Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor VGA - Ograniczenie do 1600x1200

andrzejlisek 07 Lis 2015 10:46 756 0
 • #1
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Zmontowałem przejściówkę VGA, której celem jest odcięcie informacji o możliwościach monitora lub projektorach od komputera. Innymi słowy, chodzi o to, żeby po podłączeniu monitora, komputer nie ograniczał wyboru rozdzielczości na podstawie informacji odczytanej z monitora i żeby "myślał", że podłącza się bardzo standardowy monitor mający nieograniczone możliwości. Myślę, że nie potrzeba się rozpisywać, co skłoniło mnie do montażu takiej przejściówki.

  Przejściówka składa się z męskiej i żeńskiej wtyczki VGA 15pin i ma następujące połączenia:
  Piny 1,2,3,13 i 14 (sygnały kolorów i sychro) są podłączone do odpowiadających pinów po obu stronach
  Od strony komputera (wtyczka męska) piny 4,5,6,7,8,11 są połączone z obudową i jednym przewodem masowym
  Od strony monitora (wtyczka żeńska) piny 5,6,7,8,10 są połączone z obudową i z wymienionym wyżej przewodem masowym

  Pierwszą próbę działania przejściówki dokonałem w komputerze stacjonarnym w domu (karta graficzna NVidia GeForce GTS 250). Przejściówka zadziałała poprawnie, czyli monitor wyświetlił obraz, w komputerze pokazał się jako "Standardowy monitor inny niż PnP" i można teoretycznie wybrać rozdzielczość aż do 2560*1600. Wygląda na to, że przejściówka zadziałała poprawnie i spełnia zakładaną funkcję. Monitor to AOC Spectrum 5GLR, udało się wyświetlić rozdzielczość 1600x1200, pomimo, że maksymalna rozdzielczość to teoretycznie 1280x1024 (to jest monitor kineskopowy, który tak naprawdę nie ma rozdzielczości fizycznej).
  Kolejną próbę przeprowadziłem wczoraj w pracy, tam są laptopy.
  Ja korzystam z Dell Inspiron N5010, do niego mam na co dzień dołączony monitor o rozdzielczości 1680x1050, przez jakiś czas miałem monitor 1920x1080 i w obu monitorach bez problemu można było wyświetlić obraz w rozdzielczości fizycznej. Jak podłączyłem monitor przez przejściówkę, to wszytko zadziałało tak, jak w domu, ale z jednym wyjątkiem: Wybór rozdzielczości był ograniczony do 1600x1200. Powtórzyłem eksperyment na laptopie kolegi, który ma Dell, ale jakiś inny model i było to samo, co u mnie.

  Wszystkie trzy wymienione komputery mają zainstalowany Windows 8. W każdym komputerze test działania wyglądał następująco: Za pomocą Win+P ustawiam wyświetlanie na monitorze głównym (w domu to był monitor podłączony przez DVI, a w pracy to był wyświetlacz laptopa), odłączam monitor i podłączam przez przejściówkę, za pomocą Win+P ustawiam rozszerzony pulpit, sprawdzam, czy monitor wyświetla obraz, a na koniec sprawdzam, jakie rozdzielczości można wybrać dla monitora VGA, po czym przywracam stan pierwotny.

  Montując przejściówkę, kierowałem się faktem, że miałem jakiś stary artykuł na temat podłączania VGA do telewizora i tam było napisane, że do masy należy podłączyć piny 5,6,7,8. Wyczytałem z https://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector , że w zasadzie jeszcze 10 powinien być podłączony do masy, ale jak widać, brak tego podłączenia nie przeszkadza komputerowi w wykryciu monitora. W tamtym artykule tego nie było to napisane, ale żeby komputer "zobaczył" monitor, to kierując się tym artykułem https://en.wikipedia.org/wiki/Display_Data_Channel zrozumiałem, że piny 4 i 11 należy podłączyć do masy, a pin 12 nie podłączać, wówczas komputer powinien to zinterpretować, że jest podłączony standardowy monitor o rozdzielczości powyżej 1024x768, który nie przesyła danych cyfrowych na swój temat.

  Czy i gdzie popełniłem błąd w konstrukcji przejściówki, że przy jej użyciu laptopy ograniczają maksymalną rozdzielczość?

  Laptop kolegi, o którym wspomniałem to Dell Latitude E5500. Posiadam kabel VGA-VGA kupiony w sklepie, w którym są połączone ze sobą piny 1, 2, 3, 13 i 14 oraz do masy są podłączone obudowy i piny 6,7,8. Pozostałe nie są połączone ani miedzy sobą, ani do masy. Nie ma tu żadnych samoróbek ani przeróbek i powtórzyłem eksperyment. Efekt jest dokładnie taki sam na wszystkich trzech komputerach, jak w przypadku mojej przejściówki.