Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eltron50jp2 - Trzszeczy na jednym z wejść

07 Lis 2015 20:01 402 7
 • Poziom 12  
  Witam. Stałem się ostatnio posiadaczem tego pieca gitarowego, ale po pewnym, krótkim czasie pojawiła się usterka. Piszę usterka, bo generalnie urządzenie działa a tylko na jednym z wejść (G1) z najmniejszą czułością (5mv), dźwięk stał się zniekształcony tzw. trzeszczący. Przełączając na czułość 50mV jest OK. Drugie wejście (G2) z czułościami 50mV i 100mV również gra OK. Patrząc na schemat to przełącznik czułości W1 zamienia tylko rezystory na wejściu, więc nie za bardzo wiem, co mogło by się uszkodzić, skoro ta druga czułość na tym samym wejściu gra dobrze. Czy mógł się uszkodzić ten rezystor na wejściu 5mV w taki sposób, by powodować zniekształcenie dźwięku? Poniżej kawałek schematu wejść piecyka.

  Eltron50jp2 - Trzszeczy na jednym z wejść
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Skąd pomysł że to piecyk gitarowy?
  Za duży sygnał i wzmacniacz jest przesterowany.
 • Poziom 12  
  Ja myślałem, że to piec gitarowy, ale mogłem się pomylić. Ja rozumiem, że wejście może byc przesterowane, ale podobno (syn robił pierwszy jego rozruch) na początku było dobrze a rzekoma usterka pojawiła się po kilkukrotnym przełączaniu czułości. Czy przy cichutkim słuchaniu nie powinno być wszystko OK?
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  karoles75 napisał:
  Czy przy cichutkim słuchaniu nie powinno być wszystko OK?


  Nie - jeżeli sygnał na za wysokie napięcie to nie ma znaczenia moc wyjściowa.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  karoles75 napisał:
  tylko na jednym z wejść (G1) z najmniejszą czułością (5mv), dźwięk stał się zniekształcony tzw. trzeszczący.


  To jest wejście o największej czułości przeznaczone do mikrofonu dynamicznego. Podłączasz do niego mikrofon? Jeśli inne źródlo to musisz użyć tłumika.
 • Poziom 12  
  Więc nie ma w nim nic do roboty? Czyli mojemu synowi uroiło się, że coś trzeszczy?
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  karoles75 napisał:
  Czyli mojemu synowi uroiło się, że coś trzeszczy?

  Trudno powiedzieć czy to urojenie, czy też rzeczywiście coś tam trzeszczy.
  Napisałeś:
  karoles75 napisał:
  ale podobno (syn robił pierwszy jego rozruch) na początku było dobrze a rzekoma usterka pojawiła się po kilkukrotnym przełączaniu czułości.

  Jeśli syn twierdzi że na początku było dobrze a potem już nie, to jest istotne, czy w obu tych przypadkach, tj. na początku i później, próby były robione z tym samym źródłem o tym samym poziomie sygnału. Jeśli tak, to jest możliwe, że jednak coś tam się uszkodziło, tyle że przełączanie czułości oparte jest na przełączniku i dwóch opornikach, więc nic innego nie wchodzi tu w grę. Ponieważ potencjometr jest tuż za wejściem a przed samym przedwzmacniaczem, to przy ustawieniu go na niską głośność wzmacniacz nie powinien zniekształcać nawet przy źródłach o poziomie sygnału znacznie wyższym niż ten z mikrofonu.
 • Poziom 12  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Sprawdzę te rezystory na wejściu, jak i sam przełącznik. Może jakiś zimny lut się zakradł. Temat zamykam, bo jeżeli nic nie znajdę, to chyba dalsze poszukiwania nie mają sensu.