Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus x501a motherboardx401rev - Reanimacja Biosu motherboard x401 rev 3.0

09 Lis 2015 18:49 1470 3
 • Poziom 13  
  Witam mam taki problem podczas aktualizacji biosu laptop mi się zawiesił to jest Asus x501A z płytą x401 ver 3.0 czy istnieje możliwość re-covery biosu ? Laptop na chwile załączy dysk później się resetuje i nadal jest czarny ekran.
 • Poziom 43  
  Czeka Cię programowanie kości BIOS. Nie znam sposobów na inne odratowanie BIOS w tym modelu.
  Są tacy, co nagrywają flasher, plik bat i wsad na pen USB i liczą na cud. Mi się to nigdy nie udało.
 • Poziom 13  
  sugerowałem się tą instrukcją natomiast próbowałem plik bin podmieniać natomiast na stronie Asusa są pliki z rozszerzeniem 123 ::


  Krótki poradnik jak przywrócić do życia laptop po nieudanym flashu BIOS-u Phoenix na przykładzie laptopa Compal KHLB2.

  Poradnik dotyczy głównie laptopa Compal KHLB2 z uszkodzonym BIOS-em Phoenix, ale również można go zastosować do innych laptopów z tym samym BIOS-em oraz rozszerzeniu plików BIOS-u .WPH. Dla posiadaczy kadłubków Compal KHLB2 najnowszy bios jest zawarty w paczce poniżej, w przypadku posiadaczy laptopów innej marki, konieczne będzie pobranie najnowszego BIOS-u ze strony producenta.

  1. Czego będziemy potrzebować:

  - 2-gi komputer/laptop
  - Pendrive lub stacja FDD USB
  - Phoenix Recovery Disc Creator - Phlash16_v1.7.0.18.zip
  - Najnowszy BIOS w przypadku posiadaczy innych laptopów.

  2. Jak utworzyć dysk ratunkowy:

  - Wypakuj program Phoenix Recovery Disc Creator - Phlash16_v1.7.0.18 oraz jeśli inny laptop niż KHLB2 swój BIOS.


  - Zmień nazwę twojego nowego biosu na BIOS.WPH (jeśli twój bios jest w innym formacie niż .WPH np. .ROM zmień również i nazwę formatu).
  - Skopiuj swój nowy bios zmieniony wcześniej na BIOS.WPH do głównego katalogu Phoenix Recovery Disc Creator (tam gdzie znajduje się plik WINCRIS.exe). Posiadacze KHLB2 nie muszą tego robić, gdyż najnowszy bios HLB0107 zawarty jest już w paczce pod nazwą BIOS.WPH.
  - Włóż pendrive do gniazda USB i sformatuj na system plików FAT
  - Uruchom program Phoenix Recovery Disc Creator z pliku WINCRIS.exe z uprawnieniami administratora, jeśli włożyłeś wcześniej pendrive to w polu Driver będzie widnieć jako Removable Disk (czyli PenDrive). Pamiętaj że starszy sprzęt nie wspiera PenDrive! Ale za to każdy Bios Phoenix wspiera Stacje Dyskietek! w przypadku Laptopów jest to stacja Dyskietek USB!
  - Zaznacz opcję:
  * w polu Disk Format > Removable
  * w polu Disk Options > Create MINIDOS Crisis Disk


  Jeśli te opcje będą domyślnie ustawione to nie należy ich zmieniać, jeżeli podłączyłeś napęd FDD USB konieczne będzie użycie opcji Compress The Bin File w przeciwnym wypadku, BIOS nie zmieści się na dyskietkę. Klikamy Start, pojawią się 2 okienka i potwierdzamy kolejno > OK > OK, na końcu wyskoczy okienko z pytaniem czy chcesz utworzyć inny Crisis Disk, wybieramy NIE i dysk ratunkowy gotowy.


  Zawartość tak przygotowanego dysku ratunkowego powinna wyglądać tak:

  - Wyciągamy pendrive.

  3. Reanimacja:

  - Usuwamy baterie z Laptopa
  - Odłączamy wszelkie urządzenia podłączone do gniazd USB (myszka itp)
  - Odłączamy i wyciągamy napęd DVD (nie wiem czy jest to konieczne, ale ja na wszelki wypadek odłączyłem)
  - Wkładamy do gniazda USB nasz dysk ratunkowy (pendrive) i trzymając przyciski Fn + B (w zależności od modelu mogą to być również Fn + Esc, WinLogo + B, WinLogo + Esc) podłączamy zasilanie i włączamy laptopa przyciskiem Power i zwalniamy przyciski Fn + B.
  - Teraz powinien się automatycznie zacząć flash BIOS-u, wentylator powinien się kręcić na 100% . Czekaj jeśli flashowanie się powiedzie komputer sam się wyłączy i zasygnalizuje to białym podświetleniem matrycy w przypadku KHLB2. Flash trwa około 4-6 minut.

  Jeśli wszystko przebiegło tak jak w opisie wyżej to reanimacja została zakończona powodzeniem. Wyciągamy pendrive. Następnym krokiem jest ponowne uruchomienie laptopa, gdzie już normalnie powinna się nam ukazać na matrycy procedura rozruchowa BIOS-u.
 • Poziom 43  
  zbizo007 napisał:
  dotyczy głównie laptopa Compal KHLB2 z uszkodzonym BIOS-em Phoenix

  Masz UEFI BIOS AMI, ale procedura się raczej nie zmienia. Będę trzymać kciuki.