Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fart-duino - czyli nakładka na Atmegę!

Grzegorzm2121 10 Lis 2015 22:02 9444 55
  • Witam!

Wielu zapewne nie ma o mnie dobrego zdania po
    moich ostatnich projektach wykonanych około pół roku temu.

Lecz zapewniam ,że tutaj zawarte projekty nie zawierają taśmy klejącej
    i mają podstawowe kryteria estetyki :)

Zaczynając - ostatnio dostałem taką wenę tworzenia
    przez co w 3 dniach skleciłem kilka prostych układzików.

W dniu pierwszym wybór padł na prosty kontroler PWM:

Kontroler działa, jest przydatny w wielu przypadkach kiedy potrzebujemy regulacji mocy danego urządzenia.

A teraz gwóźdź programu! Fart-duino!

Pomysł na to przyszedł ,kiedy chciałem zrobić projekt z
    Atmegą lecz nie miałem ochoty plątać się na płytce prototypowej
    z tysiącami kabelków, i z połową płytki zajętą przez mikrokontroler.

Myślałem ,że będę potrzebował dużo części aby taki projekt wykonać, jednak
    trochę sprytu pozwoliło mi go wykonać prawie za darmo.

Sprytnie użyłem rozciętej podstawki pod mikrokontroler jako złącza do
    podłączania kabelków.

Nazwa pochodzi z jednego filmu z kanału Afrotechmods.

Opis poszczególnych części:
    1.Port programistyczny umożliwiający wpięcie taśmy
    2. Mikrokontroler Atmega 8 z naklejką oznaczającą wyprowadzenia
    3. Stabilizator 7805 umożliwiający zasilanie układu z innego źródła niż
    programator
    4. Wejście jack do zasilania
    5. Dioda zasilania (okazało się ,że ma w sobie układ migacza)
    6. Przycisk reset.

Do czasu tego wynalazku musiałem za każdym razem wpinać
    każdy kabel USBASB w odpowiednie piny, przeróbka programatora
    znacznie ułatwiła mi życie :) .

Największą satysfakcję miałem jak udało się zkomunikować z Atmegą przez mój wymyślony port.

A na koniec pytanie: Czy uda mi się za pomocą 16zł lutownicy i lutu 0.5mm
    przewlec Attiny 2313 które znalazłem w odtwarzaczu? Jak sądzicie czy mam
    wystarczające doświadczenie? Odpowiedz niedługo!

Ten projekt pokazuje jak zwykła płytka uniwersalna i klika kabli może znacznie ułatwić niektóre rzeczy.

Układ pozwolił mi się nie martwić o podłączenie pinów do programatora i zasilania. W dalszych wersjach mam zamiar dodać elementy umożliwiające użycie ADC oraz postaram się wykonać przystawki do tego.

Proszę o komentarze!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: elektronik amator
    Grzegorzm2121 napisał 250 postów o ocenie 0, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Jawor. Jest z nami od 2015 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Imekxus
    Poziom 17  
    Leonardo da Vinci XXI wieku, Albert Einstein elektrody oraz Houdini (ze względu na zagadkę) w jednym. Ze swojej strony proponowałbym nie tworzyć układów na płytkach uniwersalnych, które w sumie do niczego się nie nadają, przyczepił bym się do lutów, że za dużo cyny, że prawie zwarcia są ale nie zrobię tego z dwóch powodów:
    - do końca ich nie widzę bo zdjęcia są słabej jakości;
    - sam pewnie lutuje podobnie...

Ogólnie trochę słabo jak na DIY i wyświetlanie tego na stronie głównej elektrody, no i te dziwne przejścia do nowych linii przy formatowaniu samego tekstu plus:
    Cytat:
    zkomunikować z Atmegą

:sm31:
    bearq
    Poziom 36  
    Zastanawiam się po co to robić skoro arduino można kupić za 15zł i się cieszyć ładną i kompletną płytką z wieloma możliwościami zamiast składać taką prowizorkę na płytce uniwersalnej?
  • Relpol przekaźniki
    xdiax
    Poziom 22  
    Ma to sens, dzięki temu opanowujemy sztukę lutowania, prostego "projektowania" PCB oraz umiejętnego rozmieszczania elementów na ostatnim ogryzku płytki uniwersalnej znalezionej w szufladzie :D A co do autora - w porównaniu do starszych projektów tutaj jest o niebo lepiej, widać, że się uczysz. Ale jednak myślę, że powinno to zostać przeniesione do DIY początkujący / poczekalnia. BTW opisz trochę ten driver, na jakim sterowniku został zrobiony, jakie parametry, może nawet schemat. A odpowiedzią na twoje pytanie jest - da się, ale jest to trudne, musisz jeszcze trochę poćwiczyć lutowanie.
    Freddy
    Poziom 43  
    xdiax napisał:
    Ale jednak myślę, że powinno to zostać przeniesione do DIY początkujący / poczekalnia.
    Przecież już dawno tam jest :P.
    xdiax
    Poziom 22  
    A faktycznie, nie zauważyłem :D
    linuxtorpeda
    Poziom 20  
    Projekty technicznie dość proste, ale swój cel spełniają (tzn. dają radość twórcy), więc plus się należy :)
    tplewa
    Poziom 38  
    Imekxus napisał:
    Ze swojej strony proponowałbym nie tworzyć układów na płytkach uniwersalnych, które w sumie do niczego się nie nadają

Hmm a to niby dlaczego? Jakieś uzasadnienie ? W sumie niby po co są płytki uniwersalne jak nie do eksperymentowania i nauki... Ważne ze autor coś tam próbuje sobie lutować i coś tworzy. Jaka to sztuka kupić kit czy gotowy produkt...
    bearq
    Poziom 36  
    tplewa napisał:
    Imekxus napisał:
    Ze swojej strony proponowałbym nie tworzyć układów na płytkach uniwersalnych, które w sumie do niczego się nie nadają

hmm a to niby dlaczego ? jakies uzasadnienie ? W sumie niby po co sa plytki uniwersalne jak nie do eksperymentowania i nauki... Wazne ze autor cos tam probuje sobie lutowac i cos tworzy. Jaka to sztuka kupic kit czy gotowy produkt...

Lepiej prototyp zrobić na stykowej a później zaprojektować własną płytkę m.in po to aby wyeliminować różne błędy projektowe czy konstrukcyjne.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

A mnie się to podoba. Nie wszystko musi się kręcić wokół Arduino. Autor zrobił coś samemu, i to w chwalebnym celu nauki. Zresztą płytkę w podobnym stylu zrobiłem sam na potrzeby PIC18F45K50 i zabaw z USB. Nie musiałem bawić się w projektowanie, trawienie, wiercenie (nie mam dobrej wiertarki do tego) czy przeklinanie w razie jakiegoś błędu.
    tplewa
    Poziom 38  
    bearq napisał:

Lepiej prototyp zrobić na stykowej a później zaprojektować własną płytkę m.in po to aby wyeliminować różne błędy projektowe czy konstrukcyjne.

Kurcze to tyle lat żyłem w błędzie ;) to powiedz jeszcze jak np. w stykówkę wtyknąć coś w obudowie sot23 czy so8 ;) bo na takich uniwersalnych często takich elementów używam:) Stykówki też czasem używam np. w połączeniu z uniwersalnymi:) Do tego wiele układów robię na uniwersalnych bo nie chce mi się bawić w robienie PCB, a jak już zamawiam to są to PCB których w domu i tak bym nie wykonał w rozsądnym czasie i cenie.

Nie będę już wspominał czasem o jakości płytek jakie są tutaj pokazywane, bo lepiej od niektórych projektów można to na uniwersalnych zrobić. Do tego uniwersalne maja ta zaletę ze są tanie... Ostatnio kupowałem kolejna większa stykowa i poszło coś w okolicach 80-90zl.
    xdiax
    Poziom 22  
    tplewa napisał:
    PCB ktorych w domu i tak bym nie wykonal w rozsadnym czasie i cenie
    Też tak myślałem, ale byłem w błędzie - laminat 200x100 kosztuje 5-7zł, to mniej niż porządna uniwersalna o takich wymiarach. Do tego np. 100g wytrawiacza B327 za 3zł, który starcza na baaaardzo długo. W dodatku później można lutować wszystko w SMD, wychodzi też kilka razy taniej za części :D Papier kredowy to także groszowe sprawy, zabezpieczać ścieżki przed utlenianiem można nawet kalafonią rozpuszczoną w nitro ...
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    Też kiedyś zrobiłem taką płytkę, ale u mnie to wygląda tak:
    I jedyne czego mi brakuje to konwerter ft232 i złącze usb, ale to dokładam na płytce stykowej. Można by też dodać przycisk użytkownika i jakąś diodę sterowaną z portu.

Uważam że przy projekcie urządzenia które mam nam służyć na co dzień lepiej mieć wszystko na ładnej wytrawionej płytce, co wcale nie jest drogie ani trudne do wykonania.
    nsvinc
    Poziom 35  
    IMHO trochę nietrafiona nazwa... fart-duino kojarzy się na pierwszy strzał z czymś zupełnie innym niż tym, co zamierzał autor :D (przynajmniej mi...)
    maciej_333
    Poziom 34  
    nsvinc napisał:
    IMHO trochę nietrafiona nazwa... fart-duino kojarzy się na pierwszy strzał z czymś zupełnie innym niż tym, co zamierzał autor :D (przynajmniej mi...)

Dokładnie tak. Projekt taki, jak i jego nazwa. Warto sprawdzić cóż pierwszy człon nazwy znaczy w języku angielskim: Link. Takie jest właśnie moje pierwsze skojarzenie.

Każdy od czegoś zaczynał. Jednak nie każdy musi od razu coś takiego pokazywać choćby na Elektrodzie. Inna sprawa, to skąd tak dziwny i mylący drugi człon nazwy ? Prawdopodobnie autor tematu programuje AVR za pomocą np. USBASP w C. Jest to chwalebne, bo po co się ogłupiać poprzez ARDUINO. Jednak bootloadera ARDUINO tu nie ma więc, po co taka nazwa ? Trochę, jakby np. mleko nazwać "fart-water".

Przylutowanie za pomocą kynaru 0,5 mm Attiny2313 w obudowie SO-20 to żaden problem z uwagi na ogromny raster (1,27 mm).
    nsvinc
    Poziom 35  
    maciej_333 napisał:
    Trochę, jakby np. mleko nazwać "fart-water"

Właśnie osiągnąłeś 100 poziom w grze na skojarzenia! :D :D :D :D
    bearq
    Poziom 36  
    tplewa napisał:
    bearq napisał:

Kurcze to tyle lat zylem w bledzie ;) to powiedz jeszcze jak np. w stykowke wtyknac cos w obudowie sot23 czy so8 ;) bo na tekich uniwersalnych czesto takich elementow uzywam :) Stykowki tez czasem uzywam np. w polaczniu z uniwersalnymi :) Do tego wiele ukladow robie na uniwersalnych bo nie chce mi sie bawic w robienie PCB, a jak juz zamawiam to sa to PCB ktorych w domu i tak bym nie wykonal w rozsadnym czasie i cenie.

Nie bede juz wspominal czasem o jakosci plytek jakie sa tutaj pokazywane, bo lepiej od niektorych projektow mozna to na uniwersalnych zrobic. Do tego uniwersalne maja ta zalete ze sa tanie... ostatnio kupowalem kolejna wieksza stykowa i poszlo cos w okolicach 80-90zl

Przecież nie neguje istnienia płytek uniwersalnych czy ich zastosowań bo często są pomocne aczkolwiek robienie czegokolwiek na "stałe" na uniwersalnej raczej mija się z celem ze względu na gąszcz połączeń zworek itp.
    Co do tworzenia pcb to sam ich nie wykonuje bo mi się to nie opłaca czasowo, zlecam to znajomemu który za płytkę 100x100 bierze około 20zł + od 5zł do 10zł za wiercenie bez względu na ilość i pokrycie płytki kalafonią. Gdy zamawiam więcej płytek to dostaje jeszcze dość spory rabat i tak naprawdę płytki wychodzą w śmiesznej cenie nie licząc 6zł za przesyłkę. Już nie piszę o tym że na płytce 100x100 można naprawdę zmieścić bardzo dużo, dla przykładu kompletna płytka stacji lutowniczej na atmega8 ma 85x55...
    trol.six
    Poziom 31  
    tplewa napisał:
    W sumie niby po co sa plytki uniwersalne jak nie do eksperymentowania i nauki...

Też czasem zmajstruje coś na różnistych płytkach uniwersalnych. Na ten przykład: Small Signal Research Advanced Technology.
    Pod tą nazwą kryje się prototyp wzmacniacza z detektorem szczytowym. Wygląda to tak:

Natomiast co do projektu autora, to moim zdaniem ta podstawka ze scalaka robiąca za złącze to za dobra nie jest do tego celu. Ma styki za słabo sprężyste. Typowa listwa (typu goldpin) byłaby lepsza.
    .
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  
    Dzięki za zainteresowanie!
    Ogólnie projekt powstał z potrzeby zwolnienia miejsca na płytce stykowej
    w celu uporządkowaniu całego bałaganu i zwiększenia łatwości obsługi.

Nazwa wzięła stąd: https://youtu.be/xSQHfsHTS88?t=1m50s
    po prostu nazwa mi się spodobała- miała znaczyć coś stworzonego z
    części z odzysku.

Driver jest też zrobiony na podstawie filmu z też tego kanału.

Mogłem kupić arduino za 15 zł lecz ten projekt ma wiele zalet w porównaniu do
    arduino:
    1. Prawdziwe arduino kosztuje ok 60zł + przesyłka, a podróby mogą być
    zepsute
    2. Nie lubię programować w języku arduino wole czyste C - na tym się uczyłem
    i nie chcę sobie zaprzątać głowy kolejnym językiem.
    3. Mam wielką satysfakcję z tego co zrobiłem :) i działa - nawet ten
    driver bardzo mnie cieszy.
    4. Moje projekty nawet jak nawalą mogą mnie czegoś nauczyć, mogę
    ćwiczyć moje umiejętności i rozwiązywać problemy.

Płytka uniwersalna jest moim zdaniem najlepsza do moich rozwiązań bo
    nie muszę trawić płytek (próbowałem- nie działały) i są dobre do utrwalenia
    projektów które miałem na stykówce - teraz mogę używać atmegi
    i nie zajmie mi to połowy stykówki.

Co do przeplatania to je już zrobiłem :D i najlepsze ,że działa
    mogę użyć tego do moich potrzeb, rozlutowałem to z jakiegoś dekodera
    z którego odzyskałem też kilka 8 segmentowych wyświetlaczy.
    Może posłużą mi do zbudowania zegara na licznikach.

Zdjęcia już wkrótce! Do tego Attiny też zrobię taką płytkę
    przyda mi się bo kontroler ma 4 piny PWM a dawno myślałem o budowie
    pojazdów więc się znakomicie nada :D .
    nsvinc
    Poziom 35  
    Grzegorzm2121 napisał:
    2. Nie lubię programować w języku arduino wole czyste C - na tym się uczyłem
    i nie chcę sobie zaprzątać głowy kolejnym językiem.

Więc to z arduino nie ma nic wspolnego; to jest mocno okrojona uruchomieniówka na którą i tak piszesz bare-metal, jak sam przyznajesz

Grzegorzm2121 napisał:
    Nazwa wzięła stąd: https://youtu.be/xSQHfsHTS88?t=1m50s
    po prostu nazwa mi się spodobała- miała znaczyć coś stworzonego z
    części z odzysku.

Po pobieżnym przejrzeniu tego filmiku niekoniecznie o to chodziło w tej nazwie...
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  
    Wiem ,że to nie ma nic wspólnego z ardunio.
    Jest to tylko płytka umożliwiające łatwe programowanie, zasilanie.
    Atmega nie ma podstawki jest wlutowana na stałe. Wiem ,że to błąd
    lecz miała to być prosta "obudowa" do niej.
    Nie roztrząsajmy kwestii nazwy jest to bez potrzebny.

EDIT:
    Oto obrazki Attiny które przewlekłem- jest umieszczona na płytce
    która będzie podobnie zbudowana jak odpowiednik z atmegą8

Użyłem sporo kropelki aby zabezpieczyć piny procka przed uszkodzeniem
    Nie musi dobrze wyglądać - ma działać! Przetestowałem i mogę go zaprogramować :)

jamtex
    Poziom 23  
    Wygląda niezbyt zachęcająco.
    Nie chcesz programować w Arduino tylko wolisz C - ok, ale co to coś ma w takim razie wspólnego z Arduino?

1. Stabilizator bez kondensatorów???
    2. Brak podstawki pod Atmegę - aż prosisz się o kłopoty.
    3. Do czego służy ta dioda (nie pytam o LED), tylko o diodę?
    4. Brak rezonatora - mogłeś go spokojnie dodać + kondensatory.

Fajnie, że się uczysz i za to plus, jednak musisz jeszcze trochę przy tym popracować.
    tplewa
    Poziom 38  
    bearq napisał:

Przecież nie neguje istnienia płytek uniwersalnych czy ich zastosowań bo często są pomocne aczkolwiek robienie czegokolwiek na "stałe" na uniwersalnej raczej mija się z celem ze względu na gąszcz połączeń zworek itp.
    Co do tworzenia pcb to sam ich nie wykonuje bo mi się to nie opłaca czasowo, zlecam to znajomemu który za płytkę 100x100 bierze około 20zł + od 5zł do 10zł za wiercenie bez względu na ilość i pokrycie płytki kalafonią. Gdy zamawiam więcej płytek to dostaje jeszcze dość spory rabat i tak naprawdę płytki wychodzą w śmiesznej cenie nie licząc 6zł za przesyłkę. Już nie piszę o tym że na płytce 100x100 można naprawdę zmieścić bardzo dużo, dla przykładu kompletna płytka stacji lutowniczej na atmega8 ma 85x55...

Ja wlasnie sporo robie na uniwersalnych i jest to na stale ;] Oczywiscie jak sie da tak zrobic bo nie zawsze jest mozliwosc i wtedy juz zamawiam PCB w profesjonalnej firmie.

Kiedys samemu robilem, ale na gotowym laminacie z warstwa foto (niestety nie jest tani), natomiast proby z samodzielnym nakladaniem POSITIV 20 czy metoda "zelazkowa" nie dawala mi zadowalajacych rezultatow.

Inna sptawa to niestety trzeba poswiecic troche czasu na projekt PCB, wykonanie jej... a tutaj dosc czesto uklad powstaje szybciej niz by powstal projekt plytki :) Do tego tak jak wsominalem jak sie nie mieszcze na uniwersalnej to za zwyczaj potrzebuje juz 2 warstw z metalizacja wiec projekt leci wtedy do firmy...

Natomiast dla poczatkujacych IMHO takie uniwersalne to calkiem dobra metoda, a te plytki co widze w projektcie (moze nie sa na najlepszym laminacie) - ale w chinach je mozna zamowic za grosze. W lepszym wykonaniu tak samo... swojego czasu sporo roznych uniwersalnych zamowilem przy okazji zakupow w chinach (i kosztowalo to jakies smieszne pieniadze - taniej niz u nas laminat w detalu).
    xdiax
    Poziom 22  
    tplewa napisał:
    a te plytki co widze w projektcie

Akurat po doświadczeniach z takimi chińskimi płytkami stwierdziłem, że czas robić to samemu :D Laminat jest "badziewny", łamie się i kruszy, śmierdzi, a przy lutowaniu często odpadają pady ...
    tplewa
    Poziom 38  
    xdiax napisał:
    tplewa napisał:
    a te plytki co widze w projektcie

Akurat po doświadczeniach z takimi chińskimi płytkami stwierdziłem, że czas robić to samemu :D Laminat jest "badziewny", łamie się i kruszy, śmierdzi, a przy lutowaniu często odpadają pady ...

Ten co uzywa kolega to faktycznie jest badziewny, ale mozna kupic solidne na FR4 (takie najczesciej uzywam tez za smieszne pieniadze).

Przykladowo tutaj na pionowych uniwersalnych osadzone na jednej uklad ladowania LiPo (MCP73833 - MSOP 10 raster 0.5mm) + stabilizatory w sot23 itp. ) oraz na drugiej BT (BTM222) z cala otoczka jakiej wymaga...

Tutaj znowu na uniwersalnych caly programator HVPP do AVR-ow - dziala do dzisiaj :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2302500.html

I jeszcze wiele takich projektow np. z SIM300 zasilany z przetwornicy (wiekszosc elementow SMD - poza AVR-em) na uniwersalnej mogl bym zamiescic...

Przed zaprojektowaniem tej plytki calosc tez powstala na uniwersalnych z uzyciem smd:
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  
    Wiem ,że płytki są badziewne bo już mi nie raz odpadały pady, też mają charakterystyczny
    zapach i są wgięte w środku lecz nie mogę mieć zamówień co miesiąc- to są elementy z odzysku
    i z mojego pierwszego zamówienia z 0.5 roku.

Projekty są w fazie rozwoju. To jak na razie prototyp lecz bardzo udany :) właśnie filtrowanie i
    zasilanie AVCC i AREF dodam dzisiaj. Muszę iść do elektrycznego bo mi kabla po przeplataniu zabrakło. Dodam ,że podstawkę dam po kolejnym zamówieniu. Ostatnią użyłem jako miejsc do
    mocowana kabelków jak widać na zdjęciu.

Ta podstawka jest słaba- nie trzyma procka bo jest "wąska"
    (dlatego chciałem użyć jako wyjść) lecz kabelków też nie bardzo trzyma.
    tplewa
    Poziom 38  
    @Grzegorzm2121

Na poczatek do zabawy taki laminat tez wystarczy, kiedys jak trudno bylo kupic normalny FR4 to tez na takim sie wiele projektow robilo. Natomiast kup sobie najlepiej szpulke kynaru - nim bardzo fajnie sie robi polaczenia na takich plytkach. Osadzenie tego AVR-a tez by wyszlo o wiele lepiej cienkim kynarem...

Na poczatku na takich plytkach spokojnie mozesz pocwiczyc lutowanie, jak bedziesz mial wieksza sprawe i bedziesz sobie radzil z takimi uniwersalnymi to polutowanie SMD na gotowej plytce bedzie dziecinnie proste.

Tutaj jako podstawe pod AVR-a wyswietlacz itd. tez uzylem takiej:

Najwazniejsze jest to ze cos robisz, a doswiadczenie przyjdzie samo. Nie sztuka kupic kit czy gotowca bo wtedy to sie czlowiek niewiele nauczy :) Takie uniwersalne to tez spore wyzwanie bo czlowiek uczy sie poniekad jak poukladac elementy i jak to polaczyc :) wiec potem przydatne i w projektowaniu wlasnych plytek...
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  
    Kynar jak miewam to cienki kabel? Chodzi ci o ten cienki czerwony?

Byłem w elektryku ale jak się spodziewać to najmniejszy kabel 0.5 cm :(

Użyłem tego czerwonego kabla bo akurat miałem pod ręką był wygodny lecz trochę
    go poszarpałem na izolacji i brzydko wygląda. Kilka lutów poprawiałem gdyż nie podobały mi się.
    Srebrzanki użyłem do lutowania AVR do pinów tylko bo były blisko a bałem się zwarcia i dlatego użyłem kabla do połączenia reszty.

Jak myślę przeplatanie wyszło nieźle. Mogło być gorzej :P Cieszę się ,że działa i nie urwałem żadnego pinu.

Kontynuację projektu zrobię dopiero niestety kiedy zamówię części w tym poprawne złącza jak w arduino, kabel, kilka innych płytek uniwersalnych i zestaw rezystorów i kondensatorów ponieważ już mi nie wystarczają zapasy z darmowego kursu MT (4 rezystory z wartości).

Najtańsze części znalazłem w ATV sklep, ostatnio zamawiałem w lispolu lecz teraz bardziej mi się opłaca w ATV. Macie może inny tani sklep w którym znajdę takie zestawy całego szeregu rezystorów(50 sztuk z szeregu E3 bo nie potrzebuje każdej wartości lecz wielu podstawowych) i kondensatorów? (elektrolityczne mam chodzi mi o ceramiczne i monolityczne od 5pF do 1mF).
    tplewa
    Poziom 38  
    Kynar masz dostepny w roznych kolorach i ma przekroj 0.25mm.

Odnosnie AVT to faktycznie niektore czesci maja w aktrakcyjnytch cenach (ale nie wszystko), sam czasem tam kupuje jak jestem w okolicy ich sklepu.

Kynar tez maja:

https://sklep.avt.pl/category/czesci-i-podzespoly-przewody-montazowe

Co do rezystorow to najlepiej pozbierac troche kasy i zrobic wiekszy zakup po 100 sztuk minimum, wychodzi dosc czesto sporo taniej... Tutaj juz trudno mi cos poradzic odnosnie sklepu bo sam za zwyczaj wlasnie biore w duzych ilosciach jak uzupelniam zapasy.
    Grzegorzm2121
    Poziom 15  
    Znalazłem takie zestawy:
    -https://sklep.avt.pl/zestaw-startowy-rezystory-e3-800szt.html
    -https://sklep.avt.pl/rezystory-660-szt.html

pierwszy to podstawowe wartości z szeregu E3 ale ich jest 50 z każdej wartości
    a drugi to wszystkie wartości (precyzyjnie) ale po 5 z nich

Mi się wydaje ,że pierwszy zestaw jest lepszy bo jest ich więcej, nie potrzebuję setek półek na
    uporządkowanie tego oraz mogę je zamontować na stałe nie martwiąc się ,że mi zbraknie.

Możesz mi powiedzieć o kynarze? Jaki on jest? Środek jest twardy czy giętki, a jaką ma izolację
    podobną do zwykłego kabla jakiego używałem czy może to jakiś inny- specjalistyczny?
    I jak można tą izolację ściągnąć?

Mój kabel chyba też był 0.24 mm ale zmierzę aby się upewnić.

Na tym sklepie chcę też kupić wtyczki jak w arduino bo rozcięta podstawka słabo trzyma.
    To chyba dobry pomysł.