Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP

peterson98 08 Lis 2015 21:16 2085 19
  • #1 08 Lis 2015 21:16
    peterson98
    Poziom 13  

Witam.
    Tak jak w temacie. Planuję przebudowę mojej sieci komputerowej w domu. Głównym celem jest ominięcie liveboxa (chyba 2.0) który jest niestabilny i wolny, oraz serwer domowy z plikami (najlepiej z dostępem zdalnym)
    Schemat mojej sieci jest w załączniku.
    Kabel telefoniczny podłączony do liveboxa.
    Z liveboxa wychodzi kabel telefoniczny do telefonu stacjonarnego ( sam telefon jest zwykły, ale sygnał jest VoiP), oraz kabel sieciowy do Switch - a na 24 porty.
    Do niego podłączonych jest kilka komputerów, oraz router TP-link, który służy jako extender Wi-Fi.

Co chcę osiągnąć.

1. W miarę rozsądne koszty. 1000 zł to górna granica do której wolałbym się nie zbliżać. Najlepiej do 500
    2. Ilość urządzeń i ich wygląd nie ma większego znaczenia ponieważ będą w szafie.
    3. Serwer domowy, na którym będą zdjęcia, filmy full hd i trochę muzyki. Musi być na tyle szybki aby to wszystko dało się płynnie odtwarzać na komputerze i najlepiej i-padzie. (zwłaszcza filmy full hd) i żeby kopiowanie nie zajmowało wieków.
    4. Stabilny router który obsłuży voip, lub zwykły router z osobną bramką voip.
    5. Mile widziane urządzenia z 2-giej ręki (allegro, olx), lub z aliexpress.com

Zamiast serwera nas myślałem jeszcze nad zwykłym komputerem do którego załadowałbym większy dysk i pracowałby 24/7.

0 19
  • #2 09 Lis 2015 08:08
    Arek15111
    Poziom 16  

Poprzeglądaj sobie temat z omijaniem Liveboxa --> Link
    Natomiast jeśli chodzi o serwer wymiany plików to możesz zastanowić się nad wykorzystaniem starego komputera (ewentualnie nad raspberry pi 2, orange pi, banana pi, czy coś podobnego, bo pobieraja śmieszne ilości prądu) i zastosować Linuxa z sambą --> Serwer NAS z wykorzystaniem raspberry pi

1
  • #3 09 Lis 2015 22:38
    peterson98
    Poziom 13  

Jeśli chidzi o serwer to raczej wykorzystałbym starego lapka\komp stacjonarny. Bedzie to oparte na i5 M pierwszej gen, lyb core 2 duo. Zastanawiam się czy taki zestaw wystarczy do oglądania filmów przez sieć, i czy warto inwestować w firmowy magazyn NAS.

Jeśli chodzi o LB. Zapomniałem dodac że telewizja mnie nie interesuje. Moim dostawacą TV jest Nc+ więc nie używam dekodera od TP.
    Chodzi mi tylko o internet i Voip.

0
  • #4 10 Lis 2015 07:41
    Arek15111
    Poziom 16  

O TV nie będę się wypowiadał bo nie mam w tym doświadczenia, dlatego też podlinkowałem w moim poście.
    Co do serwera i NAS to poczytaj sobie proszę to --> Tani domowy NAS
    I przeczytaj sobie jeszcze to o gotowych NAS-ach, może wyrobisz sobie zdanie czy warto -- > Link - warto poczytać też komentarze pod oboma artykułami.
    Jeśli dalej będziesz miał jakieś pytania/wątpliwości to pisz a postaram się jeszcze coś dla Ciebie wypisać, bo akurat sam zaczynam podobny projekt w domu (na bazie Orange PI, system Lubuntu + samba, może jakieś centrum multimedialne).

0
  • #5 10 Lis 2015 23:46
    peterson98
    Poziom 13  

No właśnie w tym problem że nigdy nie maiłem do czynienia z raspberry ani z programowanie, i nie wiem czy chce mi się w to bawić. Zwłaszcza że jeśli się na tym nie znam to muszę się w 100 % trzymać tutoriala.
    Poza tym mam w domu sporo części komputerowych i najchętniej bym je wykorzystał.

Co do podlinkowanego nasa. Niby kosztuje prawie 2000 zł (tyle co niezły komp) ale z filmami 1080p sobie nie radzi. Dla mnie to dość ważne. Dlatego zastanawiam się czy jest taki przez który takowe dało by się oglądać. Do tego ma głównie służyć.

A wracając do tematu liveboxa.
    Chodzi mi głównie o jego słabe wi-fi. Czy wystarczy kupić router z wifi któŸy podłącze do liveboxa, czy warto wymienić samego LB na router z obsługą Voip. No i czy to będzie działać

0
  • #6 11 Lis 2015 18:42
    Arek15111
    Poziom 16  

Co do linku, który podałem z NAS-em to własnie chodziło mi o to, by pokazać, że moim zdaniem jest to gra nie warta takiej ceny.
    Skoro masz sporo części w domu, to oczywiście możesz je wykorzystać jeśli tak będzie Ci lepiej. Jednak jeśli ma to być serwer działający 24h to zdecydowanie wybieram raspberry pi (bądź coś jego pokoroju, orange pi, banana pi) ze względu na ich znikomy pobór prądu. No ale skoro łatwiej Ci ze zwykłym kompem, to ok, i to i to ma swoje plusy i minusy.

Co do liveboxa, to ja miałem do niego podłączony zwykły router z lepszym zasięgiem wifi i śmigał dobrze.

0
  • #7 11 Lis 2015 22:08
    peterson98
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o router to kupiłem Fritz!box 7490 używany za 500 zł.
    Ma wszystko czego potrzebuję (wi-fi, voip i ADSL) a dodatkowo może pracować z 3G/LTE
    Ma również funkcje przydzielania internetu gościom, co może mi być potrzebne. Jak dojdzie to napiszę jak się sprawuje.

Co do serwera, zastanawiam się nad kupnem używanego serwera. Np. IBM X3550
    Ma dwa procesory xeon i 8 Gb ramu.
    Można do niego włożyć z zasadzie dowolne dyski, również w RAID.
    Mogę też na nim renderować filmy co będzie mi bardzo pomocne.
    Ale zastanawiam się czy na podwójnym kablu sieciowym będzie dostatecznie szybki żeby oglądać filmy.
    Plusem jest t że kosztuje 200 zł

0
  • #8 12 Lis 2015 07:58
    Arek15111
    Poziom 16  

Tak, nie będzie problemów z oglądaniem filmów. Nawet raspberry pi radzi sobie z odtwarzaniem filmów w TV.
    Ja mam Orange PI PC i nie martwię się o odtwarzanie filmów, bo wiem, że nie będzie problemów, czekam tylko na dostawę zasilacza i biorę się za robotę.

Jak możesz to informuj tutaj o postępach, i mile widziane były by jakieś zdjęcia (o ile to nie będzie dla Ciebie problemem).
    ew. pisz na pw do mnie ;)

0
  • #9 12 Lis 2015 17:27
    peterson98
    Poziom 13  

Mam nadzieję ;)

Jak wszystko dojdzie w piątek, to napisze jak "hula" i wstawię zdjęcia. Może nawet film.
    Myślę że początkowo wydajność będzie mniejsza, gdyż nie posiadam do serwera specjalnych dysków w RAID.
    Tymczasowo będzie pracował na jednym dysku 2,5 cala Hitachi. Lub Seagate 2TB.

0
  • #10 14 Lis 2015 22:22
    peterson98
    Poziom 13  

A więc
    Zacznę od routera.
    Jestem nim bardzo pozytywnie zaskoczony
    Router wygląda źle. I na tym koniec minusów ;)
    Konfiguracja zajęła mi może 2 min od włożenia wtyczki do gniazdka.
    Ma całą masę opcji a jednocześnie menu jest bardzo przejrzyste.
    Router jest bardzo szybki zwłaszcza jeśli jest do niego podłączone dużo urządzeń.
    Niestety nie mam jak sprawdzić funkcjonowania telefonu voip. Orange jeszcze nie przesłało mi danych niezbędnych do zalogowania, ale jak dojdą to napiszę co i jak.
    Bardzo podoba mi się rozwiązanie połączeń 2,4 i 5 Ghz. Bo np. w moim tp link u są tworzone 2 sieci z 2 różnymi hasłami. We fritzboxie jest jedna sieć która dostosowuje się do możliwości odbiornika.
    No i dla mnie najważniejsze. Po podłączeniu do usb 3.0 dysku 1Tb filmy w full hd działają bez zacięcia. Router widoczny jest jako dodatkowy komp. w sieci.
    Z ciekawszych funkcji można na przykład tworzyć konta użytkowników i przydzielać każdemu osobno udostępniane pliki.
    Zawartość dysku można też udostępniać w internecie.
    Podsumowując router na OGROMNY PLUS !

Jeśli chodzi o serwer.... no cóż...
    Jeśli chodzi o plusy:
    - szybki render w premiere pro
    - Płynne i w miarę szybkie udostępnianie plików w sieci (mi się udało osiągnąć transfer na poziomie 20 Mb/sek ze zwykłym pojedynczym dyskiem 5400 obr/min. Powinien być założony 15 tys obr. Taki dysk można też połączyć z innym w RAID. Wtedy jest prawie 2x szybszy.
    I na tm plusów koniec ;)
    - Serwer jest OGROMNY i nieporęczny. ciężko jest go gdziekolwiek schować bez rack-a
    - myślę że w pokoju było o wiele ciszej gdyby startował odrzutowiec a serwer stał wyłączony ;) i to wszystko w IDLE. Nie muszę chyba mówić o jest przy obciążeniu. Serwer stoi w szafie w pokoju obok gdzie po paru godzinach pracy robi się sauna, a w pokoju obok dalej go słychać.
    -ma 2x zasilacz po 800w. (szczególnie ekonomiczne to to nie jest.
    Najprawdopodobniej oddam go powrotem i grzecznie kupię normalny serwer nas.

Jak będę miał trochę czasu wrzucę zdjęcia.

0
  • #11 15 Lis 2015 00:46
    Cr4sheR
    Poziom 12  

Popatrz na używane Synology albo QNAP - to naprawdę świetne rozwiązania jeśli chodzi o serwer NAS.

peterson98 napisał:
    A więc
    - myślę że w pokoju było o wiele ciszej gdyby startował odrzutowiec a serwer stał wyłączony ;) i to wszystko w IDLE. Nie muszę chyba mówić o jest przy obciążeniu. Serwer stoi w szafie w pokoju obok gdzie po paru godzinach pracy robi się sauna, a w pokoju obok dalej go słychać.

Haha :D
    Mam podobny problem tylko, ze switchem.

Link

0
  • #12 16 Lis 2015 11:04
    Arek15111
    Poziom 16  

peterson98 napisał:
    myślę że w pokoju było o wiele ciszej gdyby startował odrzutowiec a serwer stał wyłączony

Mam to samo ze swoim serwer, dlatego leży w szafie i się kurzy ,niestety.
    No ale coś za coś.
    Ja zbieram dyski i postaram się sam zrobić własny NAS, zobaczymy, czy mi to wyjdzie.
    Czekam na dalszą relację i ponawiam prośbę o zdjęcia :D

0
  • #13 03 Gru 2015 13:01
    peterson98
    Poziom 13  

Mam trochę czasu więc wrzucam "relacje" ;)

Może zacznę od serwera plików. Jak pisałem kultura prayc prawdziwego serwera pozostawia wiele do życzenia, więc skorzystałem ze złomu komputerowego jaki miałem w domu i poskładałem na szybko komputer. Chyba zrobiony najbardziej po "januszowemu" jaki kiedykolwiek miałem ;) , ale po 1. na razie chciałem sprawdzić jak będzie się sprawował, a po 2. I tk będzie stał docelowo koło centralki w szafie.
    Aktualnie oglądanie filmów Full hd przez sieć nie stanowi problemu. Na Screenach widać też prędkości kopiowania na i z serwera. Niestety w tej chwili serwer jest podłączony do sieci kablem, a mój komputer pierwszą lepszą kartą wi fi, ale jak zrobię sobie 2 kabel i obydwa będą podłączone przewodowo, prędkość będzie znacznie większa (potwierdzone).
    Do komputera jest podłączonych kilka dysków. Dwa "dziadki" jeszcze na ATA, jeden dysk /sata Samsung 7200 oraz jeden przenośny na USB 2.0. Prędkości odczytów i zapisów przez sieć w zasadzie się nie różnią.

Teraz czas na Router. Jak pisałem w kwestii samego "routerowania" spisał się na 6+. Kopiowanie plików przez nas, zarządzanie, rozbudowany panel sterowania przystępny również dla tych mniej obytych z tematem. Na wielki plus jest też funkcja zewnętrznego udostępniania plików. Mogę komukolwiek w sekundę udostępnić Cały dysk podłączony na usb 3.0. Wszystko super. Schody zaczynają się przy konfigurowaniu połączenia VoiP. Walczę już z tym dłuższy czas. Specjaliści z ORANGE nie mają o tym zielonego pojęcia. Podają dane, które kompletnie nie zgadzają się z tym co ja mam wpisać do routera. Miałem dostać jakieś hasło dostępowe na maila w ciągu 24 Godz. Minął tydzień - hasła nie ma. Mam nadzieje że jakoś uda mi się temat "ogarnąć". W kwestii telefonu, podoba mi się również funkcja tworzenia numerów wewnętrznych. Tzn jeśli mamy np. 3 słuchawki w domu i do wybieranego numeru dopiszemy jakąś przypisaną cyfrę, to dzwonimy na konkretną słuchawkę.

Najpierw SCREENY

Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP

A teraz zdjęcia
    Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP
    Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP Projekt sieci domowej (obejście livebox - a, NAS, VoiP

Dodano po 6 [minuty]:

P.s.
    Niestety dużym problemem jaki zauważyłem z tym routerem jest jego zasięg WiFi. A konkretnie jego brak :p . Na jednym piętrze jeszcze daje radę, ale jeżeli ma przejść przez strop to w zasadzie z wifi nie da się korzystać. Najprawdopodobniej schowam router do szafy a na zewnątrz postawię (2gi już extender).

1
  • #14 03 Gru 2015 13:12
    Arek15111
    Poziom 16  

Czytałeś ten temat? --> Link
    Może sposób kolegi na zdobycie hasła pomoże ;)
    Projekt bardzo ciekawy, czekam na dalsze relacje z postępów ;)
    A tak w ogóle to świadczysz jakieś usługi na cały blok, że masz tyle tych kabli itp? ;D

0
  • #15 03 Gru 2015 13:26
    peterson98
    Poziom 13  

Dzięki ! Czytałem. Wygląda sensownie. Dzisiaj sprawdzę i dam znać ;)

Hahaha. Niee... Ale mam duży dom z którego część jest wynajmowana. Kiedyś znajomy który zajmuje się sieciami zaproponował nam w trakcie remontu zrobienie sieci w dobrej cenie, a skoro i tak wszystko było "rozkopane" to czemu nie ? ;) Zresztą widać na switchu że większość kontrolek się nie świeci.

Będę na bieżąco informował o postępach.
    Ale mam kilka pytań technicznych.
    1. Czy warto podłączać router do switcha np. 2 kablami naraz ?
    2. Czy ilości szybkość pamięci ram w serwerze ma znaczenie ?
    3. Ma to jakieś większe znaczenie, że switch nie obsługuje standardu 1000 ? Jest napisane tylko 10/100

0
  • #16 04 Gru 2015 12:44
    Arek15111
    Poziom 16  

Sam chciałbym mieć dobrze zrobioną sieć w domu, ale nie mogę sobie na to pozwolić nawet do testów. Więc zazdro ! :D

1. A co chcesz przez to osiągnąć?
    2. RAM = wydajność.
    3. Chodzi o prędkość przesyłu danych. --> Link Tu masz fajny wykres --> Link

1
  • #17 05 Gru 2015 11:14
    peterson98
    Poziom 13  

To jest fajna sprawa ;)
    Ale co z tego skoro od 2 tyg nie mogę uzyskać hasła do telefonu voip od ORANGE :/

1. Większą szybkość. Np. ten serwer "z szafy" miał podwójne wyjście.
    2. no właśnie. Na razie wsadziłem tam ramy 2x2 Gb 1333MHz i szału nie ma. Niedługo przerzucam się w głównym kompie na 16Gb to te "stare" pójdą do serwera. Jak próbowałem je wkładać tak próbnie to różnicę widać od razu. (2x4Gb 1600MHz).
    3. W takim razie różnica pomiędzy 1000 a 100 w moim przypadku nie będzie bardzo zauważalna...

0
  • #18 07 Gru 2015 11:00
    Arek15111
    Poziom 16  

peterson98 napisał:
    Ale co z tego skoro od 2 tyg nie mogę uzyskać hasła do telefonu voip od ORANGE :/

Dlatego męcz ich codziennie, to jest ich zakichany obowiązek takie dane Ci udostępnić.

Ja w końcu uruchomiłem swój testowy serwerek wymiany plików oparty na debianie + samba + dysk zewnętrzny, na płytce OrangePI PC. Spisuje się świetnie. Prądu to prawie nie ciągnie, dźwięk wydaje tylko dysk, którego w nocy i tak nie słychać ;) Bezproblemowy dostęp ze wszystkich komputerów, telefonów. Szukam tylko czegoś na TV samsunga, żebym na nim miał dostęp do danych ;)
    Za jakiś czas czeka mnie zmiana systemu na Debian Wheezy, który współpracuje z OMV i wtedy zaczne rozbudowę o Apache, pocztę i coś wymyślę. Na razie jest wymiana plików + pobieranie plików.

0
  • #19 13 Gru 2015 21:14
    peterson98
    Poziom 13  

SUKCESS !
    Tym razem poczekałem nie rozłączając się aż wygenerują hasło i ktoś odkrył że była awaria i kilka polecen zmiany hasła w kolejce :p Ale udało się i miła pani nawet pomogła mi wszystko skonfigurować. Tak czy siak wszystko hula :D

Pokaż jakieś zdjęcia. Sam jestem ciekawy jak to wyszło. Jakie prędkości udaje się osiągnąć ? Rozumiem że oprogramowanie sam tworzyłeś ?

0
  • #20 14 Gru 2015 08:11
    Arek15111
    Poziom 16  

Czasami coś uda się u nich załatwić, niestety po ciężkich trudach, ale liczy się efekt ;)

Wstawię zdjęcia jak wrócę z pracy ( o ile nie zapomnę). Jakie oprogramowanie?
    Jeśli chodzi Ci o system i sambę, to nie. Pobrałem obraz Debiana dostosowany do mojej płytki, a sambę pobrałem z pakietów i skonfigurowałem sambę ;)

0