Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz komputera- jak zmniejszyć pobór prądu albo mocy

09 Cze 2005 22:44 32800 42
  • Poziom 12  
    Czy ktoś wie jak zmniejszyć pobór prądu na zasilaczu nie wiem ile ma wat ale rachunki za prąd są dość duże.
  • Poziom 41  
    pobor pradu przez zasilacz jest zalezny od tego jaki prad pobiera caly komp a wiec jesli chcesz go ograniczyc musisz zrezygnowac z jakichs odbiornikow - dysk dodatkoe napedy , zmniejszenie o ile masz przetaktowany procesor i tak dalej niestety innego wyjscia niema :-(
  • Poziom 27  
    Jaki zasilacz? Jesli z pfc to usuń płytkę pfc z zasilacza. Bez pfc chodzi tak samo, a licznik pokaże dużo mniej.
  • Poziom 14  
    seba881 napisał:
    Czy ktoś wie jak zmniejszyć pobur prądu na zasilaczu nie wiem ile ma wat ale rachunki za prąd są dość duże.

Witam

Co to znaczy duże rachunki?

Jak chcesz je zmniejszyć to oprócz rezygnacji z podkręcania musisz ograniczyć korzystanie z kompa.
    Ewentualnie możesz wymienić podzespoły na starsze – mniej wydajne, ale jednocześnie mniej prądożerne. (nierealny pomysł)
  • Poziom 12  
    A nie ma zadnych oznaczen na zasilaczu?
    Moj komp chodzi na chinskiej 350 Athlon 2500, 2 hdd,i mnostwo elektroniki.Ale jeszcze nie wybuchlo:)I moj licznik wykazuje-a robilem te obliczenia niedawno-6 zl na miesiac!Az sam nie mogłem uwierzyc.Sprawdzilem i dokladnie 6-7 zl na m-c.A KOMP CHODZI NA DOBE.Napisz cos wiecej o tym sprzecie.Moze chociaz w przyblizeniu postaramy sie okreslic.A w necie pozatym jest strona na ktorej mozna wyliczyc jaka moc pobieraja komponenty-jak sobie przypomne adres to napisze.Wydaje mi sie ze te rachunki to moze zawyzac lodowka albo piecyk elektryczny badz mikrofala:)

Dodano po 4 [minuty]:

Sprawdz stronki:
    www.formfactors.org - to o zasilaczach i standardach-moze pomoze
    www.ocm.pl/ocm_psu.html - kalkulator mocy
    www.jscustompcs.com/power_supply - nastepny kalkulator

Mam nadzieje ze choc w malej czesci przyczynie sie do zmniejszenia rachunkow:)Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    bluealfa - jaka byla metodologia pomiarow?
  • Poziom 41  
    taki komp i 6-7 zł na miesiac ( przez cala dobe )to rewelacyjnie nieprawdopodobny wynik :-)
    a moze magnesiki na liczniku :-)
  • Poziom 10  
    bluealfa napisał:
    A nie ma zadnych oznaczen na zasilaczu?
    Moj komp chodzi na chinskiej 350 Athlon 2500, 2 hdd,i mnostwo elektroniki.Ale jeszcze nie wybuchlo:)I moj licznik wykazuje-a robilem te obliczenia niedawno-6 zl na miesiac!Az sam nie mogłem uwierzyc.Sprawdzilem i dokladnie 6-7 zl na m-c.A KOMP CHODZI NA DOBE.Napisz cos wiecej o tym sprzecie.Moze chociaz w przyblizeniu postaramy się okreslic.A w necie pozatym jest strona na ktorej mozna wyliczyc jaka moc pobieraja komponenty-jak sobie przypomne adres to napisze.Wydaje mi się ze te rachunki to moze zawyzac lodowka albo piecyk elektryczny badz mikrofala:)

Dodano po 4 [minuty]:

Sprawdz stronki:
    www.formfactors.org - to o zasilaczach i standardach-moze pomoze
    www.ocm.pl/ocm_psu.html - kalkulator mocy
    www.jscustompcs.com/power_supply - nastepny kalkulator

Mam nadzieje ze choc w malej czesci przyczynie się do zmniejszenia rachunkow:)Pozdrawiam

Brakuje ci jednego zera przy tych 6-7zł. Przeciętny komputer z monitorem pobiera ok 250Wat przy średnim obciążeniu (100W monitor i 150W buda) przy cenie 1kWh na poziomie ok. 40gr nie trudno obliczyć że na dobe zużyje prądu za ok. 2,4zł (1kWh bedzie zużyta w 4 godziny wiec na dobe potrzeba ich 6).
  • Poziom 22  
    1 kWh kosztuje 17 gr, spox komp zżera mnóstwo prądu, ale prąd jest tani więcej jak 30 zł na miecha raczej nie da rady
  • Poziom 10  
    321Kami napisał:
    1 kWh kosztuje 17 gr, spox komp zżera mnóstwo prądu, ale prąd jest tani więcej jak 30 zł na miecha raczej nie da rady

Code:

GZE
    Cena energii dla Klientów Indywidualnych - obowiązuje od 1 stycznia 2005 r.

Poznaj swoje miesięczne należności za energię elektryczną
    Grupa taryfowa G11:
    układ 1-fazowy
    Należność miesięczna =
    7,00 zł + 0,3294 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh.
    układ 3-fazowy
    Należność miesięczna =
    10,00 zł + 0,3294 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh.
    Grupa taryfowa G12:
    układ 1-fazowy
    Należność miesięczna =
    7,00 zł + 0,4286 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh w ciągu dnia + 0,1973 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh w ciągu nocy.
    układ 3-fazowy
    Należność miesięczna =
    10,00 zł + 0,4286 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh w ciągu dnia + 0,1973 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh w ciągu nocy.

Grupa taryfowa G11e:
    układ 1-fazowy
    Należność miesięczna =
    14,00 zl + 0,3051 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh.
    układ 3-fazowy
    Należność miesięczna =
    27,00 zl + 0,3051 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh.
    Grupa taryfowa G12e:
    układ 1-fazowy
    Należność miesięczna =
    14,00 zł + 0,3772 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh. w ciągu dnia + 0,1886 zł x miesięczne zużycie energii w kWh w nocy.
    układ 3-fazowy
    Należność miesięczna =
    27,00 zł + 0,3772 zł/kWh x miesięczne zużycie energii w kWh. w ciągu dnia + 0,1886 zł x miesięczne zużycie energii w kWh w nocy.

Podane wielkości są wielkościami brutto.
    Strefy czasowe:
    dzień od 1 stycznia do 31 grudnia
    godziny 6-13 oraz 15-22
    noc od 1 stycznia do 31 grudnia
    godziny 13-15 oraz 22-6

Ceny są różne w różnych miejscach Polski. Nie wiesz nie pisz.
  • Poziom 22  
    Spox sorki :roll: chylę czoła, ale błąd rzeczą ludzką, trzeba tylko pamiętać że te wyliczenia są na max obciążeniu kompa, na idle napewno mniej czerpie ale ile mniej to nie wiem i nie będę strzelał żeby nie wprowadzać w błąd
  • Poziom 12  
    Już sie dowiedziałem ile żre mój zasilacz ok 250W ale równiez dowiedziałem sie żę mój monitor żre 2214 W i to on jest sprawcą rachunkow.
  • Poziom 10  
    seba881 napisał:
    Już się dowiedziałem ile żre muj zasilacz ok 250W ale równierz dowiedziałem się żę mój monitor żre 2214 W i to on jest sprawcą rchunkow.

No panowie ja sie poddaje. Może warto już zamknąć ten wątek?
  • Poziom 22  
    Eee 2214 W ???? To chyba jakiś 20 000" hahahahahahhaha, nie no bez takich numerów, korki wytrzymują 3300w max także życzę powodzenia z takim monitorem hahahaha mój coś koło 30-40w zjada no ale ja się nie znam :/

Ciekawy jestem jakiej firmy to monitor ;););) :lol:

Nie no poprostu świetny tekst z tym 2214W :D:D ciągle się śmieję i przestać nie mogę :D:D

Spox rozumiem pomyłkę, ale to jest silniejsze ode mnie :D
  • Poziom 15  
    2214 Watt?? Ze wzoru P=U*I 2214=230*x 2214/230=9,6 A

Prawie 10 Amperów to dużo za dużo przy "tego typu" kablach. Jednym słowem nie możliwe ( kable mógłbyś wykorzystać jako boiler-junkers .

Napewno pomyłka co do mocy Twojego monitora :). Pobadaj go jeszcze :)
    pozdro!!
  • Poziom 13  
    Panowie . Monitor to max 100W przy 17" czyli monitor bierze ok 2,5 kW/h na dobe . athlon 2000XP reszta to około 2 kW/h na dobe . Sprawdzałem kiedys ile mnie kosztuje wekend z włączonym nonstop kompem . w domu nikogo na weekend , komp 24H + lodówka . Oczywiscie monitor wyłączony. pozdrowienia
  • Poziom 15  
    Wywal.. te 3 neony,.. 2 twarde 7200.. nagryware DVD.. oczywiscie Radeon 10 815 co podpina sie do niego 2 molexy tez cza wywalić.. i z 500W zrobi sie 200 :P no chyba ze masz P4.. tez wywal :D a najlepiej poślij mi :D

A tak na serio.. za przyjemności sie płaci !! :P
  • Poziom 13  
    zmiana monitora na 15" lub 17" LCD . Taki monitor pobiera przy średnim oświetleniu około 15Watt (15") 17-stka juz około 30Watt, poza tym dobry markowy zasilacz z PFC najlepiej aktywnym, bo zasilacze mają różną sprawność i np. zasilacz dostarczający mocy 300 Watt do komputera może pobierać z sieci 400Watt. To ciepło musi się z czegoś wziąć. Im wyższa sprawność zasilacza tym mniej energii potrzebuje do wyprodukowania odpowiedniego napięcia i tym mniej ciepła produkuje on sam. Porównanie do zwyklłej żarówki więcej grzeje niż swieci.
  • Poziom 13  
    Starcze monitory mogą bombać trochę więcej niż 100W. Moja 15'' max 110W a że max ustawienia jakie obsługiwała to 1024x768 i 75Hz więc waliła cały czas na maxa (stara już była więc jasność na maxa a i tak było ciemno).
    Obecnie np nowe samsungi 17'' biorą max 80W. Nec'i max 67W.
    Z panelami tez nie jest tak słodko. Obecnie jakaś standardowa 17'' średnio ok 40W (według producenta) ale max może brać nawet pod 70W tak więc granica między zwykłym a panelem coraz bardziej sie zaciera.
  • Poziom 13  
    nie chce akurat bronić LCD-ków chociaż taki mam (przedtem miałem 17" Dell z lampą SONY trynitron, trochę do niego tęsknie bo był piękny i obraz jak marzenie ale 90Watt) ale mimo wszystko 15" są najekonomiczniejsze jeśli chodzi o pobór energii. Philips podaje że jego 15-tki pobierają max 17watt. I myślę że tak jest bo wystarczy dotknąć LCD-ka z tyłu po kilku godzinach pracy i jest chłodny w przeciwieństwie do kineskopu który zawsze musi się żażyć. Tak się składa że matryca LCD pobiera proporcjonalnie więcej energii im większą powierzchnie trzeba podświetlić, kineskop 15" i 19" różnice są minimalne. Oczywiście mowa o nowych produktach. Np. mój telewizor tradycyjny (lampa)29" pobiera 85 watt a stary 15 letni HCM 21" 90 Watt. Dla porównania telewizor plazmowy 32" pobiera około 300Watt. 42" nawet 400, ale kogo stać na plazmę tego i na prąd
  • Poziom 27  
    Cytat:
    poza tym dobry markowy zasilacz z PFC najlepiej aktywnym

He,he he he he he .......
    Co Ty misiu wiesz o pfc. Pfc jest po to, żeby elektrownia wydoiła Cię z kasy. Oszczędny zasilacz, to zasilacz bez pfc. :(
  • Poziom 13  
    Jaroff napisał:

He,he he he he he .......
    Co Ty misiu wiesz o pfc. Pfc jest po to, żeby elektrownia wydoiła Cię z kasy. Oszczędny zasilacz, to zasilacz bez pfc. :(

Nie piliśmy razem wódki więc nie jestem dla ciebie żaden misiu, a jak sie nie ma o czymś zielonego pojęcia to się nie zabiera głosu.

PFC - Power Factor Correction (korekcja współczynnika mocy)

Jak to działa ? W zasilaczu komputerowym od strony sieci znajduje się prostownik wejściowy (bez lub z układem PFC) przekształcający zmienne napięcie sinusoidalne 230V o częstotliwości 50Hz na napięcie stałe (ok. 320V). Za prostownikiem znajduje się przekształtnik DC/DC (generator o częstotliwości drgań od kilkunastu do kilkudziesięciu kHz). Przekształtnik ten ma za zadanie zamienić owe 320V na napięcia potrzebne do zasilania poszczególnych komponentów, czyli +3,3V ; +5V ; +12V ; -5V ; -12V. Jednocześnie blok ten zapewnia izolację galwaniczną pomiędzy siecią, a wyjściem zasilacza (zapewnia to transformator się tam znajdujący).

Układ prostownika z filtrem aktywnym (PFC) koryguje przesunięcie w fazie prądu względem napięcia sieciowego - jego zadaniem jest uzyskanie zerowego przesunięcia fazowego, ponieważ wtedy w kablach w sieci energetycznej płynie najmniejsza z możliwych moc. Ma to duże znaczenie choćby dla współczesnych transformatorów wysokiego napięcia. Dodatkowo eliminowane są wyższe harmoniczne prądu pobieranego z sieci, co poprawia warunki pracy przekształtnika (przy okazji zakłócenia z generatora zasilacza nie przechodzą w takim stopniu do sieci).

Zastosowana wysoka częstotliwość przekształcania energii pozwala na zmniejszenie gabarytów (i masy!) transformatora separującego obwody oraz umożliwia uzyskanie bardzo dobrych odpowiedzi dynamicznych na zmiany obciążenia (szybka reakcja na zmianę obciążenia - oczywiście wszystko w porównaniu ze zwykłym transformatorem takim jak np. w odbiorniku radiowym).

Brzmi to skomplikowanie... Więc co zyskujemy ?

Wyróżnia się dwa rodzaje układu PFC :

- Aktywny - układ sterujący z dużym kondensatorem dostosowujący się do obciążenia zasilacza oraz warunków sieci elektrycznej. Zasilacze z układami PFC mają wyższą sprawność (stosunek mocy wyjściowej do wejściowej) od ich uboższych i tańszych braci (głównie ze względu na użycie lepszej jakości elementów z którego jest wykonany zasilacz). Oscyluje ona około 70% przy pełnym obciążeniu zasilacza. Oznacza to, że w pełni obciążony zasilacz 400W dający około 380W mocy podzespołom (po odliczeniu mocy traconej przez nieużywane linie -5V, -12V i +5VSB. ) będzie tracił około 120W energii głównie w postaci ciepła w samym sobie. Natomiast moc pobierana z sieci energetycznej w takim przypadku wyniesie około 520W.

Modele z aktywnym PFC przełączanie 110/220V realizują automatycznie. Układ aktywnego PFC pozwala także na takie wydatkowanie mocą, że model kupiony z dużą rezerwą zużywa mniej mocy niż tradycyjny. Układ aktywnego PFC przydziela moc dynamicznie przez co np. podczas startu komputera kiedy to pobór mocy jest największy, szczególnie z 12V, w tym krytycznym momencie napięcia podawane są bez ich spadków co zapewnia poprawny start. Zdarza się bowiem, że zbyt słaby zasilacz nie jest w stanie podać mocy startowej komputerowi choć jest w stanie zasilić komputer w pracy ciągłej.

- Pasywny - sprawność zasilacza z tym elementem jest porównywalna do tej w modelach z aktywnym PFC. Układ PFC w takim rozwiązaniu jest ustawiony na stałe na określone obciążenie przez co nieco obniża jego efektywność w stosunku do elementu aktywnego, jeżeli obciążenie jest inne niż to obmyślone przez projektanta, jednak w większości przypadków takie rozwiązanie w zupełności się sprawdza.

W zasilaczach zarówno z aktywnym jak i pasywnym elementem PFC współczynnik mocy (iloczyn prądu i napięcia wejściowego oraz cosinusa kąta przesunięcia fazowego między nimi) zawiera się w 0,95-0,99. Standardowe zasilacze bez PFC mają współczynnik zawierający się miedzy 0,7 a 0,75.

- Zasilacz bez PFC - jego sprawność rzadko dochodzi do 60%, a zasilacze nieznanych producentów często oscylują na granicy 55% (głównie przez tanie elementy użyte do jego budowy). Oznacza to, że zasilacz 400W z dolnej półki będzie się intensywnie nagrzewał. Spowoduje to, że przy ubogim wyposażeniu go w radiatory odbierające ciepło z elementów aktywnych nagrzeją się one nadmiernie, pojemność kondensatorów się zmniejszy a żywotność wydatnie się skróci. Dodatkowo zasilacz taki naturalnie zwiększy pobór mocy przez co będzie znacznie droższy w eksploatacji.
  • Poziom 13  
    czy dobrze zrozumiałem Cobras ? PFC to nic innego jak "bateria kondensatorow" do kompensacji mocy i przesuniecia cosφ?
  • Poziom 30  
    a poza tym z powyższego tekstu można wywnioskować, że zasilacze z pfc są lepsze wcale nie dlatego, że mają owe pfc, ale dlatego, że są wykonane z lepszych elementów.
  • Poziom 27  
    No niestety kolego Cobras naczytałeś się bzdet wypisywanych przez producentów zasilaczy w celu wmówienia kupującemu jaki to dobry interes robi mając pfc.
    Za chip 06 05 2005:
    -sprawność max 83, standart do 77% bez względu czy pfc aktywne, pasywne czy bez
    -współczynnik mocy bliski 1 dla aktywnego pfc, powyżej 0,6 dla pasywnego i w granicach 0,5 bez pfc.
    A teraz kalkulator w dłoń i policz szybko jakie zużycie mocy pokaże licznik energi w domu dla zasilacza z aktywnym, pasywnym pfc i bez pfc, wiedząc, że reaguje na moc czynną a nie pozorną. Jak policzysz i porównasz dojdziesz dlaczego wprowadzono pfc (norma 61000-3-2 Uni Europejskiej) i przestaniesz udzielać komuś takich rad. Reklama potęgą jednak jest . I pominę coś o "zielonym pojęciu" :)
    Polecam też to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic303628.html
  • Poziom 13  
    Szczerze mówiąc nie za bardzo wieżę w te liczby bo wyglada na to że w chipie każdy pisze to co chce: tu cytuje artykuł z chipa 08/2004 a jeśli dobrze rozumuję to każdy kto świadomie korzysta z zasilacza bez PFC
    jest po prostu zwyczajnym oszustem, może lepiej zamiast wyciagać PFC od razu zapakować magnes neodynowy na licznik energii (jesli to wogóle coś da).

Zasilacz z PFC czy bez?
    Coraz częściej możemy spotkać się z zasilaczami komputerowymi wyposażonymi w układy PFC. Zazwyczaj są one reklamowane przez sprzedawców jako lepsze od zwykłych urządzeń, szczególnie pod względem stabilności podawanych napięć. Niestety, nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zastosowaniem dodatkowych układów a wyjściowymi napięciami. Moduły PFC (Power Factor Correction) w zasilaczach są montowane z zupełnie innych powodów.
    Od początku 2001 roku w krajach Unii Europejskiej (do której obecnie należy też Polska) zaczęła obowiązywać norma EN61000-3-2. Dotyczy ona ochrony sieci energetycznej poprzez ograniczenie wprowadzanych zakłóceń przez urządzenia z niej zasilane. Komputery od lat korzystają z tzw. zasilaczy impulsowych które pobierają prąd w sposób niesinusoidalny, generując różnego rodzaju zakłócenia. Wspomniana norma wprowadza ograniczenia na zakłócenia wprowadzane przez zasilacze z powrotem do sieci elektrycznej. Technicznym tego następstwem są właśnie produkty z tzw. PFC - układ prostownika z filtrem aktywnym lub pasywnym, korygującym przesunięcie w fazie prądu względem napięcia sieciowego.
    Optymalnie zestrojony PFC gwarantuje zerowe przesunięcie fazowe i eliminuje wyższe harmoniczne prądu pobieranego z sieci - tym samym zakłócenia z generatora nie przechodzą w dużym stopniu do sieci zasilającej. Czy oznacza to, że PFC jest jedynie zabezpieczeniem sieci? Na szczęście nie. Otóż trzeba zauważyć, że zasilacze z PFC charakteryzują się lepszą sprawnością, wynoszącą ponad 75% (w stosunku do 55% dla tanich konstrukcji, pozbawionych takich układów korekcji). Zatem podczas zasilania komponentów o łącznej mocy 380 W zwykły produkt pobierze z sieci około 550 W, z czego 170 W zamieni się w ciepło. W analogicznym przypadku podczas korzystania z markowego produktu z PFC zmarnowane zostanie jedynie 95 W (łączny pobór mocy wyniesie około 475 W). W skali roku może to się przełożyć na całkiem sporą oszczędność w opłatach za prąd. Dodatkowo trzeba zauważyć, iż modele z PFC pozwalają na lepsze wydatkowanie mocy. Dlatego podczas startu peceta, gdy chwilowy pobór prądu jest bardzo duży, nie powinny występować spadki napięć na wyjściu. Czasami zwykłe, zbyt słabe zasilacze mają problem z dostarczeniem odpowiedniej mocy startowej komputerowi - pomimo, że moc przez nie dostarczana nominalnie powinna być wystarczająca.

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/sub/articlear_110262.html
  • Poziom 27  
    Kolego Cobras - ustawa o pfc dotyczy producentów sprzętu, a nie użytkowników. W dalszym ciągu można używać urządzeń bez pfc i nikt przez to nie staje się oszustem. Wykorzystujesz tylko pewne właściwości fizyczne liczników i zasilaczy. Swoją drogą, jeśli jesteśmy przy oszukiwaniu, to wyprodukowanie 1kwh kosztuje około 6gr (z węgla). Czy żądanie za tą samą 1kwh około 50gr przez elektrownie to godziwy zysk czy lichwa?
    Artykuł z chipa powstał zapewne na podstawie "ogólnej wiedzy" dostępnej od producentów i z materiałów reklamowych. Jednak dopiero testy pokazują jak jest faktycznie. Często możemy poczytać o nowej rewelacyjnej grafie, która po jakimś czasie trafia do testów i testy szybko sprowadzają ową rewelacyjność do porażki. Z pfc jest podobnie. Testy pokazały, że jedyna rewelacja to cos fi, który jest na poziomie bliskim 1 (z czego akurat nie powinniśmy się cieszyć), a poprawa innych parametrów to tylko stek reklamowych bzdur.
  • Poziom 15  
    mam pytanie bo akurat moj zasilacz Tagan 480-u01 ma aktywne PFC.

Gdy mierzę pobór proądy miernikiem to wskazuje mi ok 130-150W, w zależności co robie. I czy w związku z tym PFC, na liczniku prądu są rejestrowane inne wartości?? np. 300W lub więcej??

BTW ten zasilacz w trybie uśwpienia pobiera kilkanaście Watów, więc wogóle odłączam całą listwę od prądu gdy komputer jest zgaszony.
    Też uważam że ceny za prąd to złodziejstwo i rozbój w biały dzień, w stanach opłąty za prąd są 4 razy niższe!
  • Poziom 24  
    Zasilacz podłączony do sieci pobiera prąd cały czas, część układów jest cały czas pod napięciem, ale są to znikome ubytki mocy, nieznaczące, to tak jak np. w wyłączonym telewizorze, świeci się dioda, pod napięciem są układy odbiornika etc.
    Zazwyczaj przeciętny komputer pobiera nie więcej jak 200W w trakcie normalnej pracy, a zasilacze "z dolnej półki" często nawet nie są w stanie pobrać tyle mocy ile jest na nich napisane lub jest to moc dostępna czasowo. Akurat co do zasilaczy to PFC to bardzo ważna rzecz i należy wybierać zasilacze z aktywnym PFC. Inną sprawą jest sprawność zasilacza, jest to stosunek mocy jaka zostaje przetworzona w napięcia wykorzystane do zasilenia obwodów komputera i mocy utraconej przez zasilacz wydzielonej w postaci ciepła. Ogólnie rzecz biorąc sprawność zasilacza w dużej mierze decyduje od tego jakie rachunki płacimy i tak np. okazuje się, że identyczny komputer z zasilaczem dajmy na to tagan (wysoka sprawnośc powyżej 80%) oszczędza nam 20-30Wh w porównaniu do tanich zasilaczy, których sprawność często oscyluje ok 50-60%, wystarczy na logikę pomyśleć co oznacza sprawność zasilacza 50%...
    Podsumowując warto po prostu kupić lepszy zasilacz, raz z powodu tego, iż nasz sprzęt będzie stabilniejszy i bezpieczniejszy, a z drugiej, że wydane pieniądze się zwracają.