Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana starego 6-cio żyłowego unifonu na LM4

10 Lis 2015 22:06 1191 6
 • Poziom 3  
  Witam
  Zamierzam wymienić stary, uszkodzony domofon na unifon, mam pytanie, jak rozpoznać który z pinów to wywołanie, słuchawka, mikrofon, masa, eletrozaczep i masa elektrozaczepu? Proszę o odpowiedź.
 • Poziom 40  
  Elektrozaczep jest na zmiennym i to są dwa przewody idące do przycisku po lewej, reszta to już loteria, metoda prób i błędów, jaka nowa słuchawka?
 • Poziom 3  
  laskomex lm-4s, czyli najważniejsze nie pomylić masy elektrozaczepu z elektrozaczepem? W poprzednim mieszkaniu podłączałem również ten domofon i jakimś cudem pozbawiłem domofonu również sąsiadów
 • Pomocny dla użytkowników
  karolark napisał:
  reszta to już loteria, metoda prób i błędów

  To nie jest dobra podpowiedź. Skoro wiadomo, które kabelki idą do przycisku otwierania elektrozaczepu, to te cztery pozostałe łatwo rozróżnić. Najpierw (posługując się nowym unifonem) należy odnaleźć żyłę słuchawkową i żyłę masy. W nowym unifonie masz to opisane.
  W unifonie Laskomex masa jest na zacisku nr 4 a słuchawka na zacisku nr 2. Tam na próbę masz przyłączać pojedynczo kabelki i trzymając słuchawkę przy uchu słuchać czy mamy "odgłosy z dołu". Jak to ustalisz, to reszta pójdzie już łatwo.
  Ta reszta to przyłączenie kabelka mikrofonu i wywołania. Na żyle mikrofonu jest napięcie stałe a na żyle wywołania nie ma nic.
  W momencie ustalania tych dwóch pierwszych żył, tzn. słuchawkowej i masy możliwa jest ich zamiana miejscami. Wyjdzie to przy próbie podłączenia kolejnych żył. Wystarczy je zatem zamienić miejscami. Gdyby mieć multimetr to o wiele łatwiej ustalić masę ale można się bez niego obejść postępując z zasadami opisanymi wyżej.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  zybex napisał:
  należy odnaleźć żyłę słuchawkową i żyłę masy.
  zybex napisał:
  Gdyby mieć multimetr


  Czyli loteria :-) lub inaczej metoda prób i błędów.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Tak ale wskazałem chociaż drogę postępowania. Co do multimetru to czasem lepiej gdy go nie wszyscy mają... :wink:
 • Poziom 3  
  Zrobione, działa, dziekuje za pomoc :)