Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

citroen c5 2.0 16V 2004 - skrzynia biegów AL4/DP0 jaka

amigos 07 Nov 2015 16:07 3309 5
 • #1
  amigos
  Level 16  
  Witam!
  Mam problem z automatyczn a skrzyni a biegów AL4. Jak nagrzeje się w ciepłe dni to nie schodzi na 1 bieg i dopiero po jakimś czasie np. na postoju na światłach zaskakuje i szarpie. Z tego co wyczytałem to znany problem i chyba do wymiany taśma koszyka 1-go biegu. Zapewne na wiosnę trzeba będzie naprawić, ale zastanawiam się nad wymianą całej skrzyni na używaną. Na znanym portalu zauważyłem jednak, że skrzynie te montowane również w innych modelach mają dodatkowe oznaczenia np. 043M, 057M itp. Co oznaczają te symbole? Czy wystarczy, że kupię skrzynię AL4/DP0 i będzie pasować, czy też muszę zwracać uwagę na to dodatkowe oznaczenie?

  Pozdrawiam!
 • #2
  romuald-f
  A/T specialist
  Powinieneś zwracać uwagę na dodatkowe oznaczenie. Jak sam zauważyłeś skrzynia ta wyprodukowana przez grupę PSA montowana była do Peugeot, Citroen i Renault. W samochodach tych były różne wersje silnikowe i dlatego są dodatkowe oznaczenia.
  Ps. to nie jest wina taśmy lecz sterowania hydraulicznego.
 • #3
  amigos
  Level 16  
  Dziękuję za odpowiedź. Czyli należy jednak zwracać uwagę na to dodatkowe oznaczenie. Miałem nadzieję, że oznaczenia dotyczą nowszych rozwiązań w tych skrzyniach i można wcisnąć do mojego C5 nowszy model.
  Co do uszkodzenia to faktycznie coś mi się pomieszało. Wiedziałem, że "dzwoni, ale...." . Kiedyś znalazłem info, że po nagrzaniu rozszczelnia się hydraulika. Winne temu jest sprzęgło konwertera i kosz forward i o to mi właśnie chodziło, a z taśmą coś mi się pomieszało ;) /usunąłem cytat ze strony bo było zastrzeżenie co do kopiowania/. Mam identyczne objawy.
  Zabawę muszę więc zacząć od dokładnego ustalenia oznaczenia skrzyni.

  A może wiesz w którym miejscu skrzyni jest pełny symbol? Odczytam go Lexią?
 • #4
  romuald-f
  A/T specialist
  Od strony lewego koła na pokrywie skrzyni są jej cechy.
 • #5
  amigos
  Level 16  
  Ok. Dziękuje za info.
 • #6
  amigos
  Level 16  
  WItam!

  Dzisiaj dostałem się do skrzyni przy okazji innej naprawy. Poniżej przedstawiam zdjęcie z oznaczeniami. Czy możecie mi powiedzieć po czym szukać odpowiedniej skrzyni? Jak odczytywać to oznaczenie i które jest najważniejsze? Podejrzewam, że to model pewnie 20TS w wersji 038, ale proszę o wyjaśnienie. citroen c5 2.0 16V 2004 - skrzynia biegów AL4/DP0 jaka

  romuald-f czy wg Ciebie z tym 1-szym biegiem to problem w zamykaniu się elektrozaworu? Który odpowiada za ten stan rzeczy?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam!