Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtry drabinkowe 8-kw z kwarców 4,433 MHz 6,000 MHz i 12,00 MHz

kmno4 10 Lis 2015 13:59 5028 2
  • Mając chwilę wolnego czasu, postanowiłem zająć się dawno porzuconym tematem - konstrukcjami drabinkowych filtrów kwarcowych.
    Wybór padł na filtry 8-kwarcowe i tanie kwarce dostępne na znanym portalu aukcyjnym....

Reszta miała się zmieścić tutaj, ale okazało się że jest tego sporo, więc całe swoje wypociny upchnąłem do PDF-a, w załączniku.
    Do całej tej zabawy potrzebny jest (darmowy, prosty i mały) program do obliczania filtrów drabinkowych Dishal203. Można go sobie samemu poszukać w sieci np:

Code:
    ...the Dishal203 program (download via www.arrl.org/qexfiles -->file 11x09_Steder-Hardcastle.zip)

W razie problemów, jest również w załączniku "materiały", razem z dodatkowym opracowaniem.

Mam nadzieję, że komuś przyda to, co wyprodukowałem. :)
    Miłej lektury (i lutowania).

ps. Wszelkie konstruktywne uwagi mile widziane.

Fajne!
  • #2 15 Lis 2015 13:31
    dipol
    Poziom 33  

Dla twojej wiedzy autorem i konstruktorem powyższej metody strojenia filtrów drabinkowych był Śp. UA0OJ......więcej materiałów na stronach rosyjskich. W latach 2000 bawiłem się jego kalkulatorem, opublikowany materiał do wykonania prostego wobulatora na paru tranzystorach + oscyloskop dwukanałowy itd.Doskonale sprawdzało się na kwarcach PAL 8.88Mhz.
    73!

• #3 20 Lis 2015 19:58
    kmno4
    Poziom 10  

Cytat:
    Dla twojej wiedzy autorem i konstruktorem powyższej metody strojenia filtrów drabinkowych był Śp. UA0OJ......więcej materiałów na stronach rosyjskich(...)

Może nie zauważyłeś, ale mieszkamy w Polsce i wypada od czasu do czasu napisać coś po polsku. "Strony rosyjskie" to znaczy "nic" bez podania linków, ale i tak ich nie czytałbym z uwagi na nikłą znajomość technicznej cyrylicy.W moim opracowaniu nie ma żadnej "powyższej metody strojenia filtrów drabinkowych", nie rozumiem do czego się odwołujesz. Jeżeli coś ma być dla mojej wiedzy - wyślij mi to na priva.
    Po co pisać post który kompletnie nic nie wnosi do tematu ?

EDYCJA 26 XI 2015.
    Ktoś z tego forum zadał sobie trud zgłoszenia mojego posta do moderatora:

Cytat:
    Data zgłoszenia: 24 Lis 2015 20:46:04

Opinia użytkownika:
    ==========
    Urażona duma autora tematu który nie odkrył nic nowego. Wytknięto mu powielenie cudzej pracy i zrobił się problem...
    Post nic nie wnosi do tematu poza próbą "dowalenia" osobie krytykującej.
    ==========

Najbardziej mnie rozbawiło "Wytknięto mu powielenie cudzej pracy i zrobił się problem...".
    JAKIEJ i CZYJEJ pracy ? Szanowny autorze tego pomówienia, wskaż wszystkim jaką i czyją pracę powieliłem.
    Cytat:
    Urażona duma autora tematu który nie odkrył nic nowego...

Hehe, za dużo przeczytałem aby łudzić się że można coś nowego w tym temacie napisać.
    Mój elaboracik ma inny cel niż odkrywanie 'czegoś nowego', a mianowicie wskazanie jakie (mierzalne) parametry rezonatorów są tak naprawdę istotne i na co należy zwrócić uwagę, aby skonstruować filtr z parametrami (głównie szerokość pasma przepustowego) praktycznie zgodnymi z obliczeniami.
    Straciłem dość dużo czasu na wszystkie pomiary, ale robiłem to dla siebie więc mi nie żal. Z pewnością analogiczne pomiary zostały przeprowadzone tysiące razy przez różne osoby, różnice polegają na tym jak i czym takie pomiary wykonać - to jest również zawarte w MOJEJ pracy.
    Liczyłem się z możliwością dyskusji typu "dlaczego tak a nie inaczej", ale widocznie to co wyprodukowałem jest wystarczająco jasne, lub wręcz trywialne dla zainteresowanych.
    Niestety zawsze znajdzie się jakiś zazdrośnik, który to wszystko już ma w małym palcu, tylko że nie chciało mu się przelać tego na papier.
    Mnie się chciało.