Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytrawiarka - Nadsiarczan sodu, a silikon

r03c10 08 Nov 2015 11:32 1761 7
    r03c10
    Level 11  
    Mam szybkie pytanie. Czy można pozostawiać ciągle w akwarium klejonym silikonem roztwór nadsiarczanu sodu? Czy nie będzie on reagował z silikonem i nie doprowadzi w końcu do przecieku?
    marekhab
    Level 33  
    Też mnie to zastanawia dlatego podepnę się pod temat, jestem w przygotowaniu do budowy trawiarki, wszystko już skompletowałem tylko klejenie szkła mnie nurtuje.
    RitterX
    Level 39  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic938689.html

Silikon szklarski jest lepszy od zwykłego uniwersalnego. W mniejszych opakowaniach jak kartusz budowlany jest sprzedawany w sklepach akwarystycznych pod postacią tubek. Przed klejeniem nie zapomnijcie o dwóch rzeczach. Należy odtłuścić przed klejeniem powierzchnie acetonem albo alkoholem izopropylowym i kleić szybko zanim wytworzy się naskórek. Po odtłuszczeniu szyb warto założyć rękawiczki upaćkane kałczukiem albo lateksowe co zapobiegnie przypadkowemu zatłuszczeniu powierzchni klejonych a także skórę rąk przed trudnousuwalnym silikonem. Aby nie nawalić zbyt wiele silikonu warto napełnić strzykawkę 20cm^3 silikonem z kartusza albo tubki a po założeniu tłoczka wyciskać strzykawką cienką spoinę. Dobra spoina ma ~0.5mm grubości dlatego nie należy przesadzać z ilością silikonu czemu zapobiegnie nakładanie strzykawką.
    r03c10
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź, ale z tego tematu nie wynika jednoznacznie czy można przechowywać ciągle w wytrawiaczu roztwór nadsiarczanu.

Pytam bo posiadam już akwarium klejone silikonem i od paru dni widzę, że przecieka i zastanawiam się czy to zasługa wytrawiacza czy może zbiornik jest uszkodzony.
    RitterX
    Level 39  
    Zbiornik jest uszkodzony. Jak była woda i rybki to szczeliny były zalepiane osadem, którego teraz już nie ma. Gdyby zachodziła reakcja wytrawiacz-silikon to pierwszym jej objawem byłaby zmiana powierzchni silikonu a także uwalnianie do roztworu trawiącego. Zupełnie tak jak w przypadku trawionej miedzi gdy na powierzchni tworzy się niebieski nalot.
    Z kilku powodów nie powinieneś przechowywać wytrawiacza w wytrawiarce. Możliwość jej przewrócenia a co za tym idzie poważnych szkód wokół miejsca, parowanie wytrawiacza, łapania kurzu na powierzchni, który będzie trudno usunąć a jak tego nie zrobisz to jego film osadzi się na wkładanej do kąpieli trawiącej płytce.
    Mantrid
    Level 10  
    Niestety wchodzi w reakcję i będzie przeciekać, sprawdzone, silikon szklarski, zbiornik wykonany przez zawodowego szklarza.
    Lepiej opróżniać zbiornik roboczy, wymyć i wysuszyć co przedłuży jego żywotność.
    vorlog
    Level 38  
    Mam takie "akwarium" do trawienia, zlepione "własnemi ryncami" silikonem szklarskim- kąpiel trawiąca siedzi w nim nieraz kilka miesięcy- nic się nie rozszczelnia.
    Dobry silikon jest chemicznie neutralny. Tanich silikonów należy unikać jak zarazy.
    V.
    RitterX
    Level 39  
    Przed klejeniem silikonem należy koniecznie odtłuścić klejone krawędzie inaczej będzie przeciekało. Silikonowa spoina powinna mieć pewną grubość i rozdzielać klejone części szkła.
    Zarówno nadsiarczan sodu jak i chlorek żelaza nie wchodzi w reakcję z silikonem.