Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych

kmmepl 08 Lis 2015 19:57 5655 6
 • Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych
  Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć o podlaniu kwiatków i tym samym zarobić parę "minusów" u ich właściciela. Dzięki prostej elektronice można zniwelować ten problem. Opisana konstrukcja ma za zadanie monitorować stan rośliny w doniczce i przedstawiać ją na ekranie LCD. Projekt wyróżnia się tym, że nie użyto w nim gotowego czujnika wilgotności gleby, a zastąpiono go przez domowej roboty sensor pojemności. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba wkładać kabli do doniczki, więc kwiatek wygląda bardziej naturalnie. Urządzenie również wykonuje odczyt temperatury i światła przy użyciu termistora i fotorezystora, a na końcu wyświetla wszystko na ekranie LCD.
  Użyte elementy
  • Arduino Uno lub Leonardo z kablem USB
  • Termistor 10k ohm
  • Fotorezystor
  • Drut
  • Taśma izolacyjna
  • Koszyk na baterie wraz z wtyczką DC
  • Aluminiowa folia (do czujnika wilgotności
  • Deski
  • Pleksiglas (potrzebny do wykonania czujnika wilgotności, jako zamiennika można użyć drewna ale ma ono mniejszą wytrzymałość na wilgoć)
  • Męskie goldpiny
  • Wyświetlacz LCD 16x2 (preferowany taki, który posiada podświetlenie)

  Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych

  Obudowa
  Do zrobienia obudowy potrzebujemy wycinarki laserowej. Jeśli jej nie mamy to, musimy udać się do serwisu, który wykonuje taką usługę. Oczywiście w przypadku braku dostępu do takiego urządzenia, możemy zrobić obudowę własnoręcznie. Potrzebne pliki znajdują się pod
  tym linkiem.

  Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych

  Schemat
  Układ lutujemy zgodnie z diagramem widocznym poniżej. Piny termistora i fotorezystora idące do wejścia A0 i A1 podciągamy do masy.

  Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych

  Wykonanie czujnika
  W celu zrobienia miernika wilgoci wycinamy folię aluminiową w kształt koła. Następnie przyklejamy (za pomocą kleju na gorąco) aluminium do krążka z pleksi.

  Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych [/center]

  Mocowanie czujnika

  Do czujnika montujemy drucik używając taśmy izolacyjnej. Następnie przyklejamy sensor do drewna za pomocą kleju na gorąco. Termistor mocujemy w dowolnym miejscu a fotorezystor umieszczamy w otworze widocznym na poniższym zdjęciu.

  Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych

  Kod
  Program obsługujący całe urządzenie został napisany w środowisku Arduino i jest dostępny jest pod tym linkiem. W przyszłości planuje się dodanie funkcji, która wyśle maila, gdy w doniczce nie ma wystarczającej ilości wody.

  Podstawka do monitoringu roślin doniczkowych

  Źródło: http://www.instructables.com/id/Planterbot-The-Plant-Monitoring-Robot/?ALLSTEPS


  Fajne! Ranking DIY
 • #3 09 Lis 2015 16:44
  CMS
  Administator HydePark

  Kiedy w końcu wpakują uC w papier toaletowy? Żeby w końcu można było się na bieżąco dzielić swoim "dorobkiem" na portalach społecznościowych. Skoro mamy już wynalazek liczący ilość pchnięć, to czemu się ograniczać.

  Wracając do tematu. Od dawien dawna robiło się to w znacznie prostszy sposób. Na dnie doniczki układamy spiralnie sznur konopny. Grubość dobieramy w zależności od potrzeb kwiatka. Wolny koniec sznura wkładamy do butelki z wodą i kwiatek podlewa się sam dopóki w butelce jest woda. Przy niewielkich domowych kwiatkach nawet 2-3 miesiące.

  Pozdrawiam.
  CMS

 • #4 09 Lis 2015 18:24
  slavo666
  Poziom 17  

  Cytat:
  Arduino Uno lub Leonardo z kablem USB

  Wiadomo, mniejsze są za słabe, żeby uciągnąć ten kombajn programistyczny :D
  Cytat:
  Do zrobienia obudowy potrzebujemy wycinarki laserowej

  Ło kurde, to już nie wystarczy mi obrabiarka CNC?
  Cytat:
  Projekt wyróżnia się tym, że nie użyto w nim gotowego czujnika wilgotności gleby, a zastąpiono go przez domowej roboty sensor pojemności

  Czujnik pojemności zastępuje czujnik wilgotności... magia.

 • #5 09 Lis 2015 21:38
  zbigniewsk
  Poziom 14  

  Witam
  Cytuję " W przyszłości planuje się dodanie funkcji, która wyśle maila, gdy w doniczce nie ma wystarczającej ilości wody. "
  W związku z powyższym mam prozaiczne pytanie kto wyśle informacje że na przykład brak prądu w mieszkaniu albo wyczerpała się bateria.
  Z takim dziwnym podejściem miałem często do czynienia wśród osób krótko po zakończeniu studiów i rozpoczynających pracę w zakładzie , jedynym remedium na każdy temat to był komputer i jakiś program typu CAD a jak wysiadł ploter to już nic nie można było zrobić . a teraz po drugiej stronie był stary konstruktor który miał stare liniały szklane z naniesioną podziałką w odpowiedniej skali oraz rapidograf i wszystko było do wykonania. Chodzi o to aby wykorzystywać jak najprostsze rozwiązania . Oczywiście chwali się chęć nauczenia się programowania ale bez przesady do tak prozaicznych celów stosować procesor. Jak prostsze rozwiązanie , proponuję przykleić magnes na drzwiach wyjściowych z domu (koniecznie na wysokości oczu ) a na nim powiesić kartkę z napisem PAMIĘTAJ O PODLANIU KWIATKÓW . Też będzie to skuteczne ( sprawdzone ).
  Pozdrawiam

 • #6 10 Lis 2015 06:47
  Jamie
  Poziom 19  

  Taka jakaś moda nastała na komplikowanie najprostszych rzeczy, koniecznie używając mikroprocesorów.
  W zasadzie, do powyższych komentarzy mogę dodać tylko, że niejaki Murphy twierdził, że im bardziej skomplikowane ustrojstwo - tym większa jest szansa, że się rozleci i to w najmniej oczekiwanym momencie...