Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik liniowy.

mua_dib 09 Jun 2005 22:00 7693 17
    mua_dib
    Level 12  
    Jestem na pierwszym roku mechatroniki. No ale to nie wazne ;) Sam z wlasnej nie przymuszonej woli szukam informacji na temat silnika liniowego.

Prosto i zwiezle, jak dla 'laika'. google mi troche jush pomogl ale moze ludzie ktorzy 'w tym siedza' wiedza troche wiecej (moze jakas lektura?)

z gory dziekuje za pomoc.
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
    osnapus
    Level 19  
    mua_dib ale nie chodzi ci o INDUKCYJNY SILNIK LINIOWY ??? Bo (pewnie wiesz) to co innego niż te które przedstawił kolega sbartos
    mua_dib
    Level 12  
    yyyy.... chodzi mi wlasciwie o taki silnik liniowy ktorym sa napedzane np te superszybkie pociagi (tak slyszalem:S)
    osnapus
    Level 19  
    Indukcyjny silnik liniowy zbudowany jest z bieżnika i induktora (rotor i stator). Najprościej mówiąc powstał on poprzez wyciągnięcie z tradycyjnego silnika wirnika i wyprostowaniu uzwojeń. Induktor w takim silniku zawiera uzwojenia (najczęściej to taka metalowa skrzynka niedużych rozmiarów), a bieżnik to kawałek blachy która jest poruszana. W silniku takim nie występuje tradycyjne wirowanie - pole elektromagnetyczne wytworzone w induktorze powoduje ruch bieżnika (odległość bieżnika od induktora to zazwyczaj 3 milimetry). Najbardziej rozpowszechnionym miejscem montażu INDUKCYJNEGO SILNIKA LINIOWEGO jest napęd dzwonu.

Oto link do zdjęcia:
    http://www.dzwony.com.pl/images/www4.jpg

Nie wiem czy DOKŁADNIE o to chodzi.... Ale mogłem sie przynajmniej wygadać :P :D ;)
    mua_dib
    Level 12  
    hehe tak wlasnie o to chodzilo :)

mam teraz jeszcze jedno pytanie - czy istnieja silniki liniowe w ktorym uzwojenia osadzone sa na okregu? nie wiem czy rozumiecie. czy mozna skontruowac taki silnik liniowy ktory napedzal by kawalek metalu w zamknietym kole?

hmmm... ja moze sprobuje jeszcze raz wytlumaczyc. tlumaczyl mi to powiedzmy - kolega przez kolege przez kolege - wiec pare szczegolow nie moge sobie przypomniec.

jakis czas temu na wp.pl byla informacja o broni ktora opierdała się na konstrukcji silnika liniowego. chodzilo o to ze byla to armata (mozna tak powiedziec) w ktorej lufie znajdowaly sie uzwojenia. uzwojenia zostaly zasilone pradem, na poczatek lufy zostal 'wrzucony' naboj. naboj z predkoscia 1km/s zostal wyrzucony z lufy i mial tak wielka energie ze przebil pancerz czolgu i polecial dalej.
    hehe i teraz powiem tak. czy to byl silnik liniowy czy nie, chodzi mi o taki naped :)

jezeli cos jeszcze nie jasne to sprobuje jeszcze raz wytlumaczyc.

P.S prosze pamietac ze jestem totalnym amatorem (patrz wyzej;))

pozdrawiam.
    Hucul
    Level 39  
    Taka konstrukcja to marzenie wojskowych . Możliwa do wykonania lecz do tej pory nasza technologia była za "słaba" by broń ta się upowszechniła .
    pacraf
    Level 16  
    jesli chcesz sie pobawic silnikiem liniowym o naprawde konkretnej dynamice, to wez jakis dysk twardy (ale nie te calkiem stare 20MB) tylko jakis od okolo 100MB i otworz go. glowica bedzie napedzana wlasnie silnikim liniowym. wez zasilacz 5V i podlacz do tego uzwojenia na ramieniu glowicy. potem odwroc polaryzacje i powtorka :)
    jak ci sie znudzi to wyciagnij neodymowe magnesy. niesamowita gestosc pola magnetycznego.

ps. Dlaczego powyzej 100MB, bo te calkiem stare to miewaly krokowca do tego napedu.....

ps2 co do broni to pobadajcie archiwum www.cryptome.org tam sa materialy o takiej broni istniejacej na okrętach. reaktor napedza turbine >generator >laduje energie do czegostam > jak zgromadzi ilestam (nie pamietam, ale gigantyczna liczba) megadzuli to pluje z lufy do stratosfery kawalem zelastwa utwardzonego uranem. jak spada to ma taka energie kinetyczna ze nei ma instalacji ktorej nie przebije. (analogia do zrzucanych z najwyzszych dostepnych wysokosci bomb w skorupie uranowej na skały w afganistanie. wchodzila jak w maslo i wybucha tam gdzie ma...)

no ale to nie energoelektronika....
    mua_dib
    Level 12  
    hucul to nie jest plotka. taka bron istnieje naprawde :S to jest fakt.

ale nie odp na moje pytanie. da sie to zrobic w ... okregu ?
    Hucul
    Level 39  
    mua_dib wrote:
    hucul to nie jest plotka. taka bron istnieje naprawde :S to jest fakt.

ale nie odp na moje pytanie. da się to zrobic w ... okregu ?

Wiem , że to nie plotka , ale ta broń nie jest masowo produkowana ze względów technicznych .
    Wytłumacz co znaczy w okręgu .
    mua_dib
    Level 12  
    hehe musicie miec cierpliwosc do takich nobow ;) sorry. to przypomina mi 'korespondencyjna nauke plywania' ... nvm.

po okregu - bierzemy pret o dlugosci poltora metra. naciagamy go. tworzymy z niego okrag. teraz chodzi o to czy daloby sie wmontowac "na" ten pret (to nie koniecznie musi byc pret, to moze byc... jakikolwiek metal, rura naprzyklad) uzwojenie i podlaczyc prad tak, aby powstal silnik liniowy (z jakims kawalkiem metalu ktory by 'latal' na około).

nie potrzebuje tych informacji w celu zbudowania czegokolwiek :) po prostu ciekaw jestem czy da sie cos takiego zrobic.

nadal nie jestem zrozumiany? :(
    ars
    Level 12  
    Witam
    może ja cos podpowiem jak to zrobic
    mozna to zrobic na 2 sposoby

1.) okrąg zbudowany z cewek - czytaj uzwojeń w srodku których jest rdzen z blachy transformatorowej wiekosc kazdej cewki i rdzenia bedzie swiadczyła o skoku tj im mniejsze gabaryty tym wieksza dokładnosc pozycjionowania (przesuwu) kazda taka cewka stanowi oddzielny elektromagnes cewki są zasilane przebiegiem prostokątnym o zmieniającej się fazie analogicznie jak w silniku krokowym gdzyż
    silnik o którym mówisz to nic innego jak rozwinięcie silnika krokowego
    do generacji tego typu przebiegu najprosciej wykorzystać L297
    + jakieś drivery.
    cewki łaczymy w pary co druga tworząc bieguny i tak np gdybysmy
    zbudowali taki okrąg np z 360 par cewek mamy 360 kroków do pełnego obiegu
    jako element poruszający sie po okręgu musi byc magnes do którego coś tam możemy zamocować - ew elektromagnes ale wtym przypadku
    kłopot z doprowadzeniem zasilania do elementu poruszajacego sie (szczotki)
    2.) odwrotnie okrąg budyjemy z magnesów elementarnych na przemian ze zmieniajacymi sie biegunami - wielkośc magnesu - stopień kroku
    jako element poruszjący stosujemy parę cewek zasilanych analogicznie jak w przypaku powyzej .

A w ogóle to nie jest silnik liniowy tylko krokowy - rozwinięcie do pracy liniowej.

typowm silnikiem liniowym (atetunator) jest silnik pozycjonujący głowicę
    w HDD cewka umieszczona w polu magnetycznym zasilana takim samym przebiegiem jak powyzej - kształt wypełnienia przebiegu wpływa na
    wielkosc wciągnięcia lub wypchnięcia cewki do której jest tam coś zamocowane - tzn wykonuje jakąs pracę -
    naprosztszym przykładem wykonywania pracy liniowej jest tez głosnik
    jezeli do membramy bys cos zamocował to po podłaczeniu napiecia do cewki głosnika zaleznie od polaryzacji tego napięcia membrama zostanie wciągnięta lub wypchnieta jezeli płynnie bys zmieniał wypełnienie przebiegu prostokątnego ruch stanie się płynny w przód lub tył zaleznie czy pole wytworzone w cewce bedzie przeciwne czy zgodne z polem magnesu.
    ale wielkośc tego ruchu jest ograniczona wielkoscą magnesu .

gdyby cos nie jasne - to pisz
    pozdrawiam
    ARS
    User removed account
    User removed account  
    balt
    Level 19  
    Jeżeli ze zwykłego silnika trójfazowego wyjmiesz wirnik i wrzucisz do niego kulkę, to zacznie ona wirować razem z polem magnetycznym. Oczywiscie opory toczenia po nierównym stojanie nie pozwolą jej uzyskać prędkości pola wirującego (prędkość zależna od prędkości silnika czyli ilości par biegunów np. 2860 obr/min = 3000 obr/min dla pola = 1 para biegunów, dla 1460 obr/min = 1500 obr/min dla pola = 2 pary biegónów itd). Jeżeli byśmy w jakiś sposób wygładzili powierzchnię wewnętrzną stojana i dołozyli coś w formie gwintu z materiału niemagnetycznego, który by przy kazdym obiegu kulki przesuwał ją w stronę wylotu to mamy armatę. Tylko jeden problem trzeba pokombinowac z napieciem bo taki stojan trochę się będzie grzał no i sprawa momentu rozruchowego- kulka może nie ruszyć ze względu na zbyt dużą szybkość wirowania pola, pewnie trzeba by pokombinować z falownikiem lub wrzucić kulkę w pole z pewną prędkością poczatkową (np. pneumatycznie).
    irek_20
    Level 1  
    proszę dajcie mi jakieś materiały o silniku indukcyjnym liniowym z góry dzięki
    kasiennk19_
    Level 1  
    szukam pracy na temat silników liniowych i krokowych. Proszę o pomoc to pilne!

Dodano po 2 [minuty]:

odpowiedz pod adres s.kasia205(malpa)wp.pl
    Fyszo
    Level 37  
    Ale naprawdę tak ciężko pojąć mechanike silnika liniowego - jest prostrza od klasycznego silnika. Co do działek elektromagnetycznych, to zapewne są i to od dawna - ale rozpędzić stalowy (ferromagnetyk) nabój do 1km/s na długości 1m troche to spora moc potrzebna. Także karabin - ok, a z tyłu przyczepka z akumulatorami?. No i to nie tylko prędkość decyduje o energii strzału. również masa. A ferromagnetyki są raczej lekkie i pęd naboju będzie niższy niz analogicznego z ołowiu/uranu wystrzelonego z broni palnej.
    Delo19
    Level 1  
    ludzie powiedzcie mi jakoś stronke w której jest opisany silnik liniowy

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]: