Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Daihatsu Cuore - Wymiana licznika (inny model silnika)

Wujek lutek 06 Nov 2015 16:59 1617 9
    Wujek lutek
    Level 14  
    Posiadam Daihatsu Coure 2003 1.0 z silnikiem od daihatsu Trevis 2007 1.0
    Chciałbym wymienić licznik bez obrotomierza, na wersje z obrotomierzem. Wiem że kompatybilność tych liczników jest 100% przy seryjnym silniku, ale czy wersja z obrotomierzem będzie pokazywała właściwe odczyty przy silniku z Trevis'a ?
    Obecny licznik z samym prędkościomierzem w porównaniu z odczytem z urządzeń opartych na sygnale GPS pokazuje 5 km/h większą prędkość od pomiaru GPS.
    Czy Obrotomierz też będzie wykazywał błąd odczytu ?
  • Helpful post
    Gunslinger
    Level 30  
    Do daihastsu ciężko o jakiekolwiek schematy, a raczej nikt takiego zestawu jak ty nie ma. Można albo brać w ciemno, albo wkomponować jakiś uniwersalny obrotomierz.
    Wujek lutek
    Level 14  
    Jedyna opcja jaka jeszcze przychodzi mi do głowy to dogadanie się ze sprzedającym na sprawdzenie mojego wariantu i ewentualnej odsyłki.
    Chciałbym aby ten obrotomierz oprócz walorów wizualnych miał również zastosowanie praktyczne, bo takie jest główne moje założenie. Jestem kierowca który jeździ wg. obrotów silnika i trudno mi się przyzwyczai do opcji bez tej funkcjonalności. Wersja z dorabianiem czegoś "po za systemem" układu elektrycznego auta definitywnie odpada.
    Co do dostępności fachowej literatury - to rzeczywiście bieda na rynku. Nawet nie ma porządnego forum dedykowanego temu modelowi (jest kilka for ale ilość postów jest zerowa).
    Może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje rozwiązanie tej zagwozdki ?
    Wujek lutek
    Level 14  
    Z tego co wyczytałem w necie błąd wskazania prędkościomierza spowodowany jest wymiana prze zemnie felg i opon na większe.
    Zgodnie z dyrektywą UE, prędkościomierze samochodowe muszą zawyżać pokazywaną prędkość. Chodzi z jednej strony o względy praktyczne, by kierowca nieświadomie nie popełniał przestępstwa. Z drugiej zaś strony chodzi o kwestie bezpieczeństwa, by nieświadomie nie jechać szybciej, niż chcemy i umiemy. Wartość tego błędu to zazwyczaj ok. 7-10 %. Musi tak być, ponieważ w niemal każdym aucie dopuszcza się stosowanie kilku różnych rozmiarów opon, których średnica nie jest taka sama. W żadnym wypadku licznik nie może zaniżać prędkości. Chyba że... założymy koła nieco większe, niż zaleca producent auta. U mnie fabrycznie montowane są koła 12" ja mam 13" z ciut większa opona - a co za tym idzie zmienia się obwód koła - stąd wynika mój błąd pomiaru o ok 10 %.
    Co do pomiaru obrotów silnika dowiedziałem się że wskazania powinny być takie same gdyż punk pomiaru obrotomierza jest ten sam w obu silnikach. Jak tylko wymienię konsole dam znać jak to ma się w praktyce.
    Wujek lutek
    Level 14  
    A ja mam wersje z 07.2003 i mi teki licznik nie pasuje (ma jedna wtyczkę). W vin mam L251, a wiązka w samochodzie do licznika ma 2 wtyczki i linkę do obrotomierza, chyba ze to ustrojstwo ma gdzieś ukryta wtyczkę do wersji z obrotomierzem ?
    Gunslinger
    Level 30  
    Czekaj, bo się trochę pogubiłem. Masz u siebie 2 wtyczki i linkę? Kupiłeś już te zegary z obrotomierzem?
    Wujek lutek
    Level 14  
    tak, kupiłem na Allegro w licytacji za 1 zł (aukcja roku :) ) . mam auto z 07.2003 i te zegary nie pasują. A u siebie j/w 2 wtyczki i linka. jutro może uda mi się zrobić foto.
    Gunslinger
    Level 30  
    Linka możliwe że jest od prędkościomierza. Jeżeli nowy licznik nie ma na nią gniazda, to znaczy że wymaga cyfrowego impulsatora. Nie wiesz czy wrzucili sam silnik, czy razem z wiązką? Schematów brak, jedyne co można, to próbować rozpisać pinout liczników w jakiś sposób i zrobić przejściówkę.
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 38  
    Wujek lutek wrote:
    w licytacji za 1 zł (aukcja roku )

Bo też towar chodliwy i super poszukiwany.
    Wujek lutek
    Level 14  
    SZYMON BYDGOSZCZ wrote:
    Wujek lutek wrote:
    w licytacji za 1 zł (aukcja roku )

Bo też towar chodliwy i super poszukiwany.

Dlatego kupiłem go za 1 zł ;)