Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór systemu monitorującego - lokal gastronomiczny

07 Lis 2015 10:05 654 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    Próbuję dobrać sprzęt monitorujący do lokalu gastronomicznego.
    Instalacji będziemy dokonywać we własnym zakresie, niestety nie potrafimy uporać się z doborem urządzeń.

Nasz budżet to 4.000zł. Chcielibyśmy mieć w całym systemie około 10 kamer, które będą działać w środowisku gdzie oświetlenie nie jest idealne, raczej zawsze będzie przygaszone.
    Co do obszaru jaki mają obejmować kamery, to jest to około 90 stopni i 10-14m.
    Dobrze by było, aby jakość nagrania pozwalała na rozpoznanie twarzy (natomiast w miejscach gdzie na prawdę twarz powinna być widoczna, chcemy zainstalować 2 kamery, w odległości max 8m od twarzy).
    Czas archiwizowania - wydaję mi się, że 3 dni powinny wystarczyć.
    Dostęp - monitor + przez przglądarkę (obowiązkowo).

Dorzucam rzuty lokalu (2 piętra, jeszcze jedną dodatkową kamerę chcemy w piętrze poniżej, na magazyn - dobre światło, krótki dystans). Zależy nam nam dobrym monitorowaniu sal konsumpcyjnych, wyjść z obu wind towarowych (dolna część rzutów) oraz na piętrze wyjścia ewakuacyjnego, toalet i magazynów (górna część rzutu).

Przejrzeliśmy zestawy dostępne na allegro (około 2,5-3k, 16 kamer). Fajnie by było, gdyby właśnie udało się wybrać jeden z takich właśnie, gotowych zestawów.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 43  
    dagnir napisał:
    max 8m od twarzy

Nie licz na to.
    dagnir napisał:
    toalet

Zwariowałeś?
    dagnir napisał:
    Nasz budżet to 4.000zł

O IP zapomnij, pomyśl o AHD itp.
    dagnir napisał:
    Przejrzeliśmy zestawy dostępne na allegro (około 2,5-3k, 16 kamer). Fajnie by było, gdyby właśnie udało się wybrać jeden z takich właśnie, gotowych zestawów.

Więc bierz, ale nie licz ani na profesjonalizm ani na pomoc.
  • Poziom 2  
    Ok, po kolei:

1) maximum 8m - Jeżeli bar ma 8 metrów i będą na nim 2 kamery (o czym wspomniałem), to w rzeczywistości chciałbym mieć widoczność do 4m ze szczegółowością do twarzy, a 8m widoczności jako takiej. Nie opisałem tego precyzyjnie wcześniej.

2) Nie, nie zwariowałem. Na dodatek przeczytałem regulamin tego forum, gdzie była prośba o zamieszczenie rzutów lokalu, który chcielibyśmy monitorować - zrobiłem to, a szanowny współużytkownik to olał. Na rzucie widać (zaznaczyłem w poście, że chodzi o 'górną' część rzutu piętra), że toalety znajdują się przy magazynie i wyjściu (ewakuacyjnym). Chce widzieć tą przestrzeń, a nie oglądać 'puloki' naszych gości w toalecie. Po to są tam drzwi, żeby rzeczonych 'puloków' widać nie było.

3) i 4) Jestem laikiem w tym temacie, dlatego napisałem wyczerpującego (moim zdaniem) posta z prośbą o pomoc. Co robi laik? Szuka zestawów na allegro, żeby mieć jakiekolwiek rozeznanie w temacie. Z mojej perspektywy, osoby która się nie zna, najłatwiej jest kupić gotowy zestaw. Zamiast pisać krótkie, nic nie wnoszące do dyskusji posty, prosiłbym jednak o zapoznanie się z tematem i jakakolwiek próbę pomocy. Wtedy nie będę musiał patrzeć na gotowce z allegro.
  • Specjalista automatyka domowa
    Osoba, która się nie zna szuka takiej, która się zna i np. pyta po znajomych lub prosi o prezentację jakiś poprzednich projektów itp.
    I jesteś w stanie uwierzyć w to, kto Ci coś na forum podpowie? A może jest to właśnie ten sprzedawca z alle i chce Ci wcisnąć kit?
    Moim zdaniem po co się stresować, po co mieć później do siebie pretensje. Skoro można mieć dobrze i w razie czego ma się kogo ścigać, o ewentualne nieścisłości w realizacji projektu.
  • Poziom 20  
    Pytania do panów z alle. Jeżeli sprzedają super sprzęt w super cenach, to zapewne mają super support i super pomoc w konfiguracji.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    System duży oraz interesujący.

Ja już naliczyłem około 14-16stu kamer FullHD oraz 1,3MP - dlatego że chcesz identyfikacji twarzy - a to oznacza zagęszczenie kamer.
    Większość w środku kopułki białe (zależy od malowania) z oryginalnymi podstawami montażowymi, na zewnątrz tuby 42 diody IR. Rejestrator na 16 kamer z montażem 1x2TB (dobrze by było żeby była możliwość instalacji nagrywarki ze zgrywaniem do .avi lub mp4 - jak przychodzi policja to na DVD zgrasz zdarzenie prosto i szybko, a nie nagrywanie na komputer konwersja a potem wypalanie na kompie - strata czasu która kosztuje).

Ja bym poszedł w AHD ze względu na prostotę łatwość działania i najlepszy obecnie stosunek jakości do ceny (obraz megapikselowy) - wg mnie musisz zastosować różne kamery - tam gdzie jest ciemno - kamery 1,3MP z IMX238 (muszą mieć dobrą czułość żeby nie rozmazywać obiektów w ruchu), tam gdzie chcesz mieć identyfikacje twarzy oraz na zewnątrz - kamery 2MP z IMX322.

Czyli odpada całkowicie opcja z allegro gdzie kupujesz kamery które są takie same i nawet nie wiesz jak działają.

Ja bym polecał zgooglować jakąś firmę montażową w pobliżu i niech spróbują zrobić wycenę systemu .... to że więcej zapłacisz ma jeden duży plus - potem ta firma dba o gwarancje i rozwiązuje problemy.
    Zakupując sprzęt na allegro - jak coś się sypnie albo nie będzie działać, to sam będziesz to musiał naprawiać, wysyłać itp - a to jest elektronika - więc zawsze może coś się stać.

Jeżeli chcesz to sam robić... to pasuje tez określić gdzie chcesz mieć pomieszczenie monitoringu, jak możesz poprowadzić kable, czy chcesz wiercić dziury w ścianach, gdzie masz podłączenie internetu, gdzie chcesz mieć podgląd (który pokój) itp itp itp...
    Samemu zawsze można próbować :-) wyliczyłem że twój system bez okablowania do montażu samemu wychodzi koło ~6000-7000 PLN brutto (15-16 kamer), przy dobrych wiatrach możesz koszt obniżyć o 10-15% - ale wg mnie patrząc na zestawy na allegro, kupowanie zestawu nawet najdroższego (7,7K) - mija się z celem bo masz kamery tylko 1,3MP.... - więc jak widać allegro w twoim przypadku pomocne nie jest.