Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki silnik do sprężarki kompresora?

InstalacjeTV 08 Kwi 2016 17:29 8841 48
  • Relpol
  • #32 09 Kwi 2016 15:10
    supchem
    Poziom 21  

nasu napisał:
    Silnik 7,5kW w γ zatrzymał się przy około 10 bar, nic się nie ślizga. 5,5kW może być za mały.
    Zatrzymał czyli że nie dał rady dalej? Ten silnik w sieci 3 x 400 V ma pracować w gwieździe czy trójkącie? Co pisze na tabliczce? Być może powinien być połączony w trójkąt.

Jeśli to ten silnik którego zdjęcie tabliczki dodałeś wcześniej to źle podłączyłeś bo ma być połączony w trójkąt.
    Jaki silnik do sprężarki kompresora?

• #33 09 Kwi 2016 21:01
    nasu
    Poziom 20  

Zamontowałem styczniki sterownik czasowy PCG-417 jest OK w Δ. Już nie zwalnia przy testowaniu ponad 10bar 930obr/min prąd przekracza 15A. Docelowo ma pracować około 6-8bar więc będzie mniej.
    Miałem nowe styczniki TSM-1 16A i takie zamontowałem, czy wytrzymają? Mam jeszcze jeden używany 32A może go podmienić jako główny?

• #34 09 Kwi 2016 21:18
    supchem
    Poziom 21  

Prąd znamionowy tego silnika to 15,5 A przy 380 V. Dziś w sieci mamy teoretycznie 400 V, a w praktyce więcej. Jeśli prąd nie przekracza 16 A to wszystko jest dobrze. U mnie zwykle jest ok. 430 V, a silniki mam na 380 V więc dostają o 50 V więcej.
    Pilnuj tylko by nie przeciążyć jakoś mocniej tego silnika. To niemiecki silnik, a ich silniki mają małą przeciążalność.

Kolega zapozna się z kategoriami pracy styczników .
    Moderator ; Krzysztof Reszka

• #35 09 Kwi 2016 23:20
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

nasu napisał:
    Miałem nowe styczniki TSM-1 16A i takie zamontowałem, czy wytrzymają?

Nie wytrzymają długo do pracy AC 3 wystarczają na 4 kW, a ty masz 7,5 kW więc kicha . Podczas rozruchu prąd jest dużo większy , a to styczniki nie do takiej pracy stworzone .
    Daj większy i będzie na lata.

• Relpol
  • #36 09 Kwi 2016 23:45
    supchem
    Poziom 21  

Do Pana Krzysztofa Reszki:

supchem napisał:
    Prąd znamionowy tego silnika to 15,5 A przy 380 V. Dziś w sieci mamy teoretycznie 400 V, a w praktyce więcej. Jeśli prąd nie przekracza 16 A to wszystko jest dobrze. U mnie zwykle jest ok. 430 V, a silniki mam na 380 V więc dostają o 50 V więcej.
    Pilnuj tylko by nie przeciążyć jakoś mocniej tego silnika. To niemiecki silnik, a ich silniki mają małą przeciążalność.

Tą odpowiedź napisałem w odniesieniu do silnika, nie stycznika. Napisałem tą odpowiedź o godzinie 21:18, pytanie odnośnie styczników:
    nasu napisał:
    Miałem nowe styczniki TSM-1 16A i takie zamontowałem, czy wytrzymają? Mam jeszcze jeden używany 32A może go podmienić jako główny?
    zostało dodane o godzinie 21:27, dlatego moja odpowiedź wydaje się niepoprawna. Prosiłbym więc o usunięcie czerwieni jeśli można i nie poprawianie mnie bezpodstawnie.

• #38 10 Kwi 2016 00:00
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Moje zastrzeżenia wynikają z innego fragmentu .

supchem napisał:
    Jeśli prąd nie przekracza 16 A to wszystko jest dobrze.

A więc nie jest dobrze. To że stycznik TSM 1 przy napięciu 660 V ma 16A to odpowiada kategorii AC1 pamiętajmy również o częstotliwości łączeń tego stycznika . Ten stycznik tak jak podałem jest dopuszczony przez producenta do zasilania styczników w kategorii AC3 przy 400V do obciążenia 4 kW .

• #39 10 Kwi 2016 00:12
    supchem
    Poziom 21  

Krzysztof Reszka napisał:
    Moje zastrzeżenia wynikają z innego fragmentu .

supchem napisał:

Jeśli prąd nie przekracza 16 A to wszystko jest dobrze.

Ale to też dotyczyło silnika! Chodziło o to że mamy teraz podwyższone napięcie w sieci, silnik dostaje napięcie czasem nawet 50 V więcej i jego prąd może lekko wzrosnąć.
    Jak odpowiadałem na tamten post to w ogóle nie było tego pytania:
    nasu napisał:
    , a moja odpowiedź dotyczyła tego że prąd silnika przekracza 15 A.

• #40 10 Kwi 2016 10:18
    nasu
    Poziom 20  

Do tej pory nie wiedziałem o trybie pracy AC 3 czy innym. Tylko z dwoma przekaźnikami 16A na γ Δ bez głównego też działa, tylko jak... to już druciarstwo.

Wracając do tematu doboru silnika do sprężarki 3090 Rożni sprzedawcy podają rożne dane, obroty od 800min do ponad 1000/min. Moim zdaniem przy obrotach powyżej 800 powinien być zamontowany silnik 7,5kW nieważne o jakich obrotach (1400 czy 2800 czy inny) W mojej sprężarce jest koło o średnicy zewnętrznej 310mm na silniku 7,5kW 2860obr/min zamontowałem kolo 100mm na dwa paski HB 1600 Takie przełożenie dało mi na kole sprężarki około 930obr/min po obciążeniem mierząc tachometrem laserowym. Moim zdaniem w tych warunkach gdzie maksymalny pobierany prąd dochodzi prawie do znamionowego ten stary silnik DDR jest optymalnym wyborem.
    Przy kole pasowym na silniku 90mm powinno być prawie 840obr/min

Nie wiem czy warto samemu budować
    kompresor 600zl
    silnik używany 400zl nowy ponad 800zł
    sterownik styczniki kable wtyki 300zl mało
    presostat, zawory itp 100zl mało
    zbiornik chłodnica ??

• #41 14 Maj 2016 22:58
    lobudek
    Poziom 11  

Skończyłeś kompresor? Jak z jego wydajnością? Ja ok 1,5 roku temu zrobiłem podobny na pompie 3080 i silniku 3kw 2880obr uzyskując ok. 450l/min wydatku w zakresie 6-7bar. Silnik jest deko przeciążony, ale tłukę go już tak sporo czasu przy piaskowaniu (dysza walcowa 3mm, ciśnienie średnie ok.5,5-6bar), niekiedy po kilka godzin. Obecnie zakupiłem okazyjnie silnik 11kw (tamel 3SG160 ) 1455obr i mam w planach podpiąć pod niego 2 pompy 3090 uzyskując wydajność ok. 1400-1500l/min do piaskowania większych elementów.

• #42 15 Maj 2016 20:06
    vcc
    Poziom 33  

Ogólnie przyjmuje się 1kW dla 120L/min dla 8 bar, 150L to max bo silnik będzie przeciążony, 11kW z 2x3090 będzie miał co robić, standardowo automatyka plus odprężnik do takich wydajności.
    Co do obrotów silnika to do tych pomp zalecają silniki 2800 aby koło pasowe na nim nie było zbyt duże aczkolwiek taki silnik ponoć nie lubi zmiennego (pulsacyjnego) obciążenia a kompresor takie daje

• #44 16 Maj 2016 19:49
    lobudek
    Poziom 11  

Ja mam przed licznikiem 35A topiki więc o prąd się nie martwię. Co do pomp to planuję zestroić je na ok. 700-750obr. plus oczywiście jakiś układ rozruchowy gwiazda/trójkąt. Odprężnika nie planuję, gdyż pompy mają działać bez zbiornika, jedynie przed wyjściem powietrza dam porządny zawór bezpieczeństwa, by w razie czego upuścił nadmiar powietrza

• #46 16 Maj 2016 20:57
    lobudek
    Poziom 11  

Dlaczego mam się o niego martwić? Moc chyba odpowiednia?

• #47 16 Maj 2016 21:08
    vcc
    Poziom 33  

Wan przy 7 barach pobiera ok 19A, termik siemensa mam na tyle ustawiony i ani razu nie zadziałał, fakt że pompa pracowała zazwyczaj max 10min wie c my sl e ze na C25 spokojnie można taki silnik uruchomić, na linii mam C32 i kiedyś przypadkowo podczas pracy w gwieździe (próba biegu luzem) wcisnąłem stycznik od trójkąta i poleciały wszystkie zabezpieczenie łącznie z siemensem w skrzynce sterowniczej

• #49 16 Maj 2016 21:44
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

vcc napisał:
    kiedyś przypadkowo podczas pracy w gwieździe (próba biegu luzem) wcisnąłem stycznik od trójkąta i poleciały wszystkie zabezpieczenie łącznie z siemensem w skrzynce sterowniczej

Bo zrobiłeś zwarcie międzyfazowe na wszystkich fazach.

Dodano po 3 [minuty]:

nasu napisał:
    ale jak silnik 11kW będzie pracował z prądem powyrzej 22A to się może robić ciepły??

Przecież to jego prąd znamionowy. Może osiągać 60'C.