ametyst12 wrote: Dla mnie nie ma, nie chodzi mi, żeby było głośno, tylko żeby było daleko słychać. Wiem, że aż dobrego basu nie osiągnę na nich, bo nie zagrają mi jak głośniki 30cm, wiem bo taki mam, ale chyba jakoś nieco lepiej zwiększyć się chyba da?
Nie da się niczego zwiększyć. Te głośniki są za małe żeby je było słychać i koniec. Nieważne czy to będzie VK, czy Pioneer, Sony, Alpine, Hertz czy jeszcze inne. Z głośników 10cm się nie da.
Poza tym skuteczność to właśnie głośność i dotyczy to nie tylko środka, ale również niskich tonów. Jak niskie tony będą głośniej to nie będzie ich więcej?
ametyst12 wrote: A ty sprawdzałeś, że jesteś przekonany, że jednak mają?
Ja nie sprawdziłem, bo nie mam takiej potrzeby. Sprawdził producent i informację podał. Nie mam podstaw by w to nie wierzyć, a co wyjaśniłem w poprzednim poście.
ametyst12 wrote: Oddaje na pewno, gdyż jest to wzmacniacz gitarowy wyjęty z pieca gitarowego firmy Box Electronics, a to przecież dobra firma więc chyba by nie oszukiwali.
Skąd ta pewność - zapytam jeszcze raz - zmierzyłeś? To, że jest wzmacniacz gitarowy nie oznacza że na pewno oddaje 50W. Nie oznacza również że producent podał moc nominalną, a nie np. tzw. moc muzyczną. Jak zbudowany jest ten wzmacniacz? Jakie elementy pracują w stopniu końcowym i jakie jest napięcie zasilania?
Zdziwiłbyś się jak podają moce renomowani producenci, a co również częściowo wyjaśniłem w poprzednim poście.
ametyst12 wrote: Myślałem, że zwiększenie pojemności coś daje.
Owszem, daje - zmniejszenie dolnej częstotliwości granicznej. Czyli w Twoim przypadku zupełnie nic, bo 2200uF i głośnik 4R da częstotliwość graniczną ok. 18Hz co jest dużo poniżej pasma przenoszenia głośnika. Zmniejszenie pojemności spowoduje wzrost częstotliwości granicznej, czyli odcięcie niskich tonów. Efekt dokładnie odwrotny do tego co chcesz uzyskać. Natomiast włączenie równoległe kondensatora spowoduje zwarcie. Trzeba cewkę, ale...
ametyst12 wrote: mówię że cewka odpada od razu, bo nie mam, a nie chce kupować, a z oporników i kondensatorów jakoś się da?
A więc odpowiedź może być tylko jedna - nie da się!
ametyst12 wrote: A to nie zależy od budowy głośnika i magnesu?
Od tego właśnie zależy skuteczność. Natomiast moc elektryczna zależy tylko i wyłącznie od budowy cewki oraz warunków jej chłodzenia. Natomiast pomiar mocy można mocno zawyżyć stosując różne sztuczki - np. mierząc szumem o określonym spektrum w bardzo krótkich odcinkach czasu (takich by cewka nie zdążyła się porządnie nagrzać). W ten sposób można wykazać, że moc głośnika jest kilkadziesiąt razy większa niż przy utartym przez lata sposobie pomiaru określonym w normie DIN. Oczywiście taki pomiar w żaden sposób nie jest kłamstwem, bo w określonych warunkach dany głośnik ma tyle ile podaje producent.
Dlatego nie rozumiem tych, którzy piszą iż moc jest oszukana.
Znacznie łatwiej jest to wyjaśnić na przykładzie wzmacniacza, a nie głośnika - mierząc skuteczną wartość napięcia sinusoidalnego na danym obciążeniu otrzymamy wartość mocy skutecznej (tzw nominalnej wg. normy DIN), natomiast mierząc amplitudę tego samego napięcia otrzymamy wartość o pierwiastek z dwóch wyższą, a więc i odpowiednio wyższą moc.
Przykładowo niech wartość skuteczna wynosi 10V na obciążeniu 4R - otrzymamy moc 25W i to jest moc którą uznaje się za "tą prawdziwą". Natomiast przebieg sinusoidalny o wartości skutecznej napięcia 10V będzie miał 14.1V i gdy taką wartość przyjmiemy to wyjdzie nam 49W mocy na tym samym obciążeniu 4R.
Jeszcze ciekawiej jest, gdy pomiaru dokonamy nie przebiegiem sinusoidalnym, a prostokątnym. Dla przebiegu prostokątnego wartość skuteczna = wartość maksymalna, a więc gdy zasilimy ten sam wzmacniacz nie przebiegiem sinusiodalnym, a prostokątnym o takiej samej amplitudzie, wówczas moc skuteczna wyniesie 49W, czyli tyle ile moc max dla przebiegu sinusoidalnego.
Widzisz różnicę? Wszystko jest zgodne z prawami fizyki i elektrotechniki, a więc gdzie tu kłamstwo? Czy podanie informacji że wzmacniacz ma 49W, zamiast 25W można nazwać oszustwem, skoro ten wzmacniacz właśnie tyle ma, tylko kwestia jak się to zmierzy i co przyjmie jako dane wyjściowe?
Dokładnie to samo jest w przypadku pomiaru mocy głośników - kwestia jak to zmierzono i nic więcej.