Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy wzmacniacz(LM3886)

krzysiek21 09 Cze 2005 22:28 17233 37
  • Witam!

Jest to mój pierwszy wzmacniacz jaki zmontowałem.Wcześniej z elektroniką nie wiele miałem do czynienia, raczej z majsterkowaniem. Zachęcony przez brata oraz wypowiedziami na Forum o scalaku LM3886, stwierdziłem, że może warto spróbować(muszę dodać, iż do tej pory korzystałem ze wzmacniacza radia Elizabeth Hi-Fi Stereo ;)) i zdecydowanie nie była to jakość dźwięku o jakiej marzyłem :)

Ze względu na koszt nowej obudowy, postanowiłem samemu coś wykombinować. W domu znalazłem stary zepsuty tuner satelitarny, wyrzuciłem wszystko co było w środku i tak miałem obudowe. Jedynym problemem były jej niewielkie wymiary(50x180X330mm), tak więc musiałem wszystko dobrze upchnąć. Ze starego magnetowidu wyciąłem czarną blache, którą wykorzystałem do zakrycia dziur z tyłu obudowy i przycisków z przodu. Ostateczny efekt widać na zdjęciach.

Płytke wzmacniacza zdecydowałem się kupić w AVT(kit AVT-2180), płytke zasilacza i układu opuźniającego włączenie kolumn wytrawiłem sam. Zastosowałem trafo 2x19V 150W(takie dostałem od brata),2 mostki i 4x6800uf po dwa na kanał. Zdecydowałem się rozdzielić zasilanie dla obu układów, gdyż czytałem, że daje to słyszalne efekty(o tym dalej). Części do końcówek mocy kupiłem w sklepie(zwykłe rezystory 5% i kondensatory MKT, bo innych nie mieli :)). Potencjometry zwykłe telpody i selektor "LORIN" (jakoś tak się zwie). Gniazda głośnikowe i chinch dostałem także od brata. Układ opuźnienia kolumn wykorzystałem jednocześnie do przełączania sygnału na wyjście słuchawkowe.

Po złożeniu wszystkiego do kupy wzmacniacz nieoczekiwanie odpalił za pierwszym razem :o , bez żadnych problemów. Bałem się że będzie cicho(tylko 2x19 V), ale jak na pokój 15m2 spokojnie starcza(jak dla mnie :)). Nie miałem żadnych problemów z grzaniem się układów(dwa radiatory)

Pierwsze wrażenia: dzwięk duużżoo lepszy niż z Elizabeth'ki, nie ma czego porównywać:). Choć nie jestem żadnym audiofilem postanowiłem porównać go ze wzmacniaczem brata, Marantzem PM80 na kolumnach Tannoy M2. Oboje stwierdziliśmy, że LM'owi niczego nie brakuje, a nawet w jednym wydawał się lepszy - efekt przestrzenności. Nie jestem tego pewien, ale możliwe że jest to spowodowane separacją zasilania kanałów(2 mostki i oddzielne kondensatory)

Wzmacniacz ma tylko dwa mankamenty. Jednym jest niejednakowa głośność obu kanałów(albo potencjometr-telpod ;), niejednakowe wzmocnienie scalaków lub 5% rezystory ustalające wzmocnienie) . Jest to jednak różnica niewielka słyszalna jedynie przy bardzo cichym słuchaniu(jest tez balans :)). Druga to dość duża czułość wzmacniacza na telefony komórkowe(podobnie jak w Elizabeth'ce słychać podczas dzwonienia jakieś dziwne dzwięki z kolumn). Myślałem, że tego nie będzie(kable sygnałowe są ekranowane, w przeciwieństwie do radia unitry :)), a jednak jest. Wiem doskonale o tym że mam pętle masy(raz masa łączy się na płytce zasilacza, a drugi raz w jacku na źródle sygnału) jednak nawet gdy mase rozłącze nic się nie poprawia :( Tak więc nie wiem jak to wyeliminować. Byłbym wdzięczny za jakieś rady :)

Ogólnie stwierdzam, że było warto!
    Wzmacniacz widać na załaczonych zdjęciach
    Czekam na opinie :|

Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    krzysiek21 napisał 17 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2005 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    Maniek150685
    Poziom 14  
    Bardzo mi się podoba twój wzmacniacz.Nieżle jak na pierwszą konstrukcję.
    Ładne i solidne wnętrze obudowy.Wszystko na swoim miejscu i bez bałaganu.Brzmienie też pewno nie najgorsze.

Gratulacje udanej konstrukcji.
    Ile $$$ Cię to wyniosło?
    lemos
    Poziom 17  
    Witam mnie rowniez sie podoba widac ze troche checi i pracy w to wlozyles. Wszyscy sie tak zachwycaja tym scalaczkiem ja wlasnie sie tez zanosze z budowa czegos takiego do sluchania muzyczki w domowym zaciszu. Napisz moze jaki sygnal potrzebny jest do wysterowania tego scalaczka tzn chodzi mi czy karta dzwiekowa z kompa da rade.
    pozdrawiam.
    krzysiek21
    Poziom 10  
    Cytat:
    Ile $$$ Cię to wyniosło?

Ciężko powiedzieć. W dolcach nie liczyłem :D. Oceniam, że wszystkie elementy bez obudowy kosztowałyby około 300-350zł. Ponieważ dość dużo miałem (trafo, jeden scalak i radiator, gniazda głośnikowe), więc oceniam, że wydałem około 200-250 zł

Cytat:
    jaki sygnal potrzebny jest do wysterowania tego scalaczka tzn chodzi mi czy karta dzwiekowa z kompa da rade

Dokładnie nie potrafię odpowiedzieć. Ja posiadam karte muzyczną zintegrowaną na płycie MSI i nie ma żadnego problemu. Mam także podłączony tuner Pioneera i wygląda, że poziom jego sygnału jest podobny do sygnału karty muzycznej (stwierdzam to na podstawie głośności)
    Jogesh
    Poziom 28  
    Naprawdę ładnie to zrobiłeś. Niektórzy to nawet po zbudowaniu kilku wzmacniaczy nie umieją ładnie wykończyć {mam na myśli siebie}.
    Pozdr.
    Dj Gacek
    Poziom 15  
    Brawo! Piekne wnętrze!! Wszystko na swoim miejscu! Można by sie przyczepić do potencjometrów ale co tam to detal!!! Piątka z wykrzyknikiem za kable!!!!!
  • PCBway
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    Jak na pierwszą konstrukcję to bardzo ładnie. Gratuluję. Pomysłowe wykorzystane starej obudowy.
    ALTON
    Poziom 38  
    Nierównomierne wzmocnienie to wina potencjometrów....nie tylko telpody na to cierpią ;).WZMACNIACZ PIĘĘĘĘKNY.Zaskoczyłem sie oglądając go.Naprawde cudownie oby tak dalej !
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  
    Zobaczywszy tytuł postu pomyślałem następny spawacz polutował w pajaku scalaka ... po zobaczeniu zdjęć zmieniłem zdanie-gratulacje! chciałbym zobaczyć Twoje następne konstrukcje! Jedyny mankament - gałki - koniecznie zmień na aluminium.
    Ash Ketchum
    Poziom 27  
    Wykonanie można powiedzieć, że idealne. Wszystkie kable na swoim miejscu i odpowiedniej długości. Porządek w obudowie jest. Co do samego LM to gra moim zdaniem dużo lepiej od TDA7294. Mam pytanie- jak wykonałeś regulację głośności-do czego służy każdy z 3 potencjometrów. Jak możesz daj schemat i wzór płytki preampa.
    ALTON
    Poziom 38  
    battery
    Napisał że ma reulacje VOL i BALANCE ;)
    krzysiek21
    Poziom 10  
    Cytat:
    Mam pytanie- jak wykonałeś regulację głośności-do czego służy każdy z 3 potencjometrów

Preampa żadnego nie ma, bo stwierdziłem że "bajery" mi niepotrzebne. Porównując do starego radia Unitry, gdzie bas i wysokie były podkręcone na max to i tak nie narzekam na ich ilość, a przedewszysktim na ich jakość :). Ta trzecia gałka to selektor 3 wejść :)
    Ash Ketchum
    Poziom 27  
    Czyli potencjometry są podłączone bezpośrednio na wejściu wzmacniacza? Jakie one mają wartości? Mógłbyś wrzucić schemat połączeń? Co do jakości potencjometrów - jakie są lepsze niż TELPOD? Oczywiście nie chodzi o jakieś drogie z najwyższej półki tylko dobre i w miarę tanie potencjometry.
    krzysiek21
    Poziom 10  
    W pierwszej kolejności na wejściu jest oczywiście selektor :), póżniej głośność (2x47k logarytmiczny) i na końcu balans (2x50k liniowy). Schematu myślę, że nie trzeba. Podłączone są normalnie tak jak podłącza się potencjometry tylko jeden za drugim :). Co do lepszych potencjometrów to może Piher albo Radiohm (są w Cyfronice), ale nie mogę powiedzieć na 100% czy są lepsze bo ich nie miałem.
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  
    volume - niektórzy na to mowią logarytmiczny, ja słyszałem że wykładniczy - w każdym razie o oznaczeniu B. Może być 47 k.
    Rocky Horror
    Poziom 31  
    :arrow: Mietek Woźniak
    Potencjometr wykładniczy ma odwrotną charakterystykę niż logarytmiczny, jego oznaczenie to "C". Do regulacji głośności używa się potencjometrów logarytmicznych :-) .

:arrow: battery
    Można dać potencjometr liniowy, jednakże na początku zakresu regulacji przyrost głośności bedzie dość nagły. Raczej lepiej poszukać logarytmicznego...

:arrow: krzysiek21
    Tu podzielam opinię Mietka Woźniaka - To czego się spodziewałem, jak się okazało, nie miało kompletnie nic współnego z tym co ujrzałem.
    Jedna uwaga: na dolnej ścianie pod radiatorami widać wyrysowaną siatkę do wywiercenia otworów chłodzenia, lecz ich samych nie ma.. Mam nadzieję że zostały zrobione :wink: ?
    krzysiek21
    Poziom 10  
    Cytat:
    Jedna uwaga: na dolnej ścianie pod radiatorami widać wyrysowaną siatkę do wywiercenia otworów chłodzenia, lecz ich samych nie ma.. Mam nadzieję że zostały zrobione?

Nie zostały zrobione i chyba nie będą. Powody są następujące:
    - dość niskie zasilanie(po wyprostowaniu jakieś +25/-25)
    - radiatory są bezpośrednio przykręcone do obudowa, która nieźle odprowadza ciepło, poza tym są dwa(niektórzy stosują jeden)
    - radiator po prawej ma kilka otworów od spodu, a radiator po lewej ma otwory u góry
    - nie chciałem wiercić w obudowie od góry żeby jej nie zeszpecić :D(orginalne otwory są dość ładne, a identycznych bym nie zrobił :))

I chyba najważniejsze, narazie nie zaobserwoawłem aby kostki grzały się mocniej niź jakieś 40-50 C :)
    Może przy jakiejś imprezie podskoczy im mocniej :) wtedy pomyśle nad tym.
    Hefajstos
    Poziom 35  
    ja słyszałem (od sprzedawcy, który ma w ofercie m. in. Phihery), że Phihery (i chyba wszystko "zachodnie") mają odwrócone oznaczenia. Tzn. logarytmiczne Telpody mają B a Phihery C. Sprzedawca powiedział w każdym razie, że Phiher do regulacji głośności musi być z oznaczeniem C.

--
    Hefi
    Jogesh
    Poziom 28  
    A ja spotkałem potencjometry logarytmiczne z oznaczeniem A i liniowe z oznaczeniem B. Było napisane LIN/B.
    Nie wiem dlaczego producenci nie mogą się dogadać, a my mamy kłopoty...
    Pozdr.
    Trabi
    Poziom 36  
    Ładnie wykończony. Widać że nie robiłeś tego na "od....", a to rzecz którą nie wszyscy potrafią doprowadzić do końca.
    Może taka jedna uwaga: przewody do zacisków głośnikowych i od zasilacza poprowadź obok (między radiatorem a potencjometrami) żeby nie leżały na radiatorze. Niby nic się teraz nie stanie, a zyska na wyglądzie.
    Ogóle wrażenie - POZYTYWNE.
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  
    Rocky Horror -->ja wiem jaka jesy różnica między wykładniczymi a logarytmicznymi, tylko chodziło mi o to, że niektórzy na te od głośności mówią logarytmiczne a inni wykładnicze.
    yakuza_2000
    Poziom 20  
    Ciekawy pomysł. Jak ja zbudowałem swój pierwszy wzmacniacz tranzystorowy to straszliwie charczało :(
    damian3564
    Poziom 10  
    Normalnie super wzmacniacz gratulacja!!! Wszystko oki z tyłu super wyglad w srodku zajeb... a z przodu troche denny ale reszta jest superancka :):):)!!!!!!!!!
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Te ketchupowe gałki zamienisz na jakies alu i bedzie git:) Ogólnie 5+:):):)
    tom1eczek
    Poziom 20  
    pierwsze moje pierwsze audio nie było tak ładne, bo było w plastikowej obudowie za 7zł, otwory wiercone wiertarką na korbke:) no i grało tak sobie bo to TDA2030.

Tobie dużo lepiej wyszło, ale możesz mieć duże problemy z chłodzeniem. Po 3 godzinnej dyskotece (ja na swoim 2x12W TDA2030 wraz z kolegą który miał identyczny wzmak nagłosnilismy 2-3H swieto małej szkoły programem mówionym) Ci się może usmażyć bo niema otworów w spodzie (pod radiatorami można wyciąć dziury), a te u góry sa ciut przymałe. Może się mylę.
    PZ IX
    Poziom 33  
    Wzmacniacz fajny, do kompa w sam raz, ale potrzebny jest op-amp na wejściu lub mała przeróbka aplikacji, aby porządnie wysterować wzmacniacz ze zintegrowanej karty.

Konstrukcja fajna, jak na pierwszą konstrukcję to po prostu rewelacja. 5/6 !!

A co do selektora trójzakresowego - radzę poszukać na złomie lub szukać aż się znajdzie ;) .
    I najlepsze rozwiązanie przełącznika wyboru źródła to selektor + przekaźniki (tak jak mają dzisiejsze luksusowe wzmacniacze hi-fi np. SONY TA-FA777ES)
    barti223
    Poziom 20  
    po 1 to masz fajnego brata;)
    Jaki porządek w środku obudowy !!!
    jak na pierwszą konstrukcje 6/6
    pozdro !