Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protool - iskrzenie na komutatorze

10 Lis 2015 19:19 2229 5
 • Poziom 11  
  Witam. Mam wiertarkę w której wymieniono wirnik na nowy. Kiedy wirnik ma lewe obroty jest normalne (minimalne) iskrzenie na szczotkach, kiedy przełączę na prawe obroty, pojawia się ogień na całym komutatorze. Zamiana przewodów na przełączniku kierunku obrotów nic nie zmienia. Iskrzy przy obrotach w prawo. Jeśli ktoś zna odpowiedź to proszę o podpowiedź, co jest grane. Pozdrawiam Wszystkich.
 • Moderator Elektrotechnika
  Ja wyglądają szczotki czy są nowe . Powinny być doszlifowane.
 • Poziom 19  
  Wirnik nowy czy "nowy" przezwajany ?. Kręci się w prawidłową stronę ?
  Zmierz też cewki stojanu.
 • Poziom 11  
  Wirnik nowy, cewki mają identyczną rezystancję, zmiana kierunku obrotów wiertła jest dokonywana przez zmianę obrotów wirnika.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  W jaki sposób odbywa się przełączanie kierunku wirowania wirnika?
  Jest przełącznik przełączający miejscami przewody do szczotek, czy przekręca się cały szczotkotrzymacz wokół osi komutatora o odpowiedni kąt.
  W przypadku pierwszym może być uszkodzony przełącznik, i w jednym kierunku nie łączy (iskrzy), i może też powodować iskrzenie na komutatorze.
  W drugim przypadku może być w nie właściwej pozycji szczotkotrzymacz da danego kierunku obrotów, przy których występuje iskrzenie.

  Może też być uszkodzony szczotkotrzymacz, tak że w jednym kierunku przemieszczają się szczotki (nie mają właściwego prowadzenia), albo się podwieszają.

  Nasuwa mi się jeszcze uszkodzenie łożyska w taki sposób, że w jednym kierunku wirowania wirnik wpada w wibracje, i zaczynają podskakiwać szczotki. Jednak to jest mało prawdopodobne, ponieważ wirnik został wymieniony raczej razem z łożyskami, chyba że było inaczej.

  Ups nie doczytałem. W pierwszym poście jest informacja, że jest przełącznik kierunku wirowania, więc możliwość z przekręcanym szczotkotrzymaczem i nie właściwej jego pozycji wypada. Wypada też możliwość uszkodzenia przełącznika, skoro były zamieniane przewody dla kierunku wirowania na przełączniku. Można by jeszcze dla pewności próbnie całkiem pominąć przełącznik kierunku wirowania.
  Pozostałe przyczyny iskrzenia, pozostają.

  I jeszcze jedno. Nawet jeśli szczotkotrzymacz jest nieruchomy (przełączanie przełącznikiem kierunku wirowania), to jeśli jest w niewłaściwej pozycji, to też może występować iskrzenie w jednym kierunku wirowania. Nie wiem jak jest w tej wiertarce, czy da się szczotkotrzymacz zamontować w niewłaściwy sposób, lub w niewłaściwej pozycji. Jeśli tak, to może do tego doszło podczas pierwotnej naprawy wiertarki.

  A co było przyczyną wymiany wirnika. Też iskrzenie jak po wymianie wirnika, czy inna nieprawidłowość?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Niestety nic nie wymyśliłem a wiertarka w końcu padła.