Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATMEGA8 - ADC - dobór dzielnika

09 Nov 2015 15:19 1167 7
 • Level 42  
  Witam
  Nie mam pewności jeśli chodzi o dobór dzielnika do odczytania napięcia przez ADC. Nie chodzi mi o dobór rezystorów a raczej o ich sumaryczny opór.
  Spodziewane maksymalne napięcie ma wynosić 7,2V, minimalne 4,8V a Atmega8 będzie zasilana napięciem 3,3V. Można tu przyjąć prawie nieskończoną ilość rezystorów, jak np. 1kΩ i 2,2kΩ. Tylko że taki dzielnik pobiera znaczy prąd, a chodzi o to aby pobierał jak najmniej. Czy można zastosować dzielnik z rezystorów np. 1MΩ i 2,2MΩ, czy to jednak za dużo?
  Proszę pisać na temat i nie sugerować innych rozwiązań.
 • TespolTespol
 • Helpful post
  Level 38  
  Quote:
  The ADC is optimized for analog signals with an output impedance of approximately 10 kΩ or less  Wyjaśnia to sprawę? Oczywiście to zależy jeszcze od czasu samplowania.
 • TespolTespol
 • Level 42  
  Czyli 10k. A da się wpłynąć na czas samplowania? Tu nie jest to najważniejsze gdyż taki pomiar będzie wykonywany tylko na żądanie.
 • Helpful post
  Level 38  
  11111olo wrote:
  Czyli 10k. A da się wpłynąć na czas samplowania? Tu nie jest to najważniejsze gdyż taki pomiar będzie wykonywany tylko na żądanie.


  Uprzedzam z Megą od dawna nie mam do czynienia. Ale może preskarer ustaw na większy?

  Ogólnie jak masz możliwość przeprowadziłbym testy. Przy dużej R dzielnika dostanie z momencie samplowania "szpilkę" dół.
 • Helpful post
  Level 12  
  Witam
  Raczej nie używaj rezystorów w MOhm ponieważ prądy są tak małe że kondensator samplujący który znajduje się w strukturze mikrokontrolera będzie musiał długo się ładować a nie jest to dobre, raczej w kOhmm powinny być te rezystory , tak jak podałeś 1k- do 15-20 k zależy wszystko od napięcia jakie zamierzasz puszczać na dzielnik. Z jednej strony chcesz szybko samolowac i to wymaga dużego prądu a z drugiej strony nie chcesz wpływać na żródło tego napięcia .......możesz również aby tego nie robić zastosować wtórnik na np. wzmacniaczu operacyjnym który nie wpłynie na układ pomiarowy ponieważ ma bardzo dużą impedancję wejściową a da CI duży prąd na wyjściu ...tylko to też ciągnie ale masz większy prąd i to samo napięcie.
  Myślę iż trochę naświetliłem sprawę ja bym dał po parę kilo rezystory.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  Level 32  
  Również uważam ze bufor to właściwy pomysł. Przy MΩ miałbyś wiele problemów (szumy, pasmo itd).
 • Helpful post
  MCUs specialist
  Od biedy mogą być i setki kOhm, pod warunkiem, że na wejściu ADC powiesisz kondensator 10..100 nF.
 • Level 42  
  Bufor nie wchodzi w grę. Co z tego że przez dzielnik popłynie mały prąd jak bufor pogorszy tylko bilans zyskanej mocy.

  Dzięki za pomoc.