Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam stabilizatora napięcia 5V min 40A praca na obciążeniu 0,1 ohm.

nhumri 07 Lis 2015 23:45 1287 23
  • #1 07 Lis 2015 23:45
    nhumri
    Poziom 2  

Witam
    Na forum jest bardzo dużo gotowych schematów w miarę wysokoprądowych stabilizatorów opartych o układy z linii LM78xx. Nigdzie jednak nie znalazłem (może źle szukałem) informacji jak taki stabilizator będzie się zachowywał przy obciążeniu rezystancyjnym rzędu 0,1 ohm. Może źle mi się wydaje ale układ raczej przyjmie to za zwarcie?
    Potrzebuję zasilacza o napięciu wyjściowym ok 5V (lub regulowanym w zakresie 3-8V max) ale o dopuszczalnym prądzie roboczym min 40A (lepiej ok 80-100A) zasilająym grzałkę o rezystancji rzędu od 0,1 - 1,8 ohm (ale raczej poniżej 1). Praca ciągła w interwałach czasowych nie przekraczających 30s tzn. 30s ON potem przerwa od kilku do kilkudziesięciu sek i znow.
    Byłbym bardzo wdzięczny za nakierowanie na jakieś w miarę proste rozwiązanie.

0 23
  • Renex
  • #2 08 Lis 2015 00:20
    Kubatronik
    Poziom 18  

Trzeba było od razu mówić że chodzi o zmontowanie elektroniki do boxa, czy tam e papierosa. A nie rozpisywać się :arrow: Czy musi mieć to regulację napięcia ?

Dodano po 5 [minuty]:

Wiem, że do boxów stosują zwykłe mosfety ale one nie służą jako stabilizator tylko jako stabilizator tylko jako włącznik "elektroniczny" żeby nie spalić włącznika "mechanicznego". A tutaj można by zastosować LM7805 i z tym z 3 sztuki 2N3055 (lepiej KD502 ale raczej ich nie dostaniesz już). Ale takie cos będzie miało troche gabarytów ze względu na radiatory.

Jeśli się zdecydujesz na takie cos to Ci podeśle schemat

0
  • #3 08 Lis 2015 10:25
    Artur k.
    Admin grupy audio

A zastanowił się ktoś jak odprowadzić ciepło z takiego stabilizatora?
    Należy przyjąć iż stabilizator w najlepszym wypadku potrzebuje różnicy napięć wejście-wyjście ok. 3V do tego trzeba doliczyć margines na tętnienia pewnie kolejne 2-3V w najlepszym wypadku.
    Zatem w najlepszym wypadku mamy w sumie 6V różnicy napięć co przy prądzie 40A daje nam 240W strat mocy - w najlepszym wypadku! Nawet nie chce rozpatrywać najgorszego...

Taki zasilacz należy wykonać jako impulsowy, a nie liniowy.

0
  • #4 08 Lis 2015 11:15
    Kubatronik
    Poziom 18  

Ja wiem o tym odprowadzaniu ciepła. Takiego czegoś się nie stosuje w boxach. Jak się samemu robi to montuje się tylko Mosfeta z rezystorem i włącznik i wszystko chodzi. A oryginalne (kupne) mają zasilacz impulsowy, no i mają wyświetlacz. Takiego czegoś wg. mnie nie opłaca się robić. Jak już coś to tylko ten Mosfet.

0
  • Renex
  • #6 08 Lis 2015 11:33
    Freddy
    Poziom 43  

Przecież jest pełno gotowych rozwiązań, wystarczy Google, aby znaleźć, przykładowo LTC3729.

-1
  • #8 08 Lis 2015 12:16
    nhumri
    Poziom 2  

Witam ponownie,
    przede wszystkim dziękuję za profesjonalne i wyrozumiałe podejście do w sumie popularnego tematu - wiem, że na necie jest masa rozwiązań jednak paradoksalnie dla mnie w tym wypadku to minus bo ciężko coś konkretnego wybrać.

@Kubatronik - tak masz rację główne zastosowanie tego sprzętu miałoby właśnie do testów grzałek, drutów oporowych i ich konfiguracji. Jednak zamysł jest taki żeby była to konstrukcja stacjonarna, zasilana napięciem sieciowym 230V i możliwie prosta. Co do samych Mosfetów to takowego boxa robiłem i mam działajacego - tam mosfet służy tylko za klucz do załączania głównego obwodu oraz jako zabezpieczenie.

Zdaje sobię sprawę z tego jak nieefektywna energetycznie jest konstrukcja liniowa zwłaszcza dla tak dużych prądów. Obawiam się jednak iż poziom mojej wiedzy jest przynajmniej na chwilę obecna zbyt mały abym był w stanie takowy układ skonstruować (nie chodzi mi tu o fizyczny montaż, lutownicą czy multimetrem posługuję się całkiem przyzwoicie). Do tego jak już wspomniałem wyżej gabaryty nie są takie istotne.

Co do parametrów pracy to rozwiązaiem idealnym byłby układ regulowany, jednak układ stabilizujący na poziomie 5V też spełnia moje wymagania.
    Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość za trochę banalne pytania.

0
  • #10 08 Lis 2015 12:52
    azibik
    Poziom 32  

Przy drutach oporowych wystarczy sterowanie grupowe kluczowane mosfetem. Do testów wystarczy.

0
  • #11 08 Lis 2015 17:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tylko po co wyważać otwarte drzwi?
    Przykładowo:
    http://nexun.pl/sklep/banery-led/252-zasilacz-5v-40a-200w.html
    albo:
    http://mselektronik.pl/zasilacz-impulsowy-przemyslowy-200w-5v-40a-meanwell-pbf.html
    Taniej i tak nie da się zbudować samodzielnie, a dodatkowo w tego typu zasilaczach najczęściej da się w pewnych granicach regulować napięcie wyjściowe.

0
  • #12 08 Lis 2015 18:10
    Freddy
    Poziom 43  

Jest teraz na Allegro, używany sprawny 5V 40A za 25zł - aukcja 5773129992.

-1
  • #13 08 Lis 2015 18:24
    Artur k.
    Admin grupy audio

To akurat nie ma żadnego znaczenia. Takie zasilacze co chwila pojawiają się na aukcjach (nie tylko na Allegro) oraz na portalach ogłoszeniowych.
    Są też mocniejsze - 80A, a nawet 100A (mocniejszych nie widziałem) w odpowiednio wyższych cenach, jednakże i tak znacznie tańsze niż gdyby chcieć takie coś samodzielnie zbudować.

0
  • #14 09 Lis 2015 23:50
    Qujav
    Poziom 22  

Jaki jest sens zastanawia się w ogóle nad wytracaniem ciepła na tranzystorze!?
    Nie lepiej dać prosty układ PWM na 555 + MOSFET w roli klucza?

0
  • #16 10 Lis 2015 07:42
    Freddy
    Poziom 43  

Qujav napisał:
    Jaki jest sens zastanawia się w ogóle nad wytracaniem ciepła na tranzystorze!?
    Nie lepiej dać prosty układ PWM na 555 + MOSFET w roli klucza?
    Zastanowiłeś się, zanim to napisałeś, czy tak palnąłeś, aby nabić sobie punkty?

Widziałeś kiedyś stabilizator napięcia na NE555 i MOSFET na takie prady?
    Proszę koniecznie podać przykładowy schemat.

0
  • #18 10 Lis 2015 11:49
    Qujav
    Poziom 22  

Po co stabilizacja napięcia do zasilania grzałki? Autor gdzieś coś przeczytał i zamarzyła mu się stabilizacja napięcia na 40A.

5V i 40A to chyba zasilacz ATX musiałby ze sobą nosić. A jak autor chce coś prostego, to bardzo proszę, 40x LM7805 połączonych równolegle i wielki radiator wielkości płyty chodnikowej. Czysto hipotetyczne rozważania nad projektem, który prawdopodobnie nigdy nie powstanie, bo autor nie będzie go w stanie zrealizować.

PS jak dla mnie ten system punktacji można by już dawno wywalić, głupie oskarżenia, jakoby ludzie siedzieli na forum dla magicznych punktów, które już nic nie znaczą na elektrodzie..

0
  • #19 10 Lis 2015 14:33
    Freddy
    Poziom 43  

Qujav napisał:
    Po co stabilizacja napięcia do zasilania grzałki? Autor gdzieś coś przeczytał i zamarzyła mu się stabilizacja napięcia na 40A.
    Chociażby po to, aby nie uszkodzić grzałki.
    Cytat:
    5V i 40A to chyba zasilacz ATX musiałby ze sobą nosić.
    Czytaj poprzednie posty, ale ze zrozumieniem.
    Cytat:
    A jak autor chce coś prostego, to bardzo proszę, 40x LM7805 połączonych równolegle i wielki radiator wielkości płyty chodnikowej.
    Wybitne osiągnięcie, nic tylko usiąść i się rozpłakać nad taka poradą. Karty katalogowe kolega czytał?
    Cytat:
    ...
    PS jak dla mnie ten system punktacji można by już dawno wywalić, głupie oskarżenia, jakoby ludzie siedzieli na forum dla magicznych punktów, które już nic nie znaczą na elektrodzie..
    To po co siedzisz na tym forum, opuśc go.

-2
  • #20 10 Lis 2015 15:05
    Qujav
    Poziom 22  

Autor chce mieć regulowane stabilizowane napięcie i różne prądy robocze. To wyzwanie nawet dla zaawansowanego hobbysty.

W zasadzie pomysł z ATXem nie jest głupi... jeżeli ma być to urządzenie stacjonarne. Fakt nie doczytałem, mój błąd.

Siedzę, bo chce. Jakbym nie chciał to bym nie siedział, denerwują mnie tylko komentarze o nabijaniu sobie punktów. Po cholere mi one? Nie odwzorowują ani wiedzy ani doświadczenia użytkownika, w sklepie za punkty z elki nic nie kupie. Może są tu tacy masochiści, którzy nabijają punkty, aby dostawać gadżety ale ja takich jeszcze nie widziałem. Więc daruj sobie takie komentarze.

Napisałem o 555 i kluczu na mosfecie w wersji dla laika, dla zaawansowanego jakiś procesor 8bitowy + wysterowanie klucza, myśląc o regulacji mocy grzałki, której charakterystyka nie jest liniowa więc stabilizacja regulowanego napięcia jest mniej wygodna i bardziej problematyczna do realizacji, a autor zamierza owe źródło właśnie wykorzystywać do testów i doboru optymalnej mocy grzałki.

0
  • #21 11 Lis 2015 15:03
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Komplikujecie problem straszliwie, zaraz wyjdzie że stabilizatora na 40A "nie da" sie zrobić.

Zakładając że źródłem będzie zasilacz stabilizowany 5V a obciążeniem grzałka 0,1Ω i zbudujemy regulator liniowy (ja robił bym LDO na 2-3 MOSFET'ach) straty mocy w najgorszym przypadku wyniosą 62W (2,5V na grzałce), przy czasie pracy 30s wydzieli sie 1860J, zakładając że dopuścimy wzrost temperatury regulatora do do 100°C, do zakumulowania takiej ilości ciepła wystarczy 25g(9cm3) Al albo 60g(7cm3) Cu , jak sie to ma do "radiatora wielkości płyty chodnikowej" o którym pisał kolega powyżej :D

Regulator na 555 nie bedzie miał stabilizacji, ale bedzie prostszy.

0
  • #22 11 Lis 2015 15:27
    Artur k.
    Admin grupy audio

No tak, tylko że:

nhumri napisał:
    Potrzebuję zasilacza o napięciu wyjściowym ok 5V (lub regulowanym w zakresie 3-8V max) ale o dopuszczalnym prądzie roboczym min 40A

Ja to rozumiem jednoznacznie - na wyjściu ma być 5V, zaś zasilacz ma mieć wydajność przynajmniej 40A.
    Nie ma siły - na wejściu musi być ok. 10V razem z tętnieniami, a więc straty mocy wyniosą ok. 200W.
    Jakby zbudować LDO, to będzie nieco mniej, ale do 62W i tak daleko. :)
    Nie mówiąc już o wersji regulowanej, gdzie napięcie wejściowe musiałoby wynosić ok. 12V, co przy minimalnym napięciu 3V daje prawie 400W mocy strat.

Tutaj najlepszym wyjściem jest zastosowanie zasilacza impulsowego, np. takiego który zaproponowałem w linku.

0
  • #23 11 Lis 2015 21:04
    Qujav
    Poziom 22  

@jarek_lnx miałem na myśli wersję z regulacją (LM317) lub bez i tymi 40-100A tak jak kolega powyżej słusznie zauważył, 400W to już by było potrzeba płyty chodnikowej ;)

Może niech autor się doprecyzuje, na jakie koszta i przedsięwzięcie może sobie pozwolić, albo niech wskaże czy kompromis jest możliwy.

0
  • #24 13 Lis 2015 19:10
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Cytat:
    @jarek_lnx miałem na myśli wersję z regulacją (LM317) lub bez i tymi 40-100A tak jak kolega powyżej słusznie zauważył, 400W to już by było potrzeba płyty chodnikowej ;)

Autor nie wie czego dokładnie chce więc ustalił "z zapasem" ten zapas to chyba ma zagwarantować pracę z niewłaściwie dobraną grzałką, bo w optymalnie zaprojektowanym układzie, jeśli w regulatorze liniowym dopuszczamy 400W strat to grzałka mogła by mieć nawet 1,6kW. To moze od razu przerobić farelkę albo opalarkę na e-fajka. Dla niezupełnych hardcore'ów powinna wystarczyć przerobiona lutownica transformatorowa - daje więcej niż 100A.

Niech autor realnie określi potrzebną moc grzałki.

0