Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra AT9100 odbiera w tle dodatkowo jedną stacje radiową

08 Lis 2015 14:33 1797 15
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam problem ze swoim amplitunerem Unitra AT9100. Problem polega na tym że tuner odbiera ciągle jedną stacje radiową która jest tak jakby w tle. Jak dostroję jakąś inną stacje to tamta tak jakby milknie, ale jak złapie bardzo silną stacje to jest całkiem cisza. Dodatkowo tuner stracił na sile sygnału. Zwykle, na tej antenie co mam, poziom sygnału na 6 to była norma przy złej pogodzie, a teraz uzyskanie 0,5 to i tak bardzo dobrze.
    Amplituner ten mam na wsi, co powoduje że nie używam go codziennie. Jak byłem na wakacjach to pracował dzień w dzień co kilka - kilkanaście godzin dziennie. Potem byłem tam kilkanaście razy, gdzie używałem go 2 - 3 godziny każdorazowo. Za każdym razem było OK. Problem ten wyszedł dopiero wczoraj, po 2 tygodniach nieużytkowania. Sprawdzałem też na innych radiach Unitry jakie mam i nie jest to powód zagłuszania przez jakiś piracki nadajnik któregoś z sąsiadów. Występuje to tylko na tym AT.
    Aby dokładnie pokazać o co mi chodzi przesyłam film, o długości 1 min 47 sek. na którym nagrałem mój problem (może trochę długo, ale chciałem aby dokłanie pokazać o co mi chodzi). Aby nie było nie domówień, w pokoju nie chodził żaden inny sprzęt, czy grający, czy jakiś inny. Muzyka na nagraniu pochodzi tylko i wyłącznie z AT9100.

Dla osoby chętnej mogę przesłać oryginał filmu na maila.

Pozdrawiam Michał.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 38  
    Podstawowa sprawa, czy ustaliłeś jaka to jest stacja, czy nadawany program jest na zakresie UKF?

Jak dobrze spostrzegłam to sygnał jest nawet jak przełączasz na inne źródła sygnału niż tuner?

Wgląda to na kompletny brak masy, silne źródło sygnału w pobliżu, ewentualnie przesłuch z innego podłączonego sprzętu.
    Pewnie w sprzęcie było coś ingerowane (wskazuje brak gałki ;D) i przy okazji oderwane zostało jakieś połączenie w torze sygnałowym.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 41  
    @aaanteka urządzenie to jest w drugiej klasie ochronności, więc jaką ma mieć masę?

@Przjaciel na początek zidentyfikuj co to za radio i skąd nadaje.
  • Poziom 38  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    @aaanteka urządzenie to jest w drugiej klasie ochronności, więc jaką ma mieć masę?

Masę sygnałową kolego, proszę nie tworzyć "teorii".
  • Poziom 9  
    Już uzupelniam.

1) w sprzęt było ingerowane, ale około 2 lata temu i wymieniany był wyedy tylko potencjometr.
    2) jakoś na pół roku przed potencjometrem zostały wymienione tranzystory mocy na lewym kanale, oraz tuner został dobrze przestrojony przez fachowca z 35 letnim stażem.
    3) przesluchu z innnych uzadzen nie ma (gramofon, kaseciak i CD) bo nie były one załączone.
    4) stacja to (chyba) dwójka polskiego radia
    5) silnego źródła w okolicy nie ma bo reszta radii odbiera dobrze.
    6) co do siły sygnału to (nie wiem dlaczego) wskazówka jest lekko przegieta w lewo, tak że jest zaraz za zerem. Nie wiem czemu, ale to postępowało sukcesywnie. Jest to wina mamometru, bo natet przy wyłączonym sprzęcie tak jest :(
    7) problem z dodatkową stacją wynikł trzy dni temu. Wcześniej było wszystko OK.
    8) wiem że jak dostroje częstotliwość na tą co ma ta stacja co leci w tle (tak wnioskuje, bo efekt jest charakterysryczny) to mam odrazu ją bez szumów, idzie w stereo i siłę sygnały mam na minimum 6.
    9) nadajnik to "nadajnik piaski", odbiór z kierunku łęcznej.

Jakbym miał coś jeszcze rozjasnic to proszę pytać.
  • Poziom 41  
    @Przjaciel
    Sprawdź odbiór po podłączeniu wszystkich urządzeń, na samym tylko odbiorniku, bez anteny.
    Dwójka to nie jest, nie ten repertuar.

Dodano po 2 [minuty]:

Nie manometru, a galwanometru.
    Posłuchaj co to za radio, jaka masz lokalizację?
  • Poziom 9  
    OK. Zrobię to jak najszybciej.
    Utrudnieniem jest to że mam go na wsi, 48km ode mnie, ale planuje być tam w ten weekend, to wtedy dokładniej wszysko posprawdzam. Do tej pory mogę zbierać wszystkie propozycje co mam sprawdzić, bo na miejscu nie mam neta, aby muc "na bieżąco" pisać jakie są wyniki sprawdzania.

To czekam jeszcze na ewentualne sugestje co mam zrobic i sprawdzic, i jak tylko to zrobię odrazu się odezwę.
  • Poziom 41  
    Gdzie to radio się znajduje? Miejscowość?
  • Poziom 9  
    Co do lokalizacji to dokładnie jest wieś Rogóźno, pod Łęczną, jak się jedzie na Cyców.

Tak jak już wspomniałem odbieram sygnał z nadajnika w Piaskach. Dla dobrego sygnału mam modyfikowana antenę pokojową (wzmacniacz z zasilaczem ze zdemontowaną góra i wyprowadzonym przewodem do domowej roboty calofalowej anteny Yagi 75ohm 6dB). Jest taka potrzeba bo łapie sygnał idealnie przez las... :(
  • Poziom 41  
    @Przjaciel Może jednak pojawił się jakiś nowy nadajnik, pod Łeczną itp? U mnie pojawił się nadajnik 3kW i skutecznie zagłusza wszystko w przestrajanych odbiornikach.
  • Poziom 9  
    Jak będę na miejscu to dokładnie to zweryfikuje, ale (jak już wspomniałem) inne radia unitry odbierają dobrze całe pasmo.
  • Poziom 9  
    Byłem na wsi i posprawdzałm.
    1) odliczyłem wszystko, prócz oczywiście zasilania, kolumn i anteny, od AT i dalej było to samo.
    2) zestawiłem go na podłogę, aby nie dotykał innych sprzętów. Bez różnicy.
    3) po odlaczeniu anteny mam czysty szum, bez brumow, czy innych zakłóceń
    4) AM odbiera praktycznie wzorowo.
    5) o nadajniku nikt w tej okolicy nie słyszał
    6) inne radia, nawet na antenie z przewodu 1m odbierają wzorowo
    7) ruszanie anteną i instalacja antenową nic nie daje
    8) wyłączenie wszystkich urządzeń w domu też nie pomaga
    9) anteną podczas jakiejkolwiek burzy była wyłączona. Już raz jak zapomnialem poprzedniej wyłączyć to spaliły ją wyladowania atmosferyczne (pioruny)

P.S. Przy okazji testów wyszło też że szlak trafił kaseciaka, ale to na inny temat.
  • Poziom 30  
    Witam
    To wygląda jak uszkodzenie głowicy ukf, a dokładnie obwodów wejściowych .
    Może być zwarty tranzystor albo przywierać jakiś kondensator w głowicy .
    Pzdr
  • Poziom 38  
    Ale kolega nadal nie odpowiedział sobie i nam na kluczowe pytanie :
    - jaka to jest stacja ,którą cały czas słyszymy?

Podejrzewam,że jest to najbliższy nadajnik miejsca odbioru .
  • Poziom 9  
    Jeżeli chodzi o tą stacje radiową to (strojac się praktycznie na to maso mieksce na skali) wychodzi że to jest coś z okolicy TokFM. Na prewno ta stacja jest na FM-ie, gdzieś tak blisko środka skali, bardziej na lewo (jakby szukać po podzialce :) ).
    Nie miałem zdytnio czasu aby to dokładniej sprawdzić, ale zapamiętałem w jakim jest ona mniejwiecej miejscu i u siebie w domu dostroilem swojego Amatora 3 w to samo miejsce na skali i słuchałem.
    W AT9100 dochodzę do wniosku że to tą stacja ponieważ jako jedyna po dostrojeniu ma sygnał na 4-5 i odbiera w stereo, bez żadnych szumów, brumó i pogłosów.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany!
    Przywiozłem tego AT do siebie i podłączyłem. Wszystko odbierał idealnie. Zdziwiony wywiozłem go z powrotem, zabierając ze sobą swojego Amatora 3 który na co dzień jest używany i nie ma z nim problemów. Na miejscu wszystko podłączyłem. I AT i Amator odbierały tragicznie, oczywiście z tą stacją w tle. Jeszcze bardziej zdziwiony postawiłem swój maszt od CB radia i wykorzystałem go jako antenę do AT i Amatora. Odbiór był idealny na obydwu z tych urządzeń. Powróciłem więc do poprzedniej anteny, tej co używam nazwijmy na co dzień. Tak samo odbiór tragiczny. Na próbę wyciągnąłem wtyczkę zasilającą od wzmacniacza (tak jak wspomniałem wcześniej, jest to antena Yagi podpięta pod wzmacniacz z anteny pokojowej). Co się okazało, odbiór był słaby, ale idealny. Wtyczka w gniazdku - kaszana w radiu, wtyczka z gniazdka - odbiór w szumach, ale idealny.
    Zacząłem więc dłubać przy antenie. Na początku zdjąłem główkę anteny, tam gdzie jest oryginalny symetryzator (oryginalnie ten wzmacniacz antenowy ma dwa wejścia 300ohm, a jedno jest wykorzystywane jako 75ohm). Jak go zwarłem (wejście wzmacniacza z oplotem) to radio automatycznie przestrajało się na stacje z początku pasma (bodajże RMF-FM). Zwalniałem zwarcie, wracała znowu to poprzednia stacja widmo. W celu sprawdzenia pokręciłem wzmocnieniem anteny (zwykle ustawionym na full) i idąc od 0 miałem taki sygnał jakby wzmacniacz nie był w ogóle podpięty do zasilania, a pod koniec, dosłownie na 5 stopniach kątowych miałem możliwość "dostrojenia" jaka stacje ma odbierać amplituner. :D . W takim razie wydłubałem potencjometr. Z pomiarów wyszło że już praktycznie nawet nie chciał trzeszczeć, nie mówiąc już o braku przejścia między skrajnymi krańcami ścieżki. W jego miejsce wlutowałem to co miałem pod ręką, czyli małego pyrka z magnetowidu (taki metalowy sześcianik z pomarańczowym obrotowym łepkiem) z oznaczeniem bodajże 303, lutując tak jak oryginał, jedna strona do +, środek do wzmacniacza i druga strona do - zasilania. Wyczuwalnie się grzeje (zasilacz anteny daje jakieś ~17V), ale jest to może 1-3 stopnie ponad granicę czucia.
    Ciekawe zjawisko jest jak kręcę teraz tym potencjometrem. Jak jadę od zera to wzmocnienie stopniowo rośnie aż do momentu gdzie przy około 90% wzmocnienie spada praktycznie do 0 i wchodzą te stacje widmo, różne w zależności w jakim zakresie (90-100%) ustawie tego pyrka. Przylutowałem go tak aby był bezpośrednio na płytce drukowanej od strony ścieżek i ustawiłem tak na 85-87%, tak aby wzmocnienie było jak największe, a jeszcze został pewien margines błędu przed tym załamaniem wzmocnienia i stacjami widmo. Teraz pyrek siedzi sobie wewnątrz obudowy z ustawionym na stałe wzmocnieniem, a jak sytuacja się powtórzy to będę wiedział gdzie i czego szukać. :D Na szczęście to nie AT był winowajcą. :)

Dzięki wszystkim za udzieloną w tym temacie pomoc i pozdrawiam!
    Michał