Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania monitorów Laney serii CXM

Tuchlin 07 Lis 2015 22:47 642 9
 • #1 07 Lis 2015 22:47
  Tuchlin
  Poziom 10  

  Wiem co nieco o budowie sprzętu estradowego i elektrotechnice w ogóle. Proszę o w miarę konkretną odpowiedź:

  Co w konstrukcji monitorów CXM sprawia, że są tak odporne na sprzężenia? W zestawie tani powermixer+kolumny producenta X dla testu wymieniłem kolumny na monitory CXM. Oryginalnie trzeba bardzo uważać na położenie mikrofonów i kolumn a z Laneyami praktycznie do zera spadła podatność na sprzężenia. Przecież nie mają wbudowanego układu odwracania fazy, skoro są pasywne. Dostałem ofertę korzystnego zakupu, ale chcę najpierw zrozumieć.

  Z góry dzięki

  0 9
 • #2 10 Lis 2015 01:07
  Marek Ulaszek
  Poziom 22  

  Żeby sie nie powtarzać w czym rzecz: http://www.estradowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=142&Itemid=67
  Powstawanie sprzężenia nie jest TYLKO zależne od rodzaju kolumny i jej charakterystyki przenoszenia. Paczki o kiepskiej charakterystyce, takiej gdzie są duże nierównomierności mają większe tendencje do tego typu zjawisk. Ale trzeba to zjawisko rozpatrywać w całości toru elektroakustycznego - np. mikrofon, przedwzmacniacz (korekcja), wzmacniacz, kolumny - ustawienie i odpowiedz pomieszczenia.
  Odwrócenie fazy dla kolumny pasywnej można zrealizować na wiele sposobów, ale bynajmniej nie jest to remedium na tego typu zjawiska.
  Generalnie przytoczone kolumńy Laney, być może mają bardziej zrównoważoną charakterysteke przenoszenia, albo nawet jakieś "dołki" w problematycznych częstotliwościach rezonujących dla tych konkretnych warunków i nie sprzęgają tak mocno jak poprzednie.
  A i jeszcze zerknąłem na te paczki CXM ... Tweeter piezo.. Lepiej to omijać z daleka, pewno to wogóle nie ma środka i góry, więc te braki mogą w pewnych warunkach polepszać odpornośc na sprzęgi o czym pisałem wyżej.

  0
 • #3 10 Lis 2015 07:59
  Tuchlin
  Poziom 10  

  Po wstępnym "blablabla", dzięki za "spojrzenie na te paczki". Ich zakres częstotliwości podobno sięga 16kHz, ale faktycznie może mieć przyciętą górę.
  Gdyby znalazł się ktoś jeszcze, kto np zna ich elektronikę, albo te konkretne tweetery, zapraszam do komentowania.

  0
 • #4 10 Lis 2015 11:04
  Marek Ulaszek
  Poziom 22  

  A co tu komentować??
  To nie jest kolumna estradowa tylko pseudoestradowa!
  A jeśli sedno sprawy jest dla ciebie "blablabla", to nie licz na dalszą pomoc.

  0
 • #5 10 Lis 2015 11:50
  Tuchlin
  Poziom 10  

  Marek, dzięki za Twoją odpowiedź, ale potraktowałeś mnie trochę z góry w swoim wstępie. A jestem inżynierem elektrotechniki z doświadczeniem i uprzejmie prosiłem o konkrety dotyczące określonej serii produktów.
  No więc da się jeszcze trochę skomentować, jeżeli ktoś ma schemat serwisowy tych kolumn albo otwierał je i wie co mają w środku.

  Podtrzymuję moje pytanie.

  0
 • #6 10 Lis 2015 13:34
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Tuchlin napisał:
  jestem inżynierem elektrotechniki
  Przepraszam, ale według mnie inżynier powinien wiedzieć jak samodzielnie dotrzeć do sedna. A jak nie wie i pyta, to chociaż powinien powstrzymać się od tego typu komentarzy na (moim zdaniem wyczerpującą i trafiającą w sedno) pomoc jakiej Kolega udzielił.

  0
 • #7 10 Lis 2015 19:07
  Artur k.
  Admin grupy audio

  Tuchlin napisał:
  Ich zakres częstotliwości podobno sięga 16kHz

  A skąd Kolega wziął taką informację?
  Producent twierdzi coś zupełnie innego:
  http://www.laney.co.uk/products/product_details/37
  http://www.laney.co.uk/products/product_details/38
  Znacznie szersze pasmo ma tylko model 110:
  http://www.laney.co.uk/products/product_details/36

  Dlaczego się nie sprzęga? Dlatego że i nie gra.

  Marek Ulaszek napisał:
  Powstawanie sprzężenia nie jest TYLKO zależne od rodzaju kolumny i jej charakterystyki przenoszenia. Paczki o kiepskiej charakterystyce, takiej gdzie są duże nierównomierności mają większe tendencje do tego typu zjawisk.

  Należy zauważyć iż decydująca w tym przypadku jest charakterystyka fazowa, a nie częstotliwościowa. Jeśli fazowo jest względnie równo, to nie będzie niespodzianek.
  Jednak w przypadku omawianych tu Lane-y przyczyna jest inna - mocno zawężone pasmo przenoszenia (za wyjątkiem modelu 110), a w modelu 110 zapewne HF jest dość mocno stłumiony.

  0
 • #10 10 Lis 2015 22:02
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Artur k. napisał:
  Znacznie szersze pasmo ma tylko model 110:
  Bo tam jest głośnik piezo Motoroli... Nie musi być nawet tłumiony - on z założenia ma stosunkowo małą skuteczność - kosztem właśnie pasma.

  0