Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzięki SIGFOX San Francisco ma swoją własną sieć IoT

ghost666 08 Lis 2015 19:05 1779 0
 • Dzięki SIGFOX San Francisco ma swoją własną sieć IoT
  Firma SIGFOX zakończyła instalację swoich systemów w San Francisco, a w 10 kolejnych miastach USA ma zamiar zainstalować je w pierwszym kwartale 2016 roku. Teraz oprócz trolejbusów, mostu Golden Gate San Francisco znane będzie z jeszcze jednej rzeczy - własnej sieci Internetu Rzeczy (IoT).

  SIGFOX planuje implementacje sieci bezprzewodowych na terenie całego Bay Area. Ten francuski start-up ma bardzo ambitne plany, jeśli chodzi o instalowanie sieci bezprzewodowych do IoT w USA. Po San Francisco podobne instalacje mają powstać w przyszłym roku w Nowym Jorku, Bostonie, Los Angeles, Chicago, Austin, Houston, Atlancie, Dallas i San Jose.

  Sama architektura sieci także jest bardzo nietypowa. Wykorzystanie modemów komórkowych do podłączenia otaczających nas rzeczy do internetu pochłonęłoby ogromne fundusze i niesamowite ilości energii. Zamiast tego SIGFOX zaproponował wykorzystanie LPWAN - sieci dalekiego zasięgu o niskiej mocy. Zapewnia ona możliwość porozumiewania się milionom urządzeń ze sobą, ale przy niewielkiej prędkości około 100 bitów na sekundę.

  Wykorzystanie technologii radiowej UNB (Ultra-Wąskiego Pasma) jest kluczowe, jeśli chodzi o zapewnienie skalowalnej sieci radiowej o wysokiej pojemności i niskim zużyciu energii. Pozwala także na zachowanie prostej, gwiaździstej infrastruktury sieciowej. Instalowana przez SIGFOX sieć jest nie tylko tańsza niż sieć komórkowa z uwagi na koszt samej infrastruktury - wykorzystuje ona pasmo 900 MHz, na nadawanie, w którym (w USA) nie jest potrzebna kosztowna licencja.

  W San Francisco inwestycja zrealizowana została w porozumieniu z Departamentem Technologii miasta oraz Biurem Innowacji burmistrza. Współpraca z władzami miejskimi pozwoliła na optymalne zaplanowanie rozmieszczenia dwudziestu niewielkich stacji bazowych - nie są one większe niż walizka. Umieszczone zostały na dachach budynków publicznych - bibliotekach itp. Każda taka stacja ma zasięg od 18 do 27 km. Stacje bazowe dedykowane są do przesyłania niewielkich ilości danych od urządzeń, takich jak parkometry, hydranty, czujniki drogowe i inne niewielkie urządzenia, które cyklicznie przesyłają niewielkie pakiety danych.

  Dzięki SIGFOX San Francisco ma swoją własną sieć IoT


  Aby osiągnąć łatwość w skalowaniu sieci, start-up nie inwestuje we własną infrastrukturę, a korzysta z istniejących wież nadawczych i komercyjnie dostępnego sprzętu. Przy wykorzystaniu tego sprzętu możliwa jest redukcja kosztów połączenia do około jednego dolara rocznie za urządzenie. Ceny proponowane przez SIGFOX są znacznie niższe niż u innych operatorów. Jedyne, co trzeba zrobić, to zaimplementować w swoim urządzeniu chip nadawczy kompatybilny z transmisjami SIGFOX - na przykład Atmel ATA8520.

  Przedstawiciele SIGFOX w wywiadzie dla Forbesa mówią, że rejon wielkości całego stanu Kalifornia, wymaga instalacji koło 1500 stacji nadawczych ich systemu. Do pokrycia tego obszaru konwencjonalną siecią komórkową, potrzebne byłoby 20 tysięcy stacji bazowych. Dzięki temu łatwo można instalować taką sieć - w Hiszpanii udało się zainstalować ją w ciągu roku na terenie całego kraju.

  "W ciągu ostatnich 10 lat rozwój technologii sprawił, że o wiele łatwiej jest się teraz wymieniać informacjami - istnieje Google, Skype, Dropbox etc. - w ciągu kolejnych 10 lat musimy sprawić, aby dotychczasowo nie połączone z internetem rzeczy mogły w sposób prosty i tani wymieniać dane z siecią Internet" - tłumaczy Allen Proithis, dyrektor SIGFOX na Amerykę Północną.

  W listopadzie, pod patronatem SIGFOX i władz miejskich w San Francisco odbędzie się hackathon, który ma umożliwić twórcom zapoznanie się z nową technologią oraz opracowanie nowych pomysłów na wykorzystanie nowoczesnego rozwiązania w środowisku miejskim. Więcej informacji o zainstalowanej sieci uzyskać można ze strony domowej SIGFOX http://www.sigfox.com/en/ lub z poniższego wideo.  Źródło: http://blog.atmel.com/2015/10/27/thanks-to-sigfox-san-francisco-has-now-has-its-own-iot-network/