Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uziom z rury nieczynnego hydroforu - wykorzystanie rury nieczynnego hydroforu

07 Lis 2015 13:00 2742 17
  • Poziom 2  
    witam Panowie .
    Mam takie pytanko. posiadam w domu nieczynny hydrofor w nie długim czasie będzie rozbierany. rura między domem a studnią ma ok. 10 m i jest zakopana na glebokości ok 1.30m w studnii idzie jakieś 7m w dół i wchodzi w resztki wody i w ziemię bo studnia już prawie wyschła, z tego co zauważyłem w całości jest spawana nie skręcana. Po odłączeniu jej od instalacji oczywiście nie będzie w niej wody. Czy będzie można wykorzystać ją jako uziom ??. szukałem informacji na ten temat ale wszystkie tematy jakie znalazłem dotyczyly czynnych instalaji.
  • Testo
  • Użytkownik usunął konto  
  • Testo
  • Specjalista elektryk
    Norma PN-HD 60364-5-54:2010 (powołana w rozporządzeniu) przewiduje możliwość zastosowania rur jako uziomu. Natomiast ta sama norma zakazuje stosowania jako uziom elementów zanurzonych w wodzie. Ocenę możliwości wykorzystania tego elementu jako uziom można przedstawić wyłącznie po wizji lokalnej. A powinien to zrobić elektryk, bowiem:
    15kVmaciej napisał:
    Musisz przejść wszystkie szczeble, tu nie ma windy.
  • Poziom 2  
    Piszesz kolego, że nie ma potrzeby uziemienia PEN tylko, że ja mam zasilanie z linii napowietrznej o dość długim odcinku fakt faktem co któryś słup jest uziemiony( w zasadzie to jedna linia zapewne PEN) dlatego zastanawiam się nad uziemieniem jeszcze punktu podziału.
  • Poziom 31  
    TWK napisał:
    norma zakazuje stosowania jako uziom elementów zanurzonych w wodzie.

czyli autor powinien w studni uciąć rurę, sprawdzić parametry oraz stan techniczny aby były zgodne z cytowaną wcześniej normą. Rura powinna być cynkowana lub nierdzewna, mieć minimum 25 mm średnicy a ścianka min. 2 mm. Odkopać próbnie aby ocenić stan techniczny a wspomniane szczeble drabiny potrzebne do ...studni.

Dodano po 13 [minuty]:

piekaro napisał:
    dlatego zastanawiam się nad uziemienie jeszcze punktu podziału.

Uziemić należy szynę PE w rozdzielnicy.
  • Moderator Elektrotechnika
    TWK napisał:
    . Natomiast ta sama norma zakazuje stosowania jako uziom elementów zanurzonych w wodzie

Nasz autor na początku już napisał ;
    piekaro napisał:
    rura między domem a studnią ma ok. 10 m i jest zakopana na glebokości ok 1.30m w studnii idzie jakieś 7m w dół i wchodzi w resztki wody i w ziemię bo studnia już prawie wyschła, z tego co zauważyłem w całości jest spawana nie skręcana.

Jak czytamy nie jest to już klasyczna studnia lecz jej pozostałość, i do tego duża jej część leży w ziemi . Więc tylko elektryka by dokonał oceny i to wszystko wykonał.
  • Poziom 1  
  • Poziom 38  
    piekaro napisał:
    Piszesz kolego, że niema potrzeby uziemienia PEN tylko, że ja mam zasilanie z linii napowietrznej o dość długim odcinku fakt faktem co któryś słup jest uziemiony( w zasadzie to jedna linia zapewne PEN) dlatego zastanawiam się nad uziemienie jeszcze punktu podziału.
    Dlaczego akurat punkt podziału - to jakiś cudowny punkt ? Uziemić PEN.
    Twój uziom nie wyrówna asymetrii - PEN wymusi na nim napięcie jakie będzie chciał.
    Cała okolica wymusza napięcie na uziomie.
    Awaria sieci - awaria PEN bardziej zagraża odbiornikom, (TV komp,indukcja-spalenie) niż ludziom.
    Powiem, że w ogóle ludziom nie zagraża.
    Dlatego, że PE to autonomiczne połączenie wyrównawcze. Wszystkie elementy w budynku będą na potencjale przywleczonym przez PEN. Obwód rażeniowy się nie zamyka.
    Tu masz odpowiedź w jakim celu robi się wyrównawcze główne.
    Żeby wszystkie rury były na potencjale przywleczonym. Nie będzie porażenia rura-obudowa pralki.
    Natomiast odbiorniki się popalą.
  • Poziom 21  
    Witam
    W przypadku przerwy przewodu PEN w sieci bądź instalacji i możliwym pojawieniu się napięcia o wartości bliskiej 400 V w gniazdach 1faz. 230V zniszczeniu ulegną nie tylko odbiorniki urządzenia RTV i AGD 1-faz. ale wystąpi też zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym . Połączenia wyrównawcze nie gwarantują 100% bezpieczeństwa . Często z budynku w którym są połączenia wyrównawcze wychodzą na zewnątrz i do innych budynków , gospodarczych ,warsztatów itp. instalacje elektr. sanitarne i wodociągowe (wykonane rurami metalowymi np. do podlewania ogrodu ,mycia samochodów itd.) Na przewodach PE (połączonych z PEN w miejscu rozdziału) i obudowach metalowych urządzeń elektrycznych pojawi się napięcie w stosunku do ziemi, posadzki np. w łazienkach lub betonowej posadzki w piwnicy,wynikające z szeregowego obciążenia przez odbiorniki z 2 lub 3faz. Nie zetknąłem się z wynikami takich badań i pomiarów napięć na obudowach urządzeń w stosunku do posadzek i ziemi w takiej sytuacji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Może ktoś ma taką wiedzę i się nią podzieli
    Co do wykorzystania uziemienia to poprawne jest przyłączenie tego uziemienia do GSW ,a GSW do szyny.PE w rozdzielnicy oraz prawidłowe wykonanie połączeń wyrównawczych PE. Jeżeli nieczynna studnia może być zasypana ziemią co zmniejszy rezystancję rury .Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    janhen napisał:
    Połączenia wyrównawcze nie gwarantują 100% bezpieczeństwa

Jest to najtańszy i najmniej skomplikowany sposób ochrony przed porażeniem.
    janhen napisał:
    Na przewodach PE (połączonych z PEN w miejscu rozdziału) i obudowach metalowych urządzeń elektrycznych pojawi się napięcie w stosunku do ziemi, posadzki np. w łazienkach lub betonowej posadzki w piwnicy,wynikające z szeregowego obciążenia przez odbiorniki z 2 lub 3faz.
    Nieprawda, bo właśnie uziemione połączenia wyrównawcze zapobiegają nie tylko pojawieniu się niebezpiecznego napięcia pomiędzy częściami obcymi i dostępnymi umieszczonymi w zasięgu rąk, a także nie pozwalają by napięcie pomiędzy podłożem a tymi częściami przekroczyło niebezpieczną wartość.

Proszę poczytać.
    Link
    janhen napisał:
    Połączenia wyrównawcze nie gwarantują 100% bezpieczeństwa

To co gwarantuje te 100% bezpieczeństwa.
  • Poziom 21  
    Witam
    Odpowiem pół żartem pół serio na te pytanie, a także przykładami z wielu lat:
    To co gwarantuje te 100% bezpieczeństwa?
    Całkowite odłączenie instalacji elektrycznej od zasilania .
    Połączenia wyrównawcze: Jest to najtańszy i najmniej skomplikowany sposób ochrony przed porażeniem. W teorii tak , a praktycznie tak jak w poniższych i wielu nieopisanych tutaj przypadkach .Artykuły z podanego linku czytałem znacznie wcześniej .
    1. Ok. 20 lat wstecz przez rok różni elektrycy z Sp-ni M. i z zewnątrz nie mogli ustalić przyczyny " kopania" przez armatury w łazience i kuchni w mieszkaniach w 2 kl. na II p. 5 kondyg. bloku mieszk. wykonali połączenia wyrównawcze , także z . W wannach nikt nie mógł się kąpać ,bo obawy przed porażeniem były zbyt silne.Przez rok lokatorzy biegali do adm. i zarządu bezskutecznie .Instalacje wod-kan. wykonane rurami metalowymi . Kolega poprosił mnie o pomoc .ościeżnicami W pierwsze popołudnie takie napięcie się nie pojawiło. Na drugi dzień po godz. 19 napięcie zmierzone multimetrem elektronicznym :80V AC między armaturą a posadzką ceramiczną w kuchni.W wyniku poszukiwań okazało się że przyczyną była oprawa. jarzeniowa 40 zamontowana na suficie w kuchni ,
    Lokatorka po powrocie z pracy o godz. 19 , gotowała posiłki i para wodna gromadząca się pod sufitem przedostawała się do wewnątrz, powodując obniżenie rezystancji izolacji i przedostawania się napięcie na zbrojenie i wieńce zbroj. stropów a przez rury kanaliz. na wyższe kondygnacje. Po zdemontowaniu oprawy problem znikł.
    2.Ok. 1982 r. wykonywałem z kolegą pomiary ochronne w budynku restauracji ze sklepem w przyziemiu . Obiekt zasilany był z sieci napowietrznej 380/220V z systemem ochrony od porażeń : ZEROWANIE .
    Impedancja pętli zwarcia w różnych pkt. instal. wynosiła ok. 3,79 oma . Rok wcześnie podczas pomiarów imped, wynosiła ok. 1,10 oma. Po dodatkowych ustaleniach stwierdziliśmy przerwę połączenia na zacisku zerowym w miejscu odgałęzienia od głównej linii ( 4 przęsła) .Na końcu odgałęzienia (tuż obok restauracji) przewód zerowy linii połączony z uziemieniem roboczym i uziomem roboczym budynku . Na przewodach uziemiających i odprowadzających napięcie 95 V w stosunku do ziemi. Wyniesione z wnętrza budynku . Na obudowach metal. urządzeń elektr. w restauracji i w sklepie napięcia o podobnej wartości . Pojechaliśmy do Posterunku Energ. by powiadomić o uszkodzonej sieci . Kiedy opisywałem sytuację dyspozytor próbował wstać z krzesła , był tak zalany, że z trudem trzymał się biurka .
    Powiadomiłem o zagrożeniu inspektora BHP i zapisałem w protokole.Do sklepu przychodziły także kobiety i dzieci i długo oczekiwały na dostawę towarów.Z uwagi na brak miejsca nie mogę podać więcej przykładów.
    3.Jeżeli w ciasnej hydroforni lub kotłowni w przypadku bliskiej odległości urządzenia hydroforowego ( z podłączonym połączeniem wyrównawczym) od metalowej ościeżnicy osadzonej w żelbetowej i betonowej ścianie pojawi się napięcie w wyniku przerwy PEN czy będzie stanowiło to zagrożenie ?
    4. Zetknąłem się z wieloma przypadkami kiedy na zbrojeniu stropów (tym samym i na posadzkach w łazienkach było napięcie bliskie 220V , spowodowane uszkodzeniem w instalacji oświetl. elektr.
    Także przerwami przewodów ZEROWYCH , N i PEN.
    5.Pracownicy firmy powiadomili mnie o mocno odczuwalnym "kopaniu wszystkich metalowych urządzeń w obiekcie hodowlanym i przenośnikach i podajnikach elektr. zewnętrznych . Ok.1991 r. zainstalowane zostały urządzenia elektryczne i technologiczne prod. CSSR . Instalacja elektryczna z połączeniami wyrównawczymi PE przyłączonymi do uziomu otokowego. o rezystancji 1 oma.Brak GSW . Zasilanie wiaty o konstrukcji stalowej i ścianach zewn. i wewntr. z blach ocynkowanych wykonane kablem YAKY 4x120mm2 z rozdz gł. zakładu . Zasilanie kablowe 4 obiektów oraz rozdz. gł. i agregatu prądotwórczego wykonane pod kierownictwem i nadzorem kierownika Zakł. wykonawstwa sieci w RE , późn. min. z wiadomej opcji. Końcówka kablowa żyły zerowej tego kabla została przykręcona do aluminiowej szyny zerowej rozdz. niepobieloną śrubą M10 ,nakrętkami i podkładkami . Nie bezpośrednio aluminium do aluminium a przez śrubę,nakrętki i podkładki . Spowodowało to przepalenie tego połączenia i przerwę "0" . W jednej fazie ,najbardziej obciążonej , natężenie prądu dochodziło do 100A .Podłączenie kabla YAKY 4x240mm do stycznika SC400 zasilanego ze złącza ZK-3 wykonane podobnie śrubami nie pobielanymi M10 z dystansem do zacisków ok 4 cm . Prąd obciążenia ok. 250A .Podłączenie wyłącznika mocy WIS 160A kablem YAKY 4x120mm2 ,( na sztywno,proste żyły bez zapasu ,popękała izolacja żyły 0) Brak przewodu PE i uziemienia generatora 125kVA .
    Czy w takiej sytuacji połączenia wyrównawcze PE zapobiegają zagrożeniu
    kiedy niebezpieczne potencjały wynoszone są na zewnątrz ?
    Mam nadzięję że nikt nikt nie będzie poprawiał ówczesnej terminologii : Zerowanie, "0" itd.
    Taka była moja intencja w stwierdzeniu zawartym w 1 poście i to byłoby na tyle!
  • Poziom 42  
    Kompletnie nie rozumiesz kolego zagadnienia usiłując zdyskredytować połączenia wyrównawcze.
    Rozróżnij proszę "połączenia wyrównawcze" od "prawidłowo wykonane połączenia wyrównawcze".
    Pomocna w tym będzie PN HD 60364 5-54 jak i niezawodny dr Musiał. Link
    Kolego co ma połączenie wyrównawcze do wilgotnego betonu . A najbardziej rozbawił mnie twój wywód na temat pijanego pracownika ZE i połączeń wyrównawczych . A idea połączeń wyrównawczych polega przede wszystkim na prawidłowym ich wykonaniu . A nie na opisie awarii która może zawsze wystąpić , tam po prostu spartolono wykonanie tej instalacji i jeszcze na dodatek nie kontrolowano jej. Ty nie rozumiesz zagadnień z tej dziedziny i do czego służą takie połączenia.
  • Poziom 21  
    Z braku czasu nie od razu odniosłem się do waszych przytyków. Gdybyście zrozumieli to co przeczytaliście wyglądało by to inaczej . Moje posty dotyczyły sytuacji jak w obiekcie hodowlanym itd. gdzie napięcie wskutek przerwy połączenia żyły kabla z szyną wówczas (ok. 1990r.) " 0"na obudowach urządzeń elektr. z przyłączonymi przewodami ochronnymi i wyrównawczymi PE pojawiło się mocno wyczuwalne napięcia w stosunku do betonowej posadzki . Ono zostało wyniesione na zewnątrz obiektu ,na konstrukcję stalowych silosów paszy , przenośniki taśmowe i rury stalowe c.o. do pieca kotłowni ok. 15 m od obiektu . Czyli wszystko metalicznie połączone, poza strefą połączeń wyrównawczych .
    Zanim wysłałeś link sam mogłeś go przeczytać
    Cytat z art. p. E. Musiała
    Połączenia wyrównawcze nie zastępują ochrony dodatkowej (ochrony przy uszkodzeniu) wykorzystującej przewód ochronny PE, one ją uzupełniają i pozwalają zmniejszyć nieuniknione i akceptowalne ryzyko szczątkowe wypadków porażenia prądem elektrycznym. Jeżeli jednak połączenia wyrównawcze są błędnie rozumiane, źle zaprojektowane i niewłaściwie wykonane, to − zamiast pomagać− mogą szkodzić.
    Kol. Reszka :
    Co do twojego powodu do śmiechu to mnie zaskoczyłeś że tak może myśleć moderator. Czy 1 bardzo mocno pijany pracownik (nie wiem kierownik )czy dyspozytor , sam na dyżurze w GPZ 110/15 kV gdy brygada/brygady pracowały w terenie ( na sieci ) a on nie był w stanie przyjąć ani zrozumieć zgłoszenia o awarii sieci elektroenergetycznej a w sklepi i restauracji było zagrożenie porażeniem prądem ,to jest powód do śmiechu i żartów .By ciebie też jeszcze przekonać to mam nadzieję że jak ciebie mocno "popieści" na mokrej posadzce to zmienisz zdanie . Widziałem już wielu chojraków którym "zmiękła rura" chociaż byli bardzo pewni siebie.
    Nigdy , chyba że nie zauważyłem że zajęliście się tematem stanu technicznego instalacji elektr. także w blokach mieszkalnych np. 30 -40 -letnich z ok. 400 lokatorami i domach mieszkalnych w nowych budynkach 1-
    i wielorodzinnych na Górnym i Dolnym Śląsku i Zagłębiu .w których inst. elektr. są w straszliwym stanie lub wykonane nieprawidłowo . W nowych budynkach rozł. izolacyjne 4-torowe, RCD tak same ,także dla obw. 1-faz.Brak GSW i połączeń wyrów. i uziemień oraz ochrony przeciwprzepięciowej , opisów rozdzielnic itd. Wasi
    ziomkowie po fachu za nic mają wasze nauki i starania . A widziałem tam instalacje elektr. w wielu budynkach przez ponad 10 lat .
    Dla mnie temat jest zakończony , nie mam zamiaru wdawać nie potrzebny spór , "bo ani mnie to nie ziębi na nie parzy".
  • Poziom 42  
    Piszesz kompletnie nie na temat.
    Połączenia wyrównawcze są w tym kraju wymagane od 1968 roku. I nie ma znaczenia jak rozumiesz cel ich stosowania.

A teraz odpowiedz sobie czy owe wyczuwalne napięcie wskutek awarii jaką opisałeś nie zmieniło by się w niebezpieczną różnice potencjałów pomiędzy podłożem a częściami obcymi/dostępnymi a podłożem gdyby połączeń wyrównawczych nie było?
    janhen napisał:
    ...to mam nadzieję że jak ciebie mocno "popieści" na mokrej posadzce...
    A za takie "życzenia" powinieneś zostać odpowiednio przez moderatora "nagrodzony".
    Bo żaden świadomy elektryk czegoś takiego nie ma prawa napisać a dlatego że coś takiego napisałeś nie jesteś dla mnie elektrykiem.
  • Poziom 26  
    @janhen Twoje opisy są prawdziwe i powszechne. Problem wg. mnie jest w zabezpieczeniach instalacji dotyczących prądów przeciążeniowych. Chorobliwie zajęto się ograniczaniem napięcia na elementach dotyku bezpośredniego. Napięcie na obudowie powstaje pod wpływem uszkodzenia izolacji obwodu roboczego(doszło do przegrzania) . Nie neguję funkcji PE.
  • Poziom 1