Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewanie cwu dla 2 osób - budowa instalacji solarnej samoopróżniającej się

Sstalone 31 Sie 2018 12:39 72132 657
  • OptexOptex
    Sstalone
    Poziom 29  
    @Lopiola, napisz jeszcze coś o instalacjach i jakie były warunki nasłonecznienia?

O ile dobrze pamiętam, to są dwa kolektory o powierzchni czynnej 3,6 m kw i mocy maksymalnej 3 kW? A instalacja PV?
    ekopasjonat
    Poziom 11  
    Otatnio dosyć cicho na forum więc zapytam tak czysto teoretycznie - czy myślicie, że miałoby sens połączenie pieca gazowego jednofunkcyjnego posiadającego standardowy wolnostojący zasobnik 120 l. z systemem semidrenażowym (beczka 200 l)? Nie wymagałoby to dużych zmian w całym układzie CWU i chyba mogłoby dawać realne oszczędności w kosztach przygotowania cwu latem (przyjmijmy przy 4 osobach około 400 zł/rok). zakładając wariancie optymistycznym, że instalacja miałaby się zwrócić po 7 latach mielibyśmy do wydania ok 2800 zł na zestaw semidrenażowy (beczka, rura karbowana , złączki, przewody, 2 pompki, układ sterowania, 2 kolektory słoneczne). Pytanie czy taki układ w ogóle dałoby sie zbudować i jak miałby pracować w połączeniu z podgrzewaniem gazowym.
    Sstalone
    Poziom 29  
    @ekopasjonat, z punktu widzenia technicznego taki układ jest do zrobienia, w poście 39 i dalej są założenia, PV_Albert go przetestował, post 495. Skoro w zasobniku 120 l jest wlot zwu na dole i otwór cyrkulacyjny gdzieś po środku. Pozostaje pytanie, czy da się go zrobić za 2800 zł.
    idepopizze
    Poziom 33  
    Układ jest do zrobienia, ale chyba nie w tych pieniądzach.
    Problemem będzie ocieplenie całości żeby to długo trzymało ciepło. Ocieplony musi być dodatkowy zbiornik i instalacja łącząca oba zasobniki. Nierdzewnego peszla do podłączenia tego 120L też trochę trzeba będzie. 2 kolektory to chyba będzie za dużo na taką małą pojemność no chyba że masz pobór na bieżąco w ciągu dnia. Jeżeli to ma działać tak że będzie zbierało ciepło przez cały dzień żeby się ciepło zużyć wieczorem to moim zdaniem się to nie sprawdzi. Oczywiście warunek z cyrkulacją w środku tego gazowca jest jak najbardziej wymagany.

Mam ten układ już parę lat i moim zdaniem to były jedne z najlepiej wydanych pieniędzy.
  • OptexOptex
    ekopasjonat
    Poziom 11  
    Mi się udało beczkę 200 l deklowaną od góry zdobyć kilka miesięcy temu za 35 zł :-)
    Pozostałe elementy - założenie czysto teoretyczne:
    1. Beczka - koszt około 400 zł (beczka, rura karbowana DN12 ok 20-25 mb, otuliny kauczukowe, śrubunki, ocieplenie, itp)
    2. Dostosowanie instalacji CWU - w zależności od indywidualnych układów - około 100-200 zł
    3. Elektronika - sterownik plus dwie pompy (do układu solarnego i między zbiornikami) - 300 zł - 500 zł
    łącznie wyszłoby w przedziale ok. 800 zł - 1100 zł
    licząc do tego te dwie samoróbki ok 1000 zł wychodziłoby łącznie 1800 zł - 2100 zł - do tego należałoby jeszcze doliczyć rurki z solarów do beczki i pewnie kilka dodatkowych elementów które wyszłyby po drodze. Do założonego 2800 zł byłoby jeszcze trochę zapasu więc myślę, że realne do zrobienia. Trzeba by oczywiscie zweryfikować te koszty.
    Druga sprawa - czy mając taki układ będziemy w stanie rzeczywiście realnie zaoszczędzić te 400 zł rocznie na zużyciu gazu, prądu czy węgla - bo 7 lat zwrotu instalacji to chyba juz maksymalna granica żeby to się opłaciło.
    Sstalone
    Poziom 29  
    lopiola napisał:

Jak do tej pory grudzień 2018 najmniej dał ciepła.

No tak, ale kwiecień i październik był najlepszy. Dzięki za kolejną informację o wynikach.

Ja w tym roku w zimę odłączyłem pompę na kolektory.
    ekopasjonat
    Poziom 11  
    Jestem na etapie wykonania wężownicy przepływowej CWU w beczce 200 l. w systemie semidrenażowym. Jak radzilibyście mi ją wykonać żeby była najbardziej wydajna? jak najwyżej w beczce w formie np. ślimaka czy lepiej w fomie spirali o średnicy np. 30 cm (mniej wiecej jak w standardowych zasobnikach) - wtedy spirala zaczynałaby się gdzieś w połowie beczki (wlot zimnej wody cwu). Wężownica ok 30 mb z rury nierdzewnej karbo dn16. Będę wdzieczny za sugestie.
    lopiola
    Poziom 16  
    W formie spirali o zmniejszającej się średnicy (spirala nawinięta na stożek), największa na dole, tak, żeby ciepła woda z każdego obwodu spirali mogła się swobodnie wznosić do góry i nie natrafiać na wyższe obwody spirali.
    Trzeba dobry sposób unieruchomienia tych rur znaleźć.
    ekopasjonat
    Poziom 11  
    Z tym, że mi chodzi o system semidrenażowy (taki jak w poście #39 i taki jak zbudował m.in. PV_Albert post #495) gdzie przez wężownicę przepływać ma woda cwu odbierająca ciepło zgromadzone w beczce. A Ty chyba opisałeś wężownicę oddającą ciepło z solara - mam rację? Ciepło do beczki ma trafiać bezpośrednio nie przez wężownicę i chodzi o to w jaki sposób to ciepło odebrać wężownicą CWU z największą wydajnością i nie zaburzeniem całego rozkładu temperatur w beczce.
    lopiola
    Poziom 16  
    Ja bym zrobił wężownicę na całej wysokości zbiornika.
    Też myślałem o zrobieniu takiego systemu, gdzie woda z solara jest w zbiorniku, ale zdecydowałem się na to drugie rozwiązanie.
    Ciekawe jak w praktyce różnią się te 2 systemy?
    Mogę podawać swoje dane w różnych warunkach pogodowych.
    idepopizze
    Poziom 33  
    Nie wiem ile chcesz wyciągnąć z tego systemu ciepła.
    200 litrów ciepłej wody to nie jest dużo.
    PVAlbert nie grzeje swojej wody przepływowo tylko zbiera ciepło z solara do poziomego zbiornika CWU, a to jest różnica. U niego beczka do której spływa woda z solara to właściwie rodzaj sprzęgła, bo nie bardzo da się inaczej w sensowny sposób podłączyć solar i poziomy baniak CWU podpięty pod kocioł.
    Może na początek przelicz wymianę ciepła. Tam gdzieś w wątku z kolektorem za 1500 zamieściłem tabelę z powierzchnią karbowanej nierdzewki.
    Moim zdaniem to się nie sprawdzi do wygodnego codziennego użytku.
    ekopasjonat
    Poziom 11  
    idepopizze napisał:
    Nie wiem ile chcesz wyciągnąć z tego systemu ciepła.
    200 litrów ciepłej wody to nie jest dużo.
    PVAlbert nie grzeje swojej wody przepływowo tylko zbiera ciepło z solara do poziomego zbiornika CWU, a to jest różnica. U niego beczka do której spływa woda z solara to właściwie rodzaj sprzęgła, bo nie bardzo da się inaczej w sensowny sposób podłączyć solar i poziomy baniak CWU podpięty pod kocioł.

Ale ja chcę wykonać taki sam system jak PVAlbert z tym, że z zastosowaniem większej beczki. W połączeniu z bojlerem dwupłaszczoym otrzymam ok 300 l magazyn wody (120 w dwupłaszczu + ok 180 l w beczce do przepływu cwu). Cały problem polega na tym w jaki sposób zamontować wężownicę w beczce aby najefektywniej odbierała ciepło do bojlera. Czy dać ją w formie walca, odwrócownego stożka jak proponuje lopiola czy zamontować wężownicę pod samym deklem w beczce jak to wykonał PVAlbert u siebie (np. w formie ślimaka). Jeżeli walec lub stożek to od jakiej wysokości w beczce.
    Kolejna sprawa to na jakiej wysokości wpuścić wodę z kolektora do beczki aby to ładnie współgrało z tą wężownicą.
    I na koniec na jakiej wysokości zamontować czujnik temperatury w beczce aby układ dobrze działał (sterownik posiada 3 czujniki - jeden na solar, drugi do bojlera a trzeci właśnie do beczki więc musi dawać temperaturę zarówno do obsługi pompy solarnej jak i pompy cyrkulacyjnej "wysysającej" wodę z beczki do bojlera. Wg mnie odpada umieszczenie czujnika na dnie beczki bo w przypadku zbyt słabego nagrzania pompa do ładowania bojlera nie ruszy mimo, że od góry beczki może być już odpowiednio nagrzana woda. Na górze beczki też odpada bo wtedy z kolei pompa solarna będzie się zbyt często wyłączać mimo zimnej wody na dni beczki.
    idepopizze
    Poziom 33  
    A po co ci większa beczka?
    Będzie się tylko dłużej nagrzewać, a zbieranie ciepła i tak najlepiej robić z wysokich temperatur.
    Wężownicę najlepiej zamontować na samej górze.
    Gorącą wodę dajesz na górę.
    Systemem powinny sterować 2 sterowniki lub jeden oprogramowany pod taki system.
    Wodę w CWU możesz grzać "współbieżnie bądź przeciwbieżnie".

Czy rozumiesz jak działa ten system ?
    Bo po tym co napisałeś to chyba nie do końca
    ekopasjonat
    Poziom 11  
    idepopizze napisał:
    A po co ci większa beczka?

Większa beczka bo ma słuzyc jako dodatkowy bufor ciepła - głównie gdy temperatura w bojlerze dwupłaszczowym osiągnie zadaną temperaturę - a do komfortu użytkowania nie potrzebuję w bojlerze bardzo wysokiej temperatury - poziom 45-50 stopni to max. Załóżmy, że mamy okres przejściowy (jak np. teraz) - do późnego wieczora dwupłaszcz jest nabity piecem co. Rano temperetura nieznacznie spada - wówczas ciepło z kolektora oddawane jest do beczki i conajwyzej nieznacznie dogrzewany jest bojler. Druga opcja - upalne lato - woda w bojlerze 120 l. dosyć szybko zostanie dogrzana (załóżmy, że rano w bojlerze jest ok. 35 stopni i te 120 l. trzeba podgrzać max o 10 stopni). W sytuacji gdy będzie zbyt mała beczka system się wyłączy i koniec. W przypadku większej beczki solar będzie ładował ją prawie do wieczora a zgromadzona energia pozwoli dłużej utrzymać ciepło w bojlerze 120 l. ze względu na napływ wody cwu już wczęsniej podgrzanej wężownicą w beczce.
    Beczka 170-200 l. to również opcja, która sie przewijała kilkukrotnie w propozycjach na tym forum jak również w układach tego typu odnalezionych w innych miejscach. Była ona też omawiana z innymi użytkownikami. Więc nie wiem czemu uważasz, że jest zbyt duża. Istniej też coś takiego jak uwarstwienie ciepłej wody...

idepopizze napisał:
    Wężownicę najlepiej zamontować na samej górze.
    Gorącą wodę dajesz na górę.

I tu nie do końca się zgadzam. Wg mnie lepszym rozwiązaniem jest wpuszczenie gorącej wody z solara nieco niżej. Co do wężownicy myślę, że najlepiej byłoby żeby zaczynała się równiez niżej. Wówczas stopniowo woda w niej będzie się podgrzewać nie ochładzając radykalnie wody w górnej części beczki. Rozwiązaniem mogłaby tu być wężownica CWU w formie walca jak w standardowych buforach u góry zagęszczona w formę ślmaka. Jak pisałem mam do dyspozycji 30 mb rury więc nawet samo zawinięcie tylu metrów na samej górze byłoby kłopotliwe.

idepopizze napisał:
    Systemem powinny sterować 2 sterowniki lub jeden oprogramowany pod taki system.

Upatrzony sterownik, który m.in. również doradzony został mi na tym forum to sterownik który jak juz wspominałem posiada 3 czujniki - jeden w solarze, drugi w beczce, trzeci w bojlerze dwupłaszczowym. Posiada opcję tzw. zrzutu ciepłej wody do drugiego zasobnika, która pozwala na pracę sterownika w tym układzie. Działać ma na zasadzie włączenia pompy cwu po uzyskaniu zadanej temperatury na czujniku w beczce i jej pracę do momentu uzyskania zadanej temperatury na czujniku w bojlerze. W skrócie na przykładzie - jeśli do uruchomienia pompy przeładowującej wodę do bojlera dwupłaszczowego zadamy np. 50 stopni to pompa uruchomi się gdy w beczce bedzie taka temperatura i będzie pracować do momentu gdy w bojlerze temperatura wody osiągnie np. 45 stopni. Później pompa sie wyłacza a solar moze nadal ładować beczkę.

idepopizze napisał:
    Czy rozumiesz jak działa ten system ?
    Bo po tym co napisałeś to chyba nie do końca

Tu pozwole sobie na przemilczenie..
    idepopizze
    Poziom 33  
    Do grzania tych paru wiaderek wody szkoda bawić się w beczki tylko założyć grzałkę i PV na dach.
    Sstalone
    Poziom 29  
    idepopizze napisał:
    Do grzania tych paru wiaderek wody szkoda bawić się w beczki tylko założyć grzałkę i PV na dach.

Robi się to co się lubi..., tak a propos, w przypadku kolegi ekopasjonat beczkę i tak trzeba by było dodać do PV, zniknęłaby jedna pompa... :D
    idepopizze
    Poziom 33  
    A po co jeszcze jakieś beczki do PV ?
    Przecież wystarczy grzałka a jak się nie chce mieć uwarstwienia w poziomym tylko cały gorący to miniaturowa pompka do CWU i to wszystko
    Sstalone
    Poziom 29  
    idepopizze napisał:
    A po co jeszcze jakieś beczki do PV ?

Jeżeli to ma być PV tylko do CWU, bez wchodzenia w opusty z ZE, to trzeba magazynować energię w zbiorniku na dzień mniej słoneczny, tak jak przy kolektorach. Oczywiście można kupić dodatkowy drugi bojler, ale funkcję dodatkowego bufora może pełnić także plastikowa beczka.
    idepopizze
    Poziom 33  
    I choćby dlatego szkoda się bawić w takie prowizorki ...
    Sstalone
    Poziom 29  
    idepopizze napisał:
    I choćby dlatego szkoda się bawić w takie prowizorki ...

Jeżeli nie chcesz się bawić w robienie coś własnymi rękami, to aby to miało sens ekonomiczny musisz się zabawić w dotacje..., inaczej nie warto wyjmować coś z kieszeni.
    ekopasjonat
    Poziom 11  
    I nawet dotacje nie zawsze dają wspomniany sens ekonomiczny..Kolegę idepopizze przeraża wizja plastikowej beczki więc trochę mu się nie dziwię reakcji ;-). Dla uspokojenia - decyzję o tym układzie podjąłem świadomie po przeanalizowaniu różnych wariantów i kosztów (m.in. także układu z PV, rezygnacji z pierwotnie zakładanego klasycznego drainback itd.). Układ semi-dren jest
    w miarę prosty i nie wymaga skomplikowanych umiejętności i wykonywania dużych przeróbek instalacji CWU czy stosowania drogiego zasobnika a to już jest pierwszy argument za. . Po drugie daje możliwości jego dalszej rozbudowy czy przebudowy, zamiany źródła cepła w zbiorniku podstawowym itd. . Układ też nie musi oznaczać rezygnacji z dogrzewania w przyszłości postawowego bojlera grzałką elektryczną z PV. To czy on będzie prowizorką zależy w głównej mierze od tego jak się go staranie wykona i na jakich elementach. Temat juz podjąłem, beczka jest przygotowana, ocieplona, instalacja cwu pod podłączenie prawie gotowa, został montaż wężownicy, sterownika, podłączenie kolektorów i zobaczymy co z tego wyjdzie. Liczyłem w sumie na konkretną pomoc w ustaleniu jaki kształt wężownicy byłby najlepszy ale ostatecznie widzę, że będę musiał sam coś wymyślić bo nie doczekałem sie konkretnych propozycji.