Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat figel 180 nie spawa w trybie pracy ciągłej

Kubuśś 10 Lis 2015 15:46 2664 3
  • #1 10 Lis 2015 15:46
    Kubuśś
    Poziom 9  

Witam serdecznie, mam problem z migomatem figel 180. Otóż kupiłem nowy uchwyt abicor binzel mb25, złącze oczywiście euro, w migu również. Mam następujący problem:
    Uchwyt działa na odwrót, tzn gdy włączam migomat nie wciskając przycisku na uchwycie mig zostaje załączony, gdy wcisnę przycisk mig się rozłącza.
    Podejrzewam, ze problem jest w zgraniu uchwytu ze sterownikiem.
    Zamieniałem już kable(biegunowość). To nic nie daje, więc zapewne chodzi o obwód
    - zamknięty/otwarty.
    Wie ktoś czy da się coś z tym zrobić nie wymieniając rodzaju przełącznika w uchwycie?
    Pozdrawiam i bardzo proszę o rady.

Załączam schemat.
    Migomat figel 180 nie spawa w trybie pracy ciągłej

0 3
  • #2 10 Lis 2015 20:18
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

A jak na innym trybie pracy? Chodzi mi o ten mały przełącznik na schemacie zaznaczony jako PRP.

0
  • #3 10 Lis 2015 23:56
    Kubuśś
    Poziom 9  

na innych trybach pracy jest zupełnie to samo. Problem rozwiązałem podmieniając przełącznik w uchwycie, udało się bez ingerencji w oryginalną budowę uchwytu.
    Otóż na włączniku z figiela(?) przełącznik działał w trybie: obwód zamknięty(przejście)/obwód otwarty(brak przejścia), w rękojeści było na odwrót.

Jest to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ musiałem szybko coś pospawać, więc proszę o dalsze propozycje co do rozwiązania problemu w migu.
    Pozdrawiam

Edit:
    Udało mi się razem z kolegą rozwiązać problem na stałe. Na razie pomysł tylko w planach, lecz na dniach zostanie zrealizowany. Mianowicie w układ wepnę przekaźnik który bez napięcia będzie zwarty, lecz po podłożeniu napięcia styki zostaną rozwarte. Sterowanie z oryginalnego uchwytu, w drugą parę styków na przekaźniku wepnę układ załączania migomatu.
    Jeśli ktoś by chciał zrobię parę zdjęć i dokładniej opisze przeróbkę sprzętu.
    Pozdrawiam
    Kuba

Edit 2

Otóż zanim zacząłem bawić się z w.w przekaźnikiem, stwierdziłem, że zajrzę do kabli, czy aby na pewno wszystko jest dobrze polutowane, otóż 3 przewody nie zgadzały się, były pozamieniane w stosunku do schematu, który umieściłem w pierwszym poście. Po polutowaniu wszystkiego wg. schematu mogłem przywrócić uchwyt do oryginalnego działania, ponieważ migomat zaczął normalnie reagować na przełącznik umieszczony w uchwycie ze złączem EURO, niestety znalazłem kolejny problem, mianowicie migomat nie spawa w trybie ciągłym. (przed przelutowaniem przewodów było to samo) Mam trójpozycyjny przełącznik trybu pracy:
    -spawanie punktowe
    -spawanie przerywane
    -spawanie ciągłe
    Punktowe i przerywane działa jak trzeba, lecz migomat nie chce spawać ciągle.
    Wymieniłem przełącznik, lecz nic to nie dało, potencjometry psiknąłem kontaktem, tak na wszelki, lecz również bez odzewu ze strony sprzętu.
    Czy przychodzi Wam do głowy co może być nie tak w tym ustrojstwie?

Chciałbym dodać, że czasem udało uzyskać się spaw ciągły, lecz nie mam zielonego pojęcia czym to zostało spowodowane, sprawdzałem ciągłość przewodów i wszędzie gdzie przejście być powinno - tam było.

0
  • #4 11 Lip 2017 18:25
    ciuciuman
    Poziom 9  

Witam. Przepraszam, że odświeżam, ale mam podobny problem z sterownikiem WLS6.
    Podczas spawania spawarka potrafi się przełączyć tryb pracy z ciągłego na przerywany (w trybie jałowym jest podobnie).
    Spawam około 10sek 3razy i przy kolejnym razie spawarka przełączyła się na tryb przerywany - gdzie przełącznik nadal jest w pozycji "praca ciągła"
    Po wyłączeniu spawarki i ponownym włączeniu spawarka nadal pracuje w trybie przerywanym.
    Jeżeli poczekamy z 2 minuty i włączymy spawarkę to chwilę jest poprawnie, a za chwilę problem wraca.
    Sprawdziłem przełącznik trybu pracy i jest w porządku.
    Proszę o podpowiedź gdzie szukać przyczyny. Jeżeli będzie potrzeba zrobię zdjęcie sterownika.

2