Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytrawiarka - Nadsiarczan sodu, a silikon

r03c10 08 Nov 2015 11:32 1761 7
 • #1
  r03c10
  Level 11  
  Mam szybkie pytanie. Czy można pozostawiać ciągle w akwarium klejonym silikonem roztwór nadsiarczanu sodu? Czy nie będzie on reagował z silikonem i nie doprowadzi w końcu do przecieku?
 • #2
  marekhab
  Level 33  
  Też mnie to zastanawia dlatego podepnę się pod temat, jestem w przygotowaniu do budowy trawiarki, wszystko już skompletowałem tylko klejenie szkła mnie nurtuje.
 • #3
  RitterX
  Level 39  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic938689.html

  Silikon szklarski jest lepszy od zwykłego uniwersalnego. W mniejszych opakowaniach jak kartusz budowlany jest sprzedawany w sklepach akwarystycznych pod postacią tubek. Przed klejeniem nie zapomnijcie o dwóch rzeczach. Należy odtłuścić przed klejeniem powierzchnie acetonem albo alkoholem izopropylowym i kleić szybko zanim wytworzy się naskórek. Po odtłuszczeniu szyb warto założyć rękawiczki upaćkane kałczukiem albo lateksowe co zapobiegnie przypadkowemu zatłuszczeniu powierzchni klejonych a także skórę rąk przed trudnousuwalnym silikonem. Aby nie nawalić zbyt wiele silikonu warto napełnić strzykawkę 20cm^3 silikonem z kartusza albo tubki a po założeniu tłoczka wyciskać strzykawką cienką spoinę. Dobra spoina ma ~0.5mm grubości dlatego nie należy przesadzać z ilością silikonu czemu zapobiegnie nakładanie strzykawką.
 • #4
  r03c10
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedź, ale z tego tematu nie wynika jednoznacznie czy można przechowywać ciągle w wytrawiaczu roztwór nadsiarczanu.

  Pytam bo posiadam już akwarium klejone silikonem i od paru dni widzę, że przecieka i zastanawiam się czy to zasługa wytrawiacza czy może zbiornik jest uszkodzony.
 • #5
  RitterX
  Level 39  
  Zbiornik jest uszkodzony. Jak była woda i rybki to szczeliny były zalepiane osadem, którego teraz już nie ma. Gdyby zachodziła reakcja wytrawiacz-silikon to pierwszym jej objawem byłaby zmiana powierzchni silikonu a także uwalnianie do roztworu trawiącego. Zupełnie tak jak w przypadku trawionej miedzi gdy na powierzchni tworzy się niebieski nalot.
  Z kilku powodów nie powinieneś przechowywać wytrawiacza w wytrawiarce. Możliwość jej przewrócenia a co za tym idzie poważnych szkód wokół miejsca, parowanie wytrawiacza, łapania kurzu na powierzchni, który będzie trudno usunąć a jak tego nie zrobisz to jego film osadzi się na wkładanej do kąpieli trawiącej płytce.
 • #6
  Mantrid
  Level 10  
  Niestety wchodzi w reakcję i będzie przeciekać, sprawdzone, silikon szklarski, zbiornik wykonany przez zawodowego szklarza.
  Lepiej opróżniać zbiornik roboczy, wymyć i wysuszyć co przedłuży jego żywotność.
 • #7
  vorlog
  Level 38  
  Mam takie "akwarium" do trawienia, zlepione "własnemi ryncami" silikonem szklarskim- kąpiel trawiąca siedzi w nim nieraz kilka miesięcy- nic się nie rozszczelnia.
  Dobry silikon jest chemicznie neutralny. Tanich silikonów należy unikać jak zarazy.
  V.
 • #8
  RitterX
  Level 39  
  Przed klejeniem silikonem należy koniecznie odtłuścić klejone krawędzie inaczej będzie przeciekało. Silikonowa spoina powinna mieć pewną grubość i rozdzielać klejone części szkła.
  Zarówno nadsiarczan sodu jak i chlorek żelaza nie wchodzi w reakcję z silikonem.