Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 10 - Funkcja "szpiegowania"

Filmmaniak 08 Lis 2015 13:31 840 6
  • #1 08 Lis 2015 13:31
    Filmmaniak
    Poziom 4  

Witam

Chciałbym rozeznać się w temacie Windowsa 10 i jego sławy odnośnie "szpiegowania swoich użytkowników". Zdania są podzielone, niektórzy go uwielbiają inni nienawidzą, mi ogólnie z punktu widzenia normalnego przeciętnego użytkownika przypadł on bardzo do gustu. Jednak chodzę do szkoły i posiadam na swoim komputerze piracką wersję microsoft office i photoshopa. Używam ich tylko i wyłącznie do celów szkolnych (Niektórzy nauczyciele "wymagają" posiadania microsoft office a raczej używania ich w zadaniach domowych, cena takiego pakietu jest sporo a nie stać mnie na coś takiego). Chciałbym tutaj spytać czy to "szpiegowanie" może doprowadzić do nałożenia na mnie jakieś kary pieniężnej? Wiem, że to trochę dziwne ale jeśli microsoft może uzyskać o mnie sporo informacji chciałbym być pewny że uzywanie tego oprogramowania nie zaszkodzi mi. Z góry przepraszam za swoje nieobeznanie w tym temacie i dziękuję za odpowiedzi.

0 6
  • #2 08 Lis 2015 14:11
    1733398
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Lis 2015 14:15
    bestboy21
    Poziom 39  

Microsoft nie ma w zwyczaju karać swoich królików doświadczalnych.
    Moralność i etykę pozostawiam w spokoju.

Co prawda są jakieś pogłoski o blokowaniu pirackiego oprogramowania ale to nie jest to czego się najbardziej boisz. Swoją drogą : jak nauczyciel wymaga to szkoła powinna wam dać offisa (w wersji rocznej np.) Dobrze że nie wymagają butów nike i chleba razowego na śniadanie.

0
  • #4 08 Lis 2015 14:24
    1733398
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Lis 2015 14:49
    Matuzalem

Poziom 43  

Nie wiem czy dla posiadacza komputera pracującego z systemem Windows 7/8 = 10 kwota 30zł miesięcznie czy ok. 300zł "na stałe", to dużo czy mało. - Mogę mieć natomiast na ten temat swoje zdanie (i je mam).
    Wiem natomiast, że gdyby taki pirat został przez Microsoft złapany na podstawie danych uzyskanych za pośrednictwem systemu, to On oraz Jego dzieci i wnuki, a może i następne pokolenia, dni swych dożywałyby w niewyobrażalnym dostatku.

PS
    Photoshopa radziłbym w to nie mieszać, bo nikomu - Filmmaniak - nie wmówisz, że tego oprogramowania też* "w szkole wymagają".

*Ciekawe co na wymóg dot. posiadania i używania MS Office'a powiedziałby MEN?

0
  • #6 08 Lis 2015 14:51
    Christophorus
    Poziom 42  

Filmmaniak napisał:
    (Niektórzy nauczyciele "wymagają" posiadania microsoft office a raczej używania ich w zadaniach domowych,
    Szkoda, że nie sugerują używania do zadań domowych alternatywnych i darmowych rozwiązań, jak np. LibreOffice - pakiet biurowy, czy też Gimp i Inkscape - programy graficzne, czy wręcz darmowy system operacyjny Linux.

Co do szpiegowania użytkownika to wielu producentów oprogramowania od dawna to robi. Instalując pirackie wersje niektórych programów są one zdalnie blokowane przez internet. Wówczas użytkownik jest informowany, że używa pirackiej wersji danego programu i oferowany jest mu zakup legalnej wersji czasami po niższej cenie. Odcięcie takiego programu od internetu powoduje trudności w korzystaniu z niego. Co ciekawe kupując używane ale legalne nabyte programy z drugiej ręki też zdarza się, że producenci blokują ich używanie. Skąd o tym wiedzą? Z internetu przez który nadzorują swoje aplikacje. Tylko od producenta danego programu zależy jak podejdzie do takiego zagadnienia. Może tolerować piractwo w domu licząc, że w przyszłości w pracy użytkownik takiego oprogramowania kupi na nie licencję w miejscu pracy. Może też zablokować używanie takiej aplikacji.

Odnośnie szpiegowania Windows 10 polecam ten artykuł.

0
  • #7 08 Lis 2015 16:57
    bestboy21
    Poziom 39  

Matuzalem napisał:
    Nie wiem czy dla posiadacza komputera pracującego z systemem Windows 7/8 = 10 kwota 30zł miesięcznie czy ok. 300zł "na stałe", to dużo czy mało. - Mogę mieć natomiast na ten temat swoje zdanie (i je mam).
    Wiem natomiast, że gdyby taki pirat został przez Microsoft złapany na podstawie danych uzyskanych za pośrednictwem systemu, to On oraz Jego dzieci i wnuki, a może i następne pokolenia, dni swych dożywałyby w niewyobrażalnym dostatku.

PS
    Photoshopa radziłbym w to nie mieszać, bo nikomu - Filmmaniak - nie wmówisz, że tego oprogramowania też* "w szkole wymagają".

*Ciekawe co na wymóg dot. posiadania i używania MS Office'a powiedziałby MEN?

Zgadzam się, wszelkie afery (dot pirackiego windowsa) to w 99% wymysł .... handlarzy owym systemem. Microsoft ostatnią przyjął dziwną politykę dotyczącą swoich systemów, więc z tym wydawaniem "na raz" to nie jest tak do końca na raz. Bardzo szybko rezygnują ze wsparcia swoich systemów (i nie tylko) przez co zmuszają do kupna nowego systemu - który na dokładkę potrafi się wywalić podczas aktualizacji ;)

0