Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[VBA - EXCEL] - Skomplikowana formuła tablicowa

pop3k1 10 Lis 2015 11:28 813 3
  • #1 10 Lis 2015 11:28
    pop3k1
    Poziom 8  

Witam, tworzę bazę danych, która będzie mi pomagała przy pracy.

Mam bazę danych koło 1000 artykułów, każdy z innym numerem. Po dodaniu odpowiedniego artykułu będę dopisywał ich ilość. Niektóre z artykułów mają określone warunki (albo kilka), np. część z nich nie może być podzielna przez 2. Chciałbym aby komórka E1 w przykładowym pliku informowała mnie tekstem jeśli wpisana ilość elementów dla któryś z artykułów wymienionych w kolumnie L będzie niepodzielna przez 2.
    Chciałbym wykorzystać formułę tablicową, da się to zrobić?

Czy za pomocą formuły tablicowej można informować o zdublowaniu któregoś artykułu w kolumnie B?

Kolejny filtr to sprawdzenie czy niektóre z artykułów występują z innymi, np. czy jeśli jest nr 1178411 to czy jest również 2437745 oraz 4536635 występuje z 4534333 jeśli którykolwiek z par się nie zgodzi to wystąpi komunikat

Ostatni z filtrów jaki muszę zainstalować to podobny do powyższego tylko z dodatkowym wariantem, np. czy występuje nr artykułu 1178411 wraz z 2437745 lub 2437746 itd..

(oczywiście każdy filtr to osobna komórka)

Z góry dzięki za pomoc.

0 3
  • #2 12 Lis 2015 08:16
    pop3k1
    Poziom 8  

Jako, że nie ma odpowiedzi rozumiem, że nie da się takiej formuły napisać rozszerzoną formułą tablicową.
    A może ktoś pomoże napisać to w VBA? Jestem początkującym programistą, próbowałem je pisać ale wydajność pracy excela strasznie spada, tzn. wolno działa. Moim pomysłem było stworzenie tablicy, która zapisywała by dane po każdej zmianie w arkuszu.
    Proszę o pomoc

0
  • Pomocny post
    #3 12 Lis 2015 11:33
    NAXIN
    Poziom 22  

Dzień dobry. Proszę tak spróbować:

Code:
    +----+-----+--------------------------------------------------------------------------+------------------------------------------+

|    |  E  |                                    F                                     |                    G                     |
    +----+-----+--------------------------------------------------------------------------+------------------------------------------+
    |  1 | ad1 | ={MOD(L6:L10;2)=0}                                                       | info czy wszystkie są podzielne          |
    |  2 |     |                                                                          |                                          |
    |  3 | ad2 | ={JEŻELI(SUMA(JEŻELI(LICZ.JEŻELI(B2:B52;B2:B52)>1;1;0))>0;FAŁSZ;PRAWDA)} | info czy się nie powtarzają              |
    |  4 |     |                                                                          |                                          |
    |  5 | ad3 | ={SUMA(JEŻELI(LICZ.JEŻELI(B2:B52;G7:G9);1;0))=ILE.WIERSZY(G7:G9)}        | info czy występuje taka grupa z warunków |
    |  6 |     |                                                                          | warunki:                                 |
    |  7 |     | glowny                                                                   | 2227856                                  |

|  8 |     | glowny                                                                   | 3697079                                  |
    |  9 |     | glowny                                                                   | 3906968                                  |
    | 10 |     |                                                                          |                                          |
    | 11 | ad4 | ={SUMA(JEŻELI(LICZ.JEŻELI(B2:B52;G13:G15);1;0))>=ILE.WIERSZY(G14:G15)}   | info czy występuje taka grupa z lub      |
    | 12 |     |                                                                          | warunki:                                 |
    | 13 |     | glowny                                                                   | 5166302                                  |
    | 14 |     | lub                                                                      | 100005                                   |
    | 15 |     | lub                                                                      | 4326746                                  |

0
  • #4 12 Lis 2015 13:30
    pop3k1
    Poziom 8  

Bardzo ciekawe algorytmy, dużo mnie nauczyły.
    Pozostaje jeszcze jedna ciekawa kwestia do punktu 1:
    Trzeba analizować tylko te artykuły, które są wymienione w kolumnie L :)

0