Nie realne - ( przy kolegi wiedzy ) poza tym bezsensowne - ten zasilacz ma 0,25A
Kolega kupi sobie transformator mostek greatza i kondensator i będzie miał pożytek.
Po pierwsze musisz określić czy chodzi o napięcie stałe czy zmienne- przypuszczam, że o stałe.
Drugą kwestią jest to, jaki prąd ma być pobierany z tego źródła 24V.
Ogólnie można zastosować przetwornicę DC/DC podwyższającą gdy prąd ma być nieduży.
Można też spróbować zaingerować w sam zasilacz-ale to, często jest niemożliwe (gdy mamy zasilacz z określonym transformatorem sieciowym trzeba by przewijać lub zmieniać transformator-o stabilizatorze nie wspomnę) a dodatkowo trzeba dobrze wiedzieć co i jak( jak jest to np. zasilacz impulsowy).
Reasumując -jak ktoś nie bardzo wie o co chodzi w zasilaczach to lepiej niech kupi taki, jaki potrzebuje a nie bawi się w przeróbki- zwłaszcza, że w zasilaczu występują groźne dla życia napięcia.
1. Z wypowiedzi karolarka wnioskuje ze przy tak malym pradzie, bedzie mial bardzo malo mocy ten zasilacz, tak?
2. Potrzebuję prąd stały
3. Czy jest jakiś sposób, żeby doprowadzić 230V z gniazdka i to wyregulować do mniejszego napięcia?
4. Jeszcze jedno pytanie do karolark, mógłbym poprosić o wytłumaczenie jak użyć tego mostka transformatora i kondensatora? (przepraszam za niewielką wiedzę)
Dziękuję, faktycznie trochę rozjaśniło, rozumiem, że filtr to właśnie kondensator, a prostownikiem mostek Gretza, ale moglbys mi podac jakie parametry powinien miec kondensator i transformator?
Musisz sprecyzować jakie jest tobie potrzebne napięcie i moc - w tym układzie nie ma możliwości regulacji napięcia.
Po wyprostowaniu C podnosi napięcie o 1,41.
Nie za szczęśliwie to kolega ujął.
Trzeba powiedzieć, że jak za transformatorem mamy napięcie zmienne o napięciu skutecznym Usk(które to na zakresie AC mierzy miernik) to na kondensatorze napięcie Uc będzie wynosić (w przypadku zastosowania prostownika z mostkiem Gretza)
Uc=(√2 *Usk)-2*Uf,
gdzie Uf to spadek napięcia na diodzie prostowniczej tj. napięcie w kierunku przewodzenia diody.
Ostatni człon związany z spadkiem na diodach czasem w zgrubnych obliczeniach się pomija.
I rzeczywiście √2 to ok. 1,41
Mając zasilacz o napięciu 9V i prądzie 0.5A, jego moc wynosi 4.5W. Żeby mieć na wyjściu 24V i moc 4.5W musiałbyś mieć idealną przetwornice o sprawności 100%, która nie istnieje. Lepiej wziąć mocniejszy zasilacz i kupić tanią przetwornice step up. Możesz także użyć zasilacza komputerowego, gdyż daje on +12V i -12V uznając -12V jako masę, otrzymujesz +24V.
Lepiej wziąć mocniejszy zasilacz i kupić tanią przetwornice step up
Lepieje zwyczajnie kupić zasilacz na 24V a nie bawić się w przetwornice które nic nie wniosą a tylko przysporzą problemów.
Reasumując- nie ma co przerabiać zasilacza z 9V na 24V bo koszty tej przeróbki będą zbliżone do kosztów zakupu nowego o parametrach oczekiwanych.
...mam zasilacz firmy tatarek 9V i chciałbym go podłączyć na płytkę stykową (wiem jak go podłączyć), żeby dać wyższe napięcie niż te 9V.
Zasilacz jest stabilizowany i ma 500mA.
1. Co zrobić i czy w ogóle da się podnieść to napięcie do aż 24V...
michau97 wrote:
2. Potrzebuję prąd stały
michau97 wrote:
Napięcie chciałbym mieć 24V i moc 4.5W, ale nie wiem jaki potrzebny mi jest transformator, bo nie wiem jak się je dobiera, dlatego pytam.
Możesz uzyskać napięcie około +24V (lub trochę mniejsze) wykorzystując do tego celu transformator sieciowy z Twojego zasilacza 9VDC/0,5A, ale to wymaga wymontowanie transformatora i zbudowania we własnym zakresie odpowiedniego prostownika z podwajaczem napięcia.
Transformator ten powinien mieć uzwojenie wtórne o napięciu od około 9VAC do 12VAC, a napięcie to zależy od tego, czy zasilacz ma wyjście nie stabilizowane (sam prostownik), czy wyjście stabilizowanie (prostownik + stabilizator).
Przy zastosowaniu Twojego transformatora prostownik z podwajaczem napięcia będzie można obciążyć prądem około 0,19A, bo takiego prądu oczekujesz przy napięciu około +24V (4,5W/24V=0,187A), ale przy tym musisz wiedzieć, że napięcie +24V nie będzie stabilizowane.