Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przed ESD - Czy w tym pojemniczku moje scalaki będą bezpieczne?

p.kaczmarek2 10 Lis 2015 17:56 1779 4
  • #1 10 Lis 2015 17:56
    p.kaczmarek2
    Poziom 23  

Witajcie moi drodzy.
    Dużo naczytałem się o ochronie częsci, a zwłaszcza mikrokontrolerów przed ESD i tym podobnymi zjawiskami.
    Do tej pory trzymam swoje scalaki w tych błyszczących foliach w których są sprzedawane, ale chciałbym sobie je uporządkować.
    Mam takie pudełeczko:
    Ochrona przed ESD - Czy w tym pojemniczku moje scalaki będą bezpieczne? Ochrona przed ESD - Czy w tym pojemniczku moje scalaki będą bezpieczne?
    Moje pytania:
    1. Czy trzymanie w nim np. atmeg i piców w obudowach DIP jest w miarę bezpieczne dla tych scalaków?
    2. A jeśl nie atmeg/piców to czy chociaż stabilizatory LDO i te zwykłe mogę w nim trzymać?
    Wybaczcie, jeśli to głupie pytanie, ale staram się dbać o moje częsci.

0 4
  • #2 11 Lis 2015 00:17
    januszx3
    Poziom 30  

p.kaczmarek2 napisał:
    Czy w tym pojemniczku moje scalaki będą bezpieczne

Skoncentrowałeś się na zagrożeniu układów scalonych, które może stworzyć sposób ich przechowania. Tymczasem zagrożenie czyha z innej strony. Z pewnością dobrze znasz kombinacje materiałowe świetnie elektryzujące elektrostatycznie. Wtedy układy scalone są bezpieczne jak leżą, ale próbą sięgnięcia po nie możesz doprowadzić do zniszczenia.
    Jako staroświecki, trzymam układy wkłute w styropian pokryty folią aluminiową.

0
  • #3 11 Lis 2015 00:29
    strikexp
    Poziom 27  

Przyznam że mnie trochę zdziwiły te wypowiedzi, ja trzymam wszystko w plastikowych pudełkach po lodach :D Ale że mnie jest tylko elektronik amator...

Chcąc zabezpieczyć układy przed wyładowaniem elektrostatycznym trzeba zadbać o to od innej strony. Po pierwsze wybrać materiał który nie gromadzi ładunku na swojej powierzchni. A po drugie pracować zawsze z opaską rozładowującą.
    Nie rozumiem kompletnie owijania układów folia aluminiową, takie zabezpieczenia to się robi przed impulsem elektromagnetycznym itp Lepiej już moim zdaniem wsadzić wszystko do metalowego pojemnika który będzie klatką Faradaya.

0
  • #4 31 Lip 2016 17:20
    mrgr
    Poziom 14  

metalowe pudełko to najgorszy możliwy pomysł. Do transportu/przechowywania komponentów powinno sięużywać materiałów które są bardzo słabymi przewodnikami (impedancja rzędu mega do giga Ohm).

Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego metalowe pudełko to taki zły pomysł polecam poczytać o CDM (Charged Device Model) i wyobrazić sobie sytuację gdzie wkładasz IC do tego pudełka.

0
  • #5 31 Lip 2016 19:18
    excray
    Poziom 39  

Jak ktoś kupuje w TME to dostaje taką fajną czarną gąbkę antyelektrostatyczną. Polecam do trzymania scalaków.

1