Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa suwnicy warsztatowej

szejker1988 06 Lis 2015 22:59 5934 22
  • #1 06 Lis 2015 22:59
    szejker1988
    Poziom 7  

Witam potrzebuje zrobić suwnice warsztatową, głównie będzie służyła do demontażu i montażu skrzyń ładunkowych aut dostawczych, mój pomysł przedstawia dołączony rysunek, pytanie jaki materiał zastosować, suwnica będzie służyć do podnoszenia 300kg/400kg a może ktoś ma inny lepszy pomysł niż mój,

Materiały w moim projekcie

- Ceownik
    - Dwuteownik
    - Wciągarka elektryczna
    - Rolki prowadzące

2 22
  • #2 06 Lis 2015 23:18
    Tommy82
    Poziom 39  

A takie jednopunktowe podnoszenie da radę?

0
  • #3 06 Lis 2015 23:19
    kamil.b
    Poziom 12  

Pytanie: czy te belki 6m będą podparte na końcach, czy np przykręcone do ściany na całej długości?
    A w takim układzie jak narysowałeś, masz sporą szansę na to, że belka poprzeczna ustawi się lekko pod kątem i wypadnie z pomiędzy ceowników. Jeżeli chcesz robić coś takiego, to już lepiej albo ceowniki postaw w kształt litery "U" i zrób rolki z głębokimi rowkami (coś na kształt prowadzenia bramy na rolkach), albo zamiast ceowników użyj także dwuteowników (ale to zależy od odpowiedzi na pytanie na początku).

0
  • #5 07 Lis 2015 00:25
    artur527
    Poziom 17  

To nie jest wciągarka a wciągnik !
    Wykluczone suwnica ma jeździć po torze a i tak będziesz miał problem ze złukosowaniem suwnicy.
    Myślę że rozmawiamy o suwnicy = 3 osie pracy ! długość, szerokość, wysokość.
    Pracuję na suwnicach i mam uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego w kategorii 2S
    Mogę Ci podesłać troszkę materiałów z budowy suwnicy na co zwrucić uwagę ale na priw

Do zabezpieczeń się nie będę czepiał twoja wola i uwaga - chociaż są elektryczne i mechaniczne, ale stosowane też prosto do zabezpieczenia złukosowania suwnicy.

0
  • #6 07 Lis 2015 00:49
    kamil.b
    Poziom 12  

Kolego artur527:
    Jak już poprawiasz kogoś z nazewnictwa (wciągarka/wciągnik), zwróć uwagę na ortografię.
    "Łukosowanie"? "zwrucić"?
    Polecam przycisk "Pisownia" albo słownik ortograficzny!
    I serdecznie pozdrawiam!

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

1
  • #7 07 Lis 2015 02:25
    artur527
    Poziom 17  

kamil.b napisał:
    Kolego artur527:
    Jak już poprawiasz kogoś z nazewnictwa (wciągarka/wciągnik), zwróć uwagę na ortografię.
    "Łukosowanie"? "zwrucić"?
    Polecam przycisk "Pisownia" albo słownik ortograficzny!
    I serdecznie pozdrawiam!

Kolego kamil.b
    wciągarka i wciągnik to są 2 różne pojęcia a nie błąd ortograficzny !!! Dobrze pomyliłem się - złukosowanie - i też jest źle
    Więc o co Ci chodzi ?
    Ps - kolego kamil - żebyś chociaż znał się troszkę na budowie suwnic - ale to za dużo - żebyś wymienił rodzaje suwnic - to mam o czym z Tobą pogadać, a jeżeli nie masz takich wiadomości to stosuj się do meila, który dostałeś ode mnie !
    Ja nie piszę że jestem "najmądrzejszy jak Ty " ale znam się na tym i mam, uprawnienia, a Ty pokarz swoje !
    Ja już skanuje swoją kartę oczywiście 2-gą stronę z uprawnieniami, na pierwszej są moje dane i pesel - więc nie udostępnię Budowa suwnicy warsztatowej

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Fakt , nie długo mam uprawnienia ale kilka lat pracowałem na ryzyko, więc doświadczenie mam spore.

Dodano po 2 [minuty]:

Czekam na Twoje uprawnienia kolego kamil ! O zniknął jakoś :-)

Dodano po 1 [minuty]:

I o dziwo skasował swoje posty i aluzje pod moim adresem :-)
    Więc unikajcie kamila.b

Dodano po 17 [minuty]:

Nie chodzi o to że ja mam uprawnienia ! ale mam wiedzę też i materiały które pomogą Tobie zbudować taką suwnicę.

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

----
    Wydzielono z tematu: Budowa suwnicy warsztatowej
    przez ANUBIS dnia 08 Lis 2015 19:58

0
  • #8 07 Lis 2015 03:10
    WędkarzStoLica
    Poziom 29  

artur527 napisał:
    wciągarka i wciągnik to są 2 różne pojęcia a nie błąd ortograficzny !!! Dobrze pomyliłem się - złukosowanie - i też jest źle
    Więc o co Ci chodzi ?

Łomujboże :D Mówimy i piszemy okno, a nie - łokno.

To samo z łukosowaniem i innymi błędami - więc o to chodzi, a nie o Twoją wiedzę czy uprawnienia :)

Wystarczy dać odpowiednio duży rozstaw rolek i nie będzie 'łukosować' :P

Moderowany przez ANUBIS:

2
  • #9 07 Lis 2015 03:21
    artur527
    Poziom 17  

WędkarzStoLica napisał:
    Wystarczy dać odpowiednio duży rozstaw rolek i nie będzie 'łukosować' :P

I tu się mylisz :-) - pomyśl!
    dalej będzie złukosowanie

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.13. Dbaj o poprawność językową, zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości, które trudno jest przeczytać i zrozumieć co druga strona miała tak naprawdę na myśli.

0
  • #10 07 Lis 2015 04:47
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

,,Kąstruktoży" :D A gdyby tak zastosowac odwrócony teownik lub ceownik przekrojem otwarcia do góry i koła od bram przesuwnych z rowkiem. Poprzeczna brama suwnicy nie mogła by ,,łukosować" z zasady, bo poruszała by się jak tramwaj lub pociąg. Zresztą Kolega to sugerował. Co zaś do ,,Łukosowania " czy ,,Łukosacji", w pierwszym odruchu pomyślałem, że chodzi tu o tankowanie Suwnicy Samobieżnej wyłącznie na stacjach paliwowych ,,Łukoil" :cry: A jak zamierzasz rozwiązac przesuw poprzeczny ? Na początku przyszlego tygodnia pokaże wam foto, jak sie to robi na Karaibach :D Małe suwnice 1.5 T do ładowania rol papieru do maszyn drukarskich. Generalnie są to dwa równoległe dwuteowniki , gdzie wózek czterorolkowy obejmuje profil z obu stron.

0
  • #11 07 Lis 2015 10:28
    szejker1988
    Poziom 7  

W warsztacie mam jako sufit belki drewniane 20cm x 20cm rozstawione co 70cm do nich za pomocą płaskownika bądź małego profila np. 40x10x2 przyspawać co 70cm ceownik praca suwnicy będzie w pozycjach X, Y, Z

0
  • #13 08 Lis 2015 11:55
    jariko
    Poziom 15  

Tak jak kolega gromleon napisał. 3 profile i 3 gotowe wózki bramowe. Dwa profile podwieszone w nich 2 wózki na których powieś profil z trzecim wózkiem i wciągarką. Profile stałe możesz w wielu miejscach podwiesić, więc się bardzo nie ugnie a poprzeczny 3 m można wzmocnić małą konstrukcją kratownicową. 300kg to nie są spore obciążenia.

0
  • #14 08 Lis 2015 19:57
    retrofood
    Moderator

artur527 napisał:

Ps - kolego kamil - żebyś chociaż znał się troszkę na budowie suwnic - ale to za dużo - żebyś wymienił rodzaje suwnic - to mam o czym z Tobą pogadać, a jeżeli nie masz takich wiadomości to stosuj się do meila, który dostałeś ode mnie !

Kolego, masz uprawnienia zaledwie do obsługi suwnic, nie graj więc tego, kim nie jesteś. Takich jak Ty szkoliłem dziesiątkami, a jeśli nie szkoliłem, to egzaminowałem.

A odpowiadając kol. szejker1988, otóż nie ma sensu niczego konstruować, szczególnie że suwnice są urządzeniami poddozorowymi (objęte są dozorem UDT) i w razie kontroli PIP lub, co gorzej wypadku, sprawy prokuratorskiej się nie uniknie. Taniej i prościej byłoby poszukać gotowej suwnicy 0,5T, których cała masa znajduje się w dawnych dużych zakładach przemysłowych, które wciąż jeszcze wyprzedają zbędne urządzenia za bezcen. Po cenie złomu. Według mnie to o wiele lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Proponuję zapoznać się z tymi tematami:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663502.html
    a szczególnie z tym
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663516.html

0
  • #15 12 Lis 2015 14:02
    szejker1988
    Poziom 7  

Ta suwnica ma służyć do potrzeb własnych więc przepisy mnie nie interesują jakie materiały radzicie użyć jaki celownik, teownik żeby wytrzymał te 300/400kg

0
  • #16 01 Gru 2015 10:58
    szejker1988
    Poziom 7  

Czy jako rolki mogę zastosować łożyska toczne?

0
  • #17 02 Gru 2015 00:40
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #18 10 Sty 2016 19:43
    szejker1988
    Poziom 7  

Zastanawiam się co wykorzystać jako prowadnice wzdłużne, Ceownik czy dwuteownik, jeśli wiecie, powiedzcie dlaczego

0
  • #19 12 Sty 2016 01:56
    saskia
    Poziom 38  

szejker1988 napisał:

Zastanawiam się co wykorzystać jako prowadnice wzdłużne, Ceownik czy dwuteownik, jeśli wiecie, powiedzcie dlaczego

Lepsze będzie A bo będzie lepiej rozłożone obciążenie prowadnic.
    Poza tym podwieszając suwnicę pod rolkami umieszczonymi po obu stronach prowadnicy masz ja lepiej zabezpieczona przed wypadnięciem z prowadnic gdyby jedna strona sie zablokowala podczas przesuwania pod obciążeniem.

0
  • #20 12 Sty 2016 08:43
    101pawel
    Poziom 25  

szejker1988 napisał:
    Tak stawiane pytanie - jak i wcześniejsze, w temacie konstrukcji stalowej, ba, urządzenia mechanicznego o szczególnym rygorze projektowania, wykonania i eksploatacji świadczy nie tylko o braku wyobraźni, ale i o Twojej absolutnej niewiedzy w obszarze ww. aspektów. No jak można brać się za urządzenie dźwigowe bez choćby podstawowych obliczeń statycznych? Nie stać Cię na opłacenie projektu, policz sam, do tego wystarczy matematyka szkoły średniej, normy i jeden z tysiąca poradników. Wynikami tych obliczeń tu się pochwal, - jest szansa, że ktoś je zweryfikuje. Inaczej niepotrzebnie ryzykujesz, to nie jest gipsowy sufit podwieszany, ani kuchenny okap.
    Na koniec, niż coś odpiszesz na moje uwagi, przeczytaj jeszcze raz Twój cytat i pomyśl co w ogóle wiesz i jakie masz doświadczenie w temacie.
    Aha, to z Twojego innego posta: "Ta suwnica ma służyć do potrzeb własnych więc przepisy mnie nie interesują" - żebyś się czasem nie zdziwił. Swoją droga życzę Ci wszystkiego najlepszego.

0
  • #21 13 Sty 2016 05:21
    ziemek56
    Poziom 19  

"Ta suwnica ma służyć do potrzeb własnych więc przepisy mnie nie interesują"
    A UDT może niezłą kasę przymandacić > o ile nie będzie jakiejś TRAGEDII

0
  • #22 13 Sty 2016 18:43
    Akrzy74
    Poziom 39  

szejker1988 napisał:
    Witam potrzebuje zrobić suwnice warsztatową, głównie będzie służyła do demontażu i montażu skrzyń ładunkowych aut dostawczych
    szejker1988 napisał:
    Ta suwnica ma służyć do potrzeb własnych więc przepisy mnie nie interesują

Wręcz przeciwnie. Mowa jest nie o warsztaciku garażowym, a o firmie...
    retrofood napisał:
    suwnice są urządzeniami poddozorowymi (objęte są dozorem UDT)

Tyle w temacie!

0
  • #23 13 Sty 2016 20:48
    ziemek56
    Poziom 19  

W dodatku dozorem pełnym (nie uproszczonym, lub ograniczonym) więc na wszystkich trzech etapach (przekracza 250 KG udźwigu):
    Projektowania,
    Budowy,
    Eksploatacji;
    nawet gdyby rzecz dotyczyła wywózki słomy z prywatnej chlewni. + oczywiście uprawnienia eksploatującego (tutaj S III).
    Oczywiście w szczegółach mogę się nieco mylić - ja jestem od ciśnień...

0