB RAM dla laptopa? (nie do gier)

Martinezzz123 06 Lis 2015 12:00 1527 29
  • #1 06 Lis 2015 12:00
    Martinezzz123
    Poziom 10  

Witam.
    Ponieważ różne krążą wieści o obsadzaniu slotów w RAM w laptopach, mam pytanie:
    Chcę kupić 8GB RAM do swojego laptopa.
    1. Czy stracę na szybkości działania pamięci (brak dual chanel?) jak obsadzę tylko 1 slot kością 8GB?

Zdania są podzielone:
    - podobno różnica jest nieodczuwalna
    - podobni zależy to od płyty głównej
    - podobno cytuję "system może ładować i czytać jednoczenie dane z 2 kości, dzięki temu trudniej zamulić sprzęt"
    - podobno cytuję "Dwie kości dają drobny wzrost wydajności, albo całkiem spory przy korzystaniu ze zintegrowanej grafiki"

Właściwie nie mam pewności jak patrzę na HWinfo czy Radeon HD 6320 to grafika zintegrowana:(
    Mam nadzieję, że specjaliści na Elektrodzie rozwikłają te niejasności:)

Specyfikacja:
    Laptop: HP Pavilion DM1
    Płyta: HP 3387
    Chipset: AMD FCH Hudson-1 SB810-850

Użytkowanie: dużo stron www, wiele programów biurowych na raz.

0 29
  • #2 06 Lis 2015 12:23
    safbot1st
    Poziom 43  

Martinezzz123 napisał:
    - podobno cytuję "system moze ladować i czytac jednoczenie dane z 2 kosci, dzięki temu trudniej zamulić sprzęt"
    - podobno cytuję "Dwie kości dają drobny wzrost wydajności, albo całkiem spory przy korzystaniu ze zintegrowanej grafiki"

Wg. mnie to jakieś mity, zwłaszcza 1wszy.
    Martinezzz123 napisał:
    HD 6320

Nie. To jest dedykowana.
    Martinezzz123 napisał:

Komputer to nie tylko RAM, na wydajność ma wpływ zbyt wiele czynników, aby poczuć "dual".

Dodano po 5 [minuty]:

Na Twoim miejscu nie zajmowałbym się dualem, ale sprawdził ile laptop obsługuje max. RAM.
    Sprawdził poprawki w BIOS odnośnie kompatybilności RAM, specyfikację obecnych modułów - zwłaszcza timingi, taktowanie, typ i jaki producent. QVL RAM jeśli dostępna i manual płyty głównej.
    Kupując 1 kość 8GB pozostawisz możliwość rozbudowy. Wymagania sprzętowe rosną.

0
  • #3 06 Lis 2015 12:23
    Matuzalem

Poziom 43  

Miast odpowiedzieć na zadane pytania dopiszę jedno swoje:
    Czy, Martinezzz123, masz zapewnienie od "siły sprawczej", że moduł 8GB będzie prawidłowo rozpoznany i wykorzystany czy wzorem Scarlett O'Hara'y "pomyślisz o tym jutro"?

0
  • #4 06 Lis 2015 14:07
    Martinezzz123
    Poziom 10  

safbot1st - dzięki.
    No HW i system jest 64 bit więc powinien zobaczyć 8GB.
    Planuję kupić dokładnie takie kości jak są obecnie:
    SO-DIMM DDR3 8192MB PC1333 CL9 - GOODRAMA

Chcesz powiedzieć że bios może nie obsłużyć?

ps. a tak apropos grafiki HD 6320 - ona bierze 380mb z ramu.
    Czy jest jakaś możliwość żeby po rozbudowie tą wartość zwiększyć?

0
  • #5 06 Lis 2015 14:40
    safbot1st
    Poziom 43  

Po kolei.

safbot1st napisał:
    manual płyty głównej.

safbot1st napisał:
    ile laptop obsługuje max. RAM.

Martinezzz123 napisał:
    Planuję kupić dokładnie takie kości jak są obecnie:
    SO-DIMM DDR3 8192MB PC1333 CL9 - GOODRAMA

Masz kość 8GB i chcesz zamienić na dwie 4GB?

0
  • #6 06 Lis 2015 14:44
    Martinezzz123
    Poziom 10  

Nie nie - "to samo" to znaczy te same parametry kości: taktowanie, CLocki itp. Obecnie mam 4gb ina win64 przy dużej liczbie kart Firefox mi mulli strasznie.

Może niejasno się wyraziłem.

0
  • #7 06 Lis 2015 14:46
    rafcio363
    Poziom 30  

Dorzuć 4gb i nie kombinuj, niema tu się nad czym rozwodzić.

0
  • #9 06 Lis 2015 15:13
    Martinezzz123
    Poziom 10  

@rafcio363: Widać muszę przykładać się do pisania bardzo dokładnie: 4GB owszem ale jako 2x2.
    Założyłem, że to oczywiste bo to sklepowa konfiguracja tego DM1. sory.

Dodano po 17 [minuty]:

Ok jest tak:

Code:
    Supports up to 8192 GB of system RAM √

Supports the following configurations:
    8192-MB total system memory (4096×2; onlyon a 64-bit operating system)

Tylko, że chyba nie bardzo wiadomo co mają na myśli pisząc "suports" bo poniżej jest:

Code:
    Supports the following hard drives:

● 640-GB, 5400-rpm, 9.5-mm
    ● 500-GB, 7200-rpm, 9.5-mm
    ● 500-GB, 5400-rpm, 9.5-mm
    ● 320-GB, 7200-rpm, 9.5-mm and 7.0-mm
    ● 320-GB, 5400-rpm, 9.5-mm and 7.0-mm
    ● 250-GB, 5400-rpm, 9.5-mm and 7.0-mm

Co jest oczywistą bzdurą. Sam jadę na 1TB

Nie chciałbym kupić 2x4GB tylko dlatego że specom z HP wydawało się w chwili sprzedaży, że 8GB RAMy nie istnieją na rynku. W końcu 2x4GB jest o 50zł droższą opcją i przy kupowaniu nowego laptopa mi się nie przyda.

0
  • #10 06 Lis 2015 15:23
    rafcio363
    Poziom 30  

Martinezzz123 napisał:

Nie chciałbym kupić 2x4GB tylko dlatego że specom z HP wydawało się w chwili sprzedaży, że 8GB RAMy nie istnieją na rynku. W końcu 2x4GB jest o 50zł droższą opcją i przy kupowaniu nowego laptopa mi się nie przyda.

Znajdź sobie lokalnie sklep i sprawdź na miejscu, zadziała to bierzesz , nie zadziała to nie :)
    Nawet używkę, ram się nie psuje praktycznie.

0
  • #11 06 Lis 2015 15:33
    safbot1st
    Poziom 43  

Jasne, że możesz spróbować 2x8GB i duża szansa, że "powstanie", a nawet będzie stabilnie pracować. Wtedy kupiłbym 1x8GB. Ale to ja.

rafcio363 napisał:
    zadziała to bierzesz

Znowu się kolega spieszy. A rodzaj kompilacji windows??? :)
    Na razie kolega Martinezzz123 podał jedynie, że 64bit.

Dodano po 6 [minuty]:

Martinezzz123 napisał:
    ps. a tak apropos grafiki HD 6320 - ona bierze 380mb z ramu.
    Czy jest jakaś możliwość żeby po rozbudowie tą wartość zwiększyć?

Musi być do tego opcja w BIOS.

0
  • #12 06 Lis 2015 16:09
    Martinezzz123
    Poziom 10  

Kompilacja.... hm... a gdzie to sprawdzę?
    Chciałem kupić na allegro.

ps. No tak. W BIOSie nie ma takiej opcji. Myślałem, że może jakieś narzędzie AMD

0
  • Pomocny post
    #13 06 Lis 2015 16:17
    safbot1st
    Poziom 43  

Martinezzz123 napisał:
    Chciałem kupić na allegro.

Aby nie Starter, Home 64bit to 8GB max RAM.

Dodano po 3 [minuty]:

Martinezzz123 napisał:
    ps. No tak. W BIOSie nie ma takiej opcji. Myślałem, że może jakieś narzędzie AMD

Z poziomu systemu wątpię, że da się zmienić. 380MB (nie "mb" - -popraw jednostki) to jest w miarę optymalnie do gier w 1366x768, do programów biurowych tym bardziej. ;)

0
  • #14 06 Lis 2015 16:25
    Martinezzz123
    Poziom 10  

HWinfo twierdzi że "MB".

To jest Home Premium.

No nic czyli wychodzi na to, że muszę wsadzić i zobaczyć.
    Dobrze, że przynajmniej - jak mówicie - nie uświadczy się różnicy pomiędzy 1x8GB a 2x4GB

0
  • #15 06 Lis 2015 16:31
    safbot1st
    Poziom 43  

Martinezzz123 napisał:
    HWinfo twierdzi że "MB".

Ale nie małymi literami! ;)
    Post #4.
    Martinezzz123 napisał:
    muszę wsadzić i zobaczyć.

Jest szansa na przyszłą rozbudowę do 16GB.

Dodano po 57 [sekundy]:

Martinezzz123 napisał:
    To jest Home Premium.

Obsługuje 16GB RAM.

0
  • #16 06 Lis 2015 17:23
    Martinezzz123
    Poziom 10  

safbot1st napisał:
    Martinezzz123 napisał:
    HWinfo twierdzi że "MB".

Ale nie małymi literami! ;)

A no tak, faktycznie napisałem mb:). Prawidłowo powinno być jak sądzę mB.

0
  • #17 06 Lis 2015 19:11
    piotr.solek
    Poziom 20  

Na podstawie tego co piszesz nie będzie to miało dużego znaczenia, którą konfigurację weźmiesz. 2x4 GB było by lepsze jeśli grasz. Tak, to nie będzie odczuwalnej różnicy. Myślę też, że cena też gra rolę i taniej wyjdzie dokupić drugi taki sam moduł pamięci. Jakie masz obciążenie pamięci pisząc, że Ci muli. Masz dysk ssd czy leciwy hdd?

0
  • #18 06 Lis 2015 19:26
    Martinezzz123
    Poziom 10  

piotr.solek napisał:
    Na podstawie tego co piszesz nie będzie to miało dużego znaczenia, którą konfigurację weźmiesz. 2x4 GB było by lepsze jeśli grasz. Tak, to nie będzie odczuwalnej różnicy. Myślę też, że cena też gra rolę i taniej wyjdzie dokupić drugi taki sam moduł pamięci. Jakie masz obciążenie pamięci pisząc, że Ci muli. Masz dysk ssd czy leciwy hdd?

2x2GB - to jest firmowa konfiguracja tego laptopa. napisałem o tym wyżej.
    Tak że nie ma mowy o dokupieniu 4GB.

Czyli dual chanel przydaje się tylko do gier?
    Dysk - jeśli 1TB to normalny.

ps. SSD nadal za małe są.

0
  • #19 06 Lis 2015 19:35
    piotr.solek
    Poziom 20  

Martinezzz123 napisał:

2x2GB - to jest firmowa konfiguracja tego laptopa. napisałem o tym wyżej.
    Tak że nie ma mowy o dokupieniu 4GB.

Czyli dual chanel przydaje się tylko do gier?
    Dysk - jeśli 1TB to normalny.
    ps. SSD nadal za małe są.

A to widać inny postem się zasugerowałem..

Tak, gdzieś tam (podczas recenzji laptopa) na notebookcheck.pl pisali, że więcej punktów wyszło na testach (dual + grafika zintegrowana). Ostatecznie pamięć to pamięć..nie procesor ani karta dźwiękowa.

Dyski ssd są małe?? Mam 1TB i nie wydaje się być "małym" choć cena może nie zachęcać.

0
  • #21 07 Lis 2015 08:10
    piotr.solek
    Poziom 20  

Ta cena jest z kosmosu (zwłaszcza za tak problematyczną serię) i sprzed "lat" . 850-tke evo nabyłem za około 1400zl ze trzy ,cztery miesiące temu.

0
  • #22 07 Lis 2015 17:05
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Martinezzz123 napisał:

Chcę kupić 8GB RAM do swojego laptopa.
    1. Czy stracę na szybkości działania pamięci (brak dual chanel?) jak obsadzę tylko 1 slot kością 8GB?

Zdania są podzielone:
    - podobni zależy to od płyty głównej
    - podobno cytuję "system może ładować i czytać jednoczenie dane z 2 kości, dzięki temu trudniej zamulić sprzęt"

W wypadku kart zintegrowanych pasmo (przepustowość pamięci) musi dzielić się z CPU - proste obliczenie pokazuje ze 1366x768x4(32/8)x60 to ok 240MB na sekundę - w wypadku większych rozdzielczości to jeszcze więcej, w wypadku dekodowania sprzętowego czy grafiki 3D te wielkości ulegają dalszemu zwiększeniu.
    Użycie dwóch banków pozwala na zwiększenie przepustowości - podwojenie pasma - mam okazje obserwować jak zwalnia notebook podłączony do monitora 4k niemal codziennie - kolega by zrobić coś bardziej ambitnego musi odpinać monitor 4k...
    Czy dwa banki przekładają się na wyższą prędkość kodu - wszystko zależy od charakteru kodu - jeśli jest zoptymalizowany by pracować na blokach danych, dane są wystarczającej wielkości to przyrost prędkości może być wyraźnie widoczny, warto pamiętać o tym ze pamięć to nie tylko grafika i CPU ale tez np transfery do i z układów wejścia wyjścia czy pamięci masowej. Prywatnie uważam ze jeśli sprzęt oferuje taka możliwość to trzeba używać dwóch banków zwłaszcza gdy używamy zintegrowanej grafiki która "kradnie" najwięcej pasma i co ważniejsze posiada wyższy priorytet w dostępie do RAM niż CPU..

0
  • #23 09 Lis 2015 11:37
    Martinezzz123
    Poziom 10  

No to mi teraz zagiąłeś parol.
    A co to jest w tym wzorze 32/8?
    skoro 1366/768 wymaga 240MB/s przepustowości to jaka jest przepustowość interfrejsu danych dla jednego banku pamięci?

0
  • Pomocny post
    #24 09 Lis 2015 13:48
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Martinezzz123 napisał:
    No to mi teraz zagiąłeś parol.
    A co to jest w tym wzorze 32/8?
    skoro 1366/768 wymaga 240MB/s przepustowości to jaka jest przepustowość interfrejsu danych dla jednego banku pamięci?

32 bity na piksel / 8 bitów w bajcie - inaczej 4 bajty na 1 piksel przy 32 bitach na kolor (czyli popularne 24 bity a.k.a. 16+ milionów kolorów) - dlaczego 32 a nie 24 bity ano dlatego ze dostęp pamięć musi być wyrównany do organizacji (ta jest zazwyczaj 32, 64, 128 etc) - jeśli jest inaczej to spada przepustowość magistrali.
    60 to 60 fps - jak obniżysz fps to oczywiście wymagane pasmo maleje (zawsze to robię w notebookach jeśli jest to możliwe).
    Co do samego pasma w pamięciach to jest ono dość wysokie - to są wielkości rzędu kilku - kilkunastu GB/s max - problemem jest jednak to że w czasie wiele urządzeń próbuje czytać i zapisywać do pamięci a pasmo pamięci z gumy nie jest - zazwyczaj przegrywa CPU (bo zakłada się że ma cache i cache powinien trzymać dane - jednak jest wiele sytuacji gdzie cache musi być invalid i wtedy CPU stoi i czeka aż go puszczą by mógł pobrać dane).
    Poza tym warto pamiętać ze nawet obraz 2D to nie tylko wyświetlanie ale tez modyfikacja - nawet proste przesuniecie o jedna linie wymaga zazwyczaj wykonania operacji bitblit czyli odczyt danych i ponowny zapis w nowej lokacji, do tego w wypadku grafiki 3D tak naprawdę ilość bitów zazwyczaj ulega k-krotnemu zwiększeniu - wystarczy pomyśleć że mamy triple buffer + z depth (zazwyczaj 32 bity lub więcej) i wychodzi nam że jeden piksel widoczny na ekranie opisują nie 32 ale np 128 - 256 i więcej bitów (nie będzie przesada stwierdzić ze na jeden piksel może składać się nawet kilka tysięcy bitów). Nawet proste operacje wymagają odczytu, porównania, modyfikacji i ponownego zapisu...
    Generalnie podwojenie magistrali należy uważać za znaczące - realny wpływ na prędkość CPU zaś zależy od kodu i danych przetwarzanych przez kod - jeśli będziesz używał oprogramowania które nie potrafi zmieścić w cache danych i kodu oraz potrafi pobierać dane z pamięci w taki sposób ze odbywa się to w dużych paczkach (czyli zorientowane na bloki danych) to takie oprogramowanie mocno ucierpi, jeśli używasz oprogramowania które potrafi zmieścić się w cache to negatywny wpływ będzie zmniejszony.

Przepraszam za uproszczenia ale chciałem w przystępny sposób opisać ten problem.

0
  • #25 09 Lis 2015 13:55
    adeq4
    Poziom 30  

Nie napisałeś, którą serię HP DM1 masz. Dokładnie co jest po myślniku DM1-..... Jeśli serię 4000 to na pokładzie jest pewnie płyta Quanty NM9.

Jak widać na załączonym schemacie blokowym CPU obsłuży max 2x4GB pamięci.

0
  • Pomocny post
    #26 09 Lis 2015 14:23
    piotr.solek
    Poziom 20  

http://www.gamefaqs.com/boards/916373-pc/68660712 Jak widać różnica przekłada się na większą ilość punktów w wybranych testach. Szkoda, że nie zrobiono 2x 2GB. Mam taką konfigurację jak użytkownik z testu z 2x 4GB. W praktyce rzadko jednak potrzebuje nawet 4GB (nawet przy 10-15 otwartych zakładkach w operze )

0
  • #27 09 Lis 2015 14:39
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

adeq4 napisał:

I do tego jeden kanał... wiec problem nie istnieje.

0
  • #28 09 Lis 2015 15:58
    Martinezzz123
    Poziom 10  

adeq4 napisał:
    Nie napisałeś, którą serię HP DM1 masz. Dokładnie co jest po myślniku DM1-..... Jeśli serię 4000 to na pokładzie jest pewnie płyta Quanty NM9.

Opisałem dokładnie specyfikację w pierwszym poście:

Code:
    Specyfikacja:

Laptop: HP Pavilion DM1
    [b]Płyta: HP 3387[/b]
    Chipset: AMD FCH Hudson-1 SB810-850

Dodano po 5 [minuty]:

piotr.solek napisał:
    http://www.gamefaqs.com/boards/916373-pc/68660712 Jak widać różnica przekłada się na większą ilość punktów w wybranych testach. Szkoda, że nie zrobiono 2x 2GB. Mam taką konfigurację jak użytkownik z testu z 2x 4GB. W praktyce rzadko jednak potrzebuje nawet 4GB (nawet przy 10-15 otwartych zakładkach w operze )

Bardzo interesujące! Dzięki.
    szkoda że to test gamingu a nie business use.
    Ja mam w firefoxie rozszerzenie "Panorama".
    Pozwala to na podział Tabów na grupy. W każdej grupie mam około 20 tabów otwartych.
    Można liczyć że na stałe mam 75-100 stron otwartych w firefoxie.

0
  • #29 09 Lis 2015 16:05
    adeq4
    Poziom 30  

Modeli DM1 jest wiele, samo DM1 nic mi nie mówi. Nazwa płyty głównej również wzięta z kosmosu. Sprawdź pod naklejką przy slocie RAM czy masz oznaczenie NM9G.

0
  • #30 09 Lis 2015 17:12
    piotr.solek
    Poziom 20  

Martinezzz123 napisał:
    Ja mam w firefoxie rozszerzenie "Panorama".
    Pozwala to na podział Tabów na grupy. W każdej grupie mam około 20 tabów otwartych.
    Można liczyć że na stałe mam 75-100 stron otwartych w firefoxie.

Dlatego..przynajmniej kiedyś można było ustalać w przeglądarce (opera) ilość danych przechowywanych na dysku oraz pamięci. W operze w nowszych wersjach to "schowali". Dlatego sugerowałem dysk ssd gdzie szybkość odczytu jest większa od zwykłego dysku czy tych hybrydowych. W samsung np jest funkcja "rapid" wykorzystująca RAM (cześć) by "przyspieszyć" odczyt.

0