Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja sieciowa pomiędzy kilkoma Arduino - how-to?

Henry(k) 09 Lis 2015 21:52 1335 1
  • #1 09 Lis 2015 21:52
    Henry(k)
    Poziom 30  

Witam.

Nigdy tego nie robiłem, szukam więc trochę informacji i trafiam na webserwery i tym podobne sterowania.
    Dostęp przez WWW do przycisków byłby powiedzmy dodatkiem, ale chodzi mi o postawienie np. Arduino Mega z Ethernet Shield jako jednostki sterującej z ekranikiem dotykowym (z przyciskami włącz/wyłącz/jaśniej/itp), oraz kilka jednostek małych typu na przykład Pro Mini + ENC28J60 (np. jedna przy rolecie, kilka przy oświetleniu, inne przy czujnikach temperatury inne przy sterowniku pieca).
    Wszystko w jednej sieci w domu ma rozmawiać ze sobą po Ethernecie (ewentualnie WiFi). Dwukierunkowo, więc np. jak na głównej jednostce (Mega) wcisnę przycisk włączenia światła (mechaniczny czy dotykowy ekran), to moduł Mini ma je włączyć. Jak z kolei wyłączę światło za pomocą guzika przy Mini, to Mega ma o tym się dowiedzieć i przygasić załączony guzik na wyświetlaczu.
    Ot taka prosta funkcjonalność typu inteligentny dom po Ethernecie.

No i teraz dla mnie nowość - jak się realizuje komunikację? Jak wystawiać bity do Shielda? Jaki format, adresacja, itp? Moduły zewnętrzne mają pytać o jakieś konkretne adresy zaprojektowane przeze mnie? Ogólnie szukam zasad projektowania, adresowania, odczytu i weryfikacji paczek danych przy komunikacji po Ethernecie kilku modułów. Ma może ktoś gdzieś jakieś pomocne "how-to" w tym temacie?

0 1