Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Terra MS952 - Inny sygnał na każdym z wyjść (Brak zasilania?)

08 Lis 2015 02:00 807 2
  • Poziom 8  
    Dzień dobry, cześć i czołem.
    Znajomy mnie poprosił o diagnozę instalacji multiswitchowej u niego w budynku. Instalacja oparta głównie na urządzeniach Terry, bardzo nietypowa topologia, sam bym czegoś takiego nie wymyślił. Terra MSR508 i MS952 + niepotrzebne 2x SS504. Naziemna wzmacniana przez HA-126 i kanałowy WWK 861.
    Problem tkwi w pionie z multiswitchem MS952, mianowicie na wyjściu Rec. 1 Jest tylko sygnał DVB-T, na Rec.2 nie ma nic, na Rec.3 jest DVB-T + SAT na Rec. 4 bardzo słabe DVB-T. Naziemna ogólnie na poziomie 65dBµV. Aktualnie jestem pozbawiony miernika SAT więc diagnoza jest utrudniona.
    Poprowadzone jest 8 przewodów do multiswitcha MS952 ale wpięty jest tylko HotBird (4 od Astry wiszą sobie swobodnie w skrzynce) Do MSR508 możemy wpiąć tylko jedną SAT stąd moja ocena, że te rozgałęźniki SS504 są zbędne (ale swobodne 4 przewody też wiszą sobie w skrzynce obok MSRa).
    Wszyscy mają karty i dekodery Polsatu.
    U lokatora do którego dochodzi DVB-T i SAT z poziomu tunera sygnał na większości kanałów siła 80% jakość 61%. Wyeliminowałem przewody i gniazdo, przepinając niedziałającego lokatora pod wyjście w multiswitchu nadające DVB-T i SAT.
    Prawdopodobnie konwerter z HotBirda nie jest zasilany, nie wiem którędy mogłoby dochodzić napięcie, ale na wtyku zasilania w MS952 zasilacza brak. Jutro dopiero sprawdzę napięcie na konwerterze, podczas pierwszej wizyty nie wziąłem multimetru.

I tu pytanie, czy tunery których głównym zadaniem jest zasilanie multiswitcha byłyby w stanie zasilić konwerter i zapewnić jakiś tam odbiór ? O drugi konwerter się nie martwię bo zasysa napięcie od MSRa i na tamtym pionie nikt nie zgłasza problemów.

Drugie pytanie, czy możliwe jest że coś powoduje różne sygnały na każdym z wyjść MS952 ? Moim zdaniem na 90% jest walnięty multiswitch.

Instalacja jest zrobiona dość niechlujnie, wszystkie Fki nakręcane, ekran zerżnięty gwintem albo ubite gniazdo pod Fką, myślę żę są w całej instalacji straty z tego powodu i obawiam się (nie zwróciłem uwagi, dopiero później wziąłem to pod uwagę, ale przewód w dłoni wydawał się ciut za sztywny na miedź, chyba że dielektryk jakiś specyficzny), że instalacja może być wykonana na stalowym rdzeniu koncentryka, który ma ograniczoną żywotność i na częstotliwościach powyżej 1000MHz potrafi mieć dziury na pasmach i nietypowe tłumienia i jest stworzony raczej do kablówki ale to póki co wykluczam.

Wystrugałem poglądowy schemat tego co zaobserwowałem, w schemacie pominąłem splittery naziemnej.

PS: Dziwne, że w budynku 170 lokali sygnał TV-Sat może mieć tylko 12 lokatorów, nieprawdaż ?

Terra MS952 - Inny sygnał na każdym z wyjść (Brak zasilania?)
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    mihal2002 napisał:

Te SS504 są zbędne nie wiem po co ktoś je montował. Może był zamiar dołożenia następnego multiswicha.
    WWK i HA także dwa w jakim celu? Wystarczył by sam WWK.

A te rozgałęźniki gdzie były? A instalacja szeregowo czasem nie została zrobiona?

Pierwsze co zobaczyłem to MS952, wiec też pomyślałem, że to instalacja przelotowa. Chciałem zbeczkować gdzieś wyżej przewody i sprawdzić na innym multiswitchu jak jest :) Ale jedyne co znalazłem to to co widać na schemacie.
    Budynek ma 10 pięter. Patrząc z lotu ptaka budynek jest podzielony na 3 części, 1 korytarz z lokalami, część ze schodami i windą i 2 korytarz z lokalami. Wszystkie przewody z dachu idą do skrzynki na 10 piętrze w środkowej części, w skrzynce siedzą 2x SS504 i ztej skrzynki leci 8 przewodów SAT + oddzielnie naziemna na lewy korytarz i tak samo na prawy korytarz. Dopiero w skrzynkach w korytarzach są wzmacniacze naziemne, WWK na wschodnim korytarzu i HA-126 na zachodnim :)