Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ulrich 24kW - Płukanie wymienników

o-w-c-a 08 Nov 2015 11:38 1995 2
 • #1
  o-w-c-a
  Level 13  
  Witam.

  Podobny temat widziałem ale z zaleceniem budowania dodatkowego osprzętu do czyszczenia wymienników.

  Chciałbym zapytać czy po wykręceniu wymienników głównego miedzianego i płytkowego będę miał okazję zalać całość preparatem do czyszczenia i odstawić?

  Mam pompkę ręczną do płynów więc teoretycznie powinno mi się udać wypchać powietrze, a średnice nie są tam tragicznie małe więc powinno przejść.
  Piec zaczął ostatnio wyświetlać błąd E16 więc podejrzewam wymiennik - tyle że nie wiem który. Główny pracował 4 lata w instalacji CO a płytkowy dopiero od 1,5 roku został podłączony do CWU.

  Generalnie chciałem wypłukać jak "czajnik" tzn zalać zagrzaną wodą z substancją rozpuszczającą i zostawić na 15minut, wylać i czynność powtórzyć z 2-5x

  Dodatkowe pytania - czego użyć do płukania - kwasku cytrynowego, octu (bezpośrednio z butelki czy rozcieńczać) a może czegoś jeszcze innego (kupić muszę dziś więc najlepiej dostępne w marketach).
  Czy płukać wymiennik ze stali nierdzewnej (na powrocie zlokalizowany pod miedzianym) i czy któryś nie jest wrażliwy na czynniki którymi chcę przeprowadzić płukanie (aby nie wyżarło dziury).

  Z góry dzięki za pomocne informacje.
 • #2
  binioka
  Level 11  
  ja kiedys u klienta gotowalem wymiennik plytowy ...
 • #3
  o-w-c-a
  Level 13  
  W efekcie podsumowując - zalałem wodą duży garnek, zagrzałem, dodałem octu kilka butelek i wrzuciłem wymiennik płytkowy i główny miedziany.

  Ten miedziany poniszczyły mi się uszczelki rozmakając (które nie dokładnie zdjąłem), a płytkowy "bez strat".

  Żeby wymusić płukanie miałem pompkę (napędzaną wkrętarką) której jeden koniec w garnku z mieszaniną, drugi nałożony na jedno z wejść płukanego wymiennika.

  Całość operacji pozytywnie - płytkowy stał się bardzo czysty i działa ok.

  Zamykam