Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kryza - Ustawienie kryzy

jant 09 Nov 2015 17:44 11334 9
 • #1
  jant
  Level 12  
  Witam
  Jak ustawić minimalny lub max przepływ. Kryza - Ustawienie kryzy

  Pozdrawiam jant
 • #2
  janszy3643
  Level 29  
  Wszystko zależy od typu mieszkania, budynek jedno czy wielorodzinny, ilość pieter itp.
 • #3
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Kryza służy do regulacji przepływu wody, która to niesie ze sobą energie w postaci ciepłej wody. Dobór nastaw jest zależny od wielu czynników np wielkości grzejników całej w instalacji, kubatury pomieszczenia , "odległości" od pompy.
  Najproście mówiąć czym bliżej pompy tym wieksze dławienie, energia wody musi byc odpowiednia do zaspokojenia potrzeb grzewczych itp itd. najlepszym rozwiazaniem jest schemat instalcji z poszczególnymi parametrami grzejników i pomieszczeń.

  można też choć zwodniczo ustawić na "ucho" jak słychać mocny przepływ i syczenie to znaczy ze za duzo, tyle ze mozna sobie nie dogrzewać pomieszczenia.
  Kropka lub cyfra 1 oznacza swobodny przepływ.
 • #4
  jas67
  Level 22  
  A mnie się wydaje że autor tego tematu pyta nie o to na ile ustawić ale jak (w którą stronę ) pokręcić by uzyskać odpowiednią nastawę.
 • #5
  jant
  Level 12  
  Tak jas67 oto właśnie chodzi - w którą stronę pokręcić aby uzyskać odpowiedni
  przepływ.
 • #6
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Kolego a przeczytałeś co napisałem?
  kropka max -> 5 minimum.

  Tyle że nie wiesz ile to jest "odpowiedni" bo zależy od: wielkości pomieszczenia, wielkości grzejnika , przepływu nominalnego. -> w odniesieniu do bilansu całej instalacji ... można na czuja i owszem.
  jak nie musisz to nie kręć...
 • #7
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Dziwne? W innych zaworach (np. Danfoss) 0 oznacza brak przepływu a każda coraz wyższa cyfra (w Danfossach jest od 0 do 7) to coraz wyższy przepływ, zaś litera N to przepływ swobodny (bez kryzowania) - stosowany do przepłukania zaworu. W tym też powinno tak być, ale najlepiej byłoby gdzieś znaleźć opis zaworu.
 • #8
  piotr_boncza
  Level 29  
  Do ustawiania kryzy w tej wkładce służy specjalny kluczyk. W necie nie znalazłem. Jak nie zapomnę to rano zrobię fotkę i wstawię :D
 • #9
  kilokitu
  Level 11  
  Kryzę zawsze regulujemy w ten sposób aby woda odpływająca z kaloryfera była tylko nieznacznie cieplejsza niż wynosi pożądana w pomieszczeniu temperatura. Przy małym otworze w kryzie woda w kaloryferze będzie tak powoli przepływała że zdąży oddać soje ciepło czyli wystygnąć. Tylko górna część kaloryfera będzie ciepła. Oczywiście w niczym to nie szkodzi pod warunkiem, że pomieszczenie będzie prawidłowo ogrzane. Przy zbyt dużym otworze w kryzie woda nie zdąży oddać swojego ciepła w kaloryferze i jeszcze jako gorąca będzie wracać do wymiennikowni lub kotłowni. Taki przypadek jest szkodliwy gdyż wtedy straty ciepła są większe bo rury powrotne są cieplejsze nie wspominając o tym, że poprzez inne kaloryfery może płynąć za mało wody.
 • #10
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Przesada. Lepiej, by dołem grzejnik był wyraźnie cieplejszy niż temp. pożądania w pomieszczeniu, ale musi być chłodniejszy niż górą (niestety). Jeśli grzejnik będzie dołem zupełnie chłodny, pomieszczenie dołem będzie nieogrzane i stale będzie zimno w stopy (prawda jest taka, że tylko podłogówka eliminuje marznięcie w nogi). Dlatego też lepiej, gdy jest nieco mniejszy grzejnik, a grzejący w całości (także dołem) niż przewymiarowany a ciepły tylko na samej górze (a na dole zupełnie zimny). Ciepłe powietrze unosi się zawsze do góry, czyli źródło ciepła powinno się znajdować jak najniżej.