Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nożyce do żywopłotu w ogniu

06 Lis 2015 15:15 2925 21
  • Specjalista Sieci, Internet
    Pierwsze użycie, 1h pracy z przerwami, lekko nie miały to przyznam, nagle stanęły w ogniu.
    Nie reagowały na wyłącznik, musiałem odłączyć kabel.
    Szczotki stopione/spalone jak na zdjęciach.

Wyrównać szczotki (nawijam papier ścierny na komutator i szlifuję) i będzie OK ?

Nie powinno tam być jakiejś układów zabezpieczającej przed przeciążeniem prądowym/mechanicznym ?

• Pomocny post
    Poziom 37  
    Spróbuj przeszlifować komutator i wymienić szczotki, przydało by się też sprawdzić wirnik ale bez magneśnicy będzie ciężko.
    bearq napisał:
    Spróbuj przeszlifować komutator

Szlifować na obrotach rotora czy delikatnie rąsią i papierm ściernym usunąć czarny kolor z komutatora ?
  • Pomocny post
    Moderator
    bogiebog napisał:

Wyrównać szczotki (nawijam papier ścierny na komutator i szlifuję) i będzie OK ?

A ustalenie przyczyny zdarzenia? Skoro wyłącznik nie zareagował, to należy sprawdzić dlaczego. Jeśli styki się skleiły, to do wymiany.
    Poza tym napisałeś
    Cytat:
    Pierwsze użycie,

Jest taka zasada, że przed pierwszym użyciem wypada przeczytać instrukcję obsługi. Czytał ktoś?
    To się nadaje raczej do reklamowania, a nie do szlifowania komutatora.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Drobnym papierkiem oczyść ręcznie, możesz jedną ręka owinąć papier wokół komutatora a drugą kręcić wirnik, ewentualnie trzymać wirnik sztywno a kręcić papierem. Po przeszlifowaniu wyczyść dokładnie rowki pomiędzy wycinkami komutatora w miejscu izolacji oraz na końcu sprawdź czy nie ma zwarć pomiędzy wycinkami komutatora.

retrofood napisał:
    Jest taka zasada, że przed pierwszym użyciem wypada przeczytać instrukcję obsługi. Czytał ktoś?
    To się nadaje raczej do reklamowania, a nie do szlifowania komutatora.

Pewnie została przeciążona, takie maszynki nie są przystosowane do ciągłej pracy stąd takie awarie :/
  • Moderator Elektrotechnika
    bearq napisał:
    Pewnie została przeciążona

Święta racja zapewne ciął grube patyki .
    bearq napisał:
    takie maszynki nie są przystosowane do ciągłej pracy stąd takie awarie :/

Ne zgodzę się kupując nożyce dobrej firmy może kolega cała godzinę ciąć i nic, wystarczy pamiętać o smarowaniu. Zapewniam kolegę za każdym razem mam 30 m do obcięcia żywopłotu i tui i daję rady mój sprzęt.
    Wracając do tematu według mnie jest po ptokach , jak dobrze dostrzegam uzwojenie zmieniło barwę . Więc czyszczenie to wskrzeszanie umarłego . Ale spróbować można nuż się mylę.
    Nożyce kosztowały chyba 170pln, więc dobra firma to raczej nie jest.
    To są nożyce to gałązek raczej, nie do gałęzi, ciąłem tym jałowca kolumnowego (skracałem), jak się nie dało to brałam sekator lub piłę i docinałem ręcznie.

Dodano po 58 [sekundy]:

Krzysztof Reszka napisał:
    Święta racja zapewne ciął grube patyki .

Tak robił, każę mu klęczeć na grochu przez 2 dni twarzą do ściany, i żuć ryż bez wody.

Dodano po 1 [minuty]:

retrofood napisał:
    Czytał ktoś?

Nie było instrukcji, ani zapasowych szczotek,
  • Moderator
    bogiebog napisał:

retrofood napisał:
    Czytał ktoś?

Nie było instrukcji, ani zapasowych szczotek,

Znasz producenta i model, poszukaj więc w necie opisu. Wypadałoby znać wymagania producenta.
  • Poziom 37  
    Ne zgodzę się kupując nożyce dobrej firmy może kolega cała godzinę ciąć i nic, wystarczy pamiętać o smarowaniu. Zapewniam kolegę za każdym razem mam 30 m do obcięcia żywopłotu i tui i daję rady mój sprzęt.
    Wracając do tematu według mnie jest po ptokach , jak dobrze dostrzegam uzwojenie zmieniło barwę . Więc czyszczenie to wskrzeszanie umarłego . Ale spróbować można nuż się mylę.

Odnosiłem się dokładnie do nożyc autora bo to o nich temat, co do lepszego sprzętu to bez dwóch zdań się z tobą zgadzam, ale tak jest ze wszystkim. Uzwojenie mogło zmienić barwę ale i może być pokryte takim lakierem. Z tego co widzę to są to jakieś uniwersalne szczotki albo na takie wyglądają więc nie powinno być problemu z dokupieniem nowych.
    Zakładając przeciążenie, jakie zjawisko zaszło na szczotkach komutatorze które doprowadziło do gwałtownego zniszczenia szczotek ?

np
    Przeciążenie, większ prąd, większa ilość ciepła na iskrze szczotki/komutator ?
    Dlaczego nie ma nadpalenia komutatora a tylko szczotek ?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    bogiebog napisał:
    lekko nie miały to przyznam

bogiebog napisał:
    , każę mu klęczeć na grochu przez 2 dni twarzą do ściany, i żuć ryż bez wody.

Gdyby nawet przyjąć że sprzęt był do bani , to objawy jego uszkodzenia były wcześniej widoczne, a nie dopiero jak ;
    bogiebog napisał:
    nagle stanęły w ogniu.
    Nie reagowały na wyłącznik, musiałem odłączyć kabel.
    Szczotki stopione/spalone jak na zdjęciach.

A więc moja sugestia nie była wcale bezpodstawna .
    bogiebog napisał:
    jakie zjawisko zaszło na szczotkach komutatorze które doprowadziło do gwałtownego zniszczenia szczotek ?

Może nie jakie zjawisko bo nie oto chodzi, lecz skutki jakie mogło wywołać to przeciążenie ;
    1) uszkodzenie komutatora silnika .
    2)spalenie wirnika (zwarcie międzyzwojowe)
    3) spalenie uzwojenia stojana.
    Może myślę pesymistycznie, więc po oczyszczeniu komutatora okaże się czy się myliłem .
    Stare łacińskie powiedzenie mówi "errare humanum est".
    Błądzenie jest rzeczą ludzką.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jeżeli jest to silnik z hamowaniem, a zapewne tak, to po uszkodzeniu wyłącznika mógł się włączyć hamulec przy jednoczesnym zasilaniu. Stąd takie właśnie efekty wizualne. Proponuje najpierw zająć się tym wyłącznikiem.
    OK, Sprawdzę wyłącznik,

rozumiem że ta czarna rączka z przodu która muszę ścisnąć to odblokowanie hamulca ?
    hamulec mechaniczny czy elektryczny ?
  • Poziom 35  
    Nie znam akurat tego urządzenia więc bazuję na domysłach. Myślę tu o hamulcu elektrycznym. Po wyłączeniu zwierane jest część lub całe uzwojenie silnika. Zadziałanie hamulca powinna powodować zarówno ta rączka z przodu jak i normalne wyłączenie urządzenia.
    Pomiar rezystancji między na polach komputatora
    sąsiędnie dwa pola 1.5 [ohm]
    następne pole 2.7
    następne pole 3.8
    następne pole 4.6
    następne pole 5.4

Czy to oznacza zwartę uzwojenia wirnika ? sąsiędnie pola stojaa powinny być rozwarte ?

No i ten kolor fioletowy, musiało tam przygrzać nieźle, fioletowy = 280 [C]

No i wirnik capi przypaloną izolacją

EDIT: Jeśli wirnik do wymiany to gdzie takie coś kupić ?

A ile te nożyce kosztowały,bo koszt wirnika jest duży a jeśli to jakaś Chińszczyzna to wyrzuć do kosza .
    koszt nożyc 200pln
    Teraz spojrzałem na zdjęcie , nawet Chińczycy nie chcą się do tego przyznać jaka to firma . Co pisze w gwarancji, jakie są serwisy w Polsce tam należy dzwonić i zapytać o koszt wirnika . Pamiętaj że stojan też może być spalony , wspominałem o tym.
    Widzę te nożyce na allegro za 130 pln z przesyłką
    EC583 elektryczne-nozyce-do-zywoplotu-sekator-1500w-51cm-i5252301011

Czy markowe (stihl, makita, stiga) nożyce mają zabezpieczenia przed przeciążeniem ? np kawałek drewna klinuje nożyce, nie zauważam i trzymam załączone nożyce, czy elektronika zabezpieczy przed uszkodzeniem w takim wypadku ?
  • Poziom 37  
    Te "lepsze" firmy robią też sprzęt dla różnych odbiorców stąd zależy to konkretnie od modelu.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    To zależy ile kolega chce dać .
    stihl'a HSE 71 600 W
    Gardena Easy Cut 42
    Gardena Easy Cut 46
    bogiebog napisał:
    kawałek drewna klinuje nożyce, nie zauważam i trzymam załączone nożyce, czy elektronika zabezpieczy przed uszkodzeniem w takim wypadku ?

Informacji zawsze udzieli serwis ale najlepszym zabezpieczeniem jest spostrzegawczość.
    To zależy ile kolega chce dać

do 400pln, elektryczny model.