Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uTetris - minimalistyczna wersja na mikrokontrolerze MSP

mi_ma 06 Nov 2015 19:14 4578 4
  • uTetris - minimalistyczna wersja na mikrokontrolerze MSP

Tetris to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie. Każdy, kto pamięta ją jeszcze z czasów, w których królowały ośmiobitowce stwierdzi, że widział od tamtej pory z miliard różnych wersji. Z jednej strony powstawały wersje 3D, z efektami specjalnymi, a nawet erotyczne wersje... Z drugiej gra była przenoszona z komputerów na coraz to mniejsze urządzenia budowane w oparciu o mikrokontrolery. Poniżej znajdziecie przykład realizacji jednej z minimalistycznych wersji tetrisa. Gra została zbudowana na mikrokontrolerze MSP430G2554 od Texas Instruments. Do umieszczonego na płytce prototypowej mikronotrolera podłączono jedynie kilka przycisków, fotodiodę wykorzystaną do automatycznego podświetlenia wyświetlacza, wyświetlacz stosowany w Nokii 5110, a całość zasilono z pojedynczej baterii pastylkowej. Poniżej znajdziecie film, na którym autor prezentuje już "finalną" wersję zamkniętą w prowizorycznej obudowie. Oprogramowanie zostało napisane w języku C w darmowym środowisku TI Code Composer Studio. Niestety na stronie źródłowej brak jest plików źródłowych oraz schematów. Mimo to warto pokazać choćby początkującym elektronikom, że na pojedynczym mikrokontrolerze można zdziałać całkiem sporo.

uTetris - minimalistyczna wersja na mikrokontrolerze MSP uTetris - minimalistyczna wersja na mikrokontrolerze MSP
    uTetris - minimalistyczna wersja na mikrokontrolerze MSP uTetris - minimalistyczna wersja na mikrokontrolerze MSP

Źródło www.gearloose.net/electronics/utetris/

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 791, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
    User removed account
    Level 1  
    ZbeeGin
    Level 39  
    pawel1029384756 wrote:
    Odmiana bardzo przyjemna, coś na rzadkim kontrolerze, wszystko zrobione samemu, ładnie zamknięte w obudowie.
    Też mnie ciekawi jak długo będzie to działało na tej baterii, jaki to wszystko ma pobór prądu.

Generalnie rzecz biorąc, "zwykły" wyświetlacz LCD będzie bardzo oszczędny i maksymalny pobór prądu będzie pobierał tylko przy zmianie zawartości; do tego MSP430 ze swoimi zaawansowanymi trybami uśpienia i modyfikowaniem taktowania w locie... Będzie to czas podobny do czasu pracy rozbudowanych podręcznych kalkulatorów.

Największym zagrożeniem dla baterii w tym urządzeniu jest tylko podświetlanie LCD.
    badworm
    Level 18  
    Interesujące, aż chyba odgrzebię Game Boya w piwnicy i pogram sobie w oryginalnego Tetrisa :)