Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zwiększyć napięcie zasilacza 9v?

michau97 09 Nov 2015 17:53 3108 12
    michau97
    Level 6  
    Witam,
    mam zasilacz firmy tatarek 9V i chciałbym go podłączyć na płytkę stykową (wiem jak go podłączyć), żeby dać wyższe napięcie niż te 9V.

Zasilacz jest stabilizowany i ma 500mA.

1. Co zrobić i czy w ogóle da się podnieść to napięcie do aż 24V (chciałbym mieć również 42V) ?

Pozdrawiam,
    Michał
    karolark
    Level 42  
    Nie realne - ( przy kolegi wiedzy ) poza tym bezsensowne - ten zasilacz ma 0,25A
    Kolega kupi sobie transformator mostek greatza i kondensator i będzie miał pożytek.
    Steryd3
    Level 33  
    Po pierwsze musisz określić czy chodzi o napięcie stałe czy zmienne- przypuszczam, że o stałe.
    Drugą kwestią jest to, jaki prąd ma być pobierany z tego źródła 24V.
    Ogólnie można zastosować przetwornicę DC/DC podwyższającą gdy prąd ma być nieduży.
    Można też spróbować zaingerować w sam zasilacz-ale to, często jest niemożliwe (gdy mamy zasilacz z określonym transformatorem sieciowym trzeba by przewijać lub zmieniać transformator-o stabilizatorze nie wspomnę) a dodatkowo trzeba dobrze wiedzieć co i jak( jak jest to np. zasilacz impulsowy).
    Reasumując -jak ktoś nie bardzo wie o co chodzi w zasilaczach to lepiej niech kupi taki, jaki potrzebuje a nie bawi się w przeróbki- zwłaszcza, że w zasilaczu występują groźne dla życia napięcia.
    michau97
    Level 6  
    1. Z wypowiedzi karolarka wnioskuje ze przy tak malym pradzie, bedzie mial bardzo malo mocy ten zasilacz, tak?

2. Potrzebuję prąd stały

3. Czy jest jakiś sposób, żeby doprowadzić 230V z gniazdka i to wyregulować do mniejszego napięcia?

4. Jeszcze jedno pytanie do karolark, mógłbym poprosić o wytłumaczenie jak użyć tego mostka transformatora i kondensatora? (przepraszam za niewielką wiedzę)
    michau97
    Level 6  
    Dziękuję, faktycznie trochę rozjaśniło, rozumiem, że filtr to właśnie kondensator, a prostownikiem mostek Gretza, ale moglbys mi podac jakie parametry powinien miec kondensator i transformator?
    karolark
    Level 42  
    Musisz sprecyzować jakie jest tobie potrzebne napięcie i moc - w tym układzie nie ma możliwości regulacji napięcia.
    Po wyprostowaniu C podnosi napięcie o 1,41.
    michau97
    Level 6  
    Napięcie chciałbym mieć 24V i moc 4.5W, ale nie wiem jaki potrzebny mi jest transformator, bo nie wiem jak się je dobiera, dlatego pytam.
    Steryd3
    Level 33  
    karolark wrote:
    Po wyprostowaniu C podnosi napięcie o 1,41.

Nie za szczęśliwie to kolega ujął.
    Trzeba powiedzieć, że jak za transformatorem mamy napięcie zmienne o napięciu skutecznym Usk(które to na zakresie AC mierzy miernik) to na kondensatorze napięcie Uc będzie wynosić (w przypadku zastosowania prostownika z mostkiem Gretza)
    Uc=(√2 *Usk)-2*Uf,
    gdzie Uf to spadek napięcia na diodzie prostowniczej tj. napięcie w kierunku przewodzenia diody.
    Ostatni człon związany z spadkiem na diodach czasem w zgrubnych obliczeniach się pomija.
    I rzeczywiście √2 to ok. 1,41
    kmmepl
    Level 13  
    Mając zasilacz o napięciu 9V i prądzie 0.5A, jego moc wynosi 4.5W. Żeby mieć na wyjściu 24V i moc 4.5W musiałbyś mieć idealną przetwornice o sprawności 100%, która nie istnieje. Lepiej wziąć mocniejszy zasilacz i kupić tanią przetwornice step up. Możesz także użyć zasilacza komputerowego, gdyż daje on +12V i -12V uznając -12V jako masę, otrzymujesz +24V.
    Steryd3
    Level 33  
    kmmepl wrote:
    Lepiej wziąć mocniejszy zasilacz i kupić tanią przetwornice step up

Lepieje zwyczajnie kupić zasilacz na 24V a nie bawić się w przetwornice które nic nie wniosą a tylko przysporzą problemów.
    Reasumując- nie ma co przerabiać zasilacza z 9V na 24V bo koszty tej przeróbki będą zbliżone do kosztów zakupu nowego o parametrach oczekiwanych.
    krzysztof723
    Level 30  
    michau97 wrote:
    ...mam zasilacz firmy tatarek 9V i chciałbym go podłączyć na płytkę stykową (wiem jak go podłączyć), żeby dać wyższe napięcie niż te 9V.

Zasilacz jest stabilizowany i ma 500mA.

1. Co zrobić i czy w ogóle da się podnieść to napięcie do aż 24V...

michau97 wrote:
    2. Potrzebuję prąd stały

michau97 wrote:
    Napięcie chciałbym mieć 24V i moc 4.5W, ale nie wiem jaki potrzebny mi jest transformator, bo nie wiem jak się je dobiera, dlatego pytam.

Możesz uzyskać napięcie około +24V (lub trochę mniejsze) wykorzystując do tego celu transformator sieciowy z Twojego zasilacza 9VDC/0,5A, ale to wymaga wymontowanie transformatora i zbudowania we własnym zakresie odpowiedniego prostownika z podwajaczem napięcia.
    Transformator ten powinien mieć uzwojenie wtórne o napięciu od około 9VAC do 12VAC, a napięcie to zależy od tego, czy zasilacz ma wyjście nie stabilizowane (sam prostownik), czy wyjście stabilizowanie (prostownik + stabilizator).
    Przy zastosowaniu Twojego transformatora prostownik z podwajaczem napięcia będzie można obciążyć prądem około 0,19A, bo takiego prądu oczekujesz przy napięciu około +24V (4,5W/24V=0,187A), ale przy tym musisz wiedzieć, że napięcie +24V nie będzie stabilizowane.

Jak zwiększyć napięcie zasilacza 9v?
    michau97
    Level 6  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, wiem że jednak nie uzyskam efektu, którego szukałem, więc poprostu chyba poszukam zasilacza jakiegoś, zamykam.