Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie miedzy przewodem ochronnym a fazą i zerem

08 Lis 2015 15:06 4425 15
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie. Mam problem z moją instalacją. Ostatnio byli u mnie technicy i wykryli problem. Pomiędzy ochronnym a fazą jest około 160V a pomiędzy ochronnym a zerem około 40V. Takie napięcia występują we wszystkich gniazdkach z przewodem ochronnym, tj łazienka i dwa w kuchni. Instalacja stara aluminiowa dwuprzewodowa, przewód ochronny jest chyba dołożony, w kuchni i łazience. Neutralny nie ma bezpośredniego połączenia z ochronnym. Zauważyłem pewna zależność - jeśli podłącze do sieci urządzenie uziemione - piekarnik elektryczny - wtedy sieć zachowuje sie niemal idealnie. Napięcia pomiędzy wszystkimi przewodami dą w porządku w każdym gniazdku. Co to oznacza? Brakuje połączenia przewodu ochronnego? - są one spięte razem ale nie podłączone do niczego? Skąd zatem takie napięcia na ochronnym? Czy zerowanie takiej instalacji jest dobrym rozwiązaniem? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
  • Moderator
    jb111 napisał:
    Ostatnio byli u mnie technicy i wykryli problem.

Niech więc technicy go rozwiążą. Od napraw instalacji elektrycznej są elektrycy. Najwyraźniej Twoją instalację robili spece z wiedzą podobną do Twojej, więc nie licz na to, że sam zrobisz coś więcej.
  • Poziom 13  
    retrofood napisał:
    jb111 napisał:
    Ostatnio byli u mnie technicy i wykryli problem.

Niech więc technicy go rozwiążą. Od napraw instalacji elektrycznej są elektrycy. Najwyraźniej Twoją instalację robili spece z wiedzą podobną do Twojej, więc nie licz na to, że sam zrobisz coś więcej.

Technik przyszedł pomierzył i powiedział że przyjdzie za jakiś czas sprawdzić. Mam uprawnienia do tego typu prac, ale nie mam praktyki bo nie pracuje w tym zawodzie. Myślałem że dostanę jakaś opinię od ludzi którzy na co dzień w tym siedzą. Dojście do puszek jest utrudnione ze względu na boazerię. Tak gdzie mogłem to sprawdziłem i wszystko wydaje się być w porządku.
  • Poziom 31  
    A jaki jest układ sieci ?
    Kolega, masz potencjał przywlelczony na przewodzie ochronnym ale skąd to już Ci nikt nie powie.
    Technik zostawił jakieś papiery czy na gębę?
  • Moderator - Elektryka
    jb111 napisał:
    Tak gdzie mogłem to sprawdziłem i wszystko wydaje się być w porządku.

Ale co sprawdziłeś? I co pomierzył ten twój "technik"?
    Napięcie multimetrem??? Multimetr pokaże napięcie na przewodzie nigdzie nie przyłączonym (wiszącym luzem). Żeby cokolwiek zmierzyć trzeba wymusić obciążenie. Miernik IPZ wymusza.
    Ale tego nie uczą na kursie na "uprawnienia". :|
  • Poziom 39  
    jb111 napisał:
    Ostatnio byli u mnie technicy i wykryli problem. Pomiędzy ochronnym a fazą jest około 160V a pomiędzy ochronnym a zerem około 40V. Takie napięcia występują we wszystkich gniazdkach z przewodem ochronnym, tj łazienka i dwa w kuchni.

jb111 napisał:
    Technik przyszedł pomierzył i powiedział że przyjdzie za jakiś czas sprawdzić.
    To w końcu są te napięcia czy, czy cudownie znikły.
    jb111 napisał:
    Mam uprawnienia do tego typu prac, ale nie mam praktyki bo nie pracuje w tym zawodzie.
    Napięcia - do pomiaru napięć potrzebny jest koledze elektryk ?
  • Moderator
    jb111 napisał:
    Instalacja stara aluminiowa dwuprzewodowa, przewód ochronny jest chyba dołożony, w kuchni i łazience. Neutralny nie ma bezpośredniego połączenia z ochronnym.

Kto był wykonawcą tej instalacji?
  • Poziom 13  
    Układ sieci zdaje się TT. Technik miał miernik do tego przeznaczony i on stwierdził że jest nie w porządku, ja tylko potwierdziłem późniejszymi amatorskimi pomiarami. Wykonawca instalacji - nie wiem - blok z lat 70. Dodam że w takim stanie jak jest teraz czyli uziemionym przez kuchenkę instalacja działa już kilka dobrych lat odkąd tu mieszkamy. Dobrze mi się wydaje że może być gdzieś zwarcie pomiędzy ochronnym a fazą? Czy w takim wypadku uziemienie instalacji z zewnątrz podłączając uzmiemione urządzenie powodowałoby brak potencjału na przewodzie ochronnym?
  • spec od auto-elektro
    Kolego gdzieś jest problem. Upalony przewod N lub PE.
    Mam nadzieje ze ktoryś z kolegow z wiekszym doświadczeniem pomoże Tobie rozwiązać problem.
    Może wstaw zdjecia rozdzielni, i pomiarów.
  • Poziom 31  
    jb111 napisał:
    Układ sieci zdaje się TT.
    jb111 napisał:
    blok z lat 70

To nierealne.

Może rury w pionie wodnym wymienione a ktoś zrobił z nich uziemienie....
    Można gdybać...
    Najpierw trzeba ustalić układ sieci a potem sprawdzić ciągłość przewodów ochronnych począwszy od rozdzielnicy. Pomiar IPZ coś wykazał?
  • Moderator
    Jacek79 napisał:
    Kolego gdzieś jest problem. Upalony przewod N lub PE.

Pobożne życzenie.
    jb111 napisał:
    Układ sieci zdaje się TT. Technik miał miernik do tego przeznaczony i on stwierdził że jest nie w porządku, ja tylko potwierdziłem późniejszymi amatorskimi pomiarami.

Niczego nie potwierdziłeś swoimi pomiarami, nawet się nie łudź. Wskazania mierników trzeba umieć interpretować, tego uczą w szkole przez cały rok.
    Potrzebujesz zlecić przegląd i remont instalacji kompetentnemu elektrykowi z odpowiednim sprzętem pomiarowym. To tyle z poważnych rad jakich można Ci udzielić. O innych rozwiązaniach zapomnij, jeśli chcesz mieć instalację sprawną i bezpieczną.

jann111 napisał:
    Pomiar IPZ coś wykazał?

Pytasz laika, nie zapominaj o tym.
  • Poziom 39  
    jb111 napisał:
    Układ sieci zdaje się TT. ........- blok z lat 70. Dodam że w takim stanie jak jest teraz czyli uziemionym przez kuchenkę instalacja działa
    Kolego Jeżeli to jest blok z lat 70-tych to TT jest wykluczone.
    Instalacja jest poprawiana przez laika-amatora bez pojęcia.
    Nic więcej, pomimo szczerych chęci pomóc nie można.
    Potrzebny jest fachowiec który na obiekcie podejmie decyzję.
  • Poziom 10  
    Proponuję odłączyć wszystkie urządzenia od sieci i przeprowadzić pomiary raz jeszcze.
    Jeżeli problem nie ustąpi odłączamy sekwencyjnie poszczególne obwody szukając tym samym uszkodzenia sieci, przewodu...

Warto sprawdzić instalację pod kątem zamknięcia obwodu przez zero.

Jak sam nie dasz rady, lub nie znasz się na tym prace zleć elektrykowi.
    Prąd to nie zabawka
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wszyscy zostańcie bohaterami swoich domów. Branża pogrzebowa nigdy nie będzie narzekać na nadmiar bohaterów w paczkach. 0 pojęcia, 0 wiedzy, 0 bezpieczeństwa i 0 uczciwości. Uczciwy człowiek w stanie zagrożenia życia wyda te 500zł na solidną usługę.
  • Poziom 12  
    Witam. Kolego jb 111 piszesz instalacja dwuprzewodowa wykonana z aluminium. Przewód PE występuje tylko w kuchni i łazience w gniazdkach. Jest on wykonany z aluminium, czy z miedzi, w latach 70-dziesiątych nie wykonywano w blokach instalacji z przewodem PE . Ktoś w sposób samowolny i nieprofesjonalny dołączył ów przewód do gniazdek. Jednak nie wiadomo gdzie połączony jest drugi koniec owego przewodu. Czy w innych mieszkaniach w Twoim bloku występuje też w kuchni i łazience przewód PE czy tylko w twoim mieszkaniu. Jeśli inni mieszkańcy nie mają tego przewodu masz do czynienia z nie profesjonalnym wykonaniem instalacji przewodu PE. Koledzy słusznie stwierdzają, że jest to zadanie dla fachowca. Ty jedynie dla zaspokojenia własnej ciekawości możesz przyjrzeć się fachowcowi jak sprawdza Twoją instalację. Stawką jest w tym wypadku życie.
  • Moderator Elektrycy
    jb111 napisał:
    Napięcia pomiędzy wszystkimi przewodami dą w porządku w każdym gniazdku. Co to oznacza? Brakuje połączenia przewodu ochronnego? - są one spięte razem ale nie podłączone do niczego? Skąd zatem takie napięcia na ochronnym? Czy zerowanie takiej instalacji jest dobrym rozwiązaniem?

Po pierwsze do wykonania pomiary ciągłości przewodów od rozdzielnicy zasilającej twoją rozdzielnicę mieszkaniową.
    Wykonanie pozostałych badań, oględzin i pomiarów zgodnie z 60364-6.
    Po drugie, wykonanie naprawy w miejscu uszkodzenia.
    Naprawa może się wiązać z wymianą znacznej części instalacji,w tym ze zrywaniem i kuciem.

Robota dla elektryka na miejscu ze sprzętem pomiarowym. Forum nie pomoże naprawić dziury bezprzewodowo.

jb111 napisał:
    Mam uprawnienia do tego typu prac

Do tego typu prac nie tylko papier się liczy ale także wiedza i doświadczenie czego koledze brak jak sam wspomniał.

Zamykam.