Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lapotp Lenovo y510p - wentylator brzęczy - wymiana.

K3rim 07 Lis 2015 17:12 1830 3
  • #1 07 Lis 2015 17:12
    K3rim
    Poziom 8  

Witam

Jestem w posiadaniu laptopa Lenovo y510p, brzęczy w nim wentylator.

1) Chciałem spróbować go naoliwić na własną rękę, ale po otwarciu, z żadnej ze stron nie ma zawleczki żeby ją wyciągnąć tak jak jest tu wytłumaczone: http://majsterkowo.pl/jak-naprawic-glosny-wentylator-komputerowy/ więc ten plan porzuciłem, poza tym nie wiem czy wolno go oliwić?

Zacząłem szukać tego wentylatora do kupienia jednak ciężko z tym jest, oryginalny znalazłem tu: http://www.aliexpress.com/store/product/Brand...pu-cooling-fan-cooler/236765_32315554954.html

2) Jest to identyczny model jaki ja posiadam, ale wysyłka potrwa pewnie sporo czasu więc szukałem czegoś bliżej i znalazłem taki model:
    mój modeł - SUNON MG60120V1-C250-S99
    model z aukcji - SUNON MG60120V1-C260-S99
    http://www.ebay.pl/itm/CPU-Lufter-fur-Lenovo-...682045?hash=item21018915fd:g:hxcAAOSwjVVVg~B5
    i ta aukcja jest najkorzystniejsza, jednak są pewne różnice między tam a moim (choć jest dedykowany do tego samgo modelu laptopa), mój model ma w nazwie C250, a w tym z aukcji jest C260 i pytanie czy oprócz różnic w budowie tego wentylatora są jakieś przeszkody żeby go zastosować jako zamiennik?
    (Już porównywałem i otwory na śrubki są w tych samych miejscach, kabelek chociaż jest w inna stronę to powinien dosięgnąć gniazda, a trochę krótsza osłonka też nie przeszkadza w zamontowaniu).

3) Oprócz tego znalazłem jeszcze aukcje z wentylatorem takim jak tu:
    model z aukcji - AT0SF001VV0-BNTA0612R5H
    http://www.ebay.co.uk/itm/Lenovo-IdeaPad-Y510...100011%26rk%3D3%26rkt%3D3%26sd%3D361418033197
    jednak ten wentylator jest z innej firmy - AVC - i moje wątpliwości wzbudzają parametry. Mianowicie na moim jest oznaczeni 5V = 2.25W a na tamtym z AVC 5V = 0,5A, z tego co ja sobie policzyłem (1W=1V*1A[tak znalazłem w necie, chyba dobrze?]) to wychodzi że mój ma 0,45A. Czy ja źle liczę i to jest taka sama wartość? A jeśli jest tak jak ja policzyłem, to czy ta róznica dyskwalifikuje ten wentylator jako zamiennik?

Pytania:
    1) Czy wolno go naoliwić i czy opłaca się próbować naprawiać/oliwić łożyska samemu bądź dając je do serwisu?
    2) Czy oprócz różnic w budowie może się okazać że jakaś elektronika będzie niekompatybilna z płytą główną?
    3) Czy mogę nie przejmować się tym że ten wentylator jest z innej firmy? Czy parametry prądu są odpowiednie? (budowa oprócz łopatek jest taka sama).

0 3
  • #2 17 Lis 2015 00:31
    K3rim
    Poziom 8  

Jestem już po zakupie i zamontowaniu nowego wentylatora, jakby się ktoś zastanawiał na przyszłość to ten model: SUNON MG60120V1-C260-S99 pasuje, kabelek wystarczy przegiąć w drugą stronę i jest wystarczająco długi, może wrzucę jutro fotki jak to wygląda w porównaniu z oryginałem, a jak z zamiennikiem,

0
  • #3 25 Lis 2015 15:50
    woj776
    Poziom 1  

Zauważyłem, że temat w miarę świeży, a dziś przytrafiła mi się podobna usterka. Mam już swojego y510p prawie 2 lata i przez ten czas słyszałem jedynie cichutki pisk w okolicach lewego głośnika, z czym spotkało się jeszcze kilku użytkowników tego laptopa. Dziś jednak wentylator zaczął słyszalnie brzęczeć - dźwięk usłyszeć można już siedząc na wprost od laptopa, nie trzeba przykładać ucha do wlotów. Pytanie do autora tematu - czy brzęczenie również w Pana przypadku słyszalne było z dość znacznej odległości? Czy występowało po odpaleniu komputera w momencie załączania chłodzenia?

Są chwile, kiedy jest cicho - wtedy, gdy wentylator nie pracuje, nie czuć przy kratkach wylatującego strumienia powietrza. Dlatego mam nadzieję, że to tylko wentylator i że wymiana, podobnie jak autorowi, pomoże.

0
  • #4 30 Lis 2015 19:50
    K3rim
    Poziom 8  

Tak, w moim przypadku było tak samo, nawet to nie musi być ciągła usterka, nieraz kiedy laptop był nie przenoszony to nie było nic słychać, a wystarczyło go czasem przesunąć i znów brzęczał. Bujałem się z tym chyba z 4 miesiące, aż zaczął brzęczeć cały czas. Dla pewności możesz odkręcić pokrywę i odpalić wietrzenie wentylatora to zbadasz dokładnie czy to z niego odgłos, ale innej możliwości nie wiedzę :) A i też na początku wgl nie było nic słychać, a po jakimś czasie delikatny odgłos (ten pisk) przez rok, ale tym sobie nie zawracałem głowy. A tak poza tym to ten nowy nie jest tak cichy jak oryginał na samym początku - w sensie, w oryginale było tylko słychać szum powietrza, a tu troszkę wydaje się być słyszalne tarcie łożyska w wentylatorze. Oprócz tego, widzę, że się coś sypie ten lapotop, przedwczoraj mi się W zaczęło zapadać - to pewnie stąd takie nagromadzenie klawiatur do tego modelu na allegro :P

Cytat:

0