Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica obniżająca symulacja w pspice

gogullukasz 27 Sty 2016 09:23 5748 48
  • #31 27 Sty 2016 09:23
    miszaa88
    Poziom 15  

Przy takiej częstotliwości nie jest Tobie potrzebna specjalnie szybka dioda. Niemniej poszukaj w tych zaczynających się na MBR, oczywiście pamiętaj o odpowiednim napięciu wstecznym. Na poczet samej symulacji nie jest Tobie chyba potrzebny maksymalny prąd diody. Najważniejsza jest szybkość oraz maksymalne napięcie wsteczne.

• #32 27 Sty 2016 16:31
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    No Panowie pobawiłem się i już jest dobrze zmiana diody i lepszy dobór elementów i koniec na dniach biorę się za podwyższającą ;)
    Wg jakich kryteriów zmieniałeś elementy?
    Snubber z mojego układu był dobrany do elementów które tam były.

Cytat:
    a to przebieg prawie git co o tym myślicie ?
    Domyślam sie że V15 sie zmienia, tylko nie wiem jak, więc trudno ocenić wyjcie, nie znając wejscia.

Cytat:
    Zwiększ częstotliwość i/lub pojemnośc na wyjsciu aby zmniejszyć tętnienia napięcia
    Zapomniałeś że to regulator histerezowy? CZestotliwość miożna zwiększyc zwiększając prąd obciążenia, zwiększenie pojemności zmniejszy częstotliwość.
    Tętnienia są takie jak wynika z histerezy - którą gogullukasz zwiekszył, w stosunku do mojego schematu.

• #33 27 Sty 2016 22:11
    gogullukasz
    Poziom 7  

Cytat:
    Wg jakich kryteriów zmieniałeś elementy?
    Snubber z mojego układu był dobrany do elementów które tam były.

wrzuciłem nie ten schemat, to zmieniałałem na czuje żeby wiedzieć co się stanie ;)
    Cytat:
    Domyślam sie że V15 sie zmienia, tylko nie wiem jak, więc trudno ocenić wyjcie, nie znając wejscia.

Tak Uwe T1=0,V1=12V,
    T2=2m,V2=24m,
    T3=3m,V3=12V,
    T4=4m,V4=24V,
    T5=5m,V5=24V
    poprawny schemat;
    wyniki symulacji;
    Napiecie na Robc
    Napięcie wejściowe i wyjściowe
    i z wyjścia komparatora
    jedyne co z tym muszę zrobić to zlikwidować to ten spadek pomiędzy 2ms i 4ms na wyjściu myślę że lepiej dobiorę cewkę oraz kondensator, oraz żeby startował odrazu od 12 V choć teraz nie ma tragedi.
    A wie ktoś jak przeprowadzić badanie zmieniającej się Robc w czasie? I jak zbadać prąd na samym tranzystorze oraz wpływ temperatury na złączach tranzystora na prace układu?

• #34 28 Sty 2016 21:40
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    wrzuciłem nie ten schemat, to zmieniałałem na czuje żeby wiedzieć co się stanie ;)
    I co masz już tego "czuja"? trzeba umieć zadać sobie pytanie jakiej zależności szukasz, SPICE może pokazać kazdy przebieg, ale to ty musisz wiedzieć który odpowiada na pytanie dlaczego układ dziala gorzej niz byś chciał, np dlaczego zmienia sie amplituda tętnień choć nastawy komparatora pozostają bez zmian.

Cytat:

jedyne co z tym muszę zrobić to zlikwidować to ten spadek pomiędzy 2ms i 4ms na wyjściu myślę że lepiej dobiorę cewkę oraz kondensator, oraz żeby startował odrazu od 12 V choć teraz nie ma tragedi.
    To przetwornica obniżajaca, w teorii ten układ może z 12,0V zrobic 12,0V, ale nawet w teorii trudno uzyskać zmianę prądu cewki przy zerowym napieciu na cewce.
    Cytat:

A wie ktoś jak przeprowadzić badanie zmieniającej się Robc w czasie?
    Ja zazwyczaj używam źródłą prądowego do obciażania.

Cytat:
    I jak zbadać prąd na samym tranzystorze...
    Nie wiem co to jest prąd "na tranzystorze" ale prąd drenu źródła czy bramki możesz obejrzeć.

Cytat:
    ...oraz wpływ temperatury na złączach tranzystora na prace układu?
    Temperaturę w SPICE zmienisz dla całego układu, ale nie zasymulujesz wzrostu temperatury spowodowanego wzrostem prądu płynącego przez tranzystor.

• #35 30 Cze 2016 01:18
    gogullukasz
    Poziom 7  

udało się dokonać sprawnie działający układ buck
    teraz chce boost ale sterowanie mi nie wychodzi chciałem przerobić to sterowanie układem buck i znalazłem takie coś
    czy to wystarczy jak to w ltspice zrobić?bo takie nie działa
    Przetwornica obniżająca symulacja w pspice czy trzeba czegoś jeszcze użyć?

• #36 30 Cze 2016 10:22
    miszaa88
    Poziom 15  

Zamieszczaj przebiegi.
    Poprzednia przetworniczka miała regulator histerezowy, w takim zastosowaniu nie jest potrzebny przerzutnik.
    Przerzutnik zapewnia stałą częstotliwość przełączania klucza. Zastanów się/sprawdź co da przerzutnik na wyjściu w momencie kiedy na wejścia R i S zostanie podana jedynka. Pomyliłeś chyba wyjście Q z nie Q.
    Pamiętaj że w przekształtniku boost kondensator jest ładowany tylko w momencie zamknięcia klucza.
    Według mnie powinieneś wyłączyć tranzystor jeżeli napięcie wyjściowe jest za duże. A załączać przerzutnikiem. Tak na szybko:
    -zamień ze sobą wejścia wzmacniacza błędu/komparatora.
    -na bramkę podaj napięcie z wyjścia Q
    -dostosuj napięcie z przerzutnika do wymaganego napięcia Ugs.

• #37 04 Lip 2016 12:12
    gogullukasz
    Poziom 7  

dobra z tego przeżutnika rezygnuje teraz chciałem zrobić tak skoro tamten komparator działa wystarczyło by zmienić żeby na odwórt się załączało i wymyśliłem takie coś Przetwornica obniżająca symulacja w pspice
    i takie coś wychodzi

• #38 04 Lip 2016 12:25
    atom1477
    Poziom 43  

Źródło E1 jest źle podłączone.
    A poza tym tutaj nie wystarczy odwrotnie podłączyć.
    W przetwornicy podwyższającej jest taka sytuacja że wypełnienie nie może być zbyt wysokie.
    Od pewnego momentu szpilki prądu wyjściowego w diodzie D1 są tak krótkie i tak duże, że moc dostarczana do wyjścia już nie wzrasta. Bo rosną straty na rezystancje w diodzie i innych elementach.
    A przy wypełnieniu równym 100% przetwornica zupełnie przestanie pracować, bo na stałe załączony klucz po prostu zrobi zwarcie.
    A przy starcie przetwornicy sprzężenie zwrotne właśnie tak chce ustawić pracę przetwornicy (napięcie wyjściowe jest równe 0, a więc sprzężenie zwrotne chce dać jak najwyższe wypełnienie a więc gdy nic go nie ogranicza: 100%).
    Dlatego taka przetwornica nie powinna posiadać histerezowego regulatora. Musi być generator i ogranicznik maksymalnego wypełnienia. Albo pomiar prądu klucza i wyłączanie go po przekroczeniu określonego prądu (+ obwód czasowy).

• #39 04 Lip 2016 17:48
    gogullukasz
    Poziom 7  

no a prowadzący powiedział żebym tylko źródło podłączył i będzie dobrze no ale nie jest

• #40 04 Lip 2016 19:01
    miszaa88
    Poziom 15  

Przede wszystkim masz źle połączone źródło napięciowe E1. Połącz je analogicznie jak połączyłeś w bucku.

• #41 07 Lip 2016 09:57
    gogullukasz
    Poziom 7  

teraz dobrze?
    takie przebiegi wychodzą tak jakby tranzystor cały czas zwarty był
    a tak zwykły bez komparatora

• #42 07 Lip 2016 12:11
    atom1477
    Poziom 43  

Masz złą polaryzację napięcia wyjściowego ze źródła E1.
    No chyba że gdzieś po drodze coś zmienia polaryzację na przeciwną.
    Ale najważniejsze jest to co pisałem wcześniej. Że to regulator histerezowy. On tu nie będzie działał (to że Twój prowadzący twierdzi inaczej nie ma znaczenia, nie ma on przecież monopolu na prawdę).
    Chodzi o to że zwrot energii z cewki do obciążenia odbywa się przy wyłączonym kluczu. A w regulatorze histerezowym klucz jest załączony dopóki napięcie wyjściowe nie osiągnie określonego poziomu. I tu jest sprzeczność warunków pracy.
    W takim układzie napięcie wyjściowe nigdy nie wzrośnie (mimo magazynowania coraz to większej energii w cewce) bo klucz nigdy nie zostanie zamknięty.
    Tu musi być generator albo przerzutnik z obwodem czasowym żeby to działało.

• #43 07 Lip 2016 18:35
    gogullukasz
    Poziom 7  

teraz dobrze chyba to źródło Przetwornica obniżająca symulacja w pspice
    no właśnie stąd to źródło sterowalne żeby zmienić żeby klucz był wyłączony tylko brakuje chyba dobrej formuły, w każdym razie muszę w tę stronę kombinować

• #44 07 Lip 2016 20:41
    atom1477
    Poziom 43  

Źródło nic nie da.
    Wyłączanie jest sterowane z komparatora, a on pracuje histerezowo czyli nieodpowiednio do tego typu przetwornicy.
    Dlaczego nie zrobisz tego na generatorze przebiegu trójkątnego i komparatorze?
    Jakie zadanie mają elementy R7 i C2?

• #45 07 Lip 2016 22:36
    miszaa88
    Poziom 15  

Poza tym źródła są chyba nadal źle, po co jest źródło oznaczone jako B1?

• #46 07 Lip 2016 23:59
    gogullukasz
    Poziom 7  

myślę że da się obrócić przebieg który idzie na Ugs bo w tym układzie chodzi znaczy zacyna podawać od 6 do 0
    a jak by zaczał od 0 do 6 powino być dobrze tylko nie wiem jak to zrealizować

• #47 08 Lip 2016 00:30
    atom1477
    Poziom 43  

Odwrócenie nic nie da. Aleś się uparł. To nie będzie działać z regulatorem histerezowym.
    Chyba nie ma sensu dalej Ci odpisywać.
    Na generatorze działa bez problemu:

• #48 13 Lip 2016 00:11
    gogullukasz
    Poziom 7  

dobra chyba muszę się poddać z tym histerezowym, no i innaczej spróbować u Ciebie Vn004 to napiecie wyjsciowe?

• #49 13 Lip 2016 00:16
    atom1477
    Poziom 43  

gogullukasz napisał:
    u Ciebie Vn004 to napiecie wyjsciowe?

Tak.