Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Barracuda LP 1.0TB - Nie da się zaktualizować firmware. Kompatybilność?

08 Lis 2015 15:27 1389 11
  • Warunkowo odblokowany
    Witam serdecznie.
    Otóż dzisiaj podczas próby zaktualizowania firmware w moim dysku wyskoczył błąd taki jak na obrazku. Firmware Update pobrałem ze strony producenta dysku a następnie wypaliłem na płytce CD-RW wielokrotnego użytku. Niestety wyskakuje taki błąd:
    Dane z naklejki dysku to:
    Seagate Barracuda LP 1Tb
    S/N 9VX0T6QJ
    St31000520AS
    P/N 9TN154-301
    Firmware: CC32
    Product of Thailand :-D
    Proszę o pomoc w jaki sposób mam zaktualizować to firmware.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 43  
    Po pierwsze podaj SMART i z jakiego powodu aktualizujesz?
    Program podał, że ten firmware jest niekompatybilny z obecnym.
  • Warunkowo odblokowany
    Oto smart z programu crystal disk info ;-)
    Problem jest w tym, że wszystkie pola w programie HD Tune (error scan) są czerwone a najdziwniejsze jest to,że prędkość skanowania wynosi 625Mb/s co nie wiem czy jest możliwe.
    Dysk dostałem od kolegi i po podłączeniu nie był wykrywalny w biosie ani systemie dlatego zostało wykonane zerowanie smartu oraz przeliczenie translatora. Podejrzewam uszkodzone firmware bądź głowice dysku lecz chciałem zaktualizować na sam początek firmware aby potwierdzić bądź wykluczyć jego uszkodzenie.
  • Warunkowo odblokowany
    safbot1st napisał:
    C5, C6 - 12 niestabilnych sektorów.

Z tym sie zgodzę ;-) Ok troszkę pogrzebałem i pokombinowałem i podczas skanowania w programie HD Tune wyskakuje mnóstwo bad sektorów a dopiero wyskanowałem połowe :-D
    Smart z programu HD Tune również potwierdza,że dysk posiada fizyczne bad sektory.
    Czy to w ogóle jest możliwe, aby dysk twardy posiadał tyle bad sektorów? Nie ukrywam, że programem HD Tune nie da się sprawdzić powierzchni talerza dysku, dlatego przeskanuję go programem MHDD i dam znać jakie są efekty.
  • Poziom 43  
    PATAFIAN_PATAFIAN napisał:
    Smart z programu HD Tune również potwierdza,że dysk posiada fizyczne bad sektory.

Pokazuje dokładnie to samo co CDI. Te żółte paski to bug w HDtune.
    Czy to w ogóle jest możliwe, aby dysk twardy posiadał tyle bad sektorów?

Nie.
    dlatego przeskanuję go programem MHDD

Jak dobrze, że się zrozumieliśmy. Dlatego napomknę, że istnieją programy, które pod windowsem robią to o wiele lepiej od HDtune, ale wykonują niebezpieczne działania i często kłamią (jak widać na "skanie").
  • Warunkowo odblokowany
    safbot1st napisał:
    Jak dobrze, że się zrozumieliśmy. Dlatego napomknę, że istnieją programy, które pod windowsem robią to o wiele lepiej od HDtune, ale wykonują niebezpieczne działania i często kłamią (jak widać na "skanie").

Problem jest dosyć nietypowy bo przeskanowałem tym programem około 30 dysków twardych i w zależności od ich stanu wyskakiwało przynajmniej kilka oczek zielonych. Przed chwil;kę wykonałem skanowanie również płatnym HD Tune Pro i on twierdzi to samo co zwykły HD Tune. Zauważyłem w międzyczasie jeszcze jeden błąd tzn. dysk twardy jest widoczny w biosie oraz programach skanujących takich jak hd tune oraz CDI lecz nie ma go w zakładce "Zarządzanie dyskami" czyli tam gdzie tworzy się na dyskach partycję. To chyba fachowo się nazywa "Menedżer dysków logicznych" ;-)
    safbot1st napisał:
    Te żółte paski to bug w HDtune.

Sorki za dosyć głupie pytanie ale co to jest ten "bug" HD Tune? Często spotykam się z tym żółtym zaznaczeniem i nie ukrywam,że mi to nie przeszkadza ale zawsze dla ludzi nieznających sie na tym jest to "błąd dysku".
  • Poziom 43  
    przeskanowałem tym programem około 30 dysków twardych

Mało widziałeś:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1732893.html
    co to jest ten "bug" HD Tune? Często spotykam się z tym żółtym zaznaczeniem i nie ukrywam,że mi to nie przeszkadza

Mi też nie, nie wiem o co chodzi ;) Stanąłem z moją logiką na "2 kreski = 2 błędy."
    A czemu są w złych miejscach - to pytanie do programistów. :)
    HDtune pokazuje nie dość tego w jakimś kodzie ósemkowym raw(?). Także trzymajmy się CDI.
  • Warunkowo odblokowany
    Wasilkowski napisał:
    Dwa, interpretacja wyników podawanych przez programy zawsze należy do człowieka a nie tego co program uznaje za warte zaznaczenia.

Masz rację tylko jak okiem człowieka sprawdzić stan dysku twardego w środku? Bez rozbierania jest to mało wykonalne ;-)
    Wasilkowski napisał:
    Sądząc po SMART znowu bawiłeś się terminalem:

Nie bawiłem się terminalem tylko tak jak mówiłem wykonałem zerowanie smartu komendą N1 oraz przeliczanie translatora komendą m0,2,2,0,0,0,0,22 gdyż dysk twardy nie był widoczny w biosie ani systemie.
    safbot1st napisał:
    HDtune pokazuje nie dość tego w jakimś kodzie ósemkowym raw(?). Także trzymajmy się CDI.

Racja ;-)
    :)
    Na noc podłączyłem skanowanie dysku twardego w programie MHDD 4.6. Od razu były problemy gdyż za pierwszym razem komputer nie chciał wykryć dysku lecz po kilku próbach się udało. Tak więc podłączyłem na noc i poszłem spać :-) Rano wstaje i widzę to:
    Dysk się w którymś momęcie wyłączył jak sie domyślam.
    Podłączyłem skanowanie raz jeszcze i wróciłem za 1 godzinkę i zobaczyłem,że dysk twardy posiada "kilka" bad sektorów lecz skanowanie nie objęło jeszcze nawet 1% dysku.
    Czy dysk twardy ma na tyle uszkodzone talerze,że nadaje się do kosza?? A może uszkodzone są głowice które błędnie szczytują wartości sektorów?

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie bawiłeś powiadasz...
    Nie bawiłem się terminalem tylko tak jak mówiłem wykonałem zerowanie smartu komendą N1 oraz przeliczanie translatora komendą m0,2,2,0,0,0,0,22 gdyż dysk twardy nie był widoczny w biosie ani systemie.

migol21 napisał:
    Przy przeliczaniu translatora w dyskach 7200.12 wcześniej kasując SMART efekt jest taki że dysk jest dostępny do pierwszego błędnego sektora. To częsty efekt tego typu.
  • Użytkownik usunął konto