Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz komputera- jak zmniejszyć pobór prądu albo mocy

seba881 24 Kwi 2006 18:05 33040 42
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Jaroff
    Poziom 27  
    Kolego Oman - Przeczytaj wszystkie posty od początku i może zrozumiesz, że jesteś w błędzie. Musisz rozpatrywać zasilacz jako całość, a nie tylko sprawność. Różnica w sprawnośći między złym i dobrym zasilaczem, to tylko 30% ( 50 vs 80), a różnica w kosinus fi to aż 100% (0,5 vs 1). Więc kupując "dobry " zasilacz zapłacisz dużo więcej za prąd, co więcej musisz zapłacić za pfc, bo nikt tam tej płytki nie umieścił za darmo.
    MiL999
    Poziom 26  
    Jaroff a czy dysponujesz jakimś praktycznym doświadczeniem w sprawie zwiększonego poboru prądu przez zasilacze z PFC? Jak narazie są to same obliczenia a czy mierzyłeś praktycznie o ile zwiększył się pobór prądu po zastosowaniu zasilacza z PFC?
    OMAN
    Poziom 24  
    Z mojej praktyki wynika jednak coś innego, miałem kiedyś przez jakiś czas miernik poboru prądu, taki wkładany w kontakt, a do niego wtyczkę. I efekt był taki, że zasilacz z aktywnym PFC (konkretniej tagan) pobierał odrobinę mniej prądu niż tani fortron bez PFC. Były to małe róznice, ale były, więc trochę mi się to nie trzyma kupy, z chęcią posłucham jakiegoś wytłumaczenia.
    longines
    Poziom 26  
    Jaroff napisał:
    ....Swoją drogą, jeśli jesteśmy przy oszukiwaniu, to wyprodukowanie 1kwh kosztuje około 6gr (z węgla). Czy żądanie za tą samą 1kwh około 50gr przez elektrownie to godziwy zysk czy lichwa?

OFF-TOPIC
    Lichwa gdy pozna tę wartość szary zjadacz chleba, z drugiej strony to niewielki zysk dla elektrowni, gdy weźmie się pod uwagę straty (ubytki, podtrzymanie, wzmocnienie itp.) elektrowni wynikające z "transportu" tejże kilowatogodziny do mieszkania zjadacza (za które niestety płaci zjadacz). A patrząc z boku, nie ma co liczyć, ze Energia kiedykolwiek zrewolucjonizuje swoja raczej przestarzałą architekturę sieci energetycznej, ograniczając do minimum straty, za które musimy wszyscy płacić :-(
    Jaroff
    Poziom 27  
    Do MiL999 - niestety tak. Pfc zabierało mi około od 10 do 30%(pomiar na liczniku z elektrowni- im więcej brał komp, tym większa różnica)
    Do Oman - miernik wkładany do gniazdka mierzy moc pozorną, dlatego zasilacz z pfc wypada lepiej. Licznik energi mierzy tylko moc czynną. Zrób np. takie coś. Zwykłym miernikiem zmierz prąd pobierany przez kompa z sieci, zmierz napięcie i p=u*i. Zobacz co Ci wyszło, totalne bzdury.
    MiL999
    Poziom 26  
    Jaroff sprawdzałeś to na tym samym zasilaczu z PFC i po jego wymontowaniu? Jaki to był zasilacz?
    Jaroff
    Poziom 27  
    Dwa zasilacze Ropla 350w. Jeden z pfc, drugi bez. W środku identyczne.
    MiL999
    Poziom 26  
    Najlepiej byłoby to sprawdzić na tym samym zasilaczu z PFC a potem po wymontowaniu. Nie słyszałem nigdy o zasilaczach Ropla ale jeżeli są wykonane z kiepskich podzespołów to dwa egzemplarze mogą się między sobą różnić.
    remigiusz11
    Poziom 1  
    Problemy z poborem mocy ? Wiadomo od zawsze gdzie im wiecej sie pracuje na komputerze,wiecej sie go obciaza=tym wiecej musi pobrać pradu !!a jeżeli coś wiecej "bierze" pradu tym samym musi sie "grzać"ale ale wymiecie monitory na LCD !! taki monitor zurzywa do 90 % mniej energi niż ta przysłowiowa "banka"(w porównaniu ),a to sie opłaca.POZDRóWKO WSZYSTKIM.
    michael-brik
    Poziom 9  
    Testy Zasilaczy ATX w ekspercie 7-8 2006 mówią nam już wiele o pfc i bez pfc ;-) . Dobry zsilacz w łącznym obciąrzeniu pobierze o 25W-50W mniej nirz wynosi jego wartość!!! Więc warto kupić dobry zasilacz.
    Żeczywiście PFC pobiera mniej ale różnice są niewielkie. PFC jedyne zabezpiecza sieć :-). Aby płacićmniej należy:
    -zmniejszyć częstotliwość taktowania CPU i RAM'u
    -Wyłączyć nieużywane sprzęty i karty rozszeżeń oraz wentylatory.
    -Zmienić monitor na LCD
    -Kupić słuchawki zamiast głośników.
    -Kupić dobry zasilacz
    Demerzel
    Poziom 11  
    Twoje rady kolego michael-brik są całkiem dobre jednak mają słaby punkt. Pierwsza propozycja zmniejszenia wydajności CPU i RAM-u prowadzi do sytuacji gdy nie wykorzystujemy w pełni sprzętu. Lepiej od razu kupić używany z małymi mocami. A jeżeli mamy już sprzęt z wolnym czasem procesora lepiej przeznaczyć go na BIONIC-a niż obcinać wydajność.
    Pozostałe rady u siebie wprowadziłem dawno.
    Mam jednak pytanie co do dobrych zasilaczy. Każdy materiał ma jakiś opór. O ile wiem najlepsze jest srebro na styki zaś złoto. Z czego właściwie robione są zasilacze? Nie można by podnieść ich wydajności na etapie produkcji używając lepszych materiałów? Pomijając domowe oszczędności, większość źródeł energii w końcu wyczerpiemy. Niemożna by tu zaoszczędzić dla następnych pokoleń?
    marekpenther
    Poziom 13  
    Dam prosty przykład. Miałem kiedyś w posiadaniu zasilacz DELL'a jeszcze nie ATX ale już nie AT (dedykowany). Podłączyłem do niego wzmacniacz. Wzmacniacz osiągał chwilowe pobory prądu w granicach 8,5A (mierzone bardzo dokładnym miernikiem wskazówkowym). Zasilacz mógł dostarczyć max 9A na linii 12V. Żeby było ciekawiej to wzmacniacz miał zasilanie asymetryczne a przy 12V nie był w stanie być na tyle sprawny żeby mnie zadowolić, więc był wpięty pomiędzy +12V, a -12V. Każdy zasilacz noname w momencie przekroczenia średniego prądu max dla tych linii się wyłączy (wiem bo testowałem); +12V - 9A, -12V 0,5A - średnio 4,75A. Zasilacz był wyposażony w aktywne pfc i to dosyć skomplikowane bo po obydwu stronach trafa (dwie duże płytki na złączach kątowych, stojące zaraz obok bocznej części obudowy (zajmowały całą ściankę)). Zasilacz noname a nawet firmowy ale bez pfc nie był w stanie tego wytrzymać i się notorycznie wyłączał. Miałem nawet w ręce zasilacz który niby mógł dostarczyć 16A na 12V, ale mojemu wzmacniaczowi nie dawał rady. Żeby nie było że zasilacz z pc nie może pociągnąć wzmacniacza z racji na swoją budowę. Ja o tym wiedziałem, więc przygotowałem się do tego. Zaraz za podłączeniem do 12V zastosowałem ogromny dławik (wykonany jako trafo na rdzeniu żelaznym), 25mF/25V (łączyłem kondensatory), po kondensatorach również był duży dławik żelazny, 25mF/25V, a później ferryt, 25mF/25V. Oczywiście dławiki były w tej samej kolejności podpiete do także do linii -12V. Beż kondensatorów całość nie miała szans działać (sprawdzałem). Nawet odpalenie całości z kondensatorami było trudne, bo trzeba było je naładować, a więc duży prąd startowy. Pomijam jak rozwiązałem ten problem, bo to już odbiega od tematu głównego.