Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewanie cwu dla 2 osób - budowa instalacji solarnej samoopróżniającej się

Sstalone 04 Mar 2019 10:43 63102 614
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    ekopasjonat napisał:
    Temat juz podjąłem,
    O ile nie zabrnąłeś za daleko radzę jeszcze raz się zastanowić, jakaś plastikowa, czy metolowa beczka to ie jest trwałe rozwiązanie. Jak już to przecież na rynku można "zdobyć" w miarę tanio używki i to całkiem dobrej jakości, gdzie trwałość jest nieporównywalna z jednorazowymi rozwiązaniami.
    Nie idź tą drogą, jak mawiał klasyk.
  • Computer Controls
    idepopizze
    Poziom 32  
    Przekona się o tym za parę lat jak przejdzie na większy zasobnik i podliczy wydatki + robociznę
    Sstalone
    Poziom 27  
    bachus1 napisał:
    O ile nie zabrnąłeś za daleko radzę jeszcze raz się zastanowić, jakaś plastikowa, czy metolowa beczka to ie jest trwałe rozwiązanie.

Przecież jest jakiś firmowy plastikowy zbiornik do drain backa, więc dlaczego plastikowa beczka nie jest trwałym rozwiązaniem?
  • Computer Controls
    idepopizze
    Poziom 32  
    Tylko żeby uzyskać tyle energii z PV co z solarów to trzeba nimi obłożyć znacznie więcej powierzchni dachu, bo w tym przypadku wszystko rozbija się o sprawność, a PV ma jej coś koło 15%. Ogólnie to 2 różne systemy.
    lopiola
    Poziom 15  
    Mam 10 paneli fotowoltaicznych i 2 kolektory solarne, dają podobną moc.
    Ten wykres słupkowy jest odniesiony do wartości maksymalnej osobno dla pv i osobno dla solarów.
    Jak minie rok to podam dane w kWh do obu systemów.
    Ciekawiło mnie jakie są różnice pomiędzy oboma systemami w zależności od pogody.

Mam też wykresy porównujące: pv-poli-południe, pv-poli-wschód-zachód i pv-mono.
    Mój jest mono, pozostałe tylko monitoruję.
    Trochę to nie ten temat, ale mogę wrzucić.
    idepopizze
    Poziom 32  
    Chętnie popatrzę. Coś ciekawego zawsze w głowie może zostać. Pewnie niedługo trzeba będzie pomyśleć o założeniu na dach PV jak podniosą ceny prądu.
    subratri
    Poziom 13  
    idepopizze napisał:
    Tylko żeby uzyskać tyle energii z PV co z solarów to trzeba nimi obłożyć znacznie więcej powierzchni dachu, bo w tym przypadku wszystko rozbija się o sprawność,

eee, coś bełkoczesz :) ja w sumie mam teraz 64 rurki na zbiornik 300 litrów i teraz to już w miarę działa. W słoneczne dni mam już dużo zapasu. Przez ostatnie 3 lata miałem 44 rurki i tej wody starczało prawie zawsze dla jednaj osoby i prawie nigdy dla dwóch ;)
    Teraz niby jest już ok, ale jak zajdzie chmurami to i tak trzeba będzie grzać ładować butelki do pieca ;) .
    Teraz już bym nie zakładał solarów. Za bardzo podobną kasę miał bym wystarczająco dużo PV żeby mi grzało wodę przez większą część roku. I wcale bym się nie przejmował tym, jak te panele leżą, czy patrzą na wschód czy na północ, czy sa podniesione, czy na płasko leżą. Kładł bym na "osikowych kołkach" gdzie popadnie, gdzie jest miejsce . Na używkach za 8k pln można spokojnie zrobić 4kwp. A rurki heat pipe w ilości 64 za 8k PLN to tylko tam gdzie blisko do zbiornika i jak dach taki co można dziurawić , bo jak dachówki czy gwarancja na papie siedzi to i z 12k się nie wyjdzie. Grupę pompową juz w tym wszystkim pomijam, jakieś zbiorniczki do drainback...
    Dla PV to w zasadzie bez różnicy czy są chmury czy ich nie ma. Byle widno było. Więc z 4kWp spokojnie można obsłużyć 300 litrów przez większość dni w roku.
    Teraz po tych kilku latach już wiem, że przestrzeliłem z tymi solarami.

No ale już je mam to staram się korzystać i teraz jak są już grubo przewymiarowane, to i pożytek chyba z nich będzie.
    lopiola
    Poziom 15  
    Podgrzewanie cwu dla 2 osób - budowa instalacji solarnej samoopróżniającej się
    Fronius - polikrystaliczny na południe
    GSZ1 - monokrystaliczny na południe
    KotlowGaz - monokrystaliczny na wschód i zachód
    Widać w zimowych miesiącach lepszy polikrystaliczny, a w letnich monokrystaliczny.
    Mam płaskie kolektory, znajomy ma 2 płaskie i jeden rurowy, chętnie by ten rurowy sprzedał, bo jest bardzo mało wydajny, a w założeniu miał dogrzewać płyn solarny po przejściu przez płaskie. Pewnie są dobre próżniowe ale nie te co ma.
    Moje sprawują się dobrze, mam dane uzysku od 2015 roku. Z szacunkowych (nie mają jeszcze roku pv) danych wynik, że w przeliczeniu na m2 fotowoltaika daje 5 razy mniej energii niż kolektory. Jeżeli by była podobna cena kWp z fotowoltaiki co z kolektorów to na pewno lepsze pv. U mnie tak wyszedł 3 razy droższy kWp pv niż kWp kolektorów.
    idepopizze
    Poziom 32  
    @subratri
    Nie interesują mnie jakieś tam rurki do grzania wody. Nigdy nie wydałbym nawet złotówki i nie dałbym się w to wkręcić.
    2 proste zwykłe płaskie kolektory rozwiązują temat grzania wody od wiosny do jesieni.

@lopiola
    Ciekawe pomiary. Te 5 razy mniej energii z m2 to by się zgadzało. PV ma sprawności około 15% z m2, kolektory płaskie mają koło 80% i to jest mniej więcej te 5 razy. Koszty po stronie PV naturalnie podnosi falownik, ale zakładanie PV na dach do grzania wody to moim zdaniem rozrzutność i lepiej już dołożyć do falownika i wpiąć się w sieć. Za jakiś czas pewnie założę 2-3kW u siebie.
    subratri
    Poziom 13  
    No nie. A ja piszę o tym, że od wiosny do jesieni to słabo. Ja piszę że w okresach przejściowych nie ma z tego pożytku. Dlatego to nie jest warte swojej ceny. Nawet jakieś rurki
    idepopizze
    Poziom 32  
    To po co to zakładałeś ?
    Trzeba było sobie gaz podłączyć, albo grzać prądem
    subratri
    Poziom 13  
    A no, myślałem, że to będzie lepiej działać. Jak pisałem wcześniej, za cenę w miarę sprawnej instalacji solarne można mieć wypełni sprawna instalacje pv i pewnie jeszcze znaczny nadmiar prądu do gotowania wody na herbatę.
    Ni wrzuciłem tego posta, żeby "trolić", tylko po trzech latach wyciągnąłem wnioski i się nimi podzieliłem. A co do gazu... Fakt, za te pieniądze można spokojnie przejść na gaz i mieć ciepła wodę za 50pln miesięcznie, i ogrzewanie przynajmniej kilka jak nie kilkanaście procent tańsze niż alternatywy.
    A na marginesie, właśnie przechodzę na gaz i okazuje się, że do kotła tez musze dopłacić, żeby móc w pełni korzystać z solarów, bo tanie kotły maja zbyt ubogą automatykę.
    Solary generują koszty.
    No ale mam to używam ;) teraz już za późno.
    idepopizze
    Poziom 32  
    Z tego co piszesz widzę że blado orientujesz się w tej tematyce.
    Parę lat mam już solara i to co piszesz o PV to jakaś bzdura. Zapomnij o regularnym grzaniu CWU tylko z PV zimą. Przy zimowych szarówkach ciągnących się po parę dni nie ma opcji żeby panele naprodukowały wystarczająco prądu. Jak nie wierzysz to sobie policz, bo się da.
    subratri
    Poziom 13  
    dobra, głupia dyskusja. Wyraziłem tylko swoją opinię opartą na doświadczeniach i popartą dodawaniem.
    powiem tylko, że dla odmiany zatarła mi się pompka i od kilku dni nie działały solary. Po 3 godzinach miałem na górze zbiornika 36 a na dole 33 stopnie. Teraz mam odpowiednio 55 stopni na górze i 43 na dole. mam więc 300 litrów gorącej wody wyprodukowane w pół dnia.
    Niby fajnie, ale słońce zajdzie na 2 dni i znowu trzeba będzie kanapę porąbać.